Рішення № 75847103, 03.08.2018, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.08.2018
Номер справи
805/3595/18-а
Номер документу
75847103
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03 серпня 2018 р. Справа№805/3595/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Христофорова А.Б..,

при секретарі Кульматицькій В. М.,

за участю:

представника позивача Фабрія В.В.,

представника відповідача Ярової С.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства "Донбасенерго" до Головного управління ДФС у Донецькій області про:

- визнання протиправним та скасування рішення Слов'янського управління ГУ ДФС у Донецькій області №0003081306 від 21.03.2018 року про застосування штрафу у сумі 630730,34 грн за період з 21.03.2015 року по 29.09.2015 року та нарахування пені у сумі 40834,50 грн, загальна сума 671 564,84 грн,

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Публічне акціонерне товариство "Донбасенерго" звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною завою до Головного управління ДФС про:

- визнання протиправним та скасування рішення Слов'янського управління ГУ ДФС у Донецькій області №0003081306 від 21.03.2018 року про застосування штрафу у сумі 630730,34 грн за період з 21.03.2015 року по 29.09.2015 року та нарахування пені у сумі 40834,50 грн, загальна сума 671 564,84 грн.

В обґрунтування зазначив, що на підставі п.9-4 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 року № 2464 (далі - Закон №2464) позивач звільнений від виконання своїх обов'язків, визначених ч.2 ст.6 Закону № 2464 на період з 14.04.2014 до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану. Зазначена норма є нормою прямою дії та не потребує додаткових доказів настання обставин непереборної сили. Відповідно до зазначених приписів відсутні підстави для нарахування штрафів та пені. Просив скасувати рішення.

14.06.2018 року відповідачем надано відзив на позовну заяву, в якому зазначав, що у зв'язку з несвоєчасною сплатою єдиного внеску за період з 21.03.2015 року по 29.09.2015 року податковим органом винесено рішення про застосування штрафних санкцій та пені. Зазначає, що посилання на вимоги Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" є хибними, з огляду на те, що зміни до Закону №2464 щодо звільнення від виконання обов'язків платника податку єдиного внеску втратили чинність згідно із Законом №911. Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника податків. Крім того, на підтвердження настання обставин непереборної сили підприємством не було надано Сертифікату Торгово-промислової палати. Просив відмовити у задоволені позовних вимог у повному обсязі.

У відповіді на відзив від 17.07.2018 року та письмових поясненнях позивачем зазначено, що спірне рішення винесено неправомірно також з тих підстав, що воно прийнято Слов'янським управлінням ГУ ДФС, однак контрольно-перевірочні функції закріплено виключно за контролюючими органами обласного та центрального рівня. Крім того зауважив на тому, що навіть не зважаючи на існування норми прямої дії якою позивача звільнено від обов'язку своєчасно сплачувати єдиний внесок, підприємством здійснювалась сплата єдиного внеску. Отже, рішення підлягає скасуванню.

Відповідно до наданих відповідачем пояснень у спірному рішенні було допущено описку при зазначені видавника документу, та фактично рішення прийнято ГУ ДФС у Донецькій області про що свідчить підпис заступника начальника ГУ ДФС у Донецькій області, яка скріплена печаткою.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 22.05.2018 року відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження. Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 23.06.2018 року здійснено перехід до розгляду справи в порядку загального провадження та призначено підготовче судове засідання на 27.06.2018 року. Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 27.06.2018 року продовжено строк підготовчого провадження. Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 30.07.2018 року відкладено розгляд справи до 03.08.2018 року. Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 03.08.2018 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги навівши доводи аналогічні зазначеним у позовній заяві та відповіді на відзив, просив суд задовольнити позов та скасувати рішення про застосування штрафних санкцій та пені.

Представник відповідача у судовому засіданні просив відмовити у задоволені позовних вимог, посилаючись на обставини викладені у відзиві та письмових поясненнях.

Заслухавши представників сторін, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Позивач, Публічне акціонерне товариство "Донбасенерго" (ЄДРПОУ 23343582) має структурну одиницю Публічне акціонерне товариство "Донбасенерго" "Донбасенергоспецремонт" без права юридичної особи (ЄДРПОУ 05470986) та в даних правовідносинах, у відповідності до вимог ст.43 Кодексу адміністративного судочинства України, здатний особисто здійснювати свої права та обов'язки

Відповідач, Головне управління ДФС у Донецькій області (код ЄДРПОУ 39406028) є суб'єктом владних повноважень, у відповідності до вимог ст.43 Кодексу адміністративного судочинства України, здатний особисто здійснювати свої права та обов'язки.

Судом встановлено, що Рішенням від 21.03.2018 року №0003081306 Слов'янське управління ГУ ДФС у Донецькій області на підставі пункту 2 частини 11 статті 25 Закону №2464 за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування застосувала до структурної одиниці Публічне акціонерне товариство "Донбасенерго" "Донбасенергоспецремонт", штраф у сумі 630730,34 грн за період з 21.03.2015 року по 29.09.2015 року та нарахувало пеню у сумі 40834,50 грн, загальна сума 671564,84 грн.

Несвоєчасна сплата позивачем єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у період з 21.0.2015 року по 29.09.2015 року сторонами не заперечується та не є спірною обставиною у справі.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України), який, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи" від 04 липня 2013 року №406-VII до Закону №2464 та ПК України внесено зміни, відповідно до яких право адміністрування єдиного внеску, яке раніше було у органів Пенсійного фонду України, передано органам доходів і зборів.

Згідно з частиною 1 статті 2 Закону №2464 його дія поширюється на відносини, що виникають під час провадження діяльності, пов'язаної із збором та веденням обліку єдиного внеску. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на зазначені відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

Єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування (пункт 2 частини 1 статті 1 Закону №2464).

Частиною 2 статті 6 Закону №2464 передбачено, що платник єдиного внеску зобов'язаний, зокрема, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; вести облік виплат (доходу) застрахованої особи та нарахування єдиного внеску за кожним календарним місяцем і календарним роком, зберігати такі відомості в порядку, передбаченому законодавством; виконувати інші вимоги, передбачені цим Законом.

Відповідно до частин 5 та 7 статті 9 Закону №2464 сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для його зарахування; єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку.

Стаття 25 Закону №2464 регламентує заходи впливу та стягнення та, зокрема, в частині 1 передбачає, що рішення, прийняті органами доходів і зборів та органами Пенсійного фонду з питань, що належать до їх компетенції відповідно до цього Закону, є обов'язковими до виконання платниками єдиного внеску, посадовими особами і застрахованими особами.

Положення цієї статті поширюються лише на тих платників, які відповідно до цього Закону зобов'язані нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

За змістом частини 10 статті 25 Закону №2464 на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Частиною 11 цієї ж статті передбачено, що орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску штрафні санкції, зокрема за несвоєчасну сплату єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум (у редакції Закону до 01 січня 2015 року - 10 відсотків).

Указом Президента України від 14 квітня 2014 року №405/2014 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" та розпочато проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей.

З метою забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення, Верховною Радою України прийнято Закон №1669, яким, крім іншого, внесені зміни до Закону №2464 та доповнено його розділ VIII "Прикінцеві та перехідні положення" пунктом 9-3 (з 13 березня 2015 року в зв'язку з набранням чинності Законом України "Про внесення змін до розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" щодо зменшення навантаження на фонд оплати праці" від 02 березня 2015 року №219-VIII пункт 9-3 постановлено вважати пунктом 9-4), який передбачає, що платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14. квітня 2014 року №405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною 2 статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.

Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.

Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.

Недоїмка, що виникла у платників єдиного внеску, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року №405/2014, визнається безнадійною та підлягає списанню в порядку, передбаченому Податковим кодексом України для списання безнадійного податкового боргу.

Згідно зі статтею 1 Закону №1669 період проведення антитерористичної операції - час між датою набрання чинності Указом Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року №405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.

Територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року №405/2014.

Отже, виходячи зі змісту наведених положень законодавства, платникам єдиного внеску, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, де проводилася АТО, надано можливість у період з 14 квітня 2014 року до закінчення АТО або військового чи надзвичайного стану не виконувати свої встановлені частиною 2 статті 6 Закону №2464 обов'язки, зокрема, щодо своєчасного та в повному обсязі нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску й, при цьому, в цей же період за таку його несвоєчасну сплату відповідальність, штрафні та фінансові санкції до них не застосовуються.

Водночас суд зазначає, що Закон №2464 не скасовує обов'язків платника єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а надає можливість на період антитерористичної операції не виконувати їх у встановлені строки (своєчасно) та в повному обсязі.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року №1053-р "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція" до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, включено м. Миколаївка Донецької області.

Дію вказаного розпорядження зупинено розпорядженням Кабінету Міністрів України №1079-р від 05 листопада 2014 року.

В подальшому зазначені розпорядження втратили чинність на підставі розпорядження Кабінету Міністрів України №1275-р від 02 грудня 2015 року "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України", додатком до якого м. Миколаївка Донецької області віднесено до населених пунктів, на території яких здійснюється АТО.

Як вже зазначалось, структурний підрозділ позивача зареєстрований у м. Миколаївка Донецької області та перебуває на обліку в контролюючому органі, розташованому на території населеного пункту, визначеного переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції",.

Станом на момент виникнення спірних правовідносин та на момент розгляду даної справи судами, антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року №405/2014 не закінчилась.

Посилання відповідача на те, що підставою для звільнення позивача від виконання своїх обов'язків, передбачених статтею 6 Закону №2464, є сертифікат Торгово-промислової палати України та відповідна заява, які мають бути подані до контролюючого органу після завершення АТО, не відповідають змісту вищенаведених правових норм, за змістом яких підставою для такого звільнення є сам факт перебування платника на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, де проводиться АТО.

Не впливає на такий зміст правового регулювання також і подальше виключення Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 24 грудня 2015 року №911-VIII із Закону №1669 підпункту 8 пункту 4 статті 11, яким і було доповнено розділ VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №2464 пунктом 9-3 (у подальшому - пункт 9-4), оскільки до Закону №2464 у зв'язку з цим відповідних змін внесено не було й вказана норма залишилась чинною.

Зазначена правова позиція викладена у Постанові Верховного суду від 01.08.2018 року справа № 805/1430/17-а, адміністративне провадження №К/9901/29811/18.

Однак, суд зауважує, що позивачем до суду також надано Сертифікат Торгово-промислової палати №6781 від 08.09.2016 року, в якому зазначено, що ПАТ "Донбасенерго" засвідчено настання форс-мажорні обставини щодо обов'язку зі сплати єдиного соціального внеску з березня по серпень 2015 року, у термін до 20.04.2015 року, 20.05.2015 року, 20.06.2015 року, 20.07.2015 року, 20.08.2015 року, 20.09.2015 року.

За приписами статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Крім того, суд вважає за необхідне зазначити наступне, Рішення № 0003081306 від 21.03.2018 року про застосування за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до Структурної одиниці ПАТ "Донбасенерго" "Донбасенергоспецремонт" штрафу у розмірі 630 730,34 грн за період з 21.03.2015р. по 29.09.2015року та нарахуванню пені у розмірі 40834,50 грн. (у загальній сумі 671 564,84 грн.) було сформовано Слов'янським управлінням ГУ ДФС у Донецькій області за підписом заступника начальника - начальником Костянтинівського - Дружківського управління Гринцовим О.В.

Однак, відповідно до Закону України від 20.12.2016р. №1791VIII " Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2017 році" та від 21 грудня 2016 року № 1797 - VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в України", які набрали чинності з 01.01.2017року, внесені до Податкового кодексу України зміни, якими функцію контрольно-перевірочної роботи закріплено виключно за контролюючими органами обласного та центрального рівня. Таким чином, у Слов'янського управління ГУ ДФС у Донецькій області відсутні правові підстави для винесення вищезазначеного рішення. Отже, зазначені обставини також нівелюють правове значення рішення про накладення штрафів та пені.

Аналізуючи вищевикладене та оцінюючи докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що відповідачем було протиправно прийнято спірне рішення, з порушенням механізму прийняття та без врахування чинного законодавства, у зв'язку з чим позовні вимоги про визнання протиправним та скасування рішення Слов'янського управління ГУ ДФС у Донецькій області №0003081306 від 21.03.2018 року є обґрунтованими.

Отже, з огляду на вищевикладене суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, підлягає стягненню з відповідача на користь позивача судові збір у сумі 10073,47 грн.

Керуючись ст.ст. 2, 5-10, 72-90, 139, 242-246, 205, 250, 255, 257-263, 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позов Публічного акціонерного товариства "Донбасенерго" (вул. Предславинська, буд. 34-А, м. Київ,03150) до Головного управління ДФС у Донецькій області (вул. 130-Ї Таганрозької дивізії,114, м. Маріуполь, 87526 ) про визнання протиправним та скасування рішення - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Слов'янського управління ГУ ДФС у Донецькій області №0003081306 від 21.03.2018 року про застосування штрафу у сумі 630730,34 грн за період з 21.03.2015 року по 29.09.2015 року та нарахування пені у сумі 40834,50 грн, загальна сума 671564,84 грн.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Донецькій області (ЄДРПОУ 39406028) на користь Публічного акціонерного товариства "Донбасенерго" (ЄДРПОУ 23343582) витрати зі сплати судового збору у сумі 10073 (десять тисяч сімдесят три) грн. 47 коп.

Вступна та резолютивна частини рішення прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 03.08.2018 року.

Повний текст рішення складено 13.08.2018 року.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Учасниками справи, які не були присутні в судовому засіданні, рішення суду першої інстанції може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня вручення судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя Христофоров А.Б.