Постанова № 75872561, 14.08.2018, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.08.2018
Номер справи
556/1358/17
Номер документу
75872561
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Справа № 556/1358/17

ПОСТАНОВА

іменем України

"14" серпня 2018 р. м. Житомир

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Капустинського М.М.

суддів: Моніча Б.С.

Охрімчук І.Г.,

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області на ухвалу Володимирецького районного суду Рівненської області від "10" квітня 2018 р. за заявою ОСОБА_3 про встановлення порядку та способу виконання постанови Володимирецького районного суду у справі за позовом ОСОБА_3 до Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку пенсії та провести її виплату , -

суддя в 1-й інстанції - Іванків О.В.,

час ухвалення рішення - не зазначено,

місце ухвалення рішення - смт. Володимирець,

дата складання повного тексту ухвали - не зазначено,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 звернулася до суду із заявою про встановлення порядку і способу виконання судового рішення постанови Володимирецького районного суду Рівненської області у справі №556/1358/17 від 11 вересня 2017 р. за позовом ОСОБА_3 до Володимирецького об'єднаного управління ПФУ про зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку пенсії та провести її виплату.

Ухвалою Володимирецького районного суду Рівненської області від 10 квітня 2018 р. встановлено порядок та спосіб виконання постанови Володимирецького районного суду Рівненської області у справі №556/1358/17 від 11 вересня 2017 р. за позовом ОСОБА_3 до Володимирецького об'єднаного управління ПФУ про визнання дій та бездіяльності незаконними, зобов'язання перерахувати пенсію. Встановлено, що постанова Володимирецького районного суду Рівненської області у справі №556/1358/17 від 11 вересня 2017 р. за позовом ОСОБА_3 до Володимирецького об'єднаного управління ПФУ про визнання дій та бездіяльності незаконними, зобов'язання перерахувати пенсію повинна виконуватись після набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" № 2148-VIII від 03 жовтня 2017 р., у відповідності до резолютивної частини рішення.

Не погоджуючись з постановленою ухвалою, Володимирецьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області звернулося до суду з апеляційною скаргою. На обґрунтування доводів апеляційної скарги зазначає, що виплата за рішенням судів, якими зобов'язано органи Пенсійного фонду України здійснити перерахунок та виплату пенсії без обмеження строком, продовжуються до внесення змін до законодавства, якими керувався суд при винесенні рішення, або до зміни умов пенсійного забезпечення одержувача (постанова Верховного суду України від 05 листопада 2013р. у справі № 21-293а13, постанова Пленуму Вищого адміністративного суду України від 19 грудня 2001р. № 8).

Колегія суддів, заслухавши доповідь головуючого судді по справі, перевіривши правильність висновків суду у межах доводів апеляційної скарги, прийшла до висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги.

Судом встановлено, що постановою Володимирецького районного суду Рівненської області від 11 вересня 2017 р. по справі №556/1358/17, зобов'язано Володимирецьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області провести перерахунок та виплатити ОСОБА_3 пенсію за віком з урахуванням положень ч.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 15 років, але не вище 75% заробітку, починаючи з 07 липня 2017 р. та виплачувати пенсію за віком з урахуванням проведеного перерахунку пенсії.

Ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 28 листопада 2017 р. постанову Володимирецького районного суду Рівненської області від 11 вересня 2017 р. залишено без змін.

Вказана постанова прийнята до виконання боржником Володимирецьким об'єднаним управлінням ПФУ.

Разом з тим, як вбачається з листа боржника №1398/04-01 від 23 березня 2018 р., з 01 лютого 2018 р. ОСОБА_3 припинено виплату пенсії у відповідності до положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" №2148-VIII від 03 жовтня 2017 р.

При цьому виплата пенсії у раніше визначеному розмірі була припинена не з часу набрання чинності вказаним Законом, а лише з 01 лютого 2018 р., що ставить під сумнів мотивацію дій боржника, наведену їм як у листі-відповіді, так і у відзиві на позов.

Вважаючи такі дії відповідача неправомірними, позивач звернувся до суду з заявою про встановлення порядку виконання постанови Володимирецького районного суду Рівненської області від 11 вересня 2017 р. по справі №556/1358/17.

Суд першої інстанції, розглядаючи заяву позивача дійшов висновку про наявність правових підстав для її задоволення, оскільки судове рішення Володимирецького районного суду Рівненської області від 11 вересня 2017 р. по справі №556/1358/17 набрало законної сили до набрання чинності Законом №2148-VIII від 03 жовтня 2017 р.

Розглядаючи питання про законність та обґрунтованість судового рішення, суд апеляційної інстанції враховує наступне.

11 жовтня 2017 р. набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" №2148-VIII від 03 жовтня 2017 р., яким внесено зміни до ряду нормативних актів з питань пенсійного забезпечення, в т.ч. і до ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Відповідно до ст.58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що положення Закону №2148-VIII, а також тих законодавчих актів, до яких цим законом внесені зміни, не мають зворотної дії, і застосовуються до тих осіб, пенсії яких будуть призначені після набрання ним чинності. Про це свідчить, зокрема, і пояснення, наведені боржником управлінням ПФУ, в яких стверджується, що за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.

При цьому, частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом.

Згідно з пунктом 13 Перехідних положень Закону №1058-ІV у разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до законів України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та цього Закону, призначається одна пенсія за її вибором. Порядок фінансування цих пенсій встановлюється відповідними законами.

Тобто, цією нормою надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним законом "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (Закон № 1058-IV) або спеціальним законом "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (Закон № 796-XII).

Встановлено, що призначення пенсії ОСОБА_3 відбулось до набрання чинності Законом України №2148-VIII, і загальний трудовий (страховий) стаж також набуто нею до набрання чинності цим законом.

Статтею 55 Закону України №796-XII від 28 лютого 1991 р. передбачено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу.

Також цією статтею передбачено, що призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону.

З аналізу наведених норм пенсійного законодавства, встановлено, що для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначені пільгові норми, умови та порядок пенсійного забезпечення громадянам, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, в т.ч. і обчислення стажу роботи, який надає право для отримання пенсії (ст.55, ст.56 Закону України № 796-ХІІ від 28 лютого 1991р.).

Для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, розрахункова величина має пільговий характер і визначена в пункті 2 статті 56 Закону № 796-XII як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи.

ОСОБА_3 обрала вид пенсії, яку вона бажає отримувати, підтвердила таке право внаслідок звернення до суду та постановлення судом відповідного рішення на її користь. З будь-якими заявами про перерахунок пенсії чи про порядок застосування її трудового стажу, після набрання чинності Законом 2148-VIII, позивач не зверталася.

Вірним є висновок суду першої інстанції, що підстав для перерахунку пенсії ОСОБА_3 після набрання чинності Законом України №2148-VIII, а саме, у зв'язку зі зміною редакції ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", суд не вбачає.

Крім того, відповідності до ст.129-1 Конституції України, ст.ст.14, 370 КАС України, судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб; є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції вірно застосував положення чинного законодавства України при постановлянні оскаржуваної ухвали із дотриманням норм процесуального права, а тому підстав для її скасування не вбачається.

У відповідності до ч.1 ст.316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області залишити без задоволення, ухвалу Володимирецького районного суду Рівненської області від "10" квітня 2018 р. без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Головуючий суддя М.М. Капустинський

судді: Б.С. Моніч

І.Г. Охрімчук

Повне судове рішення складено "14" серпня 2018 р.