Рішення № 75848012, 07.08.2018, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.08.2018
Номер справи
1640/2370/18
Номер документу
75848012
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 серпня 2018 року м. ПолтаваСправа № 1640/2370/18

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Єресько Л.О.,

за участю:

секретаря судового засідання - Лисака С.В.,

представників позивача - Головка Л.С., Драпак Л.О.,

за результатами підготовчого засідання у справі за адміністративним позовом Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України в Полтавській області до Кобеляцької центральної районної лікарні про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).

В С Т А Н О В И В:

10 липня 2018 року позивач Головне управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України в Полтавській області /надалі по тексту - позивач, ГУ ДСНС України в Полтавській області/ звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Кобеляцької центральної районної лікарні /надалі - відповідач, Кобеляцьке ЦРЛ/, де просить:

- застосувати до Кобеляцької центральної районної лікарні (код ЄДРПОУ 01999307) заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації приміщень закладу охорони здоров'я (корпусу поліклініки) за адресою Полтавська область, Кобеляцький район, с. Світлогірське, вул. Пирогова, 23 до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки;

- встановити Кобеляцькій центральній районній лікарні (код ЄДРПОУ 01999307) наступний порядок і спосіб виконання судового рішення - заборонити користуватися за призначенням приміщеннями закладу охорони здоров'я (корпусу поліклініки) за адресою Полтавська область, Кобеляцький район, с. Світлогірське, вул. Пирогова, 23 та відключити їх від електропостачання.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що за результатами позапланової перевірки щодо додержання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки Кобеляцької ЦРЛ встановлено та зафіксовано у акті перевірки № 71 від 20.06.2018 порушення відповідачем вимог законодавства у сфері пожежної безпеки, які мали місце при експлуатації приміщення закладу охорони здоров'я (корпусу поліклініки) за адресою: Полтавська область, Кобеляцький район, с. Світлогірське, вул Пирогова, 23. Вказує, що подальша експлуатація вказаного приміщення створює загрозу життю та здоров'ю людей, а відтак, слід застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді повного зупинення експлуатації вказаного приміщення.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, постановлено розглядати справу за правилами загального позовного провадження із призначенням підготовчого судового засідання.

Представники позивача у підготовчому засіданні позовні вимоги підтримали та просили їх задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, у матеріалах справи наявні докази, що він належним чином повідомлений про дату, час та місце судового засідання; про причини неявки в судове засідання не повідомив, надіслав до суду заяву про визнання адміністративного позову у повному обсязі та про розгляд справи за його відсутності (а.с. 39).

Відповідно до частини 1 статті 181 Кодексу адміністративного судочинства України підготовче засідання проводиться за правилами, встановленими главою 6 розділу II цього Кодексу, з урахуванням особливостей підготовчого засідання, встановлених цією главою.

Частиною 1 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Враховуючи зазначене, суд вважає за можливе проводити підготовче засідання за даної явки.

Відповідно до частини 4 статті 47 Кодексу адміністративного судочинства України крім прав та обов'язків, визначених у статті 44 цього Кодексу, відповідач має право визнати позов повністю або частково, подати відзив на позовну заяву.

За приписами частини 6 статті 47 Кодексу адміністративного судочинства України суд не приймає відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем і не визнає умов примирення сторін, якщо ці дії суперечать закону або порушують чиї-небудь права, свободи чи інтереси.

Процесуальні наслідки подання відповідачем заяви про визнання позову в ході підготовчого провадження передбачені частиною 3 статті 183 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно із якою за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення суду у випадку визнання позову відповідачем.

За змістом частини 4 статті 183 Кодексу ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі відмови від позову, визнання позову, примирення сторін проводиться в порядку, встановленому статтями 189, 190 цього Кодексу.

Статтею 189 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві /частина 1/.

До ухвалення судового рішення у зв'язку з відмовою позивача від позову або визнанням позову відповідачем суд роз'яснює сторонам наслідки відповідних процесуальних дій, перевіряє, чи не обмежений представник відповідної сторони у повноваженнях на їх вчинення /частина 2 статті 189 Кодексу адміністративного судочинства України/.

У разі визнання позову відповідачем повністю або частково суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову повністю або у відповідній частині вимог /частина 4 статті 189 Кодексу адміністративного судочинства України /.

Суд не приймає відмови від позову, визнання позову і продовжує розгляд адміністративної справи, якщо ці дії позивача або відповідача суперечать закону чи порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси /частина 5 статті 189 Кодексу адміністративного судочинства України /.

Також суд не приймає відмову позивача від позову, визнання позову відповідачем у справі, в якій особу представляє її законний представник, якщо його дії суперечать інтересам особи, яку він представляє /частина 6 статті 189 Кодексу адміністративного судочинства України /.

Надаючи оцінку заяві Кобеляцької ЦРЛ про визнання позову (вих. № 766/01-22 від 19.02.2018) суд бере до уваги, що вказана заява підписана головним лікарем ОСОБА_3 (а.с. 39).

Згідно із частиною 3 статті 55 Кодексу адміністративного судочинства України юридична особа, суб'єкт владних повноважень, який не є юридичною особою, бере участь у справі через свого керівника або члена виконавчого органу, уповноваженого діяти від її (його) імені відповідно до закону, статуту, положення (самопредставництво юридичної особи), або через представника.

Відповідно до положень частин 1, 2 статті 60 Кодексу адміністративного судочинства України представник, який має повноваження на ведення справи в суді, здійснює від імені особи, яку він представляє, її процесуальні права та обов'язки.

Обмеження повноважень представника на вчинення певної процесуальної дії мають бути застережені у виданій йому довіреності або ордері.

Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань також підтверджено, що ОСОБА_3 є керівником Кобеляцької ЦРЛ та має право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори (а.с. 47-50).

Відповідно до частини 1 статті 10 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою.

Відтак судом не встановлено обмежень головного лікаря Кобеляцької ЦРЛ ОСОБА_3 у повноваженнях щодо визнання позову.

Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, дійшов таких висновків.

Судом встановлено, що Кобеляцька центральна рвйонна лікарня /ідентифікаційний код 01999307/ зареєстрована як юридична особа, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с. 47-49).

Згідно довідки Кобеляцької ЦРЛ від 18.06.2018 № 664/01-22/31 приміщення закладу охорони здоров'я (корпус поліклініки) в с. Світлогорське, вул. Пирогова, 23, Кобеляцький район Полтавської області перебуває на балансі Кобеляцької ЦРЛ (а.с. 32).

Частиною 2 статті 64 Кодексу цивільного захисту України визначено, що центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.

Відповідно до приписів статті 66 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.

Пунктом 1 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 № 1052 /надалі - Положення № 1052/, встановлено, що Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності.

Згідно з пунктом 3 Положення № 1052 основними завданнями ДСНС є: 1) реалізація державної політики у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій, запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності; 2) здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб; 3) внесення на розгляд Міністра внутрішніх справ пропозицій щодо забезпечення формування державної політики у зазначених сферах; 4) реалізація в межах повноважень, передбачених законом, державної політики у сфері волонтерської діяльності.

Пунктом 7 Положення № 1052 передбачено, що ДСНС здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Відповідно до частин 1, 2 статті 7 Закону України від 05.04.2007 № 877-V "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" /надалі - Закон №877-V/ для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.

На підставі наказу (рішення, розпорядження) оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю), яке підписується керівником органу державного нагляду (контролю) (головою державного колегіального органу) або його заступником (членом державного колегіального органу) із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові і засвідчується печаткою.

Частиною 7 статті 7 №877-V передбачено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Судом встановлено, що 20.06.2018 на підставі наказу від 02.04.2018 № 115 "Про проведення позапланових перевірок суб'єктів господарювання, органів виконавчої влади і місцевого самоврядування, утворених ними не господарюючих суб'єктів щодо виконання вимог законів та інших нормативно - правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту" (а.с. 13-17) та посвідчення на проведення перевірки від 04.06.2018 № 70 (а.с. 18) головним інспектором Кобеляцького РС ГУ ДСНС України у Полтавській області ОСОБА_4 проведено позапланову перевірку щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки Кобеляцькою ЦРЛ, розташованого за адресою: Полтавська область, Кобеляцький район, с. Світлогірське, вул. Пирогова, 23, за результатами якої складено акт від 20.06.2018 № 71 (а.с. 19-22)

Перевіркою встановлено та зафіксовано у акті перевірки від 20.06.2018 № 71, серед іншого, порушення вимог пожежної безпеки, що мали місце у приміщенні закладу охорони здоров'я (корпус поліклініки) в с. Світлогірське, вул. Пирогова, 23, а саме:

- приміщення лікувальних корпусів ЦРЛ поліклініки та приміщення закладу охорони здоров'я (корпус поліклініки) не обладнані системами автоматичної пожежної сигналізації (пункт 1.2 глави 1 розділу V ППБУ; пункт 8.1 таблиці А1 додатку А ДБН В.2.5-56-2014 "Системи протипожежного захисту");

- пожежні кран - комплекти ЦРЛ та закладу охорони здоров'я (корпус поліклініки) не укомплектовані пожежними рукавами однакового з ними діаметра та стволами, також важелями для полегшення відкривання вентиля (підпункт 2 пункту 2.2 глави 2 розділу V ППБУ)

- навісні шафки пожежних кран - комплектів ЦРЛ та закладу охорони здоров'я (корпус поліклініки) не забезпеченні отворами для провітрювання (підпункт 6, пункту 2.2, глави 2, розділу V ППБУ);

- не здійснюється не рідше одного разу на 6 місяців технічне обслуговування пожежних кран - комплектів і перевірка на працездатність шляхом пуску воду з реєстрацію результатів перевірки у спеціальному журналі обліку технічного обслуговування (підпункт 9 пункту 2.2 глави 2 розділу V ППБУ);

- шляхи евакуації з приміщень закладу охорони здоров'я (корпус поліклініки) захаращені різними горючими матеріалами (пункт 2.37 глави розділу ІІІ ППБУ);

- не забезпечені приміщення закладу охорони здоров'я (корпус поліклініки) первинними засобами пожежегасіння, а саме 6 порошковими вогнегасниками, які використовуються для локалізації і ліквідації пожеж у їх початковій стадії розвитку (пункт 3.6 глави 3 розділу V ППБУ);

- в усіх приміщеннях закладу охорони здоров'я (корпус поліклініки) з'єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів виконане за допомогою скруток (пункт 1.6 розділу ІV ППБУ);

- в приміщеннях закладу охорони здоров'я (корпус поліклініки) здійснюється експлуатація проводів з пошкодженою, або такою, що в процесі експлуатації втратила захисні властивості, ізоляцією (пункт 1.18 глави 1 розділу ІV ППБУ);

- в приміщеннях закладу охорони здоров'я (корпус поліклініки) допускається користування пошкодженими розетками та з'єднувальними коробками (пункт 1.18 глави 1 розділу розділу ІV ППБУ);

- в приміщеннях закладу охорони здоров'я (корпус поліклініки) допускається користування пошкодженими розетками та з'єднувальними коробками (пункт 1.18 глави 1 розділу ІV ППБУ);

- не проведено замір опору ізоляції і перевірка спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання (пункт 1.20 глави 1 розділу ІV ППБУ);

- відсутні інструкції до схематичного плану евакуації, що визначає дії персоналу щодо забезпечення безпечної та швидкої евакуації людей. Не проводиться за нею не рідше одного разу на півроку практичні тренування всіх задіяних працівників (пункт 5 розділу ІІ ППБУ).

Встановлення зазначених вище порушень стало підставою для звернення позивача до адміністративного суду з даним позовом.

Також на підставі акту перевірки від 20.06.2018 № 71 під особистий підпис головному лікарю Кобеляцької ЦРЛ ОСОБА_3 вручено припис про усунення порушень вимог законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту від 20.06.2018 № 71.

За змістом письмових пояснень позивача згідно наявної у його розпорядженні інформації, відповідачем до Державної служби України з надзвичайних ситуацій або до суду припис не оскаржено.

В силу частини другої статті 68 Кодексу цивільного захисту України (надалі - Кодекс), у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

За змістом ч. 7 ст. 7 Закону № 877-V на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Тобто, законодавцем право на звернення до суду відповідних уповноважених органів із позовом про повне або часткове зупинення виробництва чи діяльності підприємства за наявності відповідних підстав не ставить в залежність від складення припису чи іншого розпорядчого документа щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, як і від його виконання об'єктом контролю.

Згідно з пунктами 1, 2 Розділу І "Загальні положення", Правила пожежної безпеки в Україні, затверджені наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417 (надалі - по тексту ППБУ), встановлюють загальні вимоги з пожежної безпеки до будівель, споруд різного призначення та прилеглих до них територій, іншого нерухомого майна, обладнання, устаткування, що експлуатуються, будівельних майданчиків, а також під час проведення робіт з будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту, технічного переоснащення будівель та споруд та є обов'язковими для виконання суб'єктами господарювання, органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах.

Згідно з пунктом 1.6 розділу ІV ППБУ, з'єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів мають здійснюватися за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів.

Місця з'єднання жил проводів і кабелів, а також з'єднувальні та відгалужувальні затискачі повинні мати мінімальний перехідний опір, щоб уникнути їх перегрівання і пошкодження ізоляції стиків. Втрати опору ізоляції на стиках повинні бути не більше втрат опору ізоляції на цілих жилах цих проводів і кабелів.

За приписами пункту 1.18 глави 1 розділу ІV ППБУ, зокрема забороняється експлуатація кабелів і проводів з пошкодженою або такою, що в процесі експлуатації втратила захисні властивості, ізоляцією; користування пошкодженими розетками, відгалужувальними та з'єднувальними коробками, вимикачами та іншими електровиробами.

Відповідно до пункту 1.20 розділу ІV ППБУ замір опору ізоляції і перевірка спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання мають проводитись 1 раз на 2 роки, якщо інші терміни не обумовлені ПТЕ.

За правилами пункту 2.37 розділу ІІІ ППБУ, не допускається: улаштовувати на шляхах евакуації пороги, виступи, турнікети, двері розсувні, підйомні, такі, що обертаються, та інші пристрої, які перешкоджають вільній евакуації людей; захаращувати шляхи евакуації меблями, обладнанням, різними матеріалами; забивати, заварювати, замикати на замки, болтові з'єднання та інші запори, що важко відчиняються зсередини, двері на шляхах евакуації та евакуаційних виходах; розташовувати у тамбурах виходів, за винятком квартир та індивідуальних житлових будинків, гардероби, вішалки для одягу, сушарні, пристосовувати їх для торгівлі, а також зберігання, у тому числі тимчасового, будь-якого інвентарю та матеріалу; захаращувати меблями, устаткуванням та іншими предметами двері, люки на балконах і лоджіях, переходи в суміжні секції та виходи на зовнішні евакуаційні драбини, евакуаційні площадки квартир житлових будинків; знімати встановлені на балконах (лоджіях) драбини; улаштовувати у сходових клітках приміщення будь-якого призначення (кіоски), обладнання; улаштовувати у загальних коридорах комори і вбудовані шафи, за винятком шаф для інженерних комунікацій; зберігати в шафах (нішах) для інженерних комунікацій горючі матеріали; розташовувати в ліфтових холах приміщення різного призначення; робити засклення або закладання жалюзі і отворів повітряних зон у незадимлюваних сходових клітках; знімати двері вестибюлів, холів, тамбурів і сходових кліток; заміняти скло, що не дає скалок при руйнуванні, на звичайне у дверях; знімати пристрої для самозачинення дверей сходових кліток, коридорів, холів, тамбурів, а також фіксувати самозакривні двері у відчиненому положенні; зменшувати нормативну площу фрамуг у зовнішніх стінах сходових кліток або закладати їх; розвішувати у сходових клітках на стінах дзеркала, стенди, панно, інші горючі матеріали.

Згідно з пунктом 1.2 розділу V ППБУ будинки, приміщення та споруди повинні обладнуватися системами протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 "Системи протипожежного захисту".

За приписами пункту 3.6 розділу 5 Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.2014 № 1417, територія підприємств, будинки, споруди, приміщення, технологічні установки повинні бути забезпечені первинними засобами пожежогасіння: вогнегасниками, ящиками з піском, бочками з водою, покривалами з негорючого теплоізоляційного матеріалу, пожежними відрами, совковими лопатами, пожежним інструментом, які використовуються для локалізації і ліквідації пожеж у їх початковій стадії розвитку.

Ця вимога стосується також будівель, споруд та приміщень, обладнаних будь-якими типами систем пожежогасіння, пожежної сигналізації або внутрішніми пожежними кран-комплектами.

До початку експлуатації об'єкти (будинки, споруди, приміщення, технологічні установки) повинні бути забезпечені первинними засобами пожежогасіння згідно з Типовими нормами належності вогнегасників, затвердженими наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 02 квітня 2004 року N 151, зареєстрованими у Міністерстві юстиції України 29 квітня 2004 року за N 554/9153.

Пунктом 2.2 глави 2 розділу V ППБУ зокрема встановлено що кожен пожежний кран-комплект має бути укомплектований пожежним рукавом однакового з ним діаметра та стволом, кнопкою дистанційного запуску пожежних насосів (за наявності таких насосів), а також важелем для полегшення відкривання вентиля. Елементи з'єднання пожежного крана, рукавів та ручного пожежного ствола мають бути однотипними (підпункт 2); пожежні кран-комплекти повинні розміщуватись у вбудованих або навісних шафках, які мають отвори для провітрювання і пристосовані для опломбування та візуального огляду їх без розкривання. При виготовленні шаф рекомендується передбачати в них місце для зберігання двох вогнегасників. На дверцята шаф, в яких знаходяться вогнегасники, мають бути нанесені відповідні покажчики за ДСТУ ISO 6309:2007 «Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір» (ISO 6309:1987, IDT) та ГОСТ 12.4.026-76 «ССБТ. Цвета сигнальные и знаки безопасности» (підпункт 6); пожежні кран-комплекти не рідше одного разу на рік підлягають технічному обслуговуванню і перевірці на працездатність шляхом пуску води з реєстрацією результатів перевірки у спеціальному журналі обліку технічного обслуговування. Пожежні кран-комплекти повинні постійно бути справними і доступними для використання (підпункт 9).

Відповідно до частини 2 статті 68 Кодексу цивільного захисту України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 70 Кодексу цивільного захисту України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами.

Відповідно до частини 2 статті 70 Кодексу цивільного захисту України повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.

Враховуючи вищезазначені положення нормативно-правових актів, орган, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, у разі виявлення факту недотримання вимог пожежної безпеки, визначених Кодексом цивільного захисту України, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами має право звернутися до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідач не дотримав вимог законодавства у сфері пожежної безпеки, у зв'язку з чим подальша експлуатація за призначенням приміщення закладу охорони здоров'я (корпусу поліклініки) створює загрозу життю та здоров'ю людей.

Беручи до уваги те, що відповідачем визнано позов, про що подано заяву про визнання позову, яка підписана повноважним представником, і ці дії відповідача не суперечать закону та не порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси, зважаючи на наявність законних підстав для задоволення позову, суд вважає за можливе прийняти визнання позову відповідачем та ухвалити рішення про задоволення позову.

З огляду на викладені обставини, та з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю людей, а також беручи до уваги не надання відповідачем доказів на підтвердження усунення вказаних вище порушень, встановлених в ході проведення позапланової перевірки, суд, обираючи належний спосіб захисту, на підставі частини 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, вважає за необхідне застосувати до Кобеляцької центральної районної лікарні (ідентифікаційний код 01999307) заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації за призначенням приміщення закладу охорони здоров'я (корпусу поліклініки) за адресою: Полтавська область, Кобеляцький район, с. Світлогірське, вул. Пирогова, 23 до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки та встановити порядок і спосіб виконання судового рішення шляхом відключення від електропостачання приміщення закладу охорони здоров'я (корпусу поліклініки) Кобеляцької центральної районної лікарні за адресою: Полтавська область, Кобеляцький район, с. Світлогірське, вул. Пирогова, 23 та заборонити Кобеляцькій центральній лікарні здійснювати користування за призначенням приміщенням закладу охорони здоров'я (корпусу поліклініки) за адресою: Полтавська область, Кобеляцький район, с. Світлогірське, вул. Пирогова, 23, - до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки.

Таким чином позов підлягає задоволенню.

Відповідно до частини 1 статті 142 Кодексу адміністративного судочинства України у разі вирішення справи шляхом примирення, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу п'ятдесяти відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.

Частиною 2 статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Згідно з частиною 3 статті 7 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 № 3674-VI у разі укладення мирової угоди до прийняття рішення у справі судом першої інстанції, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.

Позивачем сплачено судовий збір у сумі 1762 грн., що підтверджується платіжним дорученням № 535 від 05.07.2018 /а.с. 4/.

Враховуючи, що відповідач визнав позов до початку розгляду справи по суті, і його визнання прийнято судом, суд вважає за необхідне повернути Головному управлінню Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області (місцезнаходження: 36007, Полтавська область, м. Полтава, вулиця Маршала Бірюзова, будинок 26/1, ідентифікаційний код: 38610079) з Державного бюджету України 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову платіжним дорученням № 535 від 05.07.2018 у сумі 881 грн (вісімсот вісімдесят одна гривня).

На підставі викладеного, керуючись статтями 3, 6-10, 142, 241-245, 250, 372 Кодексу адміністративного судочинства України, -

У Х В А Л И В:

Прийняти визнання позову Кобеляцькою центральною районною лікарнею.

Адміністративний позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області (36007, Полтавська область, м. Полтава, вулиця Маршала Бірюзова, будинок 26/1, ідентифікаційний код 38610079) до Кобеляцької центральної районної лікарні 39220, Полтавська область, Кобеляцький район, м. Кобеляки, вул. Шевченка, 78/109, ідентифікаційний код 01999307) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) задовольнити.

Застосувати до Кобеляцької центральної районної лікарні (ідентифікаційний код 01999307) заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації за призначенням приміщення закладу охорони здоров'я (корпусу поліклініки) за адресою: Полтавська область, Кобеляцький район, с. Світлогірське, вул. Пирогова, 23 до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки.

Встановити порядок і спосіб виконання судового рішення шляхом відключення від електропостачання приміщення закладу охорони здоров'я (корпусу поліклініки) Кобеляцької центральної районної лікарні за адресою: Полтавська область, Кобеляцький район, с. Світлогірське, вул. Пирогова, 23 та заборонити Кобеляцькій центральній лікарні здійснювати користування за призначенням приміщенням закладу охорони здоров'я (корпусу поліклініки) за адресою: Полтавська область, Кобеляцький район, с. Світлогірське, вул. Пирогова, 23, - до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки.

Повернути Головному управлінню Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області (місцезнаходження: 36007, Полтавська область, м. Полтава, вулиця Маршала Бірюзова, будинок 26/1, ідентифікаційний код: 38610079) з Державного бюджету України 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову платіжним дорученням № 535 від 05 липня 2018 р. у сумі 881 грн. (вісімсот вісімдесят одну гривню).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України від 03.10.2017 № 2147-VIII.

Повне рішення складено 13 серпня 2018 року.

Суддя Л.О. Єресько