Рішення № 75848426, 13.08.2018, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.08.2018
Номер справи
822/2052/18
Номер документу
75848426
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 822/2052/18

РІШЕННЯ

іменем України

13 серпня 2018 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Михайлова О.О.

розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Національної поліції України в Хмельницькій області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовною заявою до ОСОБА_2 управління Національної поліції України в Хмельницькій області, в якій просить суд:

1. Прийняти позов до розгляду та розглянути його в порядку спрощеного позовного провадження, відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.

2. Визнати протиправними дії ОСОБА_2 управління Національної поліції України в Хмельницькій області щодо відмови ОСОБА_1 у виплаті одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням третьої групи інвалідності, що настала внаслідок захворювань у колишнього співробітника органів внутрішніх справ та Національної поліції.

3. Зобов'язати Головне управління Національної поліції України в Хмельницькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу в розмірі і порядку, передбаченому ст. ст. 97, 99 Закону України "Про національну поліцію", Порядком та умовами виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11 січня 2016 року №4.

4. Стягнути з відповідача судовий збір в розмірі 704,80 грн.

Позивач підставою позову зазначає порушення відповідачем вимог ст. ст. 97, 99 Закону України "Про Національну поліцію".

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що проходив службу в органах внутрішніх справ та органах поліції. В період проходження служби у нього настало захворювання, пов’язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ, що призвело до встановлення ІІІ групи інвалідності. Згідно довідки Хмельницької медико-соціальної експертної комісії від 28.12.2017 серії АВ №1085352, причиною втрати працездатності є захворювання, яке пов’язане з проходженням служби в поліції. З 09.02.2016 позивач звільнений зі служби в поліції на підставі пункту 7 частини 1 статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» (за власним бажанням). Вважаючи, що має право на отримання одноразової грошової допомоги, як інвалід ІІІ групи у зв'язку із захворюванням, пов'язаним з проходженням служби в поліції, звернувся щодо її призначення. Відповідно до наказу від 08.09.2017 №1531 позивачу призначено виплату одноразової грошової допомоги у сумі 112000,00 грн. Проте, зазначена в даному наказі одноразова грошова допомога виплачена не була, натомість наказом від 15.02.2018 №262 ГУНП в Хмельницькій області було скасовано у пункті 1 наказу ГУНП від 08.09.2017 №1531 абзац в частині виплати позивачу одноразової грошової допомоги. Також складено висновок про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги, який затверджений 09.02.2018. Позивач, вважаючи зазначені дії протиправними та такими, що порушують його права та законні інтереси, і з метою їх захисту звернувся до суду з даним позовом.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 15.06.2018 відкрито провадження у даній справі та вирішено її розглянути за правилами спрощеного позовного провадження.

Від представника відповідача 03.07.2018 надійшов відзив на позовну заяву, у якому представник відповідача проти позовних вимог заперечує.

У поданому відзиві представник відповідача зазначає, що у позивача відсутнє право на отримання одноразової грошової допомоги, оскільки група інвалідності позивачу встановлена 15.04.2016, тобто до звільнення зі служби з поліції, яке відбулось не внаслідок причин зазначених в статті 97 Закону України «Про Національну поліцію».

Суд встановив наступні обставини справи.

ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ з 01.09.1997 по 06.11.2015 та в органах Національної поліції з 07.11.2015 по 16.04.2016.

Наказом т.в.о. начальника ГУНП в Хмельницькій області №9 о/с від 08.02.2016 «По особовому складу» майора поліції ОСОБА_1, начальника сектору Красилівського відділення поліції Старокостянтинівського відділу поліції ГУНП, з 09.02.2016 звільнено зі служби в поліції за пунктом 7 частини 1 статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» (за власним бажанням).

Наказами т.в.о. начальника ГУНП в Хмельницькій області «По особовому складу» №41 о/с від 25.03.2016 та №63 о/с від 21.04.2016 внесено зміни до наказу ГУНП від 08.02.2016 №9 о/с щодо того, щоб ОСОБА_1 вважати звільненим з 23.03.2016, а потім з 16.04.2016.

Згідно з довідкою Хмельницької обласної медико-соціальної експертизної комісії серії АГ №0017431 ОСОБА_1 з 15.04.2016 визначено ступень втрати професійної працездатності – 50% з причини захворювання, пов’язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ.

Відповідно до довідки Хмельницької обласної медико-соціальної експертизної комісії серії АГ №0024381 ступень втрати професійної працездатності ОСОБА_1 склав 50% з 28.12.2017 внаслідок захворювання, пов’язаного з проходженням служби в поліції.

Згідно довідок Хмельницької обласної медико-соціальної експертизної комісії серії АВ №0720763 від 15.04.2016, серії АГ №0017431 позивачу встановлена ІІІ група інвалідності.

06.09.2017 ОСОБА_1 звернувся з письмовою заявою (рапортом) до начальника ГУНП в Хмельницькій області, в якій просив виплатити одноразову грошову допомогу у зв’язку з отриманням ІІІ групи інвалідності внаслідок захворювання, пов’язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ.

08.09.2017 т.в.о. начальника ГУНП в Хмельницькій області видано наказ №1531 «Про виплату одноразової грошової допомоги». Вказаним наказом позивачу було призначено одноразову грошову допомогу. Проте, зазначена в даному наказі одноразова грошова допомога виплачена не була.

15.02.2018 т.в.о. начальника ГУНП в Хмельницькій області видано наказ №262 «Про скасування окремих пунктів наказів ГУНП щодо виплати одноразової грошової допомоги». Вказаним наказом скасовано в пункті 2 наказу ГУНП в Хмельницькій області від 08.09.2017 №1531 «Про виплату одноразової грошової допомоги» абзац щодо виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1.

Здійснивши у 2018 році повторну перевірку документів, на підставі яких позивачу у 2017 році призначена одноразова грошова допомога, посадові особи ГУНП в Хмельницькій області сформували висновок від 09.02.2018 про відмову позивачу щодо призначення одноразової грошової допомоги.

16.02.2018 на адресу позивача було направлено письмове повідомлення за підписом заступника начальника ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_3, у якому зазначено, що у зв'язку з уточненням розподілу асигнувань на 2018 рік на виплату одноразової грошової допомоги, матеріали на виплату одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 були переглянуті та було встановлено, що одержання ним групи інвалідності 15.04.2016 передує даті звільнення з поліції 16.04.2016, а також те, що його звільнення зі служби в поліції було здійснено не внаслідок причин зазначених у статті 97 Закону України "Про Національну поліцію".

Вважаючи дії відповідача протиправними позивач звернувся до суду за захистом своїх порушених прав.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає та враховує наступне.

Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначено Закон України "Про Національну поліцію" №580-VIII від 02.07.2015 (далі – Закон №580-VIII).

Відповідно до частини 1 статті 97 Закону №580-VIII встановлено, що одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності поліцейського (далі - одноразова грошова допомога) є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання, у разі:

1) загибелі поліцейського, що настала внаслідок протиправних дій третіх осіб, або під час учинення дій, спрямованих на рятування життя людей або усунення загрози їхньому життю, чи в ході участі в антитерористичній операції, під час захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України або смерті поліцейського внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого за зазначених обставин;

2) смерті поліцейського, що настала під час проходження ним служби в поліції;

3) визначення поліцейському інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов'язків, пов'язаних із виконанням повноважень та основних завдань міліції або поліції, чи участі в антитерористичній операції, захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті;

4) визначення поліцейському інвалідності внаслідок захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаних з проходженням ним служби в органах внутрішніх справ або поліції, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті;

5) отримання поліцейським поранення (контузії, травми або каліцтва) під час виконання ним службових обов'язків, пов'язаних із здійсненням повноважень та основних завдань міліції або поліції, чи участі в антитерористичній операції, захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, наслідком якого є часткова втрата працездатності без визначення йому інвалідності;

6) отримання поліцейським поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаного із проходженням служби в органах внутрішніх справ або поліції, наслідком якого є часткова втрата працездатності без визначення йому інвалідності.

Таким чином, зміст частини 1 статті 97 зазначеного Закону вказує на вичерпний перелік випадків, за яких виникає право на виплату одноразової грошової допомоги. При цьому, розширеному тлумаченню дана норма Закону не підлягає.

Зміст пункту 4 частини 1 статті 97 Закону №580-VIII дає підстави вважати, що право на призначення одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням поліцейському інвалідності виникає лише за дотримання двох умов:

1) звільнення особи з поліції внаслідок захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаних з проходженням ним служби в органах внутрішніх справ або поліції;

2) визначення поліцейському інвалідності протягом шести місяців після звільнення його з поліції.

Таким чином, є обґрунтованими доводи відповідача про те, що звільнення позивача за власним бажанням позбавляє його права на призначення одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням поліцейському інвалідності, що пов'язана з проходженням служби в органах поліції.

Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського встановлюється Міністерством внутрішніх справ України.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України №4 від 11.01.2016 затверджено Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, що зареєстрований в Міністерстві юстиції України 29.01.2016 за №163/28293 (далі - Порядок №4).

Підпунктом 4 пункту 5 розділу 1 Порядку №4, зі змінами та доповненнями внесеними наказом Міністерства внутрішніх справ України від 12.09.2016 №916, передбачено, що одноразова грошова допомога призначається у випадку пов'язаному з проходженням служби в органах внутрішніх справ - обставина, яка виникла внаслідок отриманого поліцейським захворювання або поранення (контузії, травми або каліцтва) під час проходження служби в органах внутрішніх справ.

Згідно з пунктом 1 розділу ІІ Порядку № 4 днем виникнення права на отримання ОГД у разі встановлення поліцейському інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності є дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.

Відповідно до пунктів 2, 3, 5 розділу ІІІ Порядку №4 посадові особи поліції у межах своїх повноважень повинні сприяти особам, які мають право на призначення і отримання одноразової грошової допомоги відповідно до законодавства України, в отриманні та оформленні ними документів, необхідних для своєчасного ухвалення рішення про призначення і виплату зазначеної допомоги.

Разом з цим, передумовою виплати позивачу одноразової грошової допомоги є дотримання певної процедури та послідовності.

Так, пунктом 3 розділу ІІІ Порядку №4 передбачено, що заява (рапорт) про виплату одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського (додаток 1) подається Голові Національної поліції (керівнику міжрегіонального, територіального органу поліції) за останнім місцем служби поліцейського.

Відповідно до пункту 5 розділу ІІІ Порядку №4 для виплати одноразової грошової допомоги у разі часткової втрати працездатності без визначення інвалідності чи в разі визначення інвалідності поліцейський подає фінансовому підрозділу: 1) заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням втрати працездатності чи інвалідності; 2) довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках).

До заяви додаються копії, які звіряються з оригіналом документа: 1) довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією; 2) постанови відповідної ВЛК щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; 3) акта розслідування нещасного випадку та акта, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) поліцейського, зокрема про те, що воно не пов'язане з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, за формою, що затверджується МВС; 4) сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; 5) документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідний контролюючий орган і має відповідну відмітку в паспорті).

Згідно з пунктом 1 розділу IV Порядку №4 в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського фінансові підрозділи в десятиденний строк з дня реєстрації документів готують висновок про призначення одноразової грошової допомоги, форма якого наведена у додатку 2.

Висновок про призначення одноразової грошової допомоги складається працівником фінансового підрозділу і підписується керівником фінансового підрозділу та керівником підрозділу, де проходить (проходив) службу поліцейський.

Зазначений висновок про призначення одноразової грошової допомоги затверджує/відмовляє: в апараті Національної поліції - Голова Національної поліції України або особа, на яку покладено виконання таких функцій; у міжрегіональних органах Національної поліції - начальник органу або особа, на яку покладено виконання таких функцій; у головних управліннях Національної поліції в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі, областях, місті Києві - начальник ОСОБА_2 управління Національної поліції або особа, на яку покладено виконання таких функцій.

Пунктом 2 розділу IV Порядку №4 встановлено, що керівник Національної поліції (міжрегіонального, територіального органу поліції) у п'ятнадцятиденний строк приймає рішення про призначення виплати одноразової грошової допомоги, у якому проходив (проходить) службу поліцейський, шляхом видання наказу про виплату такої допомоги, а в разі відмови - письмовим повідомленням осіб із зазначенням мотивів відмови.

З метою отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням ІІІ групи інвалідності позивач звернулась до начальника ГУНП в Хмельницькій області з відповідною заявою (рапортом) про виплату одноразової грошової допомоги, до якої долучив передбачені Порядком документи.

ОСОБА_2 управління Національної поліції в Хмельницькій області №189/121/29/04 від 16.02.2018 позивача повідомлено про відмову у виплаті одноразової грошової допомоги.

При цьому, ОСОБА_1 звільнений зі служби в поліції за пунктом 7 частини 1 статті 77 Закону України "Про Національну поліцію" (за власним бажанням).

Отже, незважаючи на встановлення 15.04.2016 ОСОБА_1 ІІІ групи інвалідності, його звільнення зі служби в поліції не відбулося внаслідок захворювання, у зв'язку з яким йому визначено інвалідність.

Оскільки ОСОБА_1 подав до відповідача заяву про призначення одноразової грошової допомоги за відсутності підстав для призначення йому такої допомоги, відповідачем, за результатом розгляду заяви позивача правомірно прийнято висновок про відмову у затвердженні висновку про призначення одноразової грошової допомоги.

Таким чином, підстави для призначення і виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 відсутні.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що відповідачем правомірно відмовлено позивачу у нарахуванні та виплаті одноразової грошової допомоги, у зв'язку з встановленням ІІІ групи інвалідності, що настала внаслідок травми, пов'язаної з виконанням службових обов'язків.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач довів правомірність відмови, а тому суд вважає позовні вимоги необґрунтованими та безпідставними, у зв'язку з чим у задоволенні адміністративного позову слід відмовити.

Підстави для стягнення судових витрат на користь позивача відсутні. Доказів понесення судових витрат відповідачем суду не надано.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 46000, ідентифікаційний номер – НОМЕР_1) до ОСОБА_2 управління Національної поліції України в Хмельницькій області (вул. Зарічанська, 7, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29017, код ЄДРПОУ – 40108824) про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з його підписання.

Позивач:ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 46000 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2) Відповідач:Головне управління Національної поліції України в Хмельницькій області (вул. Зарічанська, 7, м. Хмельницький, Хмельницька область,29017 , ідентифікаційний номер - 40108824)

Головуючий суддя ОСОБА_4