Рішення № 75847698, 13.08.2018, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.08.2018
Номер справи
812/1707/18
Номер документу
75847698
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

8.2.3

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

13 серпня 2018 рокуСєвєродонецькСправа № 812/1707/18

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Кисельова Є.О., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Головного управління ДФС у Луганській області до комунального підприємства «Рубіжанське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» Рубіжанської міської ради про стягнення коштів за податковим боргом,-

ВСТАНОВИВ:

Головне управління ДФС у Луганській області (далі - позивач, ГУ ДФС у Луганській області) звернулось до Луганського окружного адміністративного суду з позовом до комунального підприємства «Рубіжанське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» Рубіжанської міської ради (далі - КП «РВУВКГ»), в якому позивач просить стягнути з відповідача кошти за податковим боргом з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих боржника у загальній сумі 96210,22 грн. з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин на користь Державного бюджету України (арк.спр.26-27).

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідач не сплачує до бюджету узгоджені суми податкового зобов'язання, що призвели до виникнення у підприємства податкового боргу з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин на загальну суму 96210,22 грн. із них: основного платежу - 96132,63 грн. та пені - 77,59 грн.

Відповідач подавши до контролюючого органу податкові декларації за 2017 рік (№9083482053 по терміну сплати 19.05.2017, №9154595132 по терміну сплати 18.08.2017, №9234332805 по терміну сплати 19.11.2017, №9298573673 по терміну сплати 19.02.2018) та за І квартал 2018 року №9086170877 о терміну сплати 20.05.2018 узгодив податкові зобов'язання з рентної плати за користування надрами.

Таким чином, у зв'язку з несплатою у встановлений законом термін узгоджених сум податкових зобов'язань з рентної плати за користування надрами, самостійно визначених відповідачем у податкових декларація за 2017 та І квартал 2018 загальна сума податкового боргу з основного платежу станом на 30.05.2018 складає 96132,63 грн., що підтверджується витягом із інтегрованої картки та пені в сумі 77,59 грн.

На виконання вимог Податкового кодексу України позивачем було направлено на адресу позивача першу податкового вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 21.11.2007 та другу податкову вимоги про сплату боргу(недоїмки) від 24.12.2007 за 3306 за формою «Ю2», яка була вручена відповідачу 24.12.2007.

На підставі викладеного, позивач просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Представник позивача наполягав на задоволенні позову, про що подав додаткові пояснення.

Представник відповідача у судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлявся належним чином (арк.спр. 40), до канцелярії суду надав клопотання про розгляд справи за відсутності представника та, крім того, зазначив, що позовні вимоги визнає в повному обсязі (арк.спр. 35).

Відповідно до частини 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАС України) якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про можливість розглянути справу у письмовому провадженні.

Судом по справі вчинено такі процесуальні дії:

-ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 09.07.2018 відкрито провадження по справі та призначено в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін (арк.спр.1-2).

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.72-79,90 КАС України, суд дійшов наступного.

Комунальне підприємство «Рубіжанське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» Рубіжанської міської ради (ідентифікаційний код 32026192) зареєстровано в якості юридичної особи виконавчим комітетом Рубіжанської міської ради Луганської області 07.10.2002, перебуває на обліку в Рубіжанській ОДПІ ГУ ДФС у Луганській області (арк.спр.6-7).

Як вбачається з матеріалів справи, за відповідачем обліковується податковий борг з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин у розмірі 96210,22 грн.

Так, відповідачем було подано до податкового органу податкову звітність з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин:

-розрахунок №2 до податкової декларації з рентної плати №9083482053, в якому самостійно визначено суму податкового зобов'язання з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин, яка підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет в розмірі 16403,21 грн. (арк.спр.13);

-розрахунок №5 до податкової декларації з рентної плати №9154595132, в якому самостійно визначено суму податкового зобов'язання з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин, яка підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет в розмірі 18067,06 грн. (арк.спр.14);

-розрахунок №8 до податкової декларації з рентної плати №9234332805, в якому самостійно визначено суму податкового зобов'язання з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин, яка підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет в розмірі 25582,72 грн. (арк.спр.15);

-розрахунок №2 до податкової декларації з рентної плати №9298573673, в якому самостійно визначено суму податкового зобов'язання з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин, яка підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет в розмірі 19113,20 грн. (арк.спр.16);

-розрахунок №1 до податкової декларації з рентної плати №9086170877, в якому самостійно визначено суму податкового зобов'язання з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин, яка підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет в розмірі 28200,79 грн. (арк.спр.17).

Станом на час розгляду справи відповідачем не сплачено до бюджету борг податковий борг з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин у загальному розмірі 96210,22 грн.

У встановлений Податковим кодексом України строк відповідачем самостійно узгоджену суму податкового зобов'язання з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин не було сплачено, з приводу чого суд зазначає таке.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулюються Податковим кодексом України (далі - ПК України).

Відповідно до підп.16.1.4 п.16.1 ст.16 ПК України, платники податків зобов'язані сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

За змістом п.41.2 ст.41 ПК України, органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень. Відповідно до п.41.1 цієї статті, контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган (далі - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику), його територіальні органи.

Згідно з підп.14.1.39 п.14.1 ст.14 ПК України, грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Відповідно до підп.14.1.156 п.14.1 ст.14 ПК України, податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).

Згідно з підп.14.1.175 п.14.1 ст.14 ПК України, податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

Як вбачається з облікової картки платника податків з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин станом на 13.08.2018, так і на день розгляду справи по суті за відповідачем рахується податковий борг у загальному розмірі 96210,22 грн. із них: основного платежу - 96132,63 грн. та пені -77,59 грн.

На підставі долучених до позову документів суд встановив, що податкова заборгованість на вказану вище суму виникла у зв'язку із несплатою у встановлений законом строк узгоджених грошових зобов'язань з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин.

Відповідно до пп.251.1.1 п.251.1 ст. ПК України рентна плата складається, зокрема, з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин.

Відповідно до пп.252.1.1 п.252.1 ст. ПК України платниками рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин є суб'єкти господарювання, у тому числі громадяни України, іноземці та особи без громадянства, зареєстровані відповідно до закону як підприємці, які набули права користування об'єктом (ділянкою) надр на підставі отриманих спеціальних дозволів на користування надрами (далі - спеціальний дозвіл) в межах конкретних ділянок надр з метою провадження господарської діяльності з видобування корисних копалин, у тому числі під час геологічного вивчення (або геологічного вивчення з подальшою дослідно-промисловою розробкою) в межах зазначених у таких спеціальних дозволах об'єктах (ділянках) надр.

Пунктом 11 ст. 56 ПК України передбачено, що не підлягає оскарженню податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків.

Статтею 258 ПК України передбачена відповідальність платників рентної плати та контроль за її справлянням.

Так, підпунктом 258.1.2 пункту 258.1 статті 258 передбачено, що на суму податкових зобов'язань з рентної плати, що нарахована платником рентної плати за податковий (звітний) період, але не сплачена протягом 10 календарних днів, що настають за останнім календарним днем граничного строку подання податкової декларації, нараховується пеня в порядку, встановленому розділом II цього Кодексу.

За несвоєчасну сплату податкового боргу податковим органом відповідачу нараховано пеню у сумі 77,59 грн.

Для повного погашення відповідачем податкового боргу податковим органом було застосовано ряд дій.

Так, пунктом 59.1 статті 59 ПК України визначено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Згідно п.6.2.1, 6.2.3 п.6.2 статті 6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", який діяв на момент направлення податкових вимог, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.

Податкові вимоги надсилаються:

а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;

б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.

21.11.2007 уповноваженим представником відповідача отримано першу податкову вимогу позивача від 21.11.2007 № 283 форми «Ю1», в якій зазначено загальну суму податкового боргу платника податків за узгодженими грошовими зобов'язаннями станом на 21.11.2007 року у розмірі 37645,35 грн., та 24.12.2007 - другу податкову вимогу від 24.12.2007 № 306 форми «Ю2», у якій визначено суму боргу - 230623,16 грн. (арк.спр.8).

Зазначені вимоги у встановленому чинним законодавством порядку відповідачем не оскаржені.

Згідно п. 95.1 статті 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги (п.95.2 статті 95 ПК України).

Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини (п.95.3 статті 95 ПК України).

Також судом встановлено, що 17.07.2018 відповідачем в рахунок погашення податкового богу сплачено 2128,02 грн., що підтверджується інтегрованою карткою платника податків.

Згідно пункту 87.9 статті 87 Податкового кодексу України у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до статті 95цього Кодексу або за рішенням суду у випадках, передбачених законом.

З аналізу наведеної норми слідує, що у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати.

Таким чином, позивачем правомірно зарахувовано кошти у сумі 2128,02 грн., сплачені відповідачем 17.07.2018 в рахунок погашення податкового богу.

Відповідач позовні вимоги підтримав в повному обсязі, про що надав письмове клопотання.

В силу ст. 136 КАС України позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві. До ухвалення судового рішення у зв'язку з відмовою позивача від позову або визнанням позову відповідачем суд роз'яснює сторонам наслідки відповідних процесуальних дій, перевіряє, чи не обмежений представник відповідної сторони у повноваженнях на їх вчинення. Про прийняття відмови від позову суд постановляє ухвалу, якою закриває провадження у справі. У разі часткової відмови позивача від позову суд постановляє ухвалу, якою закриває провадження у справі щодо частини позовних вимог. У разі визнання позову відповідачем повністю або частково суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову повністю або у відповідній частині вимог. Суд не приймає відмови від позову, визнання позову і продовжує розгляд адміністративної справи, якщо ці дії позивача або відповідача суперечать закону чи порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси. Суд не приймає відмову позивача від позову, визнання позову відповідачем у справі, в якій особу представляє її законний представник, якщо його дії суперечать інтересам особи, яку він представляє.

Підстав для неприйняття визнання адміністративного позову судом не встановлено.

Внаслідок того, що відповідачем на дату судового розгляду справи податковий борг з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин добровільно не сплачено, суд вважає позовні вимоги про стягнення з відповідача суми податкового боргу з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин в загальному розмірі 96210,22 грн. обґрунтованими, доведеними і такими, що належать задоволенню в повному обсязі.

Розподіл судових витрат судом не здійснюється, оскільки відповідно до частини четвертої статті 139 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись статтями 2, 9, 139, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Головного управління ДФС у Луганській області до Комунального підприємства «Рубіжанське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» Рубіжанської міської ради про стягнення коштів за податковим боргом - задовольнити повністю.

Стягнути з Комунального підприємства «Рубіжанське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» Рубіжанської міської ради (93000, Луганська область, місто Рубіжне, вулиця Менделєєва, будинок 49, код ЄДРПОУ 32026192) податковий борг з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин в сумі 96210,22 грн. (дев'яносто шість тисяч двісті десять грн. 22 коп.) з яких 96132,63 грн. - основного платежу, 77,59 грн. - пені, на користь Державного бюджету України (р/р 33115366700071, код платежу 13030100, отримувач - УДК у м.Рубіжне, ОКПО 37904431, МФО 804013, банк отримувача - ГУДКСУ у Луганській області) з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Є.О. Кисельова