
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 серпня 2018 р. № 814/1311/18 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Устинова І.А., розглянув в письмовому провадженні провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1, АДРЕСА_1 до відповідача:Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області, пр. Богоявленський, 55-Е, м. Миколаїв, 54018 про:визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії,ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області (далі - відповідач) з вимогами: визнати протиправною бездіяльність відповідача, що полягає у невиплаті пенсії позивачу у раніше встановленому розмірі; зобов'язати відповідача нараховувати та виплачувати з 01.01.2018 року песію позивачу в раніше встановленому розмірі 14219,62грн. з урахуванням вимог ч.3 ст.27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року № 1058-ІV (далі - Закон № 1058).
Ухвалою суду від 16.05.2018 року провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що він є пенсіонером та перебуває на обліку в Центральному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області та отримує пенсію за віком з 25.05.2017 року, розмір якої становив 13891,62 грн. З 01.01.2018 року позовач має право на перерахунок пенсії у зв'язку з збільшенням прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, до розміру 14219,62 грн., який був встановлений при первинному нарахуванні пенсії позивачу.
Відповідач позовні вимоги не визнає з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву. Відповідач зазначає, що відповідно до пункту 4-3 Прикінцевих положень Закону № 1058 встановлено, що пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017р. № 2148-VІІІ (далі - Закон № 2148), з 01.10.2017р. перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014-2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.
З урахуванням положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, станом на 01.12.2017р. збільшився на 79 гривень, тому коефіцієнт заробітної плати склав 6,10192. Відповідно до ч.3 ст.27 Закону № 1058 у відповідача відсутні правові підстави для нарахування та виплати пенсії позивачу з 01.01.2018 року у розмірі 14219,62 грн., тому в задоволенні позовних вимог просив відмовити.
На підставі ч. 9 ст. 205 КАС України, суд вважає за можливе розглянути адміністративний позов в порядку письмового провадження, за наявними у справі матеріалами.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Центральному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області та отримує пенсію за віком з 25.05.2017 року, розмір якої становив 13891,62 грн.
В подальшому, на підставі протоколу від 08.09.2017 року № 8 засідання комісії з встановлення пенсії за особливі заслуги перед Україною, до призначення пенсії за особливі заслуги перед Україною, до призначення пенсії позивачу було встановлено надбавку розмірі 25% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. На підставі цього, розмір пенсії, як вважає позивач, з 26.05.2017 року збільшився та становив 14219,62грн., що складає в собі: 13773,54гр. - основний розмір пенсії обчислений відповідо до ст. 27 Закону № 1058, 118,08грн. - доплата за понаднормовий стаж за 9 років, 328,00 грн.- підвищення за особливі заслуги.
Відповідно до частини 3 статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень. Тому розмір пенсії позивача було обмежено до суми 10740,00 грн.
Але, Центральним об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області позивачу було повідомлено, що у зв'язку із змінами в законодавстві, з 01.10.2017 року пенсії перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015, 2016 роки, із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %. Тобто, розмір пенсії до перерахунку був більший максимального розміру та був обмежений розміром до виплати 10740,00 грн., а після змін в законодавстві 01.10.2017 року зменшився, тому сформована доплата до розміру пенсії 10740,00 грн. без обмеження, максимальний розмір пенсії позивача становить 10740,00 грн., а не 14219,62 грн.
Позивач вважає дії відповідача неправомірними, посилаючись на те, що його пенсія розрахована та виплачувалася з урахуванням судових рішень із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні, з якої сплачено страхові внески, що передують року звернення з заявою за призначенням пенсії за віком та коефіцієнта страхового стажу 1,35 %.
Ознайомившись з матеріалами справи, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню у зв'язку із наступним.
Відповідно до частини 2 статті 19, частини 3 статті 22 Конституції України, органи державної влади зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України та при прийнятті нових нормативно-правових актів або внесенні змін у діючі не допускається зменшення змісту й обсягу існуючих прав і свобод.
Конституційний суд України у Рішенні від 11 жовтня 2005 року №8-рп/2005 визначив, що: «зміст прав і свобод людини - це умови і засоби, які визначають матеріальні та духовні можливості людини, необхідні для задоволення потреб її існування і розвитку… Звуження змісту прав і свобод означає зменшення ознак, змістовних характеристик можливостей людини, які відображаються відповідними правами і свободами, тобто якісних характеристик права. Звуження обсягу прав і свобод - це зменшення кола суб'єктів, розміру території, часу, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірювальних показників використання прав і свобод, тобто їх кількісної характеристики».
Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет на 2018 рік», установлено станом на 2018 рік, прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність у розмірі: з 1 січня 2018 року - 1373 гривні, з 1 липня - 1435 гривень, з 1 грудня - 1497 гривень.
Відповідно до наданого листа Центрального об'єднаного УПФУ м. Миколаєва Миколаївської області від 27.03.2018 року, яким зазначено, що розмір пенсії ОСОБА_1 складає 14219,62 грн. (з урахуванням 25% надбавки за особливі заслуги перед Україною від прожиткового мінімуму для працездатних осіб), проте, оскільки існує обмеження максимального розміру пенсії до 31 грудня 2017 року, тому позивач отримував 10740,00 грн.
З 01.01.2018 року був змінений розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, який становить 1373,00 гривні. До 31 грудня 2017 року існувало обмеження в отриманні максимального розміру пенсії, а саме 13730,00 грн., то з 01.10.2017 року таке обмеження було збільшено на 79 грн. та становить до 1452,00грн.
На підставі Закону № 2148 відповідачем був здіснений перерахунок пенсії позивачу, внаслідок якого розмір пенсії значно зменшився та замість нарахованих 14219,62грн. склав 10683,70 грн.
Пунктом 4 Прикінцевих положень Закону України № 1058 визначено, що у разі перерахунку пенсії за нормами цього Закону її розмір змншився, то пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі. Аналогічне твердження визначено Законом № 2148, а саме підпунктом 2 пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень цього Закону заначено, що якщо внаслідок перерахунку, проведеного відповідно до цього Закону, розмір пенсії зменшується, то пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Позивачу до 01.10.2017 року було нараховано пенсію розміром 14219,62грн., отже, з 01.10.2017 року та з урахуванням збільшеного прожиткового мінімуму позивач повинен отримувати пенсію, розмір якої визначений до 01.10.2017р., тобто 14219,62грн.
Згідно вимог статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
За правилами частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов висновку що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Судовий збір розподіляється відповідно до ч.1 ст. 139 КАС України.
Керуючись ст. 9, 19, 139, 241, 244, 242 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області (пр. Богоявленський, 55-Е, м. Миколаїв, 54018, код ЄДРПОУ 41250753) задовольнити.
2. Визнати протиправною бездіяльність Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області, що полягає у невиплаті пенсії ОСОБА_1 у раніше встановленому розмірі.
3. Зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області (пр. Богоявленський, 55-Е, м. Миколаїв, 54018, код ЄДРПОУ 41250753) нараховувати та виплачувати з 01.01.2018 року песію ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) в раніше встановленому розмірі - 14219,62грн. з урахуванням вимог ч.3 ст.27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року № 1058-ІV.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області (пр. Богоявленський, 55-Е, м. Миколаїв, 54018, код ЄДРПОУ 41250753) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідетифікаційний код НОМЕР_1) судовий збір в розмірі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні 80 коп.), сплачений квитанцією № 16252476 від 21.05.2018р.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя І. А. Устинов