Рішення № 75870837, 09.08.2018, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.08.2018
Номер справи
819/1064/18
Номер документу
75870837
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 819/1064/18

09 серпня 2018 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі:

головуючої судді Дерех Н.В.

за участю:

секретаря судового засідання Заблоцька І.І.

позивача ОСОБА_1

представника відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання дій протиправними, скасування рішення у формі розпорядження та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Тернопільського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (надалі позивач) з адміністративним позовом до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (надалі відповідач, Тернопільське ОУПФУ), в якому просив визнати дії Тернопільського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Тернопільської області щодо перерахунку пенсії по інвалідності та відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком згідно абз.3 п.3 ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" протиправними, скасувати рішення Тернопільського об'єднаного Управління Пенсійного Фонду України Тернопільської області про перерахунок пенсії по інвалідності, зобов'язати Тернопільське об'єднане Управління Пенсійного Фонду України Тернопільської області перевести ОСОБА_1, з 2705.2018 року з пенсії по інвалідності на пенсію за віком та провести її нарахування відповідно до абз.3 п.3 ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в розмірі 8038,03 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 27.05.2018 року позивачеві виповнилось 60 років і він, згідно зі ст.45 Закону України "Про загальнобов'язкове державне пенсійне страхування" отримав право перейти з пенсії по інвалідності на пенсію за віком. Однак, позивач 21.03.2018 року звернувся до начальника Тернопільського ОУПФУ із заявою не проводити жодних перерахунків призначеної пенсії по інвалідності до переведення 27.05.2018 року на пенсію за віком. Також, 29.05.2018 року позивач звернувся до Тернопільського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Тернопільської області із заявою , в якій просив перевести його з пенсії по інвалідності на пенсію за віком, та розрахунок пенсії просив провести відповідно до абз.3 п.3 ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року №1058-ІУ (надалі Закон №1058). Однак до звернення позивачем до Тернопільського ОУПФУ ніякого перерахунку пенсії позивача не проводилось. З січня 2018 року по травень 2018 року позивач щомісячно отримував однакову суму пенсії 5506,70 грн., про що свідчить виписка із особового рахунку №142270 ОСОБА_1 у Тернопільському ОУПФУ у Тернопільській області, та виписка по надходженням по рахунку ОСОБА_1 в ПАТ "Комерційний банк "ПриватБанк". На думку позивача, Тернопільським ОУПФУ Тернопільської області безпідставно, незаконно відмовлено у праві застосування п.3 ст.45 Закону №1058, який передбачає застосування при розрахунку пенсії середньої заробітної плати, визначеної ч.2 ст.40 та п.4 Розділу ХУ "Прикінцеві положення" Закону №1058, а саме середньої заробітної плати за 2016, 2017 року. Позивач вважає, що сума належної йому пенсії за віком з 27.05.2018 року повинна становити 8038,03 грн.

Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 18 червня 2018 року позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху та надано строк для усунення недоліків до 27 червня 2018 року. У вказаний строк позивач усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху.

Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 27 червня 2018 року позовну заяву ОСОБА_1 прийнято до розгляду та відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін. Судове засідання у справі призначено на 27.07.2018 року о 14:30 год.

Представник відповідача подав до суду письмовий відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що позивачу з 24.04.2013 року призначено пенсію по інвалідності. З 01.04.2018 року позивачу перераховано пенсію відповідно до частини 4 статті 42 Закону №1058 та дораховано страховий стаж за даними персоніфікованого обліку по 31.12.2016 року. Також, позивачу роз'яснено, що для переведення з одного виду пенсії на інший необхідно подати заяву встановленого взірця у відділ обслуговування громадян у Тернопільському районі. Виходячи із наведеного, відповідач вважає, що діяв правомірно, та у відповідності до вимог чинного законодавства України.

Позивач подав до суду відповідь на відзив Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області щодо позовної заяви ОСОБА_1, в якій зазначив, що до дня його звернення в Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України 29.05.2018 року перерахунку пенсії не було проведено, про що свідчать виписки із з особового рахунку, виписки по надходженнях по рахунку ОСОБА_1 Щодо перерахунку пенсії по інвалідності позивач вважає, що він мав таке право в 2015, 2017 році, однак не користувався цим правом , щоб скористатися нормами ст.45 Закону №1058. Позивач також зазначив, що подав законом передбачену заяву про призначення/перерахунок пенсії до органів пенсійного фонду, а тому відповідачем порушені права позивача щодо не переведення його з пенсії по інвалідності на пенсію за віком.

Позивач подав до суду також письмове пояснення, в якому зазначив, що перерахунок його пенсії органом Пенсійного фонду є незаконним, оскільки на день проведення перерахунку пенсії 25.05.2018 року, ні Постанова Правління Пенсійного Фонду України "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсії без додаткового звернення особи відповідно до ч.4 ст.42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ні сам Порядок, не набрали чинності. Також зазначено, що ним була подана відповідна заява до органу Пенсійного фонду України, яку він, у свою чергу, повинен був передати посадовій особі - виконавцю.

27 липня 2018 року у судовому засіданні оголошена перерва до 09 серпня 2018 року о 14:30 год.

09 серпня 2018 року позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив задовольнити їх повністю з мотивів, наведених у позовній заяві, відповіді на відзив на позов та у письмових поясненнях у справі №819/1064/18.

09 серпня 2018 року представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечив, просив відмовити у його задоволенні повністю з мотивів, наведених у відзиві на адміністративний позов.

Заслухавши у судовому засіданні позивача, представника відповідача, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають до часткового задоволення з наступних підстав.

Як вбачається з повідомлення Управління Пенсійного фонду України в Тернопільському районі від 27.05.2013 року №6209, позивачу згідно із заявою від 27.05.2013 року, з 24.04.2013 року призначено (перераховано) пенсію по інвалідності за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

21 березня 2018 року позивач звернувся до Тернопільського ОУПФУ Тернопільської області із заявою, в якій просив до переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком не проводити жодних перерахунків призначеної йому пенсії по інвалідності.

27 травня 2018 року позивач звернувся до Тернопільського ОУПФУ Тернопільської області із заявою, в якій просив перевести його з 27.05.2018 року з пенсії по інвалідності на пенсію за віком, нарахування пенсії за віком просив провести відповідно до абзацу 3 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", який передбачає застосування розрахунку пенсії середньої зарплати, визначеною частиною 2 статті 40 та пункту 4 "Прикінцевих положень даного Закону. Розпорядженням №142270 від 25.05.2018 року позивачу здійснено перерахунок пенсії, загальний розмір якої становить 6047,57 грн.

Листом від 11.06.2018 року №233/Ч-11 Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області повідомило ОСОБА_1, що для застосування середньої заробітної плати (доходу), визначеного частиною статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" необхідно набути 24 місяці страхового стажу після попереднього перерахунку пенсії 01.04.2018 року. Щодо переведення пенсії по інвалідностіна пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" зазначено, що позивачу необхідно звернутися у відділ обслуговування громадян у Тернопільському районі.

Не погоджуючись із діями та листом відповідача, позивач звернувся з даним адміністративним позовом до суду.

Вирішуючи позовну вимогу про визнання дій Тернопільського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Тернопільської області щодо перерахунку пенсії по інвалідності та відмови позивачу у призначенні пенсії за віком згідно з абзацом 3 пункту 3 ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" протиправними, суд зазначає наступне.

Згідно ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України № 2747-IV від 06.07.2005 (далі – КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною 3 статті 45 Закону №1058, при переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього розрахунку) попереднього виду пенсії.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжує працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього розрахунку) пенсії незалежно від перерв на роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.

Частиною 4 статті 42 Закону №1058 (із змінами внесеними Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 року №2148-УІІІ) встановлено, що органи Пенсійного фонду з 01 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 01 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах.

Таким чином, у розумінні даної норми, з 01 квітня 2018 року пенсійну виплату позивача перераховано відповідно до частини четвертої статті 42 Закону №1058.

Крім того, 20.10.2017 року позивачу надіслано повідомлення про перерахунок його пенсії на виконання Закону України №2148-УІІІ "Про внесення змін до деяких законів України щодо підвищення пенсій".

Суд зазначає, що для застосування середньої заробітної плати (доходу) визначеного частиною 2 статті 40 Закону №1058, необхідно набути 24 місяці страхового стажу після попереднього перерахунку пенсії з 01.04.2018 року.

Крім того, у контексті ст.45 Закону №1058, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунок) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затверджено Постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1 в редакції постанови Правління Пенсійного фонду України від 07.07.2014 року №13-1.

Зазначеним Порядком передбачено, що заява про переведення з одного виду пенсій на інший, про перерахунок пенсій, про виплату пенсії у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання, подається пенсіонером особисто, або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувач пенсії.

Виходячи із системного аналізу норм чинного законодавства України, підставою для вчинення дій, спрямованих на призначення пенсії, перехід з одного виду пенсії на інший є відповідна заява особи та додані до неї необхідні документи, подані до уповноваженого органу Пенсійного фонду в установленому порядку.

Суд вважає, що відповідач при розгляді заяви позивача щодо переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком діяв в межах повноважень, у спосіб та відповідно до чинного законодавства України.

Щодо позовної вимоги про скасування рішення Тернопільського об'єднаного Управління Пенсійного Фонду України Тернопільської області про перерахунок пенсії по інвалідності, суд зазначає наступне.

Позивач вважає, що Тернопільське ОУПФУ Тернопільської області своїм листом від 11.06.2018 року №233/Ч-11 відмовило йому у застосуванні п.3 ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", що також знайшло своє відображення у розпорядженні №142270 від 25.05.2018 року.

Однак зі змісту вказаного листа вбачається, що відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача на підставі внесених змін до чинного законодавства України, а також те, що позивачу дораховано страховий стаж за даними персоніфікованого обліку по 30.12.2016 року. Крім того, позивачу роз'яснено, що щодо переведення пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", необхідно звернутися у відділ обслуговування громадян у Тернопільському районі. Фактично позивачу роз'яснено спосіб звернення до органів Пенсійного фонду України, і таким чином виконання вимог чинного законодавства України для здійснення переведення з одного виду пенсії на інший.

Розпорядження №142270 від 25.05.2018 року, на думку суду, є рішенням органу Пенсійного фонду про перерахунок пенсії з 01.04.2018 року винесене на підставі Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 року №2148-УІІІ. Тобто, зазначене рішення відповідача винесене у відповідності до чинного законодавства України.

В той же час, суд не приймає до уваги твердження позивача, що до дня його звернення в Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України 29.05.2018 року перерахунку пенсії не було проведено, оскільки у спірному розпорядження зазначено, що пенсія у розмірі 6047,57 грн. здійснюється з 01.04.2018 року.

У розумінні КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб’єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ. При цьому суд захищає реально порушені права та охоронювані законом інтереси осіб.

Щодо позовної вимоги про зобов'язання Тернопільського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Тернопільської області перевести позивача з 27.05.2018 року з пенсії по інвалідності на пенсію за віком та провести її нарахування відповідно до абзацу 3 пункту 3 ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в розмірі 8038,03 грн. суд зазначає наступне.

У відповідності до Рекомендацій № К (80) 2 Комітету ОСОБА_3 Європи, державам-членам стосовно реалізації адміністративними органами влади дискреційних повноважень від 11.03.1980 року, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган з кількох юридично допустимих рішень може обирати те, яке він вважає найкращим за даних обставин. Водночас, суд не вправі приймати рішення з питань, віднесених до виключної компетенції цих органів.

Крім цього, у відповідності до ч.4 ст.245 КАС України, у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає правосуб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оціни, наданої судом у рішенні.

Призначення, проведення перерахунку пенсії суд вважає виключною компетенцією органів Пенсійного Фонду України, а тому у даному випадку належним способом захисту прав позивача є зобов'язання Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області розглянути заяву ОСОБА_1 про переведення ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності на пенсію за віком з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

У відповідності до ч.1,2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. При цьому судом не подано до суду належних та допустимих доказів, які спростовують право позивача на зарахування до страхового стажу періоду з 02.03.1988 року по 04.09.1991 року у кратному пільговому обчисленні.

Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають до часткового задоволення.

У відповідності до ч.3 ст.139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору. Відтак, з огляду на часткове задоволення позову, суд вважає співмірним відшкодувати позивачу 704,80 грн. судового збору за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1.Позовні вимоги ОСОБА_1 до Тернопільського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов’язання вчинити певні дії – задовольнити частково.

2.Зобов'язати Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (м. Тернопіль, вул. Руська, 17, код ЄДРПОУ 40377598) розглянути заяву ОСОБА_1 (Тернопільський район, с. Гаї Шевченківські, вул. Рівна, 19, ід. номер НОМЕР_1, 27.05.1958 р.н.) від 29.05.2018 року за вх.№233/Ч-11 про переведення ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності на пенсію за віком з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

3.У задоволенні позовної вимоги ОСОБА_1 до Тернопільського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання дій щодо перерахунку пенсії по інвалідності ОСОБА_1 протиправними – відмовити.

4.У задоволенні позовної вимоги ОСОБА_1 до Тернопільського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання дій щодо відмови ОСОБА_1 про переведення його з пенсії по інвалідності на пенсію за віком протиправними - відмовити.

5.У задоволенні позовної вимоги ОСОБА_1 до Тернопільського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про скасування рішення Тернопільського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про перерахунок пенсії по інвалідності ОСОБА_1, оформленого розпорядженням № 142270 від 25.05.2018 року– відмовити.

6.Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Тернопільського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (м. Тернопіль, вул. Руська, 17, код ЄДРПОУ 40377598) на користь ОСОБА_1 (Тернопільський район, с. Гаї Шевченківські, вул. Рівна, 19, ід. номер НОМЕР_1, 27.05.1958 р.н.) судовий збір у розмірі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп., сплачений згідно квитанції №34 від 13.06.2018 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 14 серпня 2018 року.

Головуюча суддя Дерех Н.В.

копія вірна

Суддя Дерех Н.В.