
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 серпня 2018 р.м.ОдесаСправа № 815/866/18
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Білостоцький О. В.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді -Кравченка К.В.,судді -Джабурія О.В.,судді -Вербицької Н.В.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 04 травня 2018 року у справі за позовом ОСОБА_4 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
В лютому 2018 року ОСОБА_4 (надалі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (надалі - відповідач, ГУ ПФУ в Одеській області), в якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Одеській області щодо не проведення перерахунку пенсії позивачу з 01.01.2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900-VІІІ, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції»;
- зобов'язати ГУ ПФУ в Одеській області, починаючі з 01.01.2016 року, провести перерахунок та виплату позивачу пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900-VIII, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та довідки №1593 від 26.12.2017 року про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016 року, яка виготовлена ліквідаційною комісією ГУМВС України в Одеській області, з урахуванням нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
В обґрунтування позову було зазначено, що позивач звернувся до ГУ ПФУ в Одеській області за перерахунком пенсії на підставі довідки, але відповідачем було відмовлено позивачу у перерахунку пенсії. Позивач вважає таку бездіяльність ГУ ПФУ в Одеській області протиправною.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 04.05.2018 року позов задоволено повністю.
Не погоджуючись з вищезазначеним рішенням, ГУ ПФУ в Одеській області подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просить рішення суду першої інстанції скасувати, прийняти по справі нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову.
15.02.2018 року Верховним Судом як судом першої інстанції було розглянуто типову справу №820/6514/17 та прийнято зразкове рішення, яке 17.03.2018 року набрало законної сили.
Відповідно до ч.3 ст.291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Ознаки типової справи:
1) позивач: пенсіонер органів внутрішніх справ; фізична особа, якій призначено пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ»;
2) відповідач: суб'єкт владних повноважень - територіальний орган Пенсійного фонду України, на обліку якого стоїть позивач та який здійснює виплату пенсії позивачу;
3) предмет спору: бездіяльність відповідача (відмова вчинити дії) щодо перерахунку та виплати пенсії пенсіонеру органів внутрішніх справ з 01.01.2016 року згідно із Законом України від 23.12.2015 року №900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою КМ України від 11.11.2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі наданих відповідними органами/особою-пенсіонером довідок про розмір грошового забезпечення з дотриманням Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою КМ України від 13.02.2008 року №45.
Назва Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ» була змінена Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ» від 04.07.2002 року та Законом України «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців» від 04.04.2006 року в результаті чого назву Закону було викладено в такій редакції: Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Враховуючи наведене, колегія суддів робить висновок, що дана справа за позовом ОСОБА_4 до ГУ ПФУ в Одеської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, є типовою справою, а тому відповідно до ч.3 ст.291 КАС України, суд апеляційної інстанції має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи №820/6514/17.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що позивач проходив службу в органах внутрішніх справ України. 31.05.2010 року на підставі наказу ГУ МВС України в Одеській області від 20.05.2010 року №245-о позивача було звільнено з посади прапорщика міліції, інспектора дорожньо-патрульної служби Болградського взводу ДПС при УДАІ ГУ МВС України в Одеській області у відставку (за віком).
З 01.06.2016 року позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ України та отримує пенсію за вислугу років, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
27.10.2017 року позивач звернувся із заявою до ГУ ПФУ в Одеській області з вимогою перерахувати йому пенсію на підставі довідки ліквідаційної комісії ГУ МВС в Одеській області №1593, виданої у 2017 році, починаючи з 01.01.2016 року.
На момент звернення позивача до ГУ ПФУ в Одеській області, у відповідача була наявна зазначена довідка, яка в централізованому порядку надіслана до органу Пенсійного фонду України з ліквідаційної комісії ГУ МВС в Одеській області.
Відповідно до зазначеної довідки №1593, виданої на підставі ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», наказу МВС України №260 від 06.04.2016 року, розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2016 року за посадою інспектора дорожньо-патрульної служби Болградської роти полку ДПС управління державної автомобільної інспекції ГУМВС України в Одеській області складається з наступних складових: посадовий оклад - 2470,00 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням - 1000,00 грн.; надбавка за стаж служби (45%) - 1561,50 грн.; премія (1,71%) - 86,04 грн., а всього 5117,54 грн..
Листом від 03.01.2018 року №2434/Г-11 ГУ ПФУ в Одеській області відмовило позивачу в перерахунку пенсії та зазначило, що перерахунок пенсії буде здійснено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.
У березні 2018 року на адресу ГУ ПФУ в Одеській області від ліквідаційної комісії ГУМВС України у Одеській області надійшла оновлена довідка позивача №1593 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), відповідно до постанов Кабінету Міністрів України №988 від 15.11.2015 року та №103 від 21.02.2018 року.
Оновлена довідка містить наступні суми грошового забезпечення, а саме: посадовий оклад - 2470,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням - 1000,00 грн., надбавка за стаж служби (45%) - 1561,50 грн., тобто у розмірі, що і у довідці 2017 року, та інший розмір премії (1,35%) - 67,93 грн. Загальний розмір грошового забезпечення за оновленою довідкою складає 5099,43 грн..
Згідно протоколу за пенсійною справою позивача загальний розмір пенсії перерахований 21.04.2018 року і складає 3110,65 грн. щомісячно.
Разом з тим, згідно розрахунку на доплату, суми перерахованих пенсій позивачу за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року будуть виплачені позивачу, починаючи з 01.01.2019 року.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що зміна грошового забезпечення поліцейських є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.
Колегія суддів погоджується з цим висновком суду першої інстанції виходячи з наступного.
Згідно з ч.4 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
29.12.2015 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23.12.2015 року №900-VIII.
Вказаним законом внесено доповнення до ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Статтю 63 доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Статтею 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до абзацу 2 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Згідно із ст.102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Кабінет Міністрів України Постановою «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 року №988 (надалі - Постанова №988) та Постановою «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року №268» від 18.11.2015 року №947 (надалі - Постанова №947) встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.
Постанова №988 набрала чинності 02.12.2015 року.
Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою КМ України від 13.02.2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови КМ України від 17.07.1992 року №393» (надалі - Порядок №45), яка набрала чинності 20.02.2008 року.
Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку №45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
На підставі зазначеного в п.1 Порядку №45 рішення КМ України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Відповідно до п.4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами 2 і 3 ст.51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі Постанови №988 згідно із Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтями 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Як вбачається з матеріалів справи, 22.03.2017 року листом від №4019/02/22-2017 МВС повідомило Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
В свою чергу Пенсійний фонд України листом від 28.03.2017 №9493/02-23 повідомив свої структурні підрозділи про підстави проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Також, в листі зазначено, що перерахунок та виплата перерахованих пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) (зокрема й позивача) буде проведено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.
30.03.2017 року відповідач листом від №4422/03 направив до ліквідаційної комісії ГУ МВС запит щодо надання довідок про розміри грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії та надав списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
На підставі отриманих списків ліквідаційна комісія ГУ МВС України у Одеській області підготувала та відправила у червні 2017 році ГУ ПФУ в Одеській області довідку про розмір грошового забезпечення позивача №1593 станом на 01.01.2016 року.
Під час розгляду даної справи судом першої інстанції, представник відповідача в судовому засіданні пояснив, що ГУ ПФУ в Одеській області отримало довідку позивача про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії у 2017 році, однак в подальшому не здійснило перерахунок пенсії позивачу після його звернення до ГУ ПФУ в Одеській області у жовтні 2017 року у зв'язку із відкликанням даних довідок ліквідаційною комісією ГУ МВС в Одеській області.
Колегія суддів не може прийняти такі доводи відповідача, оскільки відповідачем не долучено до матеріалів справи доказів таких дій ліквідаційної комісії ГУ МВС в Одеській області.
Також представник відповідача послався на лист МВС України від 28.02.2018 року №2900/05/22-2018 року, як на обґрунтованість правомірності відмови позивачу в перерахунку пенсії 03.01.2018 року. У вказаному листі МВС України зазначено про неможливість проводити перерахунок пенсій з використанням довідок про розмір грошового забезпечення, визначеного з урахуванням премії за грудень 2015 року.
Колегія суддів також не приймає такі доводи відповідача, оскільки лист МВС України від 28.02.2018 року №2900/05/22-2018 року був виданий вже після звернення позивача за перерахунком пенсії в жовтні 2017 року та відмови ГУ ПФУ в Одеській області позивачу у її проведенні 03.01.2018 року.
Крім наведено, ГУ ПФУ в Одеській області в листі від 03.01.2018 року №2434/Г-11 обґрунтувало відмову у перерахунку пенсії позивачу відсутністю коштів у Державному бюджеті України.
З цього приводу колегія суддів зазначає, що посилання відповідача на відсутність коштів не може бути підставою для нездійснення перерахунку пенсії та відмови у її виплаті позивачу, оскільки це порушує гарантоване статтею 1 Першого протоколу Конвенції право мирно володіти своїм майном. Держава може вводити, призупиняти чи закінчувати виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
В апеляційній скарзі ГУ ПФУ в Одеській області посилається на невідповідність первинної довідки позивача №1593 (виданої у 2017 році) вимогам постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям громадян» від 21.02.2018 року №103 (надалі - Постанова №103), колегія суддів вважає такі доводи апелянта безпідставними з огляду на наступне.
Згідно ч.5 Постанови №103 встановлено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 (Офіційний вісник України, 2008 року, №12, ст.301).
Тобто, навпаки, п.5 Постанови №103 чітко визначено, що перерахунок пенсій вказаним особам проводиться у тому числі на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою. Будь-яких інших доказів недійсності довідки позивача №1593 (виданої у 2017 році) відповідачем не надано.
Крім того, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що посилання відповідача на те, що виплата пенсії позивачу за період 01.01.2016 року по 31.12.2017 року буде здійснена пенсійним органом з 01.01.2019 року після виділення коштів на їх фінансування з Державного бюджету в порядку, визначеному Постановою №103 є неприйнятними, з наступних підстав.
Постановою №103 прямо визначено, що вона прийнята відповідно до частини 4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Частиною 4 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Таким чином, частиною 4 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» прямо встановлено, що Кабінет Міністрів України визначає умови, порядок та розміри виключно "перерахунку" усіх призначених за цим Законом пенсій у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Частиною 4 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не визначено та не передбачено право Кабінету Міністрів України визначати умови, порядок та розміри "виплати" перерахованих пенсій, що фактично зроблено Постановою №103 від 21.02.2018 року.
Загальний порядок виплати пенсій визначений ст.52 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», відповідно до частини 3 якої виплата пенсій провадиться за поточний місяць загальною сумою у встановлений строк, але не пізніше останнього числа місяця, за який виплачується пенсія.
Отже, оскільки норми Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» мають вищу юридичну силу, ніж норми постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103, які розвивають чи деталізують окремі положення зазначеного Закону, та не повинні суперечити положенням останнього, спірні положення Постанови №103 відносно умов, порядку та розмірів саме виплати сум перерахованих пенсій до спірних правовідносин не можуть бути застосовані.
Враховуючи, що Постанова №103 прийнята після виникнення спірних правовідносин і звернення позивача з позовом до суду, та погіршує його становище в частині строків виплати належної йому пенсії, суд першої інстанції правильно дійшов висновку, що вказана постанова не підлягає застосуванню у спірних правовідносинах при прийнятті рішення у даній адміністративній справі.
Згідно з ч.3 ст.51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції Закону України від 15.07.2015 року №614, який набрав чинності 01.01.2016 року) перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Отже, як вбачається з матеріалів справи та було встановлено судом, перерахунок розміру пенсії позивачу у зв'язку з набуттям чинності Постановою №988 та Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», яким внесено доповнення до ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», не проведений з 01.01.2016 року на підставі довідки ліквідаційної комісії ГУМВС України в Одеській області №1593, виданої у 2017 році, саме з вини державних органів, на яких покладено обов'язок щодо перерахунку та виплати пенсії позивачу. Тому право позивача щодо перерахунку пенсії з 01.01.2016 року є абсолютним та не може бути обмежено будь-яким строком у силу вимог ч.3 ст.51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Враховуючи наведене, колегія суддів робить висновок, що відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» та ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» зміна грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі Постанови №988.
Такий висновок колегії суддів узгоджується з висновком Верховного Суду викладеного в рішенні від 15.02.2018 року в зразкової справі №820/6514/17.
Враховуючи наведене, колегія суддів робить висновок про наявність підстав для задоволення позовних вимог, що також було встановлено судом першої інстанції.
Таким чином, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, порушень матеріального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують.
За таких обставин апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Відповідно до ч.5 ст.291 КАС України рішення суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду типової справи може бути оскаржено в касаційному порядку виключно з таких підстав:
1) суд першої та (або) апеляційної інстанції при вирішенні типової справи не визнав її типовою справою та (або) не врахував правові висновки, викладені у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи;
2) справа, в якій судом першої та (або) апеляційної інстанції ухвалено рішення з урахуванням правових висновків, викладених у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, не відповідає ознакам типової справи.
Керуючись ст.311, ст.315, ст.316, ст.321, ст.322, ст.325, ст.329 КАС України, апеляційний суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області - залишити без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 04 травня 2018 року - залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду виключно з підстав встановлених ч.5 ст.291 КАС України, протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено та підписано 13 серпня 2018 року.
Головуючий суддя Кравченко К.В.Судді Джабурія О.В. Вербицька Н. В.