
Справа № 815/4450/15
УХВАЛА
14 серпня 2018 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Завальнюка І.В.,
при секретарі - Маковейчук Т.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі заяву Приватного підприємства «Бессарабія-В» про зміну способу і порядку виконання рішення суду від 10.02.2016,
В С Т А Н О В И В :
02.08.2018 ПП «Бессарабія-В» звернулося до суду із заявою, в якій просить суд змінити спосіб та порядок виконання постанови суду від 10.02.2015 по справі № 815/4450/15 із зобов'язання Арцизької ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області підготувати та подати ГУ ДКС України в Одеській області висновок про відшкодування суми ПДВ ПП «Бессарабія-В» в сумі 1496394 грн. на стягнення з Державного бюджету України на користь ПП «Бессарабія-В» суми відшкодування ПДВ в розмірі 998894 грн.
В обґрунтування заяви ПП «Бессарабія-В» зазначило, що на сьогоднішній день немає іншого ефективного способу виконання постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 10.02.2016 № 815/4450/15, так як з 01.01.2017 норма п.200.13 ст.200 ПК України зазнала змін і з цієї дати бюджетне відшкодування здійснюється органом казначейства на підставі відомостей з Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування, без будь-яких окремих висновків податкового органу як окремого розпорядчого акту. При цьому станом на сьогодні Тимчасового реєстру заяви, поданих до 01.01.2016 та за якими станом на 01.01.2017 ПДВ не відшкодовано, порядок включення сум ПДВ за судовим рішенням до вказаного Реєстру досі не прийнято. Без зміни способу виконання вищезазначеної постанови остання залишиться без виконання, що унеможливить захист прав та інтересів ПП «Бессарабія-В».
В судовому засіданні представник Арцизької ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області просив заяву ПП «Бессарабія-В» задовольнити частково, зазначивши, що відшкодування з Державного бюджету України ПДВ є виключними повноваженнями податкових органів та органів державного казначейства, а відтак суд не може підміняти державний орган і вирішувати питання про стягнення такої заборгованості. Представник податкового органу відзначив, що законодавством змінено порядок відшкодування податку на додану вартість, що визначає відповідні виключні повноваження ДФС та ДКС, а саме: з направлення висновків органів доходів і зборів до органу казначейської служби щодо узгоджених сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на внесення до реєстрів заяв про повернення суми бюджетного відшкодування необхідних даних про відповідне відшкодування. У зв'язку із цим вважав належним способом виконання судового рішення внесення до Тимчасового реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування необхідних даних щодо відшкодування на користь ТОВ «Бессарабія-В» невідшкодованої суми податку на додану вартість за жовтень 2014 року, з урахуванням залишку невідшкодованої суми станом на 26.07.2018 по декларації за жовтень 2014 р. в розмірі 988030,69 грн.
Інші учасники судового розгляду до суду не з'явилися, про час та місце судового розгляду справи повідомлені належним чином; їх неявка не перешкоджає розглядові процесуального питання.
Вислухавши думку представника податкового органу та дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про часткове задоволення заяви про зміну способу та порядку виконання постанови суду.
Судом встановлено, що постановою Одеського окружного адміністративного суду від 03.11.2015 адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Арцизької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області в частині безпідставного зменшення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість Приватному підприємству "Бессарабія-В" за жовтень 2014 р. в розмірі 1496394 грн. В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 10.02.2016 постанову Одеського окружного адміністративного суду від 03.11.2015 в частині позовних вимог про визнання протиправною бездіяльністю Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області в частині не перерахування бюджетного відшкодування податку на додану вартість на поточний банківський рахунок Приватного підприємства "Бессарабія-В" за травень місяць 2015 р. в розмірі 21005000 грн. та стягнення з Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області на користь Приватного підприємства "Бессарабія-В" заборгованість з податку на додану вартість, що підлягає відшкодуванню на поточний банківський рахунок, в розмірі 21005000 грн. - скасовано. Провадження в частині позовних вимог про визнання протиправною бездіяльністю Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області в частині не перерахування бюджетного відшкодування податку на додану вартість на поточний банківський рахунок Приватного підприємства "Бессарабія-В" за травень 2015 р. в розмірі 21005000 грн. та стягнення з Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області на користь Приватного підприємства "Бессарабія-В" заборгованість з податку на додану вартість, що підлягає відшкодуванню на поточний банківський рахунок, в розмірі 21005000 грн. - закрито. Апеляційну скаргу Приватного підприємства "Бессарабія-В" - задоволено частково. Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 3 листопада 2015 р. в частині визнання протиправними дії Арцизької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області щодо безпідставного зменшення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість Приватному підприємству "Бессарабія-В" за жовтень 2014 р. в розмірі 1496394 грн. - скасовано. Прийняти в цій частині нову постанову, якою визнано протиправною бездіяльність Арцизької ОДПІ ГУ Державної фіскальної служби в Одеській області щодо не направлення висновку про відшкодування суми ПДВ. Зобов'язано Арцизьку об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області підготувати та подати ГУ ДКС України в Одеській області висновок про відшкодування суми ПДВ Приватному підприємству "Бессарабія-В" в сумі 1496394 грн. В інший частині постанову Одеського окружного адміністративного суду від 3 листопада 2015 р. залишено без змін.
Згідно з ч.3 ст.33 Закону України «Про виконавче провадження» за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим, сторони, а також виконавець за заявою сторін або державний виконавець з власної ініціативи у випадку, передбаченому Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про встановлення або зміну способу і порядку виконання рішення.
Вказаній нормі кореспондують приписи ч.1 ст. 378 КАС України, відповідно до яких за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Відповідно до ч.3 ст.378 КАС України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Судом встановлено, що з 01.01.2017 набрав чинності Закон України від 21.12. 2016 № 1797-VІІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні», яким внесено зміни до Податкового кодексу України (далі - Кодекс), зокрема в частині бюджетного відшкодування податку на додану вартість запроваджено: - єдиний реєстр заяв про повернення суми бюджетного відшкодування на підставі реєстрів заяв про повернення суми бюджетного відшкодування платникам податку, які відповідають та які не відповідають критеріям, визначеним пунктом 200.19 статті 200 Кодексу (у редакції, що діяла до 1 січня 2017 року) (далі - Реєстр заяв); - тимчасовий реєстр заяв, поданих до 1 лютого 2016 року, за якими станом на 1 січня 2017 року суми податку на додану вартість не відшкодовано з бюджету у порядку, визначеному статтею 200 Кодексу (далі - Тимчасовий реєстр заяв).
Відповідно до пункту 52 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу до 10 січня 2017 року ДФС сформовано Реєстр заяв у хронологічному порядку їх надходження.
Відповідно до пункту 56 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу 31 січня 2017 року ДФС сформовано та опубліковано на офіційному веб-порталі ДФС Тимчасовий реєстр заяв. Формування, ведення та офіційне публікування Тимчасового реєстру заяв здійснюються у порядку, визначеному статтею 200 Кодексу. Відшкодування узгоджених сум податку здійснюється в хронологічному порядку відповідно до черговості надходження заяв про повернення таких сум бюджетного відшкодування податку в межах сум, визначених законом про державний бюджет на відповідний рік.
Розподіл сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначених законом про державний бюджет на відповідний рік, між Тимчасовим реєстром заяв та Реєстром заяв здійснює Кабінет Міністрів України.
На виконання вимог підпункту 200.7.1 пункту 200.7 статті 200 ПК України Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 26 «Про затвердження Порядку ведення Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість», яка набрала чинності з 1 квітня 2017 року, відповідно до якої Міністерство фінансів України здійснює формування Реєстру заяв автоматично на підставі баз даних ДФС та Казначейства (далі - постанова № 26).
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29.03.2017 № 189 «Про деякі питання бюджетного відшкодування податку на додану вартість» (набрала чинності з 1 квітня 2017 року) встановлено по Тимчасовому реєстру заяв внесення даних та ведення здійснюється у порядку, визначеному статтею 200 Кодексу та постановою № 26.
Внесення інформації для формування Реєстру заяв відповідно до наказу Міністерства фінансів України від 03.03.2017 № 326 «Про затвердження Порядку інформаційної взаємодії Міністерства фінансів України з Державною фіскальною служби України та Державною казначейською службою України в процесі формування Реєстру заяв про повернення сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 20.03.2017 за № 376/30244 (далі - наказ № 326) здійснюється електронними повідомленнями. На кожне електронне повідомлення, яке надходить від ДФС до Реєстру заяв, накладається не менше двох електронних цифрових підписів посадових (уповноважених) осіб та печатка відповідного територіального органу ДФС.
Відповідно до норм Кодексу по платнику «Бессарабія-В» (код ЄДРПОУ 35434347) сума залишку по декларації (жовтень 2014 року) за звітні податкові періоди подані до 1 лютого 2016 року підлягає включенню до Тимчасового реєстру.
Законодавством визначено механізм бюджетного відшкодування податку на додану вартість на банківський рахунок платника податків, який в рамках змінених вимог законодавства передбачає включення до Тимчасового реєстру заяв, поданих до 1 лютого 2016 року, за якими станом на 1 січня 2017 року суми податку на додану вартість не відшкодовано з бюджету, та відшкодування узгоджених сум податку в хронологічному порядку відповідно до черговості надходження даних заяв.
Однак чинне законодавство не передбачає бюджетного відшкодування податку на додану вартість у спосіб судового стягнення з Державного бюджету України безпосередньо із здійсненням судового контролю над рішеннями, діями чи бездіяльністю податкових органів, органів казначейської служби.
В рішеннях від 13.06.2018 № К/9901/19792/18 (справа № 806/2269/15), від 13.06.2018 № К/9901/18788/18 (справа № 808/3080/14), від 24.05.2018 № К/9901/36882/18 (справа № 822/2703/17) Верховний суд наголосив, що відшкодування з Державного бюджету України ПДВ є виключними повноваженнями податкових органів та органів державного казначейства, а відтак суд не може підміняти державний орган і вирішувати питання про стягнення такої заборгованості.
Таким чином, законодавством змінено порядок відшкодування податку на додану вартість, що визначає відповідні виключні повноваження ДФС та ДКС, а саме: з направлення висновків органів доходів і зборів до органу казначейської служби щодо узгоджених сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на внесення до реєстрів заяв про повернення суми бюджетного відшкодування необхідних даних про відповідне відшкодування.
Відтак, заявлений ПП «Бессарабія-В» спосіб виконання судового рішення не узгоджується з приписами законодавства, а тому заява про зміну способу та порядку виконання судового рішення підлягає частковому задоволенню, з урахуванням чинного на момент прийняття процесуального рішення податкового законодавства.
При цьому суд враховує, що поновлена сума на користь платника за результатами судового оскарження по декларації за жовтень 2014 р. складає 1496394 грн. Станом на 26.07.2018 згідно ІС «Податковий блок» по декларації за жовтень 2014 р. обліковується переплата в розмірі 988030,69 грн.
26.06.2017 було поновлено виключених / скасованих санкцій по податковому повідомленню-рішенню від 10.11.2016 № 00014042001 (Запорізьке управління офісу ВПП ДФС м. Запоріжжя), яким зменшено переплату ПДВ в сумі 497500 грн. по податковій декларації за жовтень 2014 р.
31.05.2018 було зменшено переплату з ПДВ внаслідок нарахування штрафної санкції за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних по податковому повідомленню-рішенню від 18.05.2018 № 0101281209 в сумі 10863,31 грн.
Отже, залишок невідшкодованої ПП «Бессарабія-В» суми ПДВ станом на 26.07.2018 по декларації за жовтень 2014 р. складає 988030,69 грн., у зв'язку із чим суд дійшов висновку про часткове задоволення заяви ПП «Бессарабія-В», а саме щодо внесення до Тимчасового реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування необхідних даних щодо відшкодування на користь ТОВ «Бессарабія-В» невідшкодованої суми податку на додану вартість за жовтень 2014 року у розмірі 988030,69 грн.
На підставі викладеного та керуючись ст. 378 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
Заяву Приватного підприємства «Бессарабія-В» задовольнити частково.
Змінити спосіб виконання постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 10.02.2016 у справі № 815/4450/15, а саме: замість зобов'язання Арцизької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області підготувати та подати Головному управлінню Державної казначейської служби України в Одеській області висновок про відшкодування суми податку на додану вартість Приватному підприємству «Бессарабія-В» в сумі 1496394 грн. на зобов'язання Арцизької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області внести до Тимчасового реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування необхідних даних щодо відшкодування на користь Приватного підприємства «Бессарабія-В» невідшкодованої суми податку на додану вартість за жовтень 2014 року у розмірі 988030,69 грн. (дев'ятсот вісімдесят вісім тисяч тридцять грн. 69 коп.).
В іншій частині заяви відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі через суд першої інстанції протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення апеляційної скарги.
Повний текст ухвали складено 15.08.2018 року.
Суддя І.В. Завальнюк