
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа№813/2356/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 серпня 2018 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого-судді Мартинюка В.Я. розглянувши в спрощеному провадженні без виклику сторін у м.Львові адміністративну справу за позовом Головного управління ДФС у Львівській області до комунального підприємства «Стрийводоканал» про стягнення податкового боргу, -
в с т а н о в и в:
Головне управління ДФС у Львівській області звернулося в суд з позовом до комунального підприємства «Стрийводоканал» про стягнення до бюджету коштів з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів в розмірі 2417273 грн. 97 коп.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач належним чином не виконує вимоги чинного законодавства щодо сплати податкового боргу.
Відповідач у відзиві на позовну заяву зазначає про те, що він являється комунальним підприємством, яке проводить свою господарську діяльність у сфері надання послуг централізованого водопостачання та водовідведення, постачання холодної води та водовідведення. За приписом пунктів 2, 3 статті 5 Закону України “Про державне регулювання у сфері комунальних послуг” від 09.07.2010р. № 2479-VI та згідно з “Положенням про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг” затвердженої Указом Президента України 10.09.2014р. № 715/2014 на законодавчому рівні державою встановлений порядок обрахунку тарифів на комунальні послуги та механізм відшкодування підприємствам, які здійснюють господарську дяльність у сфері централізованого водопостачання та водовідведення за рахунок бюджетних коштів, шляхом надання субвенції. Постановою КМУ від 21.05.2014р. № 236 “Про державну фіскальну службу”, затверджене Положення про Державну фіскальну службу України. За пунктом 1 цього Положення Державна фіскальна служба є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів. Тому виконання забов’язання про вжиття заходів щодо відшкодування в повному обсязі з різниці в тарифах до 01.07.2017р. (Закону України від 16.06.2015р. №626-VIII) слід вважати актуальним і для ДФС України, як центрального органу виконавчої влади. З контексту припису пункту 14.1.175 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. № 2755-VI щодо поняття “податкового боргу”, яке вживається у значенні суми узгодженого грошового зобов’язання, не сплаченого платником податків до бюджету у встановлений Податковим кодексом України строк. За умов належної “узгодженості” між окремими структурними органами центральної виконавчої влади Кабінету Міністрів України, податковий борг перед бюджетом відповідача у сумі 2417273 грн. 97 коп. (разом з штрафними санкціями та пенею) мав би компенсуватись відповідною частиною заборгованості бюджету перед відповідачем, яка становить 7180076 грн. 51 коп. або вирішуватись шляхом відстрочення сплати податкового боргу до часу виконання Мінрегіоном, відповідальним виконавцем бюджетної програми виділення субвенцій на відшкодування в повному обсязі коштів з різниці в тарифах, за Законом України від 16.07.2015р. № 626-VIII. Зважаючи на вище наведене відповідач просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
Розглянувши подані документи і матеріали, сукупно оцінивши докази, які мають значення для справи, суд встановив таке.
Комунальне підприємство «Стрийводоканал» зареєстровано 18.06.2004 року, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців.
Як вбачається з позовної заяви податковий борг відповідача становить 2417273 грн. 97 коп.
Даний борг підтверджується податковими деклараціями за січень-грудень 2017 року, податковим повідомленням–рішенням форми «ШС» від 22.09.2018 року №0081871261 та нарахованої пені на загальну суму 2417273 грн. 97 коп.
У відповідності до підп.16.1.4 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України (надалі ПК України), платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно з підп.14.1.156 п.14.1 ст.14 ПК України, податкове зобов’язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
Як передбачено п.57.1 ст.57 ПК України, платник податків зобов’язаний самостійно сплатити суму податкового зобов’язання, зазначеного у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків встановлених цим Кодексом.
Відповідно до п.57.3 ст.57 ПК України, у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Згідно з положенням підп.14.1.175 п.14.1 ст.14 ПК України, податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Підпунктом 41.2 ст.41 ПК України визначено, що органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень.
Відповідно до ст.95 ПК України, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
У відповідності до абз.1 п.95.3 ст.95 ПК України, стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
В матеріалах справи наявна податкова вимога від 07.10.2016 року за №16034-17 на суму 33063 грн. 86 коп., виставлена відповідачу, а тому контролюючий орган правомірно та у визначені законодавством строки звернувся до суду для здійснення заходів щодо погашення податкового боргу.
Відповідачем суду доказів в підтвердження факту вжиття заходів щодо погашення заборгованості перед бюджетом не представлено, а наведені у відзиві обставини не вказують на відсутність правових підстав для стягнення податкового боргу.
Враховуючи наведене, суд прийшов до висновку про обгрунтованість та підставність позовних вимог і вважає, що позов підлягає задоволенню.
Щодо судових витрат, то, у відповідності до вимог ст.139 КАС України, судові витрати у формі судового збору, з відповідача не належить стягувати.
Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, –
В И Р І Ш И В :
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з рахунків комунального підприємства «Стрийводоканал» (код ЄДРПОУ 05432968), що знаходиться за адресою, м.Стрий, вул.Нижанківського, 49, на користь Державного бюджету України 2417273 (два мільйони чотириста сімнадцять тисяч двісті сімдесят три) грн. 97 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Мартинюк В.Я.