Постанова № 75841520, 03.08.2018, Оболонський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
03.08.2018
Номер справи
756/15206/17
Номер документу
75841520
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

03.08.2018 Справа № 756/15206/17

Номер справи 756/15206/17

Номер провадження 2-а/756/122/18

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03 серпня 2018 року Оболонський районний суд м. Києва в складі:

головуючого судді - Яценко Н.О.,

за участі секретаря - Хоменко І.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації, третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду із зазначеним позовом, в якому з урахуванням уточнення просить визнати протиправним рішення Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації, викладене в листі від 14.09.2017 № 01-34/18749 пру відмову у видачі довідки та зобов'язати відповідача призначити та виплатити ОСОБА_1 адресну допомогу для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, починаючи з дня звернення 14.09.2017 із відповідною заявою. Окрім того позивач просить визнати її як внутрішньо переміщену особу.

В обґрунтування своїх вимог зазначила, що вона ОСОБА_1 перебувала на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації (відповідач) як внутрішньо переміщена особа, про що видана довідка від 18 січня 2017 року № 0000090042/14709.

У вересні 2017 року позивач отримала від відповідача лист про те, що вона була зареєстрована в АДРЕСА_1 з 25 листопада 1959 року до 29 листопада 2007 року, то на момент виникнення антитерористичної операції не проживала на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення.

Позивач вважає, що рішення відповідача є протиправним та таким, що порушує її право на отримання адресної допомоги для покриття витрат на проживання, оскільки вона надала відповідачу всі наявні у неї документи про її переміщення.

ОСОБА_1 вказує, що дійсно була зареєстрована з 25 листопада 1959 року до листопада 2007 року в АДРЕСА_1, однак продовжувала проживати у свого сина за адресою: АДРЕСА_2. Проживаючи за вказаною адресою, отримувала пенсію та грошові кошти. У зв'язку із проведенням антитерористичної операції разом із сином приїхала до м. Києва, а відтак вважає себе внутрішньо переміщеною особою.

Ухвалою Оболонського районного суду м. Києва від 22 листопада 2017 року по справі відкрито провадження.

У судове засідання 03.08.2018 ні позивач, ні її представник не з'явилися, про час та місце повідомлялися належним чином, позивач надала заяву про розгляд справи без її участі.

Представник відповідача у судовому засіданні 03.08.2018 просила у задоволенні позову відмовити у повному обсязі, оскільки на момент виникнення антитерористичної операції позивач фактично не проживала на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення. Окрім того у позивача відсутні докази, які б свідчили, що на момент виникнення обставин, зазначених у ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» вона перебувала в зоні АТО.

Представник третьої особи Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві у судовому засіданні просила винести рішення згідно вимог чинного законодавства та повідомила, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні з 01.08.2014 та отримувала пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» як внутрішньо переміщена особа за електронною версією пенсійної справи, яка надійшла з Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області м. Красноармійськ.

Заслухавши пояснення представників відповідача та третьої особи, дослідивши письмові матеріали справи, зібрані у справі докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебувала на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації (відповідач) як внутрішньо переміщена особа, про що видана довідка від 18 січня 2017 року № 0000090042/14709 (а.с.98).

14 вересня 2017 року від відповідача направлено позивачу лист № 01-34/18749, в якому повідомлено, що оскільки ОСОБА_1 була зареєстрована в АДРЕСА_1 з 25 листопада 1959 року до 29 листопада 2007 року, то на момент виникнення антитерористичної операції вона не проживала на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення (а.с.4-5).

Відповідно до п. 4 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого Постановою КМУ від 01.10.2014 № 509, під час подання заяви про взяття на облік заявник пред'являє документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, або документ, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, або свідоцтво про народження дитини.

У разі відсутності в документі, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, або документі, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, відмітки про реєстрацію місця проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення у зв'язку з обставинами, зазначеними у статті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», заявник надає докази, що підтверджують факт проживання на території адміністративно- територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення, на день виникнення обставин, що спричинили внутрішнє переміщення (військовий квиток з відомостями щодо проходження військової служби; трудова книжка із записами про трудову діяльність; документ, що підтверджує право власності на рухоме або нерухоме майно; свідоцтво про базову загальну середню освіту; атестат про повну загальну середню освіту; документ про професійно-технічну освіту; документ про вищу освіту (науковий ступінь); довідка з місця навчання; рішення районної, районної у м. Києві чи Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської чи районної у місті ради про влаштування дитини до дитячого закладу, у прийомну сім'ю, дитячий будинок сімейного типу, встановлення опіки чи піклування; медичні документи; фотографії; відеозаписи тощо).

Як вбачається з паспортних даних позивача, остання дійсно була зареєстрована з 25 листопада 1959 року до листопада 2007 року в АДРЕСА_1 (а.с.96).

Позивач стверджує, що після зняття з реєстрації за вищевказаною адресою вона фактично продовжувала проживати у свого сина за адресою: АДРЕСА_2.

Відповідно до листа ПАТ «Ощадбанк» від 29.03.2017 №25-9/1-826 згідно даних АБС «Millennium» 14.11.2014 була здійснена видатково-касова операція по рахунку відкритим на ім'я ОСОБА_1 на суму 21 465,00 грн в ТВБВ 10004/0133 філії - Донецьке ОУ АТ «Ощадбанк», що розташоване в м. Донецьку (а.с.8).

Відповідно до ст.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру

Згідно із п. 2 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи для отримання довідки повнолітня або неповнолітня внутрішньо переміщена особа звертається особисто, а малолітня дитина, недієздатна особа або особа, дієздатність якої обмежена, - через законного представника із заявою про взяття на облік, форму якої затверджує Мінсоцполітики, до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад.

Пунктом 6 вказаного порядку передбачено, що довідка діє безстроково, крім випадків, передбачених ст. 12 Закону.

Так, відповідно до ст.12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» підставою для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб є обставини, за яких внутрішньо переміщена особа: подала заяву про відмову від довідки; скоїла злочин: дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади; посягання на територіальну цілісність і недоторканність України; терористичний акт; втягнення у вчинення терористичного акту; публічні заклики до вчинення терористичного акту; створення терористичної групи чи терористичної організації; сприяння вчиненню терористичного акту; фінансування тероризму; здійснення геноциду, злочину проти людяності або військового злочину; повернулася до покинутого місця постійного проживання; виїхала на постійне місце проживання за кордон; подала завідомо недостовірні відомості.

Рішення про скасування дії довідки приймається керівником структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем проживання особи та надається внутрішньо переміщеній особі протягом трьох днів з дня прийняття такого рішення.

Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності тощо.

Частиною 2 ст. 77 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Відповідач не надав суду достатніх та беззаперечних доказів в обґрунтування свого відзиву на позовну заяву, зокрема відповідачем не доведено, що ОСОБА_1 після зняття з реєстрації в м. Донецьку у 2007 році та на момент виникнення антитерористичної операції фактично не проживала на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснено внутрішнє переміщення. Зокрема суду не було надано відомостей, що позивач на момент виникнення антитерористичної операції була зареєстрована чи фактично проживала за адресою, яка не відноситься до території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснено внутрішнє переміщення у зв'язку з тимчасовою окупацією.

Окрім того з відомостей Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві достовірно встановлено, що до Управління електронна версія пенсійної справи позивача надійшла з Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області м. Красноармійськ, що слугує підтвердженням проживання позивача в зоні АТО станом на початок її проведення.

До того ж, проаналізувавши вимоги ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», вбачається, що будь-яких порушень норм вказаної статті позивачем не вчинено, а відтак слід визнати її як внутрішньо переміщену особу, а рішення Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації, викладене в листі від 14.09.2017 № 01-34/18749 пру відмову у видачі довідки протиправним та зобов'язати відповідача призначити та виплатити ОСОБА_1 адресну допомогу для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, починаючи з дня звернення 14.09.2017 із відповідною заявою.

Згідно ст. 139 КАС України суд вбачає необхідним за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації стягнути на користь позивача сплачений судовий збір у розмірі 640,00 грн.

Керуючись ст. 1, 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», ст. 46 Конституції України; та керуючись ст. 2, 6-14, 77, 139, 242-246, 255 КАС України, суд -

В И Р І Ш И В :

Позов задовольнити.

Визнати ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_2, РНОКПП НОМЕР_1) внутрішньо переміщеною особою.

Визнати рішення Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації, викладене в листі від 14.09.2017 № 01-34/18749 пру відмову у видачі довідки протиправним.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації призначити та виплатити ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_2, РНОКПП НОМЕР_1) адресну допомогу для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, починаючи з дня звернення 14.09.2017 із відповідною заявою.

За рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації стягнути на користь ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_2, РНОКПП НОМЕР_1) сплачений судовий збір у розмірі 640 (шістсот сорок) гривень 00 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подання апеляційної скарги до Київського апеляційного адміністративного суду через Оболонський районний суд м. Києва.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя: Н.О. Яценко