
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 серпня 2018 року м. ПолтаваСправа № 1640/2367/18
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Єресько Л.О., розглянувши в порядку спрощеного провадження в письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Лубенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
В С Т А Н О В И В:
10 липня 2018 року ОСОБА_1 /надалі по тексту - позивач, ОСОБА_1./ звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Лубенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області /надалі по тексту - відповідач, Лубенське ОУ ПФУ Полтавської області/, в якій просить:
- визнати протиправними дії Лубенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС відповідно до статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" ;
- зобов'язати Лубенське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Полтавській області відповідно до статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" здійснити з 01.10.2017 перерахунок пенсії ОСОБА_1 з інвалідності, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року та виплатити різницю між належною до сплати та фактично виплаченою пенсією за період з 01.10.2017 до моменту здійснення перерахунку;
- визнати дії Лубенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області при вирішенні звернення ОСОБА_1 як дискримінаційні щодо перерахунку пенсії, подане 21.05.2018.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилався на те, що як особа, яка брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи як військовослужбовець, відноситься до категорії осіб, яка має право на отримання пенсії, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 13.07.2018 прийнято адміністративну справу до розгляду, постановлено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Лубенським ОУ ПФУ Полтавської області 27.07.2018 надано відзив на адміністративний позов, де відповідач заперечував проти задоволення позовних вимог, оскільки позивач не має права на перерахунок пенсії відповідно до частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" через те, що на момент участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС не проходив дійсну строкову військову службу.
За змістом частини 3 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.
Відповідно до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу розглянуто у порядку письмового провадження, у зв'язку з чим на підставі частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання технічними засобами не здійснювалось.
Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини.
ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1) НОМЕР_2, видане Полтавською облдержадміністрацією 16.08.2010, вкладка до цього посвідчення НОМЕР_3, видана Полтавською облдержадміністрацією 16.08.2010) /а.с. 8/, має 2 групу інвалідності, згідно довідки МСЕК № 0374987, встановлена у зв'язку із захворюванням, пов'язаним із виконанням обов'язків в/служби з ЛНА на ЧАЕС /а.с. 20, зі звороту/.
Позивач перебуває на обліку в Лубенському ОУ ПФУ Полтавської області та отримує пенсію по інвалідності в розмірі фактичних збитків відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
11.10.2017 набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій від 03.10.2017 № 2148-VIII (надалі - Закон № 2148 - VIII), яким, зокрема, стаття 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" викладена в новій редакції:
"Стаття 59. Пенсії військовослужбовцям, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи
Пенсії військовослужбовцям призначаються з їх грошового забезпечення згідно з цим Законом та іншими законодавчими актами. Додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається відповідно до статті 51 цього Закону.
Військовослужбовцям пенсії по інвалідності, а членам їх сімей пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї за їх бажанням можуть призначатися на умовах і в порядку, визначених законодавством для осіб, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, що їх вони дістали при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), або відповідно до статті 54 цього Закону.
Особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року"".
При цьому, п.1 "Прикінцевих та перехідних положень" Закону № 2148 - VIII визначено, що, зокрема підпункт 5 пункту 2, яким ст. 59 вищевказаного Закону викладено в новій редакції, набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, і застосовуються з 1 жовтня 2017 року.
У зв'язку із наведеними законодавчими змінами позивач 21.05.2018 звернувся до Лубенського ОУ ПФУ Полтавської області із заявою встановленого зразка про перерахунок пенсії з врахуванням п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня відповідного року, відповідно до статті 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" /а.с. 39/.
Далі рішенням Лубенського ОУ ПФУ Полтавської області від 22.05.2018 № 283 ОСОБА_1 відмовлено у перерахунку пенсії, оскільки останній приймав участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи не під час проходження дійсної строкової служби /а.с. 40/.
Не погодившись фактично із рішенням від 22.05.2018 № 283, позивач звернувся до суду з даним позовом.
На момент виникнення спірних правовідносин питання порядку призначення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, а також їх розміру врегульовано Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-ХІІ, в редакції законів України станом на 01.01.2018 року (надалі - Закон № 796-ХІІ).
Стаття 59 Закону № 796-XII стосується виключно військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.
Визначені у цій статті умови та підстави призначення пенсії по інвалідності відповідній категорії осіб у Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 01 липня 1992 року № 2532-12 у редакціях Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 05 жовтня 2006 року № 231-V (далі - Закон № 231-V, діяла до 01 жовтня 2017 року) та Закону № 2148-VІІІ I (діє з 01 жовтня 2017 року) не змінювалися.
Частиною 3 ст. 59 Закону № 796-XII у редакції Закону № 231-V було визначено, що особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням цих осіб з п'ятикратного розміру заробітної плати, що був встановлений на час їхнього перебування в зоні відчуження.
Отже, ч. 3 ст. 59 Закону № 796-XII у редакції, чинній до 01 жовтня 2017 року, було визначено одну категорію осіб, які мали право на обчислення пенсії з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, а саме: особи, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами.
Водночас ч. 3 ст. 59 Закону № 796-XII у редакції, чинній з 01 жовтня 2017 року, передбачено, що особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої Законом на 01 січня відповідного року.
Відтак, Законом № 2148-VІІІ розширено перелік категорій осіб, на яких вказана норма розповсюджується на осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами, а саме: осіб, які брали участь у інших ядерних аваріях та випробуваннях, а також осіб, які брали участь у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї.
Враховуючи вищезазначене, ч. 3 ст. 59 Закону № 796-XII передбачає, що її дія (право на обчислення пенсії по інвалідності за особливою процедурою) поширюється на осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами та які відповідають наступним критеріям:
1) особа брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, або
2) особа брала участь у ліквідації наслідків інших ядерних аварій та випробувань, або
3) особа брала участь у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї.
Згідно правової позиції Верховного Суду, висловленої в ухвалі від 08.05.2018 (справа № 820/1148/18 (провадження № Пз/9901/33/18) таке право виникає у зазначених осіб лише за наявності трьох умов у сукупності (розширене тлумачення зазначеної статті без внесення змін до ч. 3 ст. 59 Закону № 796-XII не допускається): 1) особа має статус особи з інвалідністю; 2) особа отримала статус особи з інвалідність виключно внаслідок участі у ліквідації відповідних наслідків та у військових навчаннях; 3) особа брала участь у ліквідації відповідних наслідків та військових навчаннях лише під час проходження дійсної строкової служби.
В ухвалі Верховного Суду від 21.05.2018 у справі № 816/1159/18 (провадження Пз/9901/37/18) (номер в ЄДРСР 74173510), якою відмовлено у відкритті провадження як зразкової, суд касаційної інстанції з посиланням на вищевикладену правову позицію Верховного Суду вказав, що частина третя статті 59 Закону № 796-XII не містить норм, які можуть викликати неоднозначність у її застосуванні.
У вказаному судовому рішенні Верховним Судом зазначено, що інститут зразкових рішень запроваджений з метою підвищення ефективності правосуддя шляхом розвантаження судів та спрощення процедури розгляду справ. Розгляд типової як зразкової справи має відбуватись у правовідносинах, які виникли насамперед внаслідок нового чи зміненого правового регулювання у певній сфері суспільних відносин, що в свою чергу зумовлює необхідність скерування практики застосування таких змін з метою їх правильного сприйняття і реалізації.
А тому відмовляючи у відкритті провадження як зразкової, суд касаційної інстанції суд дійшов висновку про недоцільність відкриття провадження за поданням судді Полтавського окружного адміністративного суду Шевякова І. С. про розгляд адміністративної справи № 816/1159/18 як зразкової.
Враховуючи вищевикладене суд прийшов висновку про відсутність підстав для звернення до Верховного Суду з поданням про розгляд даної справи № 1640/2367/18 як типової.
Як слідує з матеріалів справи позивач дійсно приймав участь в роботах з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 01.06.1986 по 02.08.1986 в складі в/ч 61606, що підтверджується записом у військовому квитку НУ № 5051638 /а.с.16, зі звороту/ та довідкою Військової частини № 61606 від 04.09.1986 № 17 /а.с. 19/, згідно з якою позивач перебував на учбових зборах з 01.06.1986 по 02.08.1986.
За змістом витягу з військового квитка від НУ № 5051638 позивача призвано на дійсну військову службу 15.11.1970 та звільнено в запас 18.11.1972 на підставі наказу МО СРСР № 1212 від 13.10.1972 /а.с. 16/.
Вказане також підтверджується довідкою Лубенсько - Оржицького ОМВК Полтавської області від 24.09.2002 № 582 /а.с. 41/.
Таким чином, оскільки позивач приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС не під час проходження дійсної строкової служби, то дія норми частини 3 статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" на нього не поширюється.
Стосовно доводу позивача про наявність ознак дискримінації в діях відповідача щодо підстав відмови у перерахунку пенсії , суд зазначає таке.
Відповідно до статті 14 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи: 1, 2, 3, 4.
При цьому учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС належить до певної категорії осіб залежно від періоду та місця перебування і наслідків для здоров'я, яких зазнала особа.
Розділ VIII Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" регулює порядок призначення пенсій і компенсацій особам, віднесених до категорій 1, 2, 3, 4, на різних умовах. Таким чином, умови призначення та розмір пенсій не є однаковими за законом для всіх осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи і залежать від категорії, до якої належить особа.
Позивачем не обґрунтовано за якою ознакою та в порівняні з ким Лубенським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Полтавської області допущено нерівне ставлення по відношенню до ОСОБА_1
Отже суд приходить до висновку про необґрунтованість доводів позивача про наявність ознак дискримінації в діях відповідача.
З огляду на це, оскаржуване рішення відповідача не містить ознак дискримінації.
Також позивачем заявлено клопотання в порядку статті 249 Кодексу адміністративного судочинства України прийняти окрему ухвалу і направити ї до Пенсійного фонду для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону, та допущення дискримінаційних дій з боку посадових осіб Лубенскього ОУ ПФУ Полтавської області.
Так за змістом частини 1, 2 статті 249 Кодексу адміністративного судочинства України суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.
У разі необхідності суд може постановити окрему ухвалу про наявність підстав для розгляду питання щодо притягнення до відповідальності осіб, рішення, дії чи бездіяльність яких визнаються протиправними /частина 2 статті 249 Кодексу адміністративного судочинства України».
Оскільки під час розгляду справи встановлено, що відповідач діяв в межах повноважень з урахуванням вимог чинного законодавства, то у суду відсутні правові підстави для постановлення окремої ухвали в даній справі.
Враховуючи викладене, у задоволенні позову ОСОБА_1 до Лубенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання протиправними дій, визнання протиправним та скасування рішення і зобов'язання вчинити певні дії слід відмовити.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 2, 6, 8, 9, 11, 77, 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, -
У Х В А Л И В:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, НОМЕР_1) до Лубенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області (вул. Шевченка, 8, м. Лубни, Полтавська область, 37500, код ЄДРПОУ 37710525) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд у відповідності до підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних Положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України від 03.10.2017 № 2147-VIII.
Суддя Л.О. Єресько