Рішення № 75870357, 07.08.2018, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.08.2018
Номер справи
812/457/16
Номер документу
75870357
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

8.3.4

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

07 серпня 2018 рокуСєвєродонецькСправа № 812/457/16

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

судді: Кисельової Є.О.,

при секретарі: Ждановій Г.Є.,

за участю представників сторін:

представника позивача: ОСОБА_1,

представника відповідча 1: ОСОБА_2,

представника відповідача 2: не прибув,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю “Кларіант Україна” до державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області, управління Державної казначейської служби України у м. Сєвєродонецьку Луганської області про зобов’язання вчинити певні дії, стягнення бюджетної заборгованості у формі пені за несвоєчасне повернення бюджетного відшкодування,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю (далі – ТОВ «Кларіант Україна», позивач) звернулося до Луганського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м.Сєвєродонецьку Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області (далі-ДПІ у м.Сєвєродонецьку ГУ ДФС у Луганській області, відповідач 1), управління Державної казначейської служби України у м.Сєвєродонецьку Луганської області (далі-УДКСУ у м.Сєвєродонецьку Луганської області, відповідач 2) про стягнення бюджетної заборгованості у формі пені за несвоєчасне повернення бюджетного відшкодування, в якому позивач просив суд:

-зобов’язати управління Державної казначейської служби України у м. Сєвєродонецьку стягнути з Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю “Кларіант Україна” (ідентифікаційний код: 31337612) бюджетну заборгованість у формі пені за несвоєчасне повернення бюджетного відшкодування у розмірі 1 116 039,40 грн, в тому числі: за вересень 2012 року у сумі 35938,47 грн; за лютий 2013 року в сумі 2587,61 грн; за серпень 2013 року у сумі 5883,62 грн; за січень 2014 року у сумі 999,71 грн; за червень 2014 року у сумі 198304,87 грн; за липень 2014 року у сумі 124409,79 грн; за серпень 2014 року у сумі 187931,42 грн; за вересень 2014 року у сумі 219388,99 грн; за листопад 2014 року у сумі 340575,37 грн.

В обгрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що позивач подав податкові декларації з ПДВ, а саме: за вересень 2012 року, за лютий 2013 року, за серпень 2013 року, за січень 2014 року, за листопад 2014 року, за червень 2014 року, за липень 2014 року, за вересень 2014 року, за серпень 2014 року.

Відповідно до п. 200.12. ст. 200 ПК України Державна податкова інспекція у м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області, як контролюючий орган, була зобов'язана у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

Згідно з п. 200.13. ст. 200 ПК України на підставі отриманого висновку відповідного контролюючого органу Відповідач, як орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку контролюючого органу.

Усі бюджетні відшкодування відповідачем надавались несвоєчасно.

Згідно з п. 200.23. ст. 200 ПК України суми податку, не відшкодовані позивачу протягом визначеного ПК України строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування ПДВ. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.

ТОВ «Кларіант Україна» листом від 18.01.2016 р. № 31 звернулось до ДПІ у м. Сєвєродонецьку щодо нарахування пені за несвоєчасне відшкодування ПДВ за періоди по даній справі.

Але, ДПІ у м. Сєвєродонецьку листом № 1672/12-14-20-02-24 від 16.02.2016 р. надало абстрактну відповідь, фактично ухиляючись від відповіді щодо нарахування пені за несвоєчасне відшкодування ПДВ за періоди 2012-2014 років.

ТОВ «Кларіант Україна» знов листом від 14.03.2016 р. № 120 звернулось до ДПІ у м. Сєвєродонецьку з цього ж питання та з урахуванням отриманої відповіді, але, як й в попередньому своєму листі ДПІ у м. Сєвєродонецьку надало абстрактну відповідь листом № 4376/10/12-14-07-62 від 05.04.2016 р.

ТОВ «Кларіант Україна» проведено розрахунок пені за несвоєчасне відшкодування ПДВ за вересень 2012 року, за лютий 2013 року, за серпень 2013 року, за січень 2014 року, за червень 2014 року, за липень 2014 року, за серпень 2014 року, за вересень 2014 року, за листопад 2014 року. Таким чином розмір пені складає 1116039,40 грн.

На підставі вищевикладеного позивач просив стягнути на користь ТОВ «Кларіант Україна» бюджетну заборгованість у формі пені за несвоєчасне повернення бюджетного відшкодування у загальному розмірі 1116039,40 грн.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просис суд задовльнити позов.

Представник відповідача 1 в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, надав суду відзив на адміністративний позов, який долучено до матеріалів справи (том 4 арк.спр. 101-111).

Представник відповідача 2 в судове засідання не прибув, про дату та час розгляду справи повідомлявся належним чином, правом подачі відзиву на позов не скористався (том 4 арк. спр. 155).

Ухвалою від 14.05.2018 прийнято до провадження адміністративну справу № 812/457/16 та призначено підготовче засідання на 11.06.2018 (том 4 арк. спр. 93-94).

Ухвалою від 02.07.2018 зупинено провадження у справі до 25.07.2018 (том 4 арк. спр.132).

Ухвалою від 25.07.2018 поновлено провадження у справі (том 4 арк. спр. 146).

Ухвалою від 31.07.2018 закрито підготовче проваження та призначено справу до судового розгляду по суті на 07.08.2018 (том 4 арк. спр. 197).

Ухвалою від 07.08.2018 залишено без розгляду адміністративний позов в частині (том 4 арк. спр. 217-218).

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-76 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд прийшов до наступного.

ТОВ «Кларіант Україна» (код ЄДРПОУ 31337612) зареєстровано в якості юридичної особи та перебуває на податковому обліку у ДПІ в м. Сєвєродонецьку, є платником податку на додану вартість (том 1 арк. спр. 9-14).

Згідно з п. 200.1, п.п. «б» п. 200.4 ст. 200 ПК України (в редакції чинній на час спірних правовідносин) сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає бюджетному відшкодуванню за заявою платника у сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації на поточний рахунок платника податку та/або у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету.

Пунктом 200.7 ст. 200 ПК України передбачено, що платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному контролюючому органу податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. У такій заяві платник податку зазначає про його відповідність або невідповідність критеріям, визначеним пунктом 200.19 цієї статті.

На виконання вимог зазначених положень Податкового кодексу України позивачем подано до ДПІ у м. Сєвєродонецьку податкові декларації з ПДВ та заявлено ПДВ до бюджетного відшкодування, а саме: за серпень 2013 року- 655531,00 грн, за січень 2014 року- 359857,00 грн, за березень 2014 року – 365586,00 грн, за листопад 2014 року- 1237211,00 грн, за червень 2014 року- 1260032,00 грн, за липень 2014 року- 523574,00 грн, за вересень 2014 року – 982344,00 грн, за серпень 2014 року – 728138,00 грн (том 1 арк.спр.15-119).

ДПІ у м.Сєвєродонецьку проведено камеральну перевірку податкових декларацій з ПДВ за спірний період та встановлено наступне.

18 жовтня 2013 року складено довідку № 613/12-14-15-03/14-31337612 у формі висновку, згідно якої підтверджено відсутність порушень при відображенні бюджетного відшкодування ПДВ за серпень 2013 року ( том 1 арк.спр. 225-227).

12 березня 2014 року складено довідку № 350/12-14-15-03/14-31337612 у формі висновку, згідно якої підтверджено відсутність порушень при відображенні бюджетного відшкодування ПДВ за січень 2014 року (том 1 арк.спр.228-230).

11вересня 2014 року складено акт № 1163/12-14-15-03/14-31337612, згідно висновків якого підтверджено відсутність порушень при відображенні бюджетного відшкодування ПДВ за червень 2014 року (том І арк.спр. 242-245).

12 травня 2014 року складено довідку № 774\12-14-15-03/14-31337612 у формі висновку, згідно якої підтверджено відсутність порушень при відображенні бюджетного відшкодування ПДВ за березень 2014 року (том І арк.спр.238-241).

20 жовтня 2014 року складено акт № 1292/12-14-15-03/14-31337612, згідно висновків якого підтверджено відсутність порушень при відображенні бюджетного відшкодування ПДВ за липень 2014 року (том І арк.спр.234-237).

23 листопада 2014 року складено довідку № 1592/12-14-15-03/14-31337612 у формі висновку, згідно якої підтверджено відсутність порушень при відображенні бюджетного відшкодування ПДВ за вересень 2014 року (том І арк.спр. 248-251).

22 жовтня 2014 року складено довідку № 1302/12-14-15-03/14-31337612 у формі висновку, згідно якої підтверджено відсутність порушень при відображенні бюджетного відшкодування ПДВ за серпень 2014 року (том І арк.спр. 222-224).

06 січня 2015 року складено довідку № 3/12-14-15-03/14-31337612 у формі висновку, згідно якої підтверджено відсутність порушень при відображенні бюджетного відшкодування ПДВ за листопад 2014 року (том І арк.спр. 219-221).

29 листопада 2013 року органами УДКСУ у м.Сєвєродонецьку відшкодовано позивачу ПДВ по декларації за серпень 2013 року.

02 квітня 2014 року органами УДКСУ у м.Сєвєродонецьку відшкодовано позивачу ПДВ по декларації за січень 2014 року.

25 травня 2015 року органами УДКСУ у м.Сєвєродонецьку відшкодовано позивачу ПДВ по декларації за червень 2014 року.

20 травня 2014 року органами УДКСУ у м.Сєвєродонецьку відшкодовано позивачу ПДВ по декларації за березень 2014 року.

31 серпня 2015 року органами УДКСУ у м.Сєвєродонецьку відшкодовано позивачу ПДВ по декларації за липень 2014 року.

31 серпня 2015 року органами УДКСУ у м.Сєвєродонецьку відшкодовано позивачу ПДВ по декларації за вересень 2014 року.

30 вересня 2015 року органами УДКСУ у м.Сєвєродонецьку відшкодовано позивачу ПДВ по декларації за серпень 2014 року.

04 грудня 2015 року органами УДКСУ у м.Сєвєродонецьку відшкодовано позивачу ПДВ по декларації за листопад 2014 року.

Листом від 18.01.2016 ТОВ «Кларіант Україна» звернулось до податкового органу з проханням про надання до відділу Державного казначейства у м. Сєвєродонецьку висновків, щодо нарахування та повернення сум пені пов’язаних з несвоєчасним відшкодуванням податку на додану вартість за періоди: серпень 2013 року, січень 2014 року, березень 2014 року, листопад 2014 року, червень 2014 року, липень 2014 року, вересень 2014 року, серпень 2014 року ( том 1 арк.спр. 120-123).

ДПІ у м.Сєвєродонецьку розглянула лист від 18.01.2016 та повідомила, що з метою організації відшкодування сум ПДВ, заявлених на поточний рахунок, ДПІ у м. Сєвєродонецьку відповідності до Порядку № 8/23, регулярно направлено до органів доходів і зборів вищого рівня зведену інформацію про можливі загальні обсяги відшкодування ПДВ грошовими коштами. Після надходження узагальнених матеріалів, ДПІ у м. Сєвєродонецьку забезпечено оперативне формування висновків про суми бюджетного відшкодування ПДВ, а після надходження відповідного дозволу органу доходів і зборів України вищого рівня (надходження узагальненої інформації) оперативне надання до органів Державної казначейської служби України для перерахування цих коштів на поточний рахунок підприємства ( том 1 а.с.124-125).

Листом від 14.03.2016 ТОВ «Кларіант Україна» знов звернулось до податкового органу (том 1 арк.спр.126).

05 квітня 2016 року ДПІ у м. Сєвєродонецьку надала відповідь, згідно з якою зазначила, що з системного аналізу норм національної правової системи випливає, що саме на контролюючий орган доходів і зборів центрального рівня (ДПА України, ДПС України, Міндоходів України, ДФС України) та контролюючий орган доходів і зборів територіального рівня (ОДПА,ОДПС, ГУ Міндоходів, ГУ ДФС) у відповідному регіоні (по заявлених сумах до 100 тис. грн.)) покладені повноваження визначення дозволу та терміну подання висновків про суми відшкодування ПДВ органами ДПА (ДПС, Міндоходів, ДФС) у районах та містах до органів ДКС України, натомість контролюючі органи доходів і зборів територіального рівня (ДПІ у районах, містах, об'єднані ДПГ) позбавлені повноважень що самостійного прийняття такого рішення ( том 1 а.с.127).

Відповідно до п. 200.10 ст. 200 ПК України протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, контролюючий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних.

Платники податку, які мають право на бюджетне відшкодування відповідно до цієї статті та подали заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, отримують таке бюджетне відшкодування у разі узгодження контролюючим органом заявленої суми бюджетного відшкодування за результатами камеральної перевірки, а у випадках, визначених пунктом 200.11 цієї статті, - за результатами перевірки, зазначеної у такому пункті, що проводяться відповідно до цього Кодексу.

Сума бюджетного відшкодування вважається узгодженою контролюючим органом з дня, наступного за днем закінчення терміну проведення камеральної перевірки, у разі якщо камеральна перевірка проведена не була або за результатами проведення перевірки податкове повідомлення-рішення не було надіслано платнику податку у строк, визначений цим Кодексом.

Згідно з п. 200.12 ст. 200 ПК України контролюючий орган зобов'язаний протягом п'яти робочих днів після закінчення перевірки:

або подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету;

або за заявою платника податку до відповідного контролюючого органу зарахувати таку суму в рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до Державного бюджету України.

Відповідно до п. 7 Порядку взаємодії органів державної податкової служби та органів державної казначейської служби в процесі відшкодування податку на додану вартість, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 січня 2011 р. N39 орган державної податкової служби за місцем реєстрації платника податку зобов'язаний подати органові державної казначейської служби висновок протягом: п'яти робочих днів після закінчення перевірки платника податку, який не має права на автоматичне відшкодування податку на додану вартість.

Відповідно до п. 200.13 ст. 200 ПК України на підставі отриманого висновку відповідного контролюючого органу орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку контролюючого органу.

Оскільки заявлена сума бюджетного відшкодування не була відшкодована у повному обсязі у встановлені строки, позивач звернувся до суду.

З платіжного доручення № 36872 від 04.12.2015 вбачається, що позивачу відшкодовано ПДВ за декларацією за листопад 2014 року, від 30.09.2015 № 31779 - за серпень 2014 року, від 31.08.2015 № 29150 – за липень 2014 року, від 31.08.2015 № 29149 – за вересень 2014 року, від 25.05.2015 № 19533 – за травень 2014 року, від 25.05.2015 № 19532- за червень 2014 року, від 02.04.2014 № 520-20 – за січень 2014 року, від 29.11.2013 № 1973-20 - за серпень 2013 року, від 29.04.2013 № 504-20 – за лютий 2013 року, від 28.03.2013 № 257-20 – за вересень 2014 року (том 1 арк.спр.128-137).

Отже, всупереч приписам ст. 200 ПК України, бюджетне відшкодування з ПДВ за серпень 2013 року, січень 2014 року, березень 2014 року, листопад 2014 року, червень 2014 року, липень 2014 року, вересень 2014 року, серпень 2014 року в строки, передбачені ст. 200 ПК України УДКСУ в м. Сєвєродонецьку не було здійснено перерахування бюджетного відшкодування з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок ТОВ "Кларіант Україна".

Таким чином, суд приходить до висновку про те, що відповідачами прострочено перерахування на банківський рахунок позивача бюджетного відшкодування з податку на додану вартість щодо суми заборгованості за серпень 2013 року, січень 2014 року, березень 2014 року, листопад 2014 року, червень 2014 року, липень 2014 року, вересень 2014 року, серпень 2014 року.

Перевіряючи розрахунок позивача, суд враховує кількість днів прострочення, облікову ставку Національного банку України в зазначені періоди та виходить з наступного.

Несвоєчасне відшкодування ПДВ за серпень 2013 року, де сума заявлена по декларації з ПДВ до відшкодування за серпень 2013 року, складає - 655 531,00 грн.

Граничний термін для подачі декларації на додану вартість за серпень 2013 року сплинув 20 вересня 2013 року, а відтак контролюючий орган мав провести камеральну перевірку до 10 жовтня 2013 року.

Протягом трьох робочих днів після закінчення перевірки ДПІ мала надати висновок до управління Держказначейства. Тобто, останній день цього строку - 15.10.2013. УДКС України протягом трьох робочих днів мало здійснити перерахування коштів. Останній день цього строку - 18.10.2013. Оскільки у відведений законодавством строк контролюючий орган не повернув на користь позивача відшкодування сум ПДВ, період прострочення (нарахування пені) розпочався 19.10.2013 року, і станом на 29.11.2013 (момент повернення заборгованості з відшкодування ПДВ) складає 42 календарних дні.

На час виникнення пені (19.10.2013) Національний банк України встановив облікову ставку в розмірі 6,5%. Сума пені за період з 19.10.2013 по 29.11.2013 = (655531,00 грн. (сума несвоєчасно відшкодованого ПДВ) х 6,5% (облікова ставка НБУ) х 120% річних х 42 днів (прострочення відшкодування) /365 днів

Таким чином, сума пені дорівнює: 5883 (п'ять тисяч вісімсот вісімдесят три) гривні 62 копійки (655531,00 * 6,5%*120%*42)/365 = 5883 грн. 62 коп.

Несвоєчасне відшкодування ПДВ за січень 2014 року, де сума заявлена по декларації з ПДВ до відшкодування за січень 2014 року, складає - 359857,00 грн.

Граничний термін для подачі декларації на додану вартість за січень 2014 року сплинув 20 лютого 2014 року, а відтак контролюючий орган мав провести камеральну перевірку до 12 березня 2014 року.

Протягом трьох робочих днів після закінчення перевірки ДПІ мала надати висновок до управління Держказначейства. Тобто, останній день цього строку - 15.03.2014. УДКС України протягом трьох робочих днів мало здійснити перерахування коштів. Останній день цього строку - 20.03.2014. Оскільки у відведений законодавством строк контролюючий орган не повернув на користь позивача відшкодування сум ПДВ, період простроченні (нарахування пені) розпочався 21.03.2014, і станом на 02.04.2014 (момент повернення заборгованості з відшкодування ПДВ) складає 13 календарних днів.

На час виникнення пені (21.03.2014 року) Національний банк України встановив облікову ставку в розмірі 6,5%. Сума пені за період з 21.03.2014 по 02.04.2014 = (359857,00 грн. (сума несвоєчасно відшкодованого ПДВ) х 6,5% (облікова ставка НБУ) х 120% річних х 13 днів (прострочення відшкодування) /365 днів

Таким чином, сума пені дорівнює: 999 (дев'ятсот дев'яносто дев'ять) гривні 71 копійки (359857,00 * 6,5%*120%*13)/365 = 999 грн. 71 коп.

Несвоєчасне відшкодування ПДВ за червень 2014 року, де сума заявлена по декларації з ПДВ до відшкодування за червень 2014 року, складає - 1 260 032,00 грн.

Протягом п'яти операційних днів (п. 13 ст. 200 ПКУ) після отримання висновку управління Держказначейства мало здійснити перерахування коштів. Останній день цього строку - 25.09.2014. Оскільки у відведений законодавством строк контролюючий орган не повернув на користь позивача відшкодування сум ПДВ, період прострочення (нарахування пені) розпочався 26.09.2014 року, і станом на 25.05.2015(момент повернення заборгованості з відшкодування ПДВ) складає 242 календарних днів.

На час виникнення пені (26.09.2014 року) Національний банк України встановив облікову ставку в розмірі 12,5%.

Протягом простроченого строку відшкодування ПДВ за червень 2014 року облікова ставка НБУ змінювалась, а саме: з 26.09.2014 по 12.11.2014 облікова ставка становила 12,5 %, тобто діяла 48 днів; з 13.11.2014 облікова ставка становила 14,00 % (згідно Постанови НБУ від 12.11.2014 № 719), тобто діяла 85 днів до 06.02.2015; з 06.02.2015 облікова ставка становила 19,50 % (згідно Постанови НБУ від 04.02.2015 № 81), тобто діяла 26 днів до 04.03.2015; з 04.03.2015 облікова ставка становила 30,00 % (згідно Постанови НБУ від 02.03.2015 № 154), тобто діяла 83 дня до 25.05.2015.

Тобто, сума пені за період з 26.09.2014 по 25.05.2015 становить: (1260032,00 грн. (сума несвоєчасно відшкодованого ПДВ) х 12,5% (облікова ставка НБУ) х 120% річних х 48 днів (прострочення відшкодування за ставкою НБУ 12,50 %)/ 365 днів = 24 855,43 грн. + (1260032,00 грн. (сума несвоєчасно відшкодованого ПДВ) х 14,00 % (облікова ставка НБУ) х 120% річних х 85 днів (прострочення відшкодування за ставкою НБУ 14,00 %)/ 365 днів = 49 296,59 грн.+ (1260032,00 грн. (сума несвоєчасно відшкодованого ПДВ) х 19,50% (облікова ставка НБУ) х 120% річних х 26 днів (прострочення відшкодування за ставкою НБУ 19,50 %)/ 365 днів = 21 002,83 грн.+(1260032,00 грн.(сума несвоєчасно відшкодованого ПДВ) х 30,00 % (облікова ставка НБУ) х 120% річних х 83 днів (прострочення відшкодування за ставкою НБУ 30,00 %)/ 365 днів = 103 150,02 грн.

Таким чином, сума пені дорівнює: 198 304 (сто дев'яносто вісім тисяч триста чотири) гривні 87 копійки (24 855,43 грн. + 49 296,59 грн. + 21 002,83 грн. + 103 150,02 грн.)

Несвоєчасне відшкодування ПДВ за липень 2014 року, де сума заявлена по декларації з ПДВ до відшкодування за липень 2014 року, складає - 523 574,00 грн.

Протягом п'яти операційних днів (п. 13 ст. 200 ПКУ) після отримання висновку управління Держказначейства мало здійснити перерахування коштів. Останній день цього строку - 03.11.2014 Оскільки у відведений законодавством строк контролюючий орган не повернув на користь позивача відшкодування сум ПДВ, період прострочення (нарахування пені) розпочався 04.11.2014, і станом на 31.08.2015 (момент повернення заборгованості з відшкодування ПДВ) складає 301 календарних днів.

На час виникнення пені (04.11.2014) Національний банк України встановив облікову ставку в розмірі 12,5%.

Протягом простроченого строку відшкодування ПДВ за липень 2014 року облікова ставка НБУ змінювалась, а саме: з 04.11.2014 по 12.11.2014 облікова ставка становила 12,5 %, тобто діяла 9 днів до 12.11.2014; з 13.11.2014 облікова ставка становила 14,00 % (згідно Постанови НБУ від 12.11.2014 № 719), тобто діяла 85 днів до 06.02.2015; з 06.02.2015 облікова ставка становила 19,50 % (згідно Постанови НБУ від 04.02.2015 № 81), тобто діяла 26 днів до 04.03.2015; з 04.03.2015 облікова ставка становила 30,00 % (згідно Постанови НБУ від 02.03.2015 № 154), тобто діяла 177 дня до 28.08.2015; з 28.08.2015 облікова ставка становила 27,00 % (згідно Постанови НБУ від 27.08.2015 № 557), тобто діяла 4 дні до 31.08.2015.

Сума пені за період з 04.11.2014 по 31.08.2015 становить (523 5 74,00 грн. (сума несвоєчасно відшкодованого ПДВ) х 12,5% (облікова ставка НБУ) х 120% річних х 9 днів (прострочення відшкодування за ставкою НБУ 12,50 %)/365 днів = 1 936,51 грн.+(523 574,00 грн. (сума несвоєчасно відшкодованого ПДВ) х 14,00 % (облікова ставка НБУ) х 120% річних х 85 днів (прострочення відшкодування за ставкою НБУ 14,00 %) /365 днів = 20 483,94 грн.+(523 5 74,00 грн. (сума несвоєчасно відшкодованого ПДВ) х 19,50% (облікова ставка НБУ) х 120% річних х 26 днів (прострочення відшкодування за ставкою НБУ 19,50 %)/365 днів = 8 727,15 грн.+(523 5 74,00 грн. (сума несвоєчасно відшкодованого ПДВ) х 30,00 % (облікова ставка НБУ) х 120% річних х 177 днів (прострочення відшкодування за ставкою НБУ 30,00 %) /365 днів = 91 403,11 грн.+(523 574,00 грн. (сума несвоєчасно відшкодованого ПДВ) х 27,00 % (облікова ставка НБУ) х 120% річних х 4 дня (прострочення відшкодування за ставкою НБУ 27,00 %) / 365 днів = 1 859,05 грн.

Таким чином, сума пені дорівнює: 124 409 (сто двадцять чотири тисячі чотириста дев'ять) гривні 79 копійки (1 936,51 грн.+ 20 483,94 грн.+8 727,15 грн.+ 91 403,11 грн. + 1 859,05 грн).

Несвоєчасне відшкодування ПДВ за вересень 2014 року, де сума заявлена по декларації з ПДВ до відшкодування за вересень 2014 року, складає - 982 344,00 грн.

Протягом п'яти операційних днів (п. 13 ст. 200 ПКУ) після отримання висновку управління Держказначейства мало здійснити перерахування коштів. Останній день цього строку - 05.12.2014 Оскільки у відведений законодавством строк контролюючий орган не повернув на користь позивача відшкодування сум ПДВ, період прострочення (нарахування пені) розпочався 06.12.2014, і станом на 31.08.2015 (момент повернення заборгованості з відшкодування ПДВ) складає 269 календарних днів.

На момент виникнення пені (06.12.2014 року) Національний банк України встановив облікову ставку в розмірі 14,0%.

Протягом простроченого строку відшкодування ПДВ за липень 2014 року облікова ставка НБУ змінювалась, а саме: з 06.12.2014 облікова ставка становила 14,00 % (згідно Постанови НБУ від 12.11.2014 № 719), тобто діяла 62 днів до 06.02.2015; з 06.02.2015 облікова ставка становила 19,50 % (згідно Постанови НБУ від 04.02.2015 № 81), тобто діяла 26 днів до 04.03.2015; з 04.03.2015 облікова ставка становила 30,00 % (згідно Постанови НБУ від 02.03.2015 № 154), тобто діяла 177 дня до 28.08.2015; з 28.08.2015 облікова ставка становила 27,00 % (згідно Постанови НБУ від 27.08.2015 № 557), тобто діяла 4 дні до 31.08.2015.

Сума пені за період з 06.12.2014 по 31.08.2015 становить (982 344,00 грн. (сума несвоєчасно відшкодованого ПДВ) х 14,00 % (облікова ставка НБУ) х 120% річних х 62 днів (прострочення відшкодування за ставкою НБУ 14,00 %) / 365 днів = 28 033,14 грн.+(982 344,00 грн. (сума несвоєчасно відшкодованого ПДВ) х 19,50% (облікова ставка НБУ) х 120% річних х 26 днів (прострочення відшкодування за ставкою НБУ 19,50 %) / 365 днів = 16 374,19 грн.+(982 344,00 грн. (сума несвоєчасно відшкодованого ПДВ) х 30,00 % (облікова ставка НБУ) х 120% річних х 177 днів (прострочення відшкодування за ставкою НБУ 30,00 %)/ 365 днів = 171 493,04 грн.+(982 344,00 грн. (сума несвоєчасно відшкодованого ПДВ) х 27,00 % (облікова ставка НБУ) х 120% річних х 4 дня (прострочення відшкодування за ставкою НБУ 27,00 %) / 365 днів = 3 487,99 грн.

Сума пені дорівнює: 219 388 (двісті дев'ятнадцять тисяч триста вісімдесят вісім) гривен 99 копійки (28 033,14 грн. + 16 374,19 грн. + 171 493,04 грн. + 3 487,99 грн.).

Несвоєчасне відшкодування ПДВ за серпень 2014 року, де сума заявлена по декларації з ПДВ до відшкодування за серпень 2014 року, складає - 728 138,00 грн.

Протягом п'яти операційних днів (п. 13 ст. 200 ПКУ) після отримання висновку управління Держказначейства мало здійснити перерахування коштів. Останній день цього строку - 05.11.2014. Оскільки у відведений законодавством строк контролюючий орган не повернув на користь позивача відшкодування сум ПДВ, період прострочення (нарахування пені) розпочався 06.11.2014, і станом на 30.09.2015 (момент повернення заборгованості з відшкодування ПДВ) складає 329 календарних днів.

На час виникнення пені (06.11.2014) Національний банк України встановив облікову ставку в розмірі 12,5 %.

Протягом простроченого строку відшкодування ПДВ за серпень 2014 року облікова ставка НБУ змінювалась, а саме: з 06.11.2014 облікова ставка становила 12,50 %, тобто діяла 7 днів до 13.11.2014; з 13.11.2014 облікова ставка становила 14,00 % (згідно Постанови НБУ від 12.11.2017 № 719), тобто становила 85 днів до 06.02.2015; з 06.02.2015 облікова ставка становила 19,50 % (згідно Постанови НБУ від 04.02.2015 № 81), тобто діяла 26 днів до 04.03.2015; з 04.03.2015 облікова ставка становила 30,00 % (згідно Постанови НБУ від 02.03.2015 № 154), тобто діяла 177 дня до 28.08.2015; з 28.08.2015 облікова ставка становила 27,00 % (згідно Постанови НБУ від 27.08.2015 № 557), тобто діяла 28 днів до 25.09.2015; з 25.09.2015 облікова ставка становила 22,00 % (згідно Постанови НБУ від 24.09.2015 № 627), тобто діяла 6 днів до 30.09.2015.

Сума пені за період з 06.11.2014 по 30.09.2015 становить (728 138,00 грн. (сума несвоєчасно відшкодованого ПДВ) х 12,50 % (облікова ставка НБУ) х 120% річних х 7 днів (прострочення відшкодування за ставкою НБУ 12,50 %)/365 днів = 2 094,64 грн.+(728 138,00 грн. (сума несвоєчасно відшкодованого ПДВ) х 14,00 % (облікова ставка НБУ) х 120% річних х 85 днів (прострочення відшкодування за ставкою НБУ 14,00 %) / 365 днів = 28 487,15 грн.+(728 138,00 грн. (сума несвоєчасно відшкодованого ПДВ) х 19,50% (облікова стаз:-: НБУ) х 120% річних х 26 днів (прострочення відшкодування за ставкою НБУ 19.5 %)/365 днів = 12 136,96 грн.+(728 138,00 грн. (сума несвоєчасно відшкодованого ПДВ) х 30,00 % (облікова ставк НБУ) х 120% річних х 177 днів (прострочення відшкодування за ставкою НБУ ЗО.С %) / 365 днів = 127 114,94 грн.+(728 138,00 грн. (сума несвоєчасно відшкодованого ПДВ) х 27,00 % (облікова ставк; НБУ) х 120% річних х 28 дня (прострочення відшкодування за ставкою НБУ 27,0( %) / 365 днів = 18 097,72 грн.+(728 138,00 грн. (сума несвоєчасно відшкодованого ПДВ) х 22,00 % (облікова ставкг НБУ) х 120% річних х 6 днів (прострочення відшкодування за ставкою НБУ 22.0С %)/365 днів = 3 159,92 грн.

Таким чином, сума пені дорівнює: 187 931 (сто вісімдесят сім тисяч дев'ятсот тридцять одна) гривен 42 копійки- (2 094,64 грн. + 28 487,15 грн. + 12 136,96 грн. + 127 114,94 грн. + 18 097,72 грн. + 3159,92 грн.).

Несвоєчасне відшкодування ПДВ за березень 2014 року (з урахуванням уточнень, наданих ТОВ «Кларіант Україна» до органів податкової служби), де сума заявлена по декларації з ПДВ до відшкодування за березень 2014 року, складає - 365 586,00 грн.

Граничний термін для подачі декларації на додану вартість за березень 2014 року сплинув 21 квітня 2014 року, а відтак контролюючий орган мав провести камеральну перевірку до 12 травня 2014 року.

Протягом трьох робочих днів після закінчення перевірки ДПІ мала надати висновок до управління Держказначейства. Тобто, останній день цього строку - 15.05.2014. УДКС України протягом трьох робочих днів мало здійснити перерахування коштів. Останній день цього строку - 20.05.2014. Щой було фактично зроблено податковим органом спільно з Державною казначейською службою у м. Сєвєродонецьку, тобто відшкодовано 20.05.2014 позивачу ПДВ за березень 2014 року.

Несвоєчасне відшкодування ПДВ за листопад 2014 року, де сума заявлена по декларації з ПДВ до відшкодування за листопад 2014 року, складає - 1 237 211,00 грн.

Граничний термін для подачі декларації на додану вартість за листопад 2014 року сплинув 22 грудня 2014 року, а відтак контролюючий орган мав провести камеральну перевірку до 12 січня 2015 року.

Протягом трьох робочих днів після закінчення перевірки ДПІ мала надати висновок до управління Держказначейства. Тобто, останній день цього строку - 15.01.2015. УДКС України протягом трьох робочих днів мало здійснити перерахування коштів. Останній день цього строку - 19.01.2015 р. Оскільки у відведений законодавством строк контролюючий орган не повернув на користь позивача відшкодування сум ПДВ, період прострочення (нарахування пені) розпочався 20.01.2015, і станом на 04.12.2015 (повернення заборгованості з відшкодування ПДВ) складає 319 календарних днів.

На час виникнення пені (20.01.2015) Національний банк України встановив облікову ставку в розмірі 14 %.

Протягом простроченого строку відшкодування ПДВ за листопад 2014 року облікова ставка НБУ змінювалась, а саме: з 20.01.2015 облікова ставка становила 14,00 % (згідно Постанови НБУ від 12.11.2014 № 719), тобто діяла 17 днів до 06.02.2015; з 06.02.2015 облікова ставка становила 19,50 % (згідно Постанови НБУ від 04.02.2015 № 81), тобто діяла 26 днів до 04.03.2015; з 04.03.2015 облікова ставка становила 30,00 % (згідно Постанови НБУ від 02.03.2015 № 154), тобто діяла 177 дня до 28.08.2015; з 28.08.2015 облікова ставка становила 27,00 % (згідно Постанови НБУ від 27.08.2015 № 557), тобто діяла 28 днів до 25.09.2015; з 25.09.2015 облікова ставка становила 22,00 % (згідно Постанови НБУ від 24.09.2015 № 627), тобто діяла 71 день до 04.12.2015.

Сума пені за період з 20.01.2015 по 04.12.2015 становить (1 237 211,00 грн. (сума несвоєчасно відшкодованого ПДВ) х 14,00 % (облікова ставка НБУ) х 120% річних х 17 днів (прострочення відшкодування за ставкою НБУ 14,00 %) /365 днів = 9 680,75 грн.+ (1 237 211,00 грн. (сума несвоєчасно відшкодованого ПДВ) х 19,50% (облікова ставка НБУ) х 120% річних х 26 днів (прострочення відшкодування за ставкою НБУ 19,50 %) / 365 днів = 20 622,44 грн.+(1 237 211,00 грн. (сума несвоєчасно відшкодованого ПДВ) х 30,00 % (облікова ставка НБУ) х 120% річних х 177 днів (прострочення відшкодування за ставкою НБУ 30,00 %) /365 днів = 215 986,53 грн.+(1 237 211,00 грн. (сума несвоєчасно відшкодованого ПДВ) х 27,00 % (облікова ставка НБУ) х 120% річних х 28 дня (прострочення відшкодування за ставкою НБУ 27,00 %) / 365 днів = 30 750,63 грн.+(1 237 211,00 грн. (сума несвоєчасно відшкодованого ПДВ) х 22,00 % (облікова ставка НБУ) х 120% річних х 71 днів (прострочення відшкодування за ставкою НБУ 22,00 %) / 365 днів = 63 535,0,2 грн.

Таким чином, сума пені дорівнює 340 575 (триста сорок тисяч п'ятсот сімдесят п'ять) гривен 37 копійки (9 680,75 грн. + 20 622,44 грн. + 215 986,53 грн. + 30 750,63 грн. + 63 535,0,2грн.).

Отже, загальна сума пені складає 10775113,32 грн. (5 883,62 грн. + 999,71 грн. + 198 304,87 грн. + 124 409,79 грн. + 219 388,99 грн. + 187 931,42 грн. + 340 575,37 грн) та суд погоджується з розрахунком позивача.

У разі виконання платником податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування, передбачених пунктами 200.7 і 200.8 статті 200 ПК України вимог, та підтвердження достовірності нарахування такого відшкодування контролюючим органом за результатами проведення камеральної чи документальної позапланової виїзної перевірки, цей орган зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу Державного казначейства України висновку із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

Протягом п'яти операційних днів після отримання зазначеного висновку орган Державного казначейства України повинен видати платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку.

На суми податку, не відшкодовані протягом, визначених статтею 200 ПК України строків, які вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування ПДВ, нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення. Неподання контролюючим органом після закінчення перевірки до органу Державного казначейства України висновку із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету, та непогашення у зв'язку з цим заборгованості бюджету з ПДВ, не позбавляє платника податку права пред'явити вимоги про стягнення зазначеної пені.

Наведена правова позиція викладена в постанові Верховного суду України від 03.06.2014 по справі № 21-131а14 та постановою Верховного суду від 05.06.2018 по справі № 814/1742/16.

Враховуючи зазначене, суд приходить до висновку про те, що позивачем суми бюджетного відшкодування за серпень 2013 року, січень 2014 року, червень 2014 року, липень 2014 року, серпень 2014 року, вересень 2014 року, листопад 2014 року отримані з порушенням строку, тому з дня виникнення у позивача права на отримання бюджетного відшкодування до часу його фактичного отримання - ця сума є заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість.

В силу приписів п. 200.17 ст. 200 ПК України джерелом сплати бюджетного відшкодування (у тому числі заборгованості бюджету) є доходи бюджету, до якого сплачується податок.

Отже, контролюючим органом у порушення приписів законодавства своєчасно не було надано органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, а саме протягом п'яти робочих днів після закінчення перевірки, висновку із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету, у зв'язку із чим, сума бюджетного відшкодування податку на додану вартість була перерахована органом Державного казначейства України на розрахунковий рахунок позивача з порушенням строків, визначених чинним законодавством (п`ять операційних днів після отримання висновку контролюючого органу). В свою чергу, відповідач - управління Державної казначейської служби України у м.Сєвєродонецьку Луганської області не здійснив своєчасно сплату заборгованості з відшкодування ПДВ позивачу.

За встановлених судом обставин доведеним є факт несвоєчасного здійснення виплати сум бюджетного відшкодування позивачу за серпень 2013 року, січень 2014 року, червень 2014 року, липень 2014 року, серпень 2014 року, вересень 2014 року, листопад 2014 року через протиправну бездіяльність обох відповідачів, здійснену в порушення вимог Податкового кодексу України.

Оскільки платник податку – позивач не отримав бюджетне відшкодування в установленому порядку та визначені строки, у нього згідно з пунктом 200.23 ст.200 Податкового кодексу України виникло право на нарахування пені на суму такої заборгованості, ця пеня підлягає стягненню.

З урахуванням вищенаведеного, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги про стягнення з Державного бюджету України на користь TOB «Кларіант Україна» пені за заборгованість з відшкодування податку на додану вартість за серпень 2013 року, січень 2014 року, червень 2014 року, липень 2014 року, серпень 2014 року, вересень 2014 року, листопад 2014 року є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Позивачем при зверненні до Луганського окружного адміністративного суду з даним позовом сплачено судовий збір у загальному розмірі 20266,09 грн. відповідно до платіжних доручень № 566 від 10.05.2016 ( том 1 а.с. 2), № 10 від 09.03.2017 ( том 2 арк.спр.164).

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Частиною третьою цієї статті визначено, що при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб’єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Оскільки ухвалою суду від 07.08.2018 позовні вимоги ТОВ «Кларіант Україна» залишено без розгляду в частині, а решта позовних вимог задоволені, суд дійшов висновку, що судовий збір підлягає стягненню на користь позивача, в частині задоволених позовних вимог, а саме: у сумі 5066,52 грн. (п'яти тисяч шістдесяти шести гривень 52 копійок) з кожного відповідача у справі.

Керуючись ст. ст. 6, 9, 14, 77, 139, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю “Кларіант Україна” до державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області, управління Державної казначейської служби України у м. Сєвєродонецьку Луганської області про зобов’язання вчинити певні дії, стягнення бюджетної заборгованості у формі пені за несвоєчасне повернення бюджетного відшкодування - задовольнити.

Стягнути з Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю “Кларіант Україна” (код ЄДРПОУ 31337612, 93403, Луганська область, м.Сєвєродонецьк, вул. Пивоварова, 5-ИЗ/1) пеню за заборгованість з відшкодування податку на додану вартість у загальному розмірі 1077513,32 грн. (один мільйон сімсот сімдесят п’ять тисяч тридцять гривень 32 копійки), у тому числі:

у сумі 5883,62 грн. (п’ять тисяч вісімсот вісімдесят три гривні 62 копійок) згідно податкової декларації з ПДВ за серпень 2013 року;

у сумі 999,71 грн. (дев’ятсот дев’яносто дев’ять гривень 71 копійок) згідно податкової декларації з ПДВ за січень 2014 року;

у сумі 198304,87 грн. (сто дев’яносто вісім тисяч триста чотири гривні 87 копійок) згідно податкової декларації з ПДВ за червень 2014 року;

у сумі 124409,79 грн. (сто двадцять чотири тисячі чотириста дев’ять гривень 79 копійок) згідно податкової декларації з ПДВ за липень 2014 року;

у сумі 187931,42 грн. (сто вісімдесят сім тисяч дев’ятсот тридцять одна гривня 42 копійок) згідно податкової декларації з ПДВ за серпень 2014 року;

у сумі 219388,99 грн. (двісті дев’ятнадцять тисяч триста вісімдесят вісім гривень 99 копійок) згідно податкової декларації з ПДВ за вересень 2014 року;

у сумі 340575,37 грн. (триста сорок тисяч п’ятсот сімдесят п’ять гривень 37 копійок) згідно податкової декларації з ПДВ за листопад 2014 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань управління Державної казначейської служби України у м. Сєвєродонецьку Луганської області (код ЄДРПОУ 37944909) на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Кларіант Україна" (код ЄДРПОУ 31337612) судові витрати зі сплати судового збору у сумі 5066,52 грн. (п'яти тисяч шістдесяти шести гривень 52 копійок).

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області (код ЄДРПОУ 39890583) на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Кларіант Україна" (код ЄДРПОУ 31337612) судові витрати зі сплати судового збору у сумі 5066,52 грн. (п'яти тисяч шістдесяти шести гривень 52 копійок).

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Текст повного судового рішення складено 14 серпня 2018 року.

Суддя ОСОБА_3