Рішення № 75834725, 06.08.2018, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.08.2018
Номер справи
607/9047/16-а
Номер документу
75834725
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 607/9047/16-а

06 серпня 2018 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі:

головуючого судді Баб'юка П.М.

за участю:

секретаря судового засідання Косюк О.П.

позивача ОСОБА_1,

представника Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області - Світлика О.М.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, треті особи без самостійних вимог на стороні відповідача: Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, Пенсійний фонд України про визнання протиправною бездіяльності,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1.) звернувся до суду з адміністративним позовом до Міністерства внутрішніх справ України (далі - відповідач, МВС України), треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, виступають на стороні відповідача: Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, Пенсійний фонд України, в якому, з урахуванням заяв про уточнення позовних вимог, просив визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо ненадання Пенсійному фонду України інформації про зміни у грошовому утриманні для здійснення перерахунку його пенсії з 01 січня 2016 року та зобов'язати відповідача надіслати Пенсійному фонду України таку інформацію.

В обґрунтування позовних вимог зазначав, що у зв'язку із прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова № 988) у позивача виникло право на перерахунок пенсії відповідно до статті 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб " (далі - Закон № 2262-XII).

Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 23.11.2016, яка залишена без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 30.03.2018, зазначений позов задоволено.

Постановою Верховного суду від 20.03.2018 скасовано постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 23.11.2016 та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 30.03.2018, а справу №607/9047/16-а направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.

Підставою для скасування судових рішень стало те, що справу, де відповідачем є Міністерство внутрішніх справ України, розглянуто в Тернопільському окружному адміністративному суді неповноважним складом суду, а саме, в складі головуючої судді Подлісної І.М., тобто одноособово, всупереч частині 1 статті 24 КАС України (в редакції чинній до 15.12.2017).

Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 21.05.2018 адміністративну справу №607/9047/16-а прийнято до провадження, ухвалено проводити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін, призначено до розгляду в судовому засіданні.

На адресу суду 04.06.2018 від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому він просив у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.

Зокрема, представник відповідача зазначив, що даний спір вирішений, і права позивача не потребують судового захисту, адже відновлення порушених прав позивача забезпечено відповідачем через надіслання 03.02.2017 за №1461/05/22-2017 повідомлення Пенсійному фонду України про зміни в грошовому забезпеченні співробітників Міністерства внутрішніх справ України для перерахунку пенсії, в тому числі і позивача.

Представник відповідача вважає, що порушень прав позивача щодо перерахунку призначеної раніше пенсії з боку МВС України відсутні.

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, виступає на стороні відповідача - Пенсійного фонду України 04.06.2018 надіслав на адресу суду пояснення на позовну заяву, в якому зазначив, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області було проведено перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2016 на умовах, встановлених Постановою №103. На даний час, позивач отримує пенсійні виплати, вид та розмір яких не зменшувався, право на перерахунок пенсії реалізовано. Отже, спірні правовідносини щодо перерахунку пенсії позивача відсутні.

Позивач подав до суду 09.07.2018 письмові пояснення, в яких підтримав позовні вимоги та просив позов задовольнити в повному обсязі. Зазначив, що відповідач на момент звернення позивача до суду за захистом порушених прав та відкриття на підставі цього судом першої інстанції провадження у справі № 607/9047/16-а, порушивши норми ч. 2 ст. 19 Конституції України, умисно допустив протиправну бездіяльність, відмовившись своєчасно надати відповідні документи до Пенсійного фонду України для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 року, який в даний час вже виконаний.

Позивач 17.07.2018 подав до суду заяву про зменшення позовних вимог, в якій просив лише визнати протиправною бездіяльність МВС України щодо ненадання інформації про зміни у грошовому утриманні до Пенсійного фонду України для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 - з 01.01.2016. В частині зобов'язання відповідача вчинити певні дії позивач зменшив позовні вимоги.

Таким чином, в провадженні суду залишилась лише вимога позивача про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо ненадання Пенсійному фонду України інформації про зміни у грошовому утриманні для здійснення перерахунку його пенсії з 01 січня 2016 року

В судовому засіданні позивач підтримав зменшені позовні вимоги, посилаючись на позовну заяву, письмові пояснення, просив задовольнити в повному обсязі з урахуванням заяв про уточнення та зменшення позовних вимог.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, про час, дату і місце розгляду справи повідомлений належним чином, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення (аркуш справи - 112).

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, виступає на стороні відповідача - Пенсійного фонду України в судове засідання не прибув, про час, дату і місце розгляду справи повідомлений належним чином, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення (аркуш справи - 113).

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, виступає на стороні відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області в судовому засіданні проти позову заперечив, просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог.

Розглянувши матеріали справи, подані документи, заслухавши пояснення учасників справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Тернопільській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-XII від 05.08. 2018 (далі - Закон №2262-XII).

На звернення ОСОБА_1 щодо проведення перерахунку його пенсії відповідно до Закону №2262-XII, листом Головного управління Пенсійного фонду України у Тернопільській області від 02.03.2016 № 80/к-11 йому повідомлено, що перерахунок таких пенсій проводиться структурними підрозділами Пенсійного фонду України на підставі повідомлення Пенсійного фонду України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом. У вказаному листі також зазначено, що відповідне повідомлення від Національної поліції України до Пенсійного фонду України не надходило (том 1, аркуш справи - 8).

На звернення ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Тернопільській області щодо надання інформації, листом від 13.07.2016 № 402/05/3-2016 йому повідомлено про те, що посадовий оклад заступника начальника відділу поліції, якому присвоєно спеціальне звання підполковника поліції та який має стаж служби 21 рік становить 3250 грн, оклад за спеціальне звання - 2200 грн та надбавка за стаж служби (40%) - 2180 грн. Також, у даному листі Головним управлінням Національної поліції в Тернопільській області зазначено, що у нього відсутні підстави для видачі йому довідки про розмір грошового забезпечення пенсіонерів з числа колишніх працівників органів внутрішніх справ, оскільки, такі довідки відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок №45) готують уповноважені на це органи на підставі списків, наданих органом Пенсійного фонду України за місцем отримання пенсії, яким такі не надавалися (том 1, аркуш справи - 10).

На звернення ОСОБА_1 до МВС України щодо повідомлення Пенсійного фонду України про виникнення підстав для перерахунку пенсій особам, які мають право на пенсію за Законом № 2262-XII листом від 15.07. 2016 №15/2-180-зі йому повідомлено про те, що підстав для проведення перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ немає, оскільки Постанова №988 була прийнята до внесення відповідних змін в статтю 63 Закону № 2262-XII, а інших нормативно - правових актів, які б установлювали чи змінювали види грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом прийнято не було (том 1, аркуш справи -11).

Однак, як вбачається з матеріалів справи, МВС України листом від 03.02.2017 №1461 повідомило Пенсійний фонд України про наявність підстав для перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, а також про готовність уповноважених органів МВС України подати до Головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі довідок для перерахунку пенсій у порядку та в терміни, визначені законодавством (том 2, аркуш справи - 8).

Як встановлено судом із пояснень Пенсійного фонду України та підтверджено в судовому засіданні позивачем, станом на час розгляду справи, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області проведено перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2016, на умовах, встановлених Постановою №103, яка виплачується позивачу.

Вирішуючи спір суд виходив з наступних норм законодавства.

11 листопада 2015 року набрала чинності Постанова Кабінету Міністрів України № 988, якою визначається грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, їх керівників та курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання.

29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" №900-VIII, яким пункт 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" (далі - Закон №900-VIII) Закону України "Про Національну поліцію" доповнено абзацом другим, відповідно до якого за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Окрім цього, статтею 102 Закону України "Про Національну поліцію" визначено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом 2262-XII.

Разом з цим, Законом № 900-VIII статтю 63 Закону 2262-XII доповнено новою частиною, згідно з якою перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, підставою для проведення перерахунку пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону № 2262-XII є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Згідно з пунктом 1 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Пунктом 2 Порядку №45 визначено, що на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Відповідно до пункту 3 Порядку №45 Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Відповідно до пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-XII, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 (далі - Порядок № 3-1) про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.

Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії.

Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Аналіз зазначених правових норм дає підстави для висновку, що Порядками №45 та № 3-1 встановлюється певна послідовність дій при проведенні перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII, а саме: Міністерство внутрішніх справ України повідомляє Пенсійний фонд України про наявність рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру грошового забезпечення; Пенсійний фонд України повідомляє відповідні структурні підрозділи Пенсійного фонду про підстави проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку Головним управлінням Пенсійного фонду України; Головні управління Пенсійного фонду України складають відповідні списки та передають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, які готують відповідні довідки. Довідки видаються державним органом, з якого особа була звільнена зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Однак, визначену процедуру перерахунку пенсій МВС України у встановлені строки дотримано не було. Пенсійний фонд України до 03.02.2017 (лист №1461) не отримував від МВС України відповідного повідомлення про підстави проведення перерахунку пенсій особам, які проходили службу в органах внутрішніх справ, а тому, обов'язку повідомляти Головне управління Пенсійного фонду України у Тернопільській області про проведення перерахунку пенсій особам, які мають право на пенсію за Законом № 2262-XII, зокрема і позивачу, та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку у зв'язку з набранням чинності Постановою № 988, у Пенсійного фонду України не виникло, й як наслідок, право позивача на перерахунок такої пенсії було порушено.

Судом встановлено, що відповідачем лише листом від 03.02.2017 №1461, тобто більше ніж через рік з моменту відповідного рішення КМ України, повідомлено Пенсійний фонд України про наявність підстав для перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, а також про готовність уповноважених органів МВС України подати до Головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі довідок для перерахунку пенсій у порядку та в терміни, визначені законодавством (том 2, аркуш справи - 8).

Таким чином, станом на час розгляду справи відповідач виконав вимоги Порядку №45, проте, допустив бездіяльність: не подав відповідне повідомлення до Пенсійного фонду України про наявність підстав для перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, в тому числі ОСОБА_1, в період з 01.01.2016 по 03.02.2017.

Суд вважає вказані зволікання відповідача не виправданими. Будь-яких обставин, що б підтверджували поважність такої тривалої бездіяльності відповідачем не наведено.

Згідно статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення.

Відповідач належними, допустимими та достатніми доказами не довів правомірності своєї бездіяльності.

Таким чином, встановивши, що на підставі вимог чинного законодавства відповідач зобов'язаний був у встановлені строки направити відповідне повідомлення Пенсійному фонду України, проте, допустив тривале (не у розумні строки) та невиправдане зволікання щодо виконання своїх обов'язків, суд дійшов висновку, що вимоги позивача про визнання такої бездіяльності відповідача протиправною підлягають задоволенню.

Позивач у позовній заяві вказує дату початку бездіяльності відповідача з 01.01.2016.

Відповідно до частин 2 та 3 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Кожна особа, яка звернулася за судовим захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуд, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Щодо дати закінчення протиправної бездіяльності суд виходить з того, що обов'язок направити відповідне повідомлення Пенсійному фонду України відповідачем виконано 03.02.2017, шляхом надіслання відповідного листа від 03.02.2017 №1461 (том 2, аркуш справи - 8).

Тобто, визнанню протиправною підлягає бездіяльність відповідача в період з 01.01.2016 по 03.02.2017.

Щодо судових витрат.

Частиною 1 статті 139 КАС України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань підлягає стягненню на користь позивача сплачений ним відповідно до квитанції №18 від 08.08.2016 судовий збір у сумі 551,21 грн.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (місце проживання: 46018, АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) до Міністерства внутрішніх справ України (місцезнаходження: 01601, місто Київ, вулиця Богомольця, 10, код ЄДРПОУ 00032684 ), треті особи без самостійних вимог на стороні відповідача: Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (місцезнаходження: Майдан Волі, 3, місто Тернопіль, код ЄДРПОУ 14035769), Пенсійний фонд України (місцезнаходження: вулиця Бастіонна, 9, місто Київ-14, код ЄДРПОУ 00035323) про визнання протиправною бездіяльності задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо ненадання в період з 01.01.2016 по 03.02.2017 до Пенсійного фонду України інформації про зміни у грошовому утриманні для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства внутрішніх справ України на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в сумі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) грн 21 коп. відповідно до квитанції №18 від 08.08.2016.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 13 серпня 2018 року.

Головуючий суддя Баб'юк П.М.

копія вірна

Суддя Баб'юк П.М.