
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 серпня 2018 р. № 814/1420/18 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Мельника О.М. розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження справу
за позовом:ОСОБА_1, АДРЕСА_1, 54056
до відповідача:Головного управління ДФС у Миколаївській області, вул. Лягіна, 6, м. Миколаїв, 54001
про:визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 30.03.2018 № 0042787-1301-1402,
ВСТАНОВИВ:
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Миколаївській області (далі - відповідач, ДФС), в якому просить суд:
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що потужність двигуна його автомобіля AUDI RS Sportbak 2.5 TFSI, 2016 року випуску становить 367 кінських сил, а автомобілі AUDI RS Sportbak 2.5 TFSI 2018 року випуску вже становлять 400 кінських сил. Отже вони є аналогічними а не ідентичними до автомобіля позивача. А тому, податкове повідомлення-рішення № 0042787-1301-1402 від 30.03.2018, яким позивачу визначено суму податкового зобов'язання за платежем "транспортний податок з фізичних осіб" за 2018 рік в сумі 25000,00 грн., протиправне та підлягає скасуванню.
Ухвалою суду від 13.06.2018 року відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження.
На адресу суду надійшов відзив представника відповідача, згідно якого він просить відмовити в задоволенні позову, посилаючись на те, що середньоринкова вартість легкових автомобілів визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, станом на 1 січня податкового (звітного) року виходячи з марки, моделі, року випуску, об'єму циліндрів двигуна, типу пального. Згідно переліку легкових автомобілів, розміщеному на офіційному веб-сайті Мінекономрозвитку, у 2018 році автомобіль AUDI RS Sportbak об'єм 2.5 л, 2016 року є об'єктом оподаткування. Тому ГУ ДФС у Миколаївській області на дотримання вимог ст.267 Податкового кодексу України позивачу сформовано та направлено податкове повідомлення-рішення з транспортного податку фізичних осіб від 30.03.2018 № 0042787-1301-1402 на суму 25000,00 грн., яке складено відповідно до вимог чинного законодавства.
Суд дослідив матеріали справи, оцінив надані докази в їх сукупності та дійшов висновку про відмову в задоволенні адміністративного позову, з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач, ОСОБА_1 згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_3 є власником автомобіля марки AUDI RS Sportbak 2.5 TFSI з об'ємом двигуна 2480 см3, 2016 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_1.
ГУ ДФС у Миколаївській області відповідно до п.п. 54.3.3 п. 54.3 ст. 54, п.п. 267.6.2 п. 267.6 ст. 267 Податкового кодексу України у відношенні позивача сформовано податкове повідомлення-рішення № 0042787-1301-1402 від 30.03.2018 року, яким визначено суму податкового зобов'язання за платежем "транспортний податок з фізичних осіб" за 2018 рік в сумі 25000,00 грн.
Не погоджуючись з вказаним рішенням, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України (далі - ПК України).
Відповідно до п.п. 54.3.3 п. 54.3 ст. 54 ПК України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.
Згідно пп. 267.1.1 п. 267.1 ст. 267 ПК України платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об'єктами оподаткування.
Згідно із пп. 267.2.1 п. 267.2 ст. 267 ПК України об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, станом на 1 січня податкового (звітного) року виходячи з марки, моделі, року випуску, об'єму циліндрів двигуна, типу пального".
Щороку до 1 лютого податкового (звітного) року центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, на своєму офіційному веб-сайті розміщується перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо цих автомобілів: марка, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна, тип пального.
Пунктом 13 Методики визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 18 лютого 2016 р. № 66 (далі - Методика) визначено, що відповідно до цієї Методики розраховує середньоринкову вартість автомобіля та щороку до 1 лютого податкового (звітного) року розміщує на своєму офіційному веб-сайті перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо зазначених автомобілів: марка, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна, тип пального.
Ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25 000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті (п. 267.4 ПК України).
Згідно пп. 267.6.1 п. 267.1 ст. 267 ПК України обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку.
Щодо об'єктів оподаткування, придбаних протягом року, податок сплачується фізичною особою-платником починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об'єкт. Контролюючий орган надсилає податкове повідомлення-рішення новому власнику після отримання інформації про перехід права власності. ( ч.2 пп. 267.6.2 п. 267.6 ст. 267 ПК України).
Таким чином, обов'язок визначати та нараховувати суму транспортного податку законодавством покладений на контролюючий орган на підставі переліку легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо зазначених автомобілів: марка, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна, тип пального, розміщеному на офіційному веб-сайті Мінеконорозвитку.
Матеріали справи свідчать, що автомобіль марки AUDI RS Sportbak 2.5 TFSI з об'ємом двигуна 2480 см3, 2016 року випуску, зареєстрований за ОСОБА_1 08.04.2016 року.
Згідно переліку легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня 2018 (звітного) року, розміщеному Мінеконорозвитку, на своєму офіційному веб-сайті, автомобіль марки AUDI RS Sportbak 2.5 TFS, рік випуску 2016, є об'єктом оподаткування згідно норм ПК України.
Відповідачем надані докази, щодо середньоринкової вартості транспортного для цілей оподаткування транспортним податком відповідно до п. 267.2 ст. 267 ПК України, за Методикою, саме щодо автомобіля марки AUDI RS Sportbak 2.5 TFSI з об'ємом двигуна 2,5 см3, 2016 року випуску, вартість якого становить 1412602,50 грн., відповідно до веб-сайту Мінеконорозвитку.
Згідно з ч. 2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, приймаючи податкове повідомлення-рішення № 0042787-1301-1402 від 30.03.2018, контролюючий орган діяв в межах повноважень та у спосіб визначений законом.
При цьому суд не приймає до уваги посилання позивача на інформацію про середньоринкову вартість легкових автомобілів з урахуванням ціни нового автомобіля RS3 Sportback 2.5 TFSI 2018 року випуску, яка зазначена в офіційному прайс-листі дилера AUDI в Україні ПП "Аеліта Моторс" та становить 990 050,34 грн.; в мережі Інтернет на сторінці веб-сайта офіційного імпортера AUDI в Украіні "Порше Україна" за адресою: «https://www.audi.ua» та становить 913 960,00 грн.; в мережі Інтернет на веб-сайті https://www.auto.ria.com - становить від 915597,00 грн. до 936089,50 грн., оскільки розрахунок вартості легкових автомобілів, які є об'єктами оподаткування транспортним податком, а також перелік таких автомобілів формується Мінеконорозвитком станом на 01 січня податкового (звітного) року.
Щодо посилань позивача на Висновки Верховного суду викладені у постанові від 29.03.2018 року по справі № 820/2478/17, суд зазначає що предметом розгляду даної справи було оскарження податкового повідомлення-рішення винесеного у 2016 році, коли діяв інший порядок визначення середньоринкової вартості транспортних засобів. Тому посилання позивача на вказану справу не є аргументованим доказом для врахування по справі.
Також, суд критично ставиться до пояснень позивача з приводу того, що потужність двигуна його автомобіля AUDI RS Sportbak 2.5 TFSI, 2016 року випуску становить 367 кінських сил, а автомобілі AUDI RS Sportbak 2.5 TFSI 2018 року випуску вже становлять 400 кінських сил, з огляду на таке.
Як вже зазначалось вище, згідно з пп. 267.2.1 п. 267.2 ст. 267 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, станом на 1 січня податкового (звітного) року виходячи з марки, моделі, року випуску, об'єму циліндрів двигуна, типу пального.
Судом встановлено, що автомобіль марки AUDI RS Sportbak 2.5 TFSI, рік випуску до 3 років, включено до переліку легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня 2018 (звітного) року.
Отже, вказаний автомобіль є об'єктом оподаткування, а позивач - платником транспортного податку.
Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуючи викладене, дослідивши надані докази, на підставі аналізу норм чинного законодавства України суд приходить до висновку про відмову в задоволенні адміністративного позову.
Відповідно до ст. 139 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_2,Миколаїв,54056 НОМЕР_2) до Головне управління ДФС у Миколаївській області (вул. Лягіна, 6,Миколаїв,54001 39394277) відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Строк на апеляційне оскарження рішення суду - 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження - 30 днів з дня складання повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається в порядку та строки, визначені ст.ст. 295-297 КАС України і п. 15.5 Перехідних положень КАС України.
Суддя О.М. Мельник