
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 серпня 2018 р. Справа № 818/2175/18
Сумський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Соколова В.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про стягнення заборгованості,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1М.) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі по тексту - відповідач, ГУ ПФУ в Сумській області) про стягнення заборгованості, що виникла при перерахунку пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 як пенсіонеру органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтями 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», у сумі 59369,28 грн., без відтермінування погашення заборгованості, що утворилася з 01.01.2016, на 2019 рік і далі, як це запропоновано постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деякими іншими категоріями осіб».
Свої вимоги позивач мотивує тим, що є пенсіонером органів внутрішніх справ та перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області, як отримувач пенсії за вислугу років, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". Відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв’язку із збільшенням грошового забезпечення поліцейських на підставі Постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01.01.2016. Підставою для здійснення відповідачем такого перерахунку, згідно Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою КМУ № 45 від 13.02.2008, є довідка про грошове забезпечення встановленої форми, видана відповідним органом.
Через невиконання ГУ ПФУ в Сумській області обов’язку щодо перерахунку пенсії, 20.03.2018 позивач подав відповідну заяву, за результатами розгляду якої листом від 02.04.2018 відповідач повідомив, що на виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", на підставі довідки про грошове забезпечення, наданої ліквідаційною комісією Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області, здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2016. Виплата перерахованих пенсій має бути проведена з 01.01.2018, а сума перерахованих пенсій для виплати за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 обліковується станом на 01.01.2018 та буде виплачена протягом 2019-2021 років після виділення коштів з державного бюджету.
На переконання позивача, у ГУ ПФУ в Сумській області відсутні правові підстави для виплати перерахованої пенсії у згаданому порядку, оскільки, по-перше, на момент виникнення права на перерахунок пенсії 01.01.2016 Постанова Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" не діяла, у зв’язку з чим, на підставі ст. 58 Конституції України, не може регулювати спірні правовідносини; по-друге, згадана Постанова КМУ суперечить ст. 22 Конституції України, оскільки звужує зміст та обсяг прав позивача; та по-третє, відповідач не може ставити свій обов’язок щодо виплати перерахованої пенсії, у залежність від наявності коштів у державному бюджеті.
Відповідач, заперечуючи проти позову у відзиві (а.с.20-22) зазначив, що відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018, перерахунок пенсій особам, які отримують пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", має бути здійснений з 01.01.2016 на підставі довідок, виданих згідно затвердженого Постановою КМУ № 45 від 13.02.2008 порядку, за прирівнюваною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. Виплата перерахованих пенсій має бути проведена з 01.01.2018, а сума перерахованих пенсій для виплати за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 обчислюється станом на 01.01.2018 та виплачується у визначеному порядку.
На виконання вказаних норм, після отримання у березні 2018 року довідки про грошове забезпечення, позивачу зроблений перерахунок пенсії з 01.01.2016. В квітні 2018 року, окрім основного розміру пенсії, була здійснена доплата за період з 01.01.2018 по 31.03.2018 в сумі 4237,23 грн. При цьому, відповідач зазначає, що виплата перерахованої суми пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 буде здійснена у порядку, визначеному Постановою КМУ № 103 від 21.02.2018.
Ухвалою суду від 07.06.2018 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження, ухвалою суду від 27.06.2018 призначено судове засідання по справі.
У судове засідання сторони не з'явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, позивач подав заяву про розгляд справи без його участі.
Відповідно до ч. 8 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їхні усні пояснення. Судові дебати не проводяться.
Справа розглядається у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження на підставі п. 2 ч. 1 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України. У справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив (ч.3 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України).
Дослідивши наявні матеріали справи, заяви по суті справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи та об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про необхідність відмовити у задоволенні позовних вимог, з огляду на наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 02.06.2004 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
20.03.2018 позивач звернувся до ГУ ПФУ в Сумській області з заявою про проведення перерахунку та виплати пенсії у зв’язку із збільшенням грошового забезпечення поліцейських, відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", починаючи з 01.01.2016 (а.с.15)
У відповідь на вказану заяву, листом №1218/Д-11 від 02.04.2018 відповідач повідомив ОСОБА_1 про те, що на виконання Постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" № 103 від 21.02.2018, на підставі довідки про грошове забезпечення, наданої ліквідаційною комісією Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області у березні 2018 року, здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2016, розмір пенсії після якого складає 3183,93 48 грн. Виплата пенсії та її доплата за період з 01.01.2018 по 31.03.2018 у сумі 7421,16 грн. буде забезпечена у квітні 2018 року. Сума перерахованих коштів для виплати за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 станом на 01.01.2018 обліковується органами ПФУ та буде виплачена у визначеному порядку після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету (а.с.16).
Надаючи правову оцінку матеріалам справи, суд виходить з наступного.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції та деяких інших осіб, визначаються Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі – Закон).
Частинами 3, 4 статті 63 вказаного Закону встановлено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Так, пунктами 1, 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженому Постановою КМУ від 13.02.2008 № 45 (далі – Порядок), встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
На підставі згаданого рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Згідно п. 3 Порядку, на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби.
У відповідності до п. 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.
Частинами 2 та 3 статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" встановлено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Зі змісту вказаних норм, суд робить висновок, що право на перерахунок пенсії виникає у особи з моменту збільшення грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців або осіб, які мають право на пенсію за Законом та проводиться такий перерахунок з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому виникло право на перерахунок. При цьому, фактичне здійснення перерахунку пенсії органами пенсійного фонду проводиться на підставі довідок уповноважених органів про розмір грошового забезпечення, складених за встановленою формою, у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку.
25.02.2018 набрала чинності Постанова Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" № 103 від 21.02.2018 (надалі по тексту Постанова № 103).
Пунктом 3 вказаної Постанови встановлено, що з 1 січня 2016 р. здійснюється перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. N 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
Виплата перерахованих пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводиться з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 р. та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:
- з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017;
- з 1 січня 2020 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.
Відповідно до пункту 5 Постанови № 103, перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45.
В даному випадку, матеріалами справи підтверджено та не заперечується сторонами, що ГУ ПФУ в Сумській області, 25.03.2018 здійснило перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 на підставі довідки ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області про розмір грошового забезпечення № 11/197-698 від 19.03.2018 (а.с.24-25), розмір пенсії після перерахунку склав 3183,93 грн.
Згідно розрахунку за період з січня 2016 по березень 2018 року, позивачу підлягає сплаті сума перерахованої пенсії в розмірі 38135,07 грн. (звор.бік а.с. 25).
Сума недоплаченої пенсії ОСОБА_1 за період з 01.01.2018 по 31.03.2018 в розмірі 4237,23 грн., була сплачена відповідачем у квітні 2018 року. При цьому, сума недоплаченої пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017, обліковується ГУ ПФУ в Сумській області для здійснення виплати згідно приписів Постанови № 103.
Враховуючи наведені обставини, суд дійшов висновку, що у відповідача відсутня несплачена заборгованість по пенсійним виплатам перед позивачем, строк сплати якої вже настав.
Посилання ОСОБА_1 на те, що Постанова № 103 не може регулювати спірні правовідносини, оскільки не має зворотної дії у часі, не можуть братись судом до уваги з тих підстав, що за своєю правовою природою ця постанова не змінює регулювання правовідносин з приводу перерахунку пенсій колишнім працівникам міліції на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та Постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" № 988 від 11.11.2015, а лише визначає порядок виплати перерахованих пенсій.
Вказана правова позиція узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною в Ухвалі від 02.05.2018 по справі № 818/1076/18 (№ Пз/9901/32/18), та, на виконання ч. 4, 5 ст. 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" і ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України, має враховуватись іншими судами при застосуванні норм права, які регулюють спірні правовідносини.
Доводи позивача про те, що Постанова КМУ № 103 звужує зміст та обсяг його прав, що суперечить приписам ст. 22 Конституції України, на переконання суду, не ґрунтуються на встановлених судовим розглядом обставинах, оскільки перерахунок пенсії відповідачем здійснений, внаслідок цього перерахунку розмір пенсії збільшився, виплата збільшеної пенсії проводиться у визначеному порядку. В чому саме полягає звуження прав, про захист яких поданий позов, ОСОБА_1 не зазначив, доказів на підтвердження цих обставин суду не надав.
Щодо твердження позивача про відсутність у відповідача права ставити свій обов’язок щодо виплати перерахованої пенсії, у залежність від наявності коштів у державному бюджеті, суд зазначає, що у правовідносинах, які виникли між сторонами, у ГУ ПФУ в Сумській області відсутня заборгованість по пенсійним виплатам, строк сплати якої наступив та яка фактично не виплачена через відсутність коштів у державному бюджеті.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Проте, обґрунтовуючи свої позовні вимоги про стягнення з відповідача коштів в сумі 59369,28 грн., ОСОБА_1 не надав суду достатніх достовірних доказів на підтвердження наявності вказаної суми заборгованості та ухилення відповідача від її сплати.
Таким чином, враховуючи викладені вище обставини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 139, 143, 241-246, 250, 255, 262-263, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про стягнення заборгованості, що виникла при перерахунку пенсії – відмовити за необґрунтованістю.
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня винесення рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя В.М. Соколов