
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №813/2310/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 серпня 2018 року м. Львів
10 год. 38 хв.
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Качур Р.П., за участю секретаря судового засідання Мусій С.В., представника позивача Несторовича Б.В., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Головного управління ДФС у Львівській області до Дочірнього підприємства Національної акціонерної компанії «Надра України» «Західукргеологія» про стягнення податкового боргу, -
у с т а н о в и в :
Головне управління ДФС у Львівській області (далі - позивач, ГУ ДФС у Львівській області) звернулося до суду з адміністративним позовом до Дочірнього підприємства Національної акціонерної компанії «Надра України» «Західукргеологія» про стягнення з відповідача до бюджету кошти з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника податків заборгованості в сумі 607213,52 грн.
В обґрунтування позову зазначено про несплату відповідачем узгоджених податкових зобов'язань з земельного податку з юридичних осіб на загальну суму 607213,52 грн. у встановлені законом строки, та, як наслідок, існуванням податкового боргу перед бюджетом. Оскільки вжиті контролюючим органом заходи не мали наслідком добровільне погашення податкового боргу, позивач звернувся із цим позовом до суду.
Ухвалою суду від 06.06.2018 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
Представник позивача в судовому засідання позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити.
Відповідач явки уповноваженого представника у судове засідання не забезпечив, про дату, час і місце судового засідання повідомлений належним чином, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення. Клопотань про відкладення розгляду справи, як і письмового відзиву до матеріалів справи не надано.
Підстав для відкладення розгляду справи, що передбачені ст. 205 КАС України не встановлено.
Cуд заслухав пояснення представника позивача, дослідив фактичні обставини та відповідні їм правовідносини, та встановив таке.
ДП НАК «Надра України» «Західукргеологія» зареєстровано як юридисна особа 07.09.2001 (а.с.8-18), код ЄДРПОУ: 01432606.
Львівська геологорозвідувальна експедиція ДП НАК «Надра України» «Західукргеологія» є відокремленим підрозділом юридичної особи - ДП НАК «Надра України» «Західукргеологія» та є платником земельного податку на земельну ділянку, яка знаходиться у Залізничному району районі м. Львова.
Вказаний відокремлений підрозділ має податковий борг перед бюджетом, який складається із сум податкових зобов'язань по земельному податку з юридичних осіб (основний платіж, штрафні санкції, пеня).
Згідно з довідкою про податкову заборгованість ЛГЕ ДП НАК «Надра України» «Західукргеологія» станом на 23.02.2018, у відповідача існує заборгованість за платежем: земельний податок з юридичних осіб на загальну суму 607213,52 грн., в тому числі основний платіж - 496990,61 грн., штрафні санкції - 36298,81 грн., пеня - 73924,10 грн. (а.с.21).
Вказана заборгованість виникла у зв'язку з:
- несплатою самостійно узгодженого податкового зобов'язання у податкових деклараціях з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2015 рік (залишок несплаченої суми -65213,14 грн.); за 2016 рік на суму 174802,04 грн.; за 2017 рік на суму 256975,16 грн. (а.с.23-31);
- несплатою штрафів, визначених відповідно до податкових повідомлень рішень: № 0002021203 від 29.03.2016 на суму 7424,94 грн., прийнятого на підставі акта камеральної перевірки дотримання вимог п. 57.1 ст. 57, п. 287.3 ст. 287 Податкового кодексу України Львівською геологорозвідувальною експедицією ДП НАК «Надра України «Західукргеологія» за період з 31.10.2013 по 22.01.2016 за № 486/1203/01432463 від 29.03.2016; № 0011151204 від 30.08.2016 на суму 5380,99 грн., прийнятого на підставі акта камеральної перевірки дотримання вимог п. 57.1 ст. 57, п. 287.3 ст. 287 Податкового кодексу України Львівською геологорозвідувальною експедицією ДП НАК «Надра України «Західукргеологія» за період з 03.03.2014 по 29.07.2016 за № 1539/1204/01432463 від 30.08.2016; № 2128241213 від 10.10.2017 на суму 13934,76 грн., прийнятого на підставі акта камеральної перевірки своєчасності сплати самостійно визначеного податкового зобов'язання до бюджету Львівською геологорозвідувальною експедицією ДП НАК «Надра України «Західукргеологія» за № 677/13-01-12-13/01432463 від 10.10.2017; № 0185841213 від 22.12.2017на суму 8501,59 грн., прийнятого на підставі акта камеральної перевірки перевірки своєчасності сплати самостійно визначеного податкового зобов'язання до бюджету Львівською геологорозвідувальною експедицією ДП НАК «Надра України «Західукргеологія» за № 905/13-01-12-13/01432463 від 22.12.2017; № 0032121213 від 26.01.2018 на суму 1056,53 грн., перевірки своєчасності сплати самостійно визначеного податкового зобов'язання до бюджету Львівською геологорозвідувальною експедицією ДП НАК «Надра України «Західукргеологія» за № 189/13-01-12-13/01432463 від 24.01.2018 (а.с.32-46);
- несплатою нарахованої відповідно до приписів ст. 129 Податкового кодексу України пені, відповідно до зворотного боку облікової картки платника податків на суму 73.924,10 грн. (а.с.50).
Сума заборгованості в сумі 607213,52 грн. відображена у копії зворотного боку облікової картки платника податків за платежем: земельний податок з юридичних осіб (а.с.47-51).
З метою узгодження вказаної заборгованості відповідачу скеровано податкову вимогу форми «Ю» за № 91-15 від 27.11.2013.
Оскільки така є узгодженою, разом з тим у встановлений законодавством строк до бюджету не сплачена сума заборгованості 607213,52 грн. визнається сумою податкового боргу.
Станом на момент розгляду справи податковий борг в розмірі 607213,52 грн. не сплачено
Вирішуючи справу суд керується таким.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України № 2755-VI від 02.12.2017 року, в редакції чинній станом на момент виникнення спірних правовідносин (далі - ПК України).
Підпунктом 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 ПК України передбачено обов`язок платників податків сплачувати податки та збори у строки та в розмірах, встановлених цим Кодексом.
Грошове зобов'язання платника податків відповідно до п.п. 14.1.39 п. 14.1 ст. 14 ПК України - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Відповідно до п.п 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Податкова декларація, розрахунок, звіт (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання або відображаються обсяги операції (операцій), доходів (прибутків), щодо яких податковим та митним законодавством передбачено звільнення платника податку від обов'язку нарахування і сплати податку і збору, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку (п. 46.1 ст. 46 Податкового кодексу України).
Відповідно до п. 54.1 ст. 54 Податкового кодекс України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Згідно з п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до п. 58.1, п. 58.3 ст. 58 ПК України контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення, якщо сума грошового зобов'язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу.
Податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) фізичній особі, якщо його вручено їй особисто чи її представникові, надіслано на адресу за місцем проживання або останнього відомого місцезнаходження фізичної особи з повідомленням про вручення або у порядку, визначеному пунктом 42.4 статті 42 цього Кодексу. У такому самому порядку надсилаються податкові вимоги та рішення про результати розгляду скарг.
У разі коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення або податкові вимоги, або рішення про результати розгляду скарги через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення або податкову вимогу, або рішення про результати розгляду скарги, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога, або рішення про результати розгляду скарги вважаються врученими платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.
Крім цього, відповідно до ст. 129 ПК України позивачу відповідно до відомостей копії зворотного боку облікової картки нараховано пеню.
Згідно з п. 59.1 ст. 59 ПК України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Податкова вимога не надсилається (не вручається), якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. У разі збільшення загальної суми податкового боргу до розміру, що перевищує двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, контролюючий орган надсилає (вручає) податкову вимогу такому платнику податків.
За правилами, визначеними п. 59.5 ст. 59 ПК України, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Доказів оскарження вказаних податкових повідомлень-рішень до матеріалів справи не надано.
Як зазначено вище, відповідачу, з метою погашення податкового боргу, виставлено податкову вимогу форми «Ю» № 91-15 від 27.11.2013 року, що направлена відповідачу та ним одержана. Доказів оскарження такої до матеріалів справи не надано.
Враховуючи те, що відповідачем не надано доказів, які б свідчили про відкликання вказаної податкової вимоги в передбаченому ст. 60 ПК України порядку, а також доказів про виконання грошового зобов'язання, доказів оскарження податкових повідомлень-рішень чи самої вимоги, сума заборгованості 607213,52 грн. є узгодженою та визнається податковим боргом, а тому підлягає стягненню з відповідача.
Відповідно до п. 41.2 ст.41 ПК України органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень.
Відповідно до положень п. п. 20.1.34 п. 20.1 ст. 20 ПК України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до п.п. 95.1, 95.2, 95.3 ст. 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно зі ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
З урахуванням викладеного, оцінивши надані докази, суд дійшов висновку, що вимоги позивача щодо стягнення податкового боргу з відповідача обґрунтовані, відповідають обставинам справи та підтверджуються долученими до матеріалів справи письмовими доказами, у зв'язку з чим позов підлягає задоволенню.
Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Згідно ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Враховуючи відсутність понесених витрат суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, судові витрати стягненню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 19, 22, 25,72-77, 90, 139, 241-246, 250, пп. пп. 15.5 п. 15 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України, суд -
в и р і ш и в:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з рахунків Дочірнього підприємства Національної акціонерної компанії "Надра України" "Західукргеологія" (79000, м. Львів, пл. Міцкевича, 8; код ЄДРПОУ 01432606) у банках, обслуговуючих такого платника податків, до бюджету податковий борг в сумі 607213 (шістсот сім тисяч двісті тринадцять) грн. 52 коп.
3. Судові витрати з відповідача не стягувати.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення через Львівський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
В судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Повний текст рішення складено та підписано 13.08.2018 року.
Суддя Качур Р.П.