Рішення № 75847818, 06.08.2018, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.08.2018
Номер справи
813/2544/18
Номер документу
75847818
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №813/2544/18

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 серпня 2018 року

зал судових засідань № 6

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Гулика А.Г.,

секретар судового засідання Козак О.М.,

за участю:

позивача ОСОБА_1,

представника відповідача Полуліх Н.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити дії, -

встановив:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, в якому з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 03.08.2018, просить суд:

- визнати протиправним дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 державного службовця із врахуванням сум з колонки «інші виплати», що наявні у довідках від 21.02.2018 №15, №16 та №17 за період з 01.10.2010 по 30.09.2012;

- зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», з 23.10.2012 у розмірі 80% заробітної плати включивши до складу заробітної плати, з якої була обчислена пенсія ОСОБА_1 (державного службовця), всі зазначені суми з колонки «Інші виплати» за період з 01.10.2010 по 30.09.2012, що наявні у довідках від 21.02.2018 №15, №16 та №17 з урахуванням фактично сплачених сум.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем не враховано при призначенні пенсії усіх складових заробітної плати державного службовця з колонки «інші виплати», на які нараховувалися та сплачувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить суд відмовити в задоволенні позову. Відзив обґрунтований тим, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати до інших надбавок не відносяться, а відтак проводити перерахунок та враховувати їх для обчислення пенсії підстав немає.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримала з підстав, викладених у позовній заяві та заяві про уточнення позовних вимог. Просила суд позов задовольнити повністю.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечила з підстав, наведених у відзиві на позовну заяву. Просила суд в задоволенні позову відмовити повністю.

Заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити частково, виходячи з наступних підстав.

ОСОБА_1 громадянка України, ІНФОРМАЦІЯ_1, отримує пенсію по інвалідності ІІ групи з 23.10.2012.

21.02.2018 позивач звернулася до відповідача із заявою щодо перерахунку раніше призначеної їй пенсії державного службовця із урахуванням «Інших виплат» згідно з довідками від 21.02.2018 №15, №16 та №17 про складові заробітної плати.

01.03.2018 Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області рішенням №303/03.11-32 відмовлено позивачу в перерахунку пенсії у зв'язку із відсутністю підстав для проведення перерахунку та врахування для обчислення пенсії позивача із врахуванням сум з колонки «Інші виплати».

Не погоджуючись з діями відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії, позивач звернулася до суду з відповідним позовом.

При вирішенні спору по суті суд виходив з такого.

Відповідно до ч. 3 ст. 23 Загальної Декларації прав людини, п. 4 ч. 1 Європейської Соціальної хартії та ч. 3 ст. 46 Конституції України випливає, що кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-XII (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.

Згідно з ч.1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що до структури заробітної плати входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Згідно з положеннями ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-XII заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Відповідно з ч.ч.6,7 с.33 Закону України «Про державну службу» державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Згідно з ст.35 Закону України «Про державну службу» щорічна відпустка державним службовцям надається з виплатою на оздоровлення.

Відповідно до ч.1 ст. 66 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподаткованого доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Крім того, у статті 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату застрахованої особи для обчислення пенсії, належить, зокрема, суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності вказаним Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Суд встановив, що суми виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в тому числі матеріальні допомоги, премії, інші виплати, включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії, а тому матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально - побутових питань, премії нараховані за період, що перевищує календарний місяць входили до системи оплати праці державного службовця.

Суд також вказує на те, що перевага у спірних правовідносинах має надаватись не положенням Закону України «Про державну службу» та Закону України «Про оплату праці», які щодо спірних відносин є загальними, а спеціальним нормам, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Таким чином, відповідачем при розгляді заяви позивача про перерахунок пенсії, згідно з довідками від 21.02.2018 №15, №16 та №17 про складові заробітної плати з урахуванням фактично нарахованих та сплачених усіх виплат, в тому числі сум з колонки «Інші виплати», а саме: матеріальної допомоги, премії, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, не враховано положень спеціальних норм ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Відповідно до ч.2 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Таким чином, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про відмову в перерахунку пенсії по інвалідності ІІ групи внаслідок роботи в органах місцевого самоврядування відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» ОСОБА_1 №303/03.11-32 від 01.03.2018.

Для відновлення порушеного права позивача суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» з 23.10.2012 у розмірі 80% заробітної плати включивши до складу заробітної плати, з якої була обчислена пенсія суми зазначені в колонці «Інші виплати» за період з 01.10.2010 по 30.09.2012, що вказані у довідках від 21.02.2018 №15, №16 та №17 з урахуванням фактично сплачених сум.

В частині позовних вимог про визнання протиправним дій відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 державного службовця із врахуванням сум з колонки «Інші виплати», що наявні у довідках від 21.02.2018 №15, №16 та №17 за період з 01.10.2010 по 30.09.2012 необхідно відмовити, оскільки суд встановив, що відповідач прийняв відповідне рішення, яке і порушує права позивача, а не дії як він помилково вважав.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України та ч.3 ст.2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з вимогами ст.78 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити частково.

Відповідно до ст.139 КАС України на судові витрати стягненню зі сторін не підлягають.

Керуючись ст.ст. 6, 9, 73-76, 242, 244, 245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про відмову в перерахунку пенсії по інвалідності ІІ групи внаслідок роботи в органах місцевого самоврядування відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» ОСОБА_1 №303/03.11-32 від 01.03.2018.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» з 23.10.2012 у розмірі 80% заробітної плати, включивши до складу заробітної плати, з якої була обчислена пенсія суми, зазначені в колонці «Інші виплати» за період з 01.10.2010 по 30.09.2012, що вказані у довідках від 21.02.2018 №15, №16 та №17 з урахуванням фактично сплачених сум.

В задоволенні позовної вимоги про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 державного службовця із врахуванням сум з колонки «інші виплати», що вказані у довідках від 21.02.2018 №15, №16 та №17 за період з 01.10.2010 по 30.09.2012 відмовити.

Судові витрати стягненню зі сторін не підлягають.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення суду складене і підписане 13.08.2018.

Суддя А.Г. Гулик