Рішення № 75870472, 09.08.2018, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.08.2018
Номер справи
813/1577/18
Номер документу
75870472
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №813/1577/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 серпня 2018 року

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Кухар Н.А.

секретар судового засідання Шавель М.М.

за участю:

представника позивача – ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження у м. Львові справу за позовом Громадської організації "За рівні права та можливості" до Львівської міської ради про визнання протиправними дій,-

в с т а н о в и в:

Громадська організація "За рівні права та можливості" звернулася в суд з позовом до Львівської міської ради, в якому просила суд: визнати протиправними дії Львівської міської ради щодо відмови у наданні дозволу Громадській організації «За рівні права та можливості» на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на вул. ОСОБА_2 між будинками 1570157б у м. Львові, орієнтовною площею 0,25 га у постійне користування, для будівництва Медичного центру діагностики та реабілітації та зобов’язати Львівську міську раду, у місячний строк з дня набрання рішення законної сили, надати Громадській організації «За рівні права та можливості» (код ЄДРПОУ – 41093163, 79026, м. Львів, вул. Карманського 6/3) дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на вул. ОСОБА_2 між будинками 157 -157б у м. Львові у м. Львові орієнтовною площею 0,25 у постійне користування, для будівництва Медичного центру діагностики та реабілітації.

В обгрунтування позовних вимог зазначають, що 14.03.2018 року позивач - Громадська організація «За рівні права та можливості» подали до Львівської міської ради клопотання про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на вул. ОСОБА_2 між будинками 1570157б у м. Львові, орієнтовною площею 0,25 га у постійне користування, для будівництва Медичного центру діагностики та реабілітації. Однак, за наслідками розгляду клопотання, управління земельних ресурсів департаментом містобудування Львівської міської ради відмовило у задоволенні заяви, в якій просили надати в 10 – денний термін представити інформацію про приналежність організації до громадських організацій осіб з інвалідністю відповідно до закону, зокрема список члені організації – осіб з інвалідністю, копії посвідчень, які підтверджують відповідний статус, довідки, тощо. Вважають, таку відповідь роз’ясненням, а не конкретною відповіддю, що передбачена ст.122 Земельного кодексу України.

Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 15.05.2018 було відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі з викликом сторін.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю.

Відповідачем на адресу суду подано відзив, в якому зазначено, що позивач у клопотанні про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою звернувся до Львівського міського голови, який є окремим суб’єктом адміністративних правовідносин та є посадовою особою органу місцевого самоврядування та до повноважень якого не входить надання дозволів на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Вказують, на те, що управління земельних ресурсів є виконавчим органом, структурним підрозділом Львівської міської ради, який виконує функції з питань земельних ресурсів є підзвітним та підконтрольним їй. Питання розгляду заяв (клопотань) на отримання земельної ділянки віднесено до управління земельних ресурсів департаменту містобудування виконавчого органу Львівської міської ради, тоді як Львівська міська рада приймає рішення в порядку, встановленому регламентом міської влади. Крім того, зазначають, що Львівська міська рада не може розглядати на сесії питання, проект яких не підготовлений профільним управлінням.

Розглянувши матеріали справи, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд вважає, що позов підлягає до задоволення частково виходячи з наступного.

14.03.2018 Громадська організація «За рівні права та можливості» звернулася до Львівського міського голови із клопотанням, в якому просили погодити вибір розташування земельної ділянки та надати дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у постійне користування (п.п.б), п.2, ст. 92 Земельного кодексу України) на вулиці ОСОБА_2 між будинками 157-157б у м. Львові, орієнтованою площею 0,25 га для будівництва Медичного Центру діагностики та реабілітації. До клопотання додано: план земельної ділянки (масштаб 1:500 000); довідку відділу Держгеокадастру у м. Львові від 21.04.2017 року; копію статуту ГО «За рівні права та можливості»; витяг з ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб підприємців. (а.с. 19).

За результатами розгляду клопотання листом від 04.04.2018 № 2403-1723 відповідач просив позивача в 10 – денний термін представити інформацію про приналежність організації до громадських організацій осіб з інвалідністю відповідно до закону, зокрема список члені організації – осіб з інвалідністю, копії посвідчень, які підтверджують відповідний статус, довідки, тощо. (а.с.21)

При вирішенні спору по суті суд виходив з наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування.

Згідно з частиною першою статті 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Частиною другою статті 2 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.

Згідно із частиною 3 статті 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної ОСОБА_3 і ОСОБА_3 міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.

Згідно частини 2, 3 ст. 123 Земельного кодексу України визначено, що особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.

У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). ОСОБА_3 Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Забороняється відмова у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, місце розташування об'єктів на яких погоджено відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування згідно із статтею 151 цього Кодексу.

У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна ОСОБА_3 Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення документації із землеустрою або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення документації із землеустрою без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє ОСОБА_3 Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Позивач зазначає, що клопотання не розглянуто, оскільки у відповіді від 04.04.2018 року № 2403-1723 відповідачем не мотивовану відмову у наданні дозволу щодо відведення земельної ділянки.

Суд зазначає, що імперативність правових норм полягає в тому, що заява чи клопотання має бути розглянута органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування в місячний термін та надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні.

Відповідь Управління земельних ресурсів Департаменту містобудування Львівської міської ради від 04.04.2018 року № 2403-1723 на клопотання позивача про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, має лише роз»яснювальний характер та просить надати інформацію в 10-денний термін.

Відповідачем не надано суду інформації щодо розгляду клопотання позивача про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки від 14.03.2018 року.

Відповідно до статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Отже, оскаржуване рішення порушило права позивача на розгляд його клопотання, оскільки не було розглянуте відповідачем в спосіб та порядок, передбачений чинним законодавством України.

Згідно з ч.4 ст.245 КАС України, відповідно до яких у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

Отже, оцінюючи докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що так як відповідачем не надано дозволу на розроблення документації із землеустрою або мотивовану відмову у його наданні, позов підлягає задоволенню в частині, і слід визнати протиправною бездіяльність Львівської міської ради щодо не розгляду клопотання Громадської організації «За рівні права та можливості» від 14.03.2018 року № 100 про погодження вибору розташування земельної ділянки та надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у постійне користування на вул. ОСОБА_2 між будинками 1570157б у м. Львові та зобов'язати Львівську міську раду розглянути клопотання у відповідності до ч. 3 ст.123 Земельного кодексу України.

Водночас, суд наголошує, що відсутні підстави для зобов'язання Львівську міську раду, у місячний строк з дня набрання рішення законної сили, надати Громадській організації «За рівні права та можливості» (код ЄДРПОУ – 41093163, 79026, м. Львів, вул. Карманського 6/3) дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на вул. ОСОБА_2 між будинками 157 -157б у м. Львові у м. Львові орієнтовною площею 0,25 у постійне користування, для будівництва Медичного центру діагностики та реабілітації, оскільки відповідачем не розглянуто клопотання позивача та не надано дозволу на розроблення документації із землеустрою або мотивовану відмову у його наданні.

З урахуванням встановлених фактів, суд приходить до висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог позивача.

Розподіл судових витрат здійснити в порядку ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, –

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Львівської міської ради щодо не розгляду клопотання Громадської організації «За рівні права та можливості» від 14.03.2018 року № 100 про погодження вибору розташування земельної ділянки та надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у постійне користування на вул. ОСОБА_2 між будинками 1570157б у м. Львові.

Зобов'язати Львівську міську раду розглянути клопотання Громадської організації «За рівні права та можливості» від 14.03.2018 року № 100 у відповідності до ч. 3 ст.123 Земельного кодексу України.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути з Львівської міської ради (79006, м. Львів, пр. Ринок, 1, код ЄДРПОУ 04055896) за рахунок його бюджетних асигнувань 881 (вісімсот вісімдесят одну) гривню сплаченого судового збору на користь Громадської організації «За рівні права та можливості» (код ЄДРПОУ -04055896, місцезнаходження: 79006, м. Львів, пл. Ринок, 1).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Повний текст рішення складено та підписано 14 серпня 2018 року.

Суддя Кухар Н.А.