Рішення № 75847306, 02.08.2018, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.08.2018
Номер справи
808/2613/18
Номер документу
75847306
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

02 серпня 2018 року 10 год 20 хв.Справа № 808/2613/18 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лазаренка М.С., розглянувши за правилами спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) до Енергодарського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (71503, Запорізька область, вул. Українська, 4а, офіс 2) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Енергодарського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд:

визнати протиправними дії відповідача щодо застосування до розміру пенсії позивача величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%;

зобов'язати відповідача здійснити виплату позивачу пенсії в раніше встановленому розмірі, без застосування до розміру пенсії величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%, а також провести доплату різниці в пенсії між максимально нарахованими та фактично виплаченими розмірами, починаючи з 01.01.2018 по день проведення виплати.

Обґрунтовуючи заявлений позов, позивач зазначає перебуває на обліку в Енергодарському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області та отримує пенсію за віком. Пенсію призначено 02.04.2017 у розмірі 12 967,55 грн., а згодом відповідно до розпорядження перераховано на 14 780,46 грн. Однак в силу положень ч. 3 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» розмір отримуваної позивачем пенсії було обмежено до 10 740,00 грн. Вказує, що починаючи з 01.01.2018 мав би отримувати вже не 10 740,00 грн. а повний розмір пенсії 13 730,00 грн., а з 01.07.2018 - 14350,00 грн. оскільки такий розмір не перевищує 10 прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність. Проте, відповідачем було відмовлено позивачу у здійсненні такого перерахунку пенсії та вказано, що обмеження знято та розмір пенсії складає 10 980,81 грн. Не погоджуючись з розміром пенсії, застосуванням відповідачем величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1% позивач просить задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою суду від 09.07.2018 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі №808/2613/18 за позовом ОСОБА_1 до Енергодарського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії. Призначено судове засідання на 02 серпня 2018 року.

Представник відповідача позов не визнав, надавши свій письмовий відзив від 01.08.2018. Зокрема, вказав, що станом на 30.09.2017 з урахуванням стажу і заробітку позивача розмір його пенсії обчислювався в сумі 14 780,46 грн. Після перерахунку на виконання Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 № 2148-VIII розмір пенсії з 01.10.2017 склав 10 980,81 грн., але тимчасово був обмежений до 10 740,00 грн. З 01.01.2018 обмеження знято відповідачем. З наведених підстав вважає позовні вимоги необґрунтованими, просить суд відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Розглянувши матеріали справи, суд встановив:

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку в Енергодарському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області, пенсійна справа № 130311 та отримує пенсію за віком у відповідності до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Пенсію призначено з 02.04.2017 розмірі 12 967,55 грн.

01.06.2017 Енергодарським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області проведено перерахунок призначеної пенсії та враховано до загального страхового стажу період навчання у вищому навчальному закладі, в результаті чого розмір пенсії склав 14 780,46 грн.

06.06.2018 року позивач звернувся з заявою до управління щодо виплати йому пенсії у призначеному розмірі з урахуванням законодавчо встановленого розміру обмеження, а також провести виплату різниці за вказаний період.

Листом від 20.06.2018 №197/Р-1 позивачу було відмовлено у здійсненні такого перерахунку пенсії, з огляду на те, що в жовтні 2017 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 № 2147-VIII. Підпунктом 4-3 статті 115, якого визначено, що пенсії, призначені відповідно до Закону 1058-IV до набрання чинності Законом 2148-VIII, з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки (3764,40 грн.) із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.

Згідно матеріалів пенсійної справи після проведеного перерахунку з 01.10.2017 розмір пенсійної виплати склав максимальну величину встановлену законодавством, а саме:

основний розмір пенсії склав 10856.1 1 грн. 0.45417 (коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1 (К.ст.)) х 6.34980 (індивідуальний коефіцієнт для обчислення пенсії (К.з/пл.)) х 3764,40 грн. (середня заробітна плата (доходу) в Україні. з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки);

загальний розмір пенсійної виплати станом на 01.10.2017 склав 10980,81 грн. 10856,11 грн, (основний розмір пенсії) + 124.70 грн. (доплата за 10 років понаднормативного стажу), але був обмежений відповідно до Закону 1058-IV розміром 10740 грн.;

з 01.01.2018 року в зв'язку із зміною максимальної величини було переглянуто розмір пенсійної виплати та знято обмеження. На сьогодні розмір пенсії становить 10980,81 грн.

Не погодившись з позицією відповідача, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Частиною першою статті 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» 1058-ІV від 09 березня 2003 року (далі - Закон №1058-ІV) передбачено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Відповідно до частини першої статті 10 Закону №1058-ІV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Коефіцієнт страхового стажу - величина, що визначається відповідно до цього Закону для обрахування страхового стажу при обчисленні розміру пенсії у солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування (№1058-ІV).

Згідно частини 1 статті 25 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п'яти знаків після коми за формулою:

Кс= (См*Вс)/100%*12

Кс - коефіцієнт страхового стажу;

См - сума місяців страхового стажу;

Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%.

Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики.

Згідно з частиною 3 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням змін, внесених Законом України від 08 липня 2011 року № 3668-VI «Про заходи по законодавчому забезпеченню реформування пенсійної системи» переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи або перерахунку пенсії може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

В силу частини 4-3 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.

При здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого цього пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017 року Законом України «Про Державний бюджет України на 2017 рік», збільшений на 79 гривень.

Відповідно до частини 4-4 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV з 1 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %.

Проте, згідно із положеннями абз. 2 пункту 2 Розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України від 03.10.2017 № 2148-VIII у разі, якщо внаслідок перерахунку, проведеного відповідно до цього Закону, розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

З матеріалів справи вбачається, що пенсія була призначена позивачу відповідно до положень Закону № 1058-IV до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» у розмірі 12 967,55 грн. Згідно розпорядження № 130311 від 01.06.2018 пенсія позивача перерахована та її розмір склав 14 780,46 грн.

Відповідно до ч. 3 ст. 27 Закону №1058-ІV, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

З огляду на вищевказане, розмір пенсії позивача було обмежено максимальним розміром 10740 грн. до 31.12.2017.

Відповідачем, як вказано у відзиві було знято обмеження пенсії позивача максимальним розміром 10 740 гривень та здійснено її перерахунок із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.

В результаті чого розмір пенсії позивача склав 10 980,00 грн.

Разом з тим, матеріалами справи підтверджується, до проведення перерахунку з урахуванням зняття обмеження пенсії максимальний розміром 10740 грн. та збільшення з 01.01.2018 прожиткового мінімуму, розмір пенсії мав би бути більшим, ніж після її перерахунку на виконання Закону України від 03.10.2017 № 2148-VIII. Вказане суперечить абз. 2 пункту 2 Розділу ІІ Закону України від 03.10.2017 № 2148-VIII. З огляду на таке, пенсія позивачу має виплачуватись в раніше встановленому розмірі, а з 01.01.2018 без обмеження максимальним розміром 10 740 гривень, проте з урахуванням ч. 3 ст. 27 Закону №1058-ІV.

Нормами статті 6 КАС України закріплено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Статтею 22 Конституції України визначено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

З огляду на викладене, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

За приписами вимог пункту 4 частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, про наявність підстав для задоволення даного адміністративного позову.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) до Енергодарського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (71503, Запорізька область, вул. Українська, 4а, офіс 2, код ЄДРПОУ 41249795) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Енергодарського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо застосування до розміру пенсії ОСОБА_1 величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.

Зобов'язати Енергодарське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити виплату ОСОБА_1 пенсії без застосування до розміру пенсії величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%, а також провести доплату різниці в пенсії між максимально нарахованими та фактично виплаченими розмірами, починаючи з 01.01.2018 по день проведення виплати.

Присудити на користь ОСОБА_1 704,80 грн. (сімсот чотири гривні 80 копійок) судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Енергодарського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення,а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення у повному обсязі складено та підписано 07.08.2018.

Суддя М.С. Лазаренко