Рішення № 75848108, 02.08.2018, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.08.2018
Номер справи
820/2618/18
Номер документу
75848108
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 серпня 2018 р. справа № 820/2618/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Горшкової О.О.,

при секретарі судового засідання - Лук'янчук О.І.,

за участю: позивача - ОСОБА_1, представника відповідача - Варламова Д.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 1 під.,6-7 пов.,м. Харків,61022) про зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувсь до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Харківській області поновити в Державному земельному кадастрі кадастровий номер НОМЕР_1 земельної ділянки, яка була розташована в АДРЕСА_2.

В обґрунтування позовних вимог, позивач зазначив, що у Державному земельному кадастрі відсутні відомості щодо земельної ділянки за кадастровим номером НОМЕР_1, право власності на яку за ОСОБА_1 підтверджено рішенням суду. З огляду на зазначене, позивач через свого представника звернувся до відповідача із заявою про внесення технічних виправлень в Державний земельний кадастрі, що не суперечить вимогам чинного законодавства.

Представник відповідача заперечуючи проти задоволення позовних вимог зазначив, що суб'єкт владних повноважень у даному випадку діяв виключно в межах повноважень та у відповідності до вимог чинного законодавства, а така процедура як виправлення технічних помилок за заявою особи відноситься до категорії державної реєстрації земельної ділянки в Державному земельному кадастрі, з огляду на що просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

У судовому засіданні 02.08.2018 року представники сторін підтримали свої правові позиції в повному обсязі.

Суд, надаючи оцінку спірним правовідносинам зазначає наступне.

Відповідно до інформації з Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку на час формування 11.07.2016 року власником земельної ділянки за кадастровим номером НОМЕР_1 значиться ОСОБА_3.

Як вбачається з відзиву відповідача на позов, 08.09.2017 року державним кадастровим реєстратором міськрайонного управління Держгеокадастру у Харківській області та м. Люботин Головного Держгеокадастру у Харківському районі та м. Люботин Головного управління Держгеокадастру у Харківській області Рибалко А.В. було складено повідомлення про виявлення технічної помилки у відомостях Державного земельного кадастру, а саме наявність земельної ділянки в Державному земельному кадастрі за адресою: АДРЕСА_2, кадастровий номер НОМЕР_1, яка була помилково перенесена до Державного земельного кадастру та не була зареєстрована в Державному реєстрі земель. Внаслідок чого було здійснено виправлення помилки шляхом перенесення відомостей про цю земельну ділянку до архівного шару даних геоінфмаорційної системи.

Водночас, рішенням Харківського районного суду Харківської області по справі № 635/7397/17 від 14.12.2017 року визнано право власності за ОСОБА_1 на земельну ділянку площею 1000 кв.м. для будівництва індивідуального житлового будинку, яка була розташована АДРЕСА_2, кадастровий номер НОМЕР_1.

З огляду на те, що на карті не можливо було знайти ані вказану земельну ділянку, ані кадастровий номер вказаної земельної ділянки, 06.04.2018 року представник позивача - ОСОБА_5 надіслано запит через сайт Публічної кадастрової карти України про виправлення технічних помилок у Державному земельному кадастрі (а.с. 34).

У зв'язку з відсутністю з відсутністю даних в Державному земельному кадастрі даних щодо земельної ділянки, яка розташована АДРЕСА_2, кадастровий номер НОМЕР_1, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Перевіряючи дії контролюючого органу на відповідність вимогам ст. 2 КАС України, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст.1 Закону України "Про Державний земельний кадастр" від 07.07.2011 № 3613-VI (далі - Закон), Державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами.

Згідно ч.1, ч. 2 ст. 6 Закону, ведення та адміністрування Державного земельного кадастру забезпечуються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Держателем Державного земельного кадастру є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Частиною 1 статті 9 Закону передбачено, що внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей здійснюються державними кадастровими реєстраторами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Відомості про земельну ділянку містять також інформацію про її власників (користувачів) (ч.2 ст.15 Закону).

Приписами ч. 1 ст. 37 Закону України «Про Державний земельний кадастр» встановлено, що у разі виявлення фізичною або юридичною особою у витязі, довідці з Державного земельного кадастру, викопіюванні з картографічних матеріалів Державного земельного кадастру технічної помилки (описка, друкарська, граматична, арифметична чи інша помилка), допущеної органом, що здійснює ведення Державного земельного кадастру, заінтересована особа письмово повідомляє про це центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, який перевіряє відповідність відомостей Державного земельного кадастру інформації, що міститься в документах, які стали підставою для внесення цих відомостей. Якщо факт невідповідності підтверджено, орган, що здійснює ведення Державного земельного кадастру, безоплатно виправляє допущену помилку в день надходження повідомлення та не пізніше наступного дня повідомляє про це заінтересованих осіб.

За змістом пункту 138 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 року № 1051 (далі - Порядок), помилками у Державному земельному реєстрі є:

1) технічна помилка (описка, друкарська, граматична, арифметична чи інша помилка), допущена органом, що здійснює ведення Державного земельного кадастру;

2) технічна помилка (описка, друкарська, граматична, арифметична чи інша помилка), допущена не з вини органу, що здійснює ведення Державного земельного кадастру (в тому числі технічна помилка у документах, на підставі яких внесені відомості до Державного земельного кадастру);

3) помилка, допущена у відомостях Державного земельного кадастру внаслідок помилки у документації із землеустрою та оцінки земель (в тому числі виявлена після перенесення інформації про земельні ділянки з державного реєстру земель та відомостей про інші об'єкти Державного земельного кадастру, що містяться в документації із землеустрою та оцінки земель, затвердженій та переданій до 1 січня 2013 р. до Державного фонду документації із землеустрою);

4) помилка, допущена у відомостях Державного земельного кадастру, внесених до нього з інших кадастрів та інформаційних систем у порядку інформаційної взаємодії;

5) технічна помилка, допущена у відомостях Державного земельного кадастру внаслідок перенесення до Державного земельного кадастру відомостей про земельну ділянку, яка не була зареєстрована в державному реєстрі земель;

6) помилка, допущена у відомостях Державного земельного кадастру під час державної реєстрації земельної ділянки;

7) помилка у застосуванні систем координат для земельних ділянок, які були зареєстровані до 1 січня 2013 р. та перенесені до Державного земельного кадастру.

Пунктом 144 Порядку передбачено, що якщо факт невідповідності відомостей Державного земельного кадастру інформації, що міститься в документах, які є підставою для внесення таких відомостей, підтверджено, Державний кадастровий реєстратор за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру:

1) складає в електронній та паперовій формі протокол виправлення помилки за формою згідно з додатком 30;

2) безоплатно виправляє допущену помилку (крім випадків, коли технічна помилка допущена не з вини органу, що здійснює ведення Державного земельного кадастру);

3) письмово повідомляє не пізніше наступного дня про виправлення помилки заінтересованим особам за формою згідно з додатком 31 (у тому числі власників, користувачів земельних ділянок, а також третіх осіб, інтересів яких стосувалося виправлення помилок);

4) безоплатно видає заявникові за його бажанням витяг, довідку з Державного земельного кадастру, викопіювання з картографічних матеріалів Державного земельного кадастру на заміну документа, в якому виявлено помилку.

Відповідно до п. 151 Порядку №1051, у разі виявлення технічної помилки, допущеної у відомостях Державного земельного кадастру, органом, що здійснює його ведення (в тому числі після перенесення інформації про земельні ділянки з державного реєстру земель та відомостей про інші об'єкти Державного земельного кадастру, що містяться в документації із землеустрою та оцінки земель, затвердженої та переданої до 1 січня 2013 р. до Державного фонду документації із землеустрою), зазначений орган у п'ятиденний строк письмово повідомляє про це заінтересованій особі згідно з додатком 36 та виправляє зазначену помилку відповідно до пунктів 140 - 148 цього Порядку.

У повідомленні про виявлення технічної помилки, допущеної у відомостях Державного земельного кадастру, органом, що здійснює його ведення, зазначаються суть виявлених помилок та можливі шляхи їх виправлення.

Згідно з п.156 Порядку №1051 виправлення помилок у відомостях про земельну ділянку може здійснюватися також на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок у натурі (на місцевості) або матеріалів інвентаризації земель чи рішення суду.

Пунктом 145 Порядку №1051 передбачено, що у протоколі виправлення помилки зазначаються: 1) дата та номер протоколу; 2) реєстраційний номер повідомлення про виявлення технічних помилок (за наявності); 3) відомості про документ, в якому виявлено технічну помилку (витяг, довідку з Державного земельного кадастру, викопіювання з картографічних матеріалів Державного земельного кадастру), а саме: назва, реєстраційний номер та дата видачі; 4) відомості про особу, яка звернулася з повідомленням про виявлення технічної помилки (за наявності), зазначені у підпункті 3 пункту 72 цього Порядку; 5) суть виявлених помилок; 6) відомості про Державного кадастрового реєстратора, який здійснив виправлення технічної помилки; 7) дані про об'єкт Державного земельного кадастру, у відомостях щодо якого виявлено технічну помилку.

Протокол виправлення помилки у паперовій формі підписується Державним кадастровим реєстратором та засвідчується його печаткою, а в електронній формі - власним електронним цифровим підписом.

Виправлення технічної помилки здійснюється Державним кадастровим реєстратором у Державному земельному кадастрі, витязі, довідці з Державного земельного кадастру, викопіюванні з картографічних матеріалів Державного земельного кадастру та всіх документах, які створюються під час ведення Державного земельного кадастру (в електронній та паперовій формі) та містять відповідні відомості, шляхом повторного виготовлення (в електронній та паперовій формі) відповідних документів (їх аркушів) (п. 146 Порядку №1015).

Таким чином з правового аналізу вищезазначених норм права випливає, що законодавцем закріплено право за зацікавленою особою звертатись до державного кадастрового реєстратора у випадку виявлення технічних помилок у відомостях про земельну ділянку, за результатом чого у державного кадастрового реєстратора наявні повноваження щодо вчинення певного алгоритму дії з метою усунення виявлених помилок.

Однак, як встановлено в судовому засіданні з пояснень представника відповідача, на момент вирішення справи по суті суб'єктом владних повноважень не сформовано відповіді на запит представника позивача ОСОБА_5 від 06.04.2018 року, надісланого через сайт Публічної кадастрової карти України про виправлення технічних помилок у Державному земельному кадастрі.

Тобто, на разі відповідачем не вирішено питання за вказаним запитом представника позивача та, відповідно, не прийнято жодного рішення за результатом розгляду вказаної заяви представника позивача від 06.04.2018 року та не проведено жодних дій за процедурою, яка передбачена приписами Порядку № 1051.

Суд звертає увагу на те, що адміністративний суд у відповідності до вимог статті 2 КАС України перевіряє законність рішень, дій, чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень.

За приписами ч.1 ст. 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.

Тобто, виходячи з аналізу вищезазначеної правової норми, суд захищає лише порушені, невизнані або оспорюванні права, свободи та інтереси учасників адміністративних правовідносин, а тому до адміністративного суду вправі звернутися особа, яка вважає, що її право чи охоронюваний законом інтерес порушено чи оскаржується.

Окрім того, зі змісту наведених приписів кодексу адміністративного судочинства випливає, що підставою для звернення особи до суду з позовом є її суб'єктивне уявлення, особисте переконання в порушенні прав чи інтересів, при цьому обов'язковою умовою здійснення такого захисту судом є об'єктивна наявність відповідного порушення права або законного інтересу на момент звернення до суду.

Частиною 1 ст. 77 КАС України унормовано, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Таким чином, враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що ГУ Держгеокадастру у Харківській області не здійснено розгляду звернення позивача, не прийнято жодних рішень, передбачених вимогами чинного законодавства, та відповідачем не надано до суду доказів на підтвердження протилежного.

А відтак суд приходить до висновку, що вимоги позивача про зобов'язання Головного управління Держгеокадастру у Харківській області поновити в Державному земельному кадастрі кадастровий номер НОМЕР_1 земельної ділянки, яка була розташована в АДРЕСА_2 є передчасними та такими, що не підлягають задоволенню.

Водночас, відповідно до ч. 2 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

З огляду на зазначене, з метою ефективного захисту прав позивача, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Харківській області розглянути заяву ОСОБА_1 на виправлення технічних помилок у Державному земельному кадастрі від 06.04.2018 року (обліковий номер заяви: 3В-000000000069471) та надати відповідь за результатом розгляду заяви у передбачений законом строк та спосіб та з урахуванням висновків суду.

На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 6-9, 14, 243-246, 250, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області про зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.

Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Харківській області розглянути заяву ОСОБА_1 на виправлення технічних помилок у Державному земельному кадастрі від 06.04.2018 року (обліковий номер заяви: 3В-000000000069471) та надати відповідь за результатом розгляду заяви у передбачений законом строк, спосіб та з урахуванням висновків суду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення виготовлено 13 серпня 2018 року.

Суддя Горшкова О.О.