
н\п 2-а/490/336/2018 Справа № 490/5840/18
Центральний районний суд м. Миколаєва
_____________
УХВАЛА
02 серпня 2018 року м. Миколаїв
Суддя Центрального районного суду міста Миколаїв Гуденко О.А., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до ОСОБА_2 академічного художнього російського драматичного театру, третя особа - Миколаївська обласна державна адміністрація про скасування рішення конкурсної комісії, -
в с т а н о в и в:
16.07.2018 року позивач звернувся до суду в порядку адміністративного судочинства з позовом до відповідача ОСОБА_2 академічного художнього російського драматичного театру про визнання протиправним і скасувати рішення конкурсної комісії з проведення конкурсного відбору на посаду режисера-постановника, провідного майстра сцени, артиста І категорії та артиста ІІ категорії ОСОБА_2 академічного художнього російського драматичного театру про визначення переможця конкурсного відбору на посади режисера-постановника, провідного майстра сцени, артиста І категорії та артиста ІІ категорії ОСОБА_2 академічного художнього російського драматичного театру від 28 лютого 2018 року, оформлене протоколом конкурсної комісії з проведення конкурсного відбору на посади режисера-постановника, провідного майстра сцени, І категорії та артиста ІІ категорії ОСОБА_2 академічного художнього російського драматичного театру від 28 лютого 2018 року№4.
16.07.2018 року матеріали справи передані судді Гуденко О.А.
Ухвалою Центрального районного суду м. Миколаєва від 18.07.2018 року, позов ОСОБА_1 - залишено без руху, оскільки позивачу було необхідно визначитися в порядку якого судочинства він звертається до суду за захистом своїх прав.
31.07.2018 року позивач надав суду заяву про усунення недоліків, посилаючись на вимоги п. 9, ч. 1, ст. 19 КАС України.
Суддя, дослідивши позовну заяву та додані до неї документи, дійшов такого висновку.
Ст. 19 КАС Українивизначено предметну юрисдикцію адміністративних судів.
Нормамист. 20 КАС Українирозмежовано предметну юрисдикцію адміністративних судів. Так, ч. 1 цієїстатті Кодексу передбачено, що місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні: 1) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності; 2) адміністративні справи, пов'язані з виборчим процесом чи процесом референдуму, щодо: оскарження рішень, дій чи бездіяльності дільничних виборчих комісій, дільничних комісій з референдуму, членів цих комісій; уточнення списку виборців; оскарження дій чи бездіяльності засобів масової інформації, інформаційних агентств, підприємств, установ, організацій, їх посадових та службових осіб, творчих працівників засобів масової інформації та інформаційних агентств, що порушують законодавство про вибори та референдум; оскарження дій чи бездіяльності кандидата у депутати сільської, селищної ради, кандидатів на посаду сільського, селищного голови, їх довірених осіб; 3) адміністративні справи, пов'язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України, щодо: примусового повернення в країну походження або третю країну іноземців та осіб без громадянства; примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; продовження строку затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; затримання іноземців або осіб без громадянства до вирішення питання про визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового захисту в Україні; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою забезпечення їх передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію; 4) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених п. п. 1-3 ч. 1 цієї статті.
Згідно з ч. 2 ст. 20 КАС Україниокружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених ч. 1 цієї статті.
Отже, адміністративні справи за позовами фізичних осіб до суб'єктів владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат підсудні окружним адміністративним судам.
Таким чином, вказана справа віднесена до предметної юрисдикції окружного адміністративного суду.
Ст. 8 Закону України "Про судоустрій і статус суддів"закріплено право особи на розгляд її справи в суді, до юрисдикції якого вона віднесена процесуальним законом.
За приписами ч. 1 ст. 318КАС Українирішення суду підлягає скасуванню з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю, якщо рішення прийнято судом з порушенням правил юрисдикції (підсудності), визначених ст. ст.20,22,25-28цьогоКодексу.
Ч. 1ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод(далі - Конвенція) передбачено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення
Інтерпретація суті конструкції "суд, встановлений законом" викладена Європейським судом з прав людини (далі - ЄСПЛ, Суд) у рішенні у справі "Сокуренко і Стригун проти України". Так, ЄСПЛ наголосив, що фраза "встановленого законом" поширюється не лише на правову основу самого існування "суду", але й дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність.
Правова позиція ЄСПЛ у вказаній справі дозволяє виокремити дві умови відповідності критерію "суд, встановлений законом": організаційну (організація судової системи повинна регулюватися законами у їх буквальному значенні) та юрисдикційну (суд повинен діяти у спосіб та відповідно до повноважень, передбачених законом, у межах своєї компетенції).
З наведеного вище вбачається, що розгляд адміністративним судом з порушенням правил предметної юрисдикції є порушенням права особи на справедливий суд (ч. 1 ст. 6 Конвенції) та безумовною підставою для скасування ухваленого у справі рішення (ч. 1 ст. 318КАС України).
Проте чиннийКАС Українине містить чіткого правового алгоритму дій судді на стадії відкриття провадження у справі у випадку подання позовної заяви з недотриманням норм, що регулюють предметну підсудність адміністративних справ.
Таким чином, застосуванню підлягає закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону).
Так, за приписами п. 2 ч. 1ст. 29 КАС Українисуд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Відтак, зважаючи на те, що при відкритті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 академічного художнього російського драматичного театру, третя особа - Миколаївська обласна державна адміністрація про скасування рішення конкурсної комісії виявлено, що справа належить до предметної юрисдикції (підсудності) окружного адміністративного суду, з метою недопущення порушення права позивача на справедливий суд (ч. 1 ст. 6 Конвенції) та уникнення причин для скасування рішення, яке буде ухвалене у справі, з підстав, встановлених ч. 1 ст. 318КАС України, керуючись п. 6 ч. 7КАС України, суддя дійшов висновку про необхідність передати справу за підсудністю окружному адміністративному суду.
Зважаючи на вищенаведене, керуючись ст. ст. 7, 19, 20, 29 Кодексу адміністраитвного судочинства України, суддя, -
у х в а л и в:
Адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 академічного художнього російського драматичного театру, третя особа - Миколаївська обласна державна адміністрація про скасування рішення конкурсної комісії - передати за підсудністю на розгляд ОСОБА_2 окружному адміністративному суду.
Копію ухвали направити позивачу для відмова.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржене в апеляційному порядку до Одеського окружного адміністративно апеляційного суду протягом 15 днів.
Суддя Гуденко О.А.