Постанова № 75832223, 09.08.2018, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.08.2018
Номер справи
522/10463/17
Номер документу
75832223
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 серпня 2018 р.м.ОдесаСправа № 522/10463/17

Категорія: 6.2 Головуючий в 1 інстанції: Домусчі Л.В. Дата ухвалення рішення 18.05.2018 р.

Місце ухвалення: м. Одеса

Одеський апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:

головуючого судді - Шеметенко Л.П.

судді - Димерлія О.О.

судді - Єщенка О.В.

за участю секретаря - Алексєєвої Т.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Виконавчого комітету Одеської міської ради на рішення Приморського районного суду м. Одеси від 18 травня 2018 року по справі за адміністративним позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Одеської міської ради, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору, Управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення,-

В С Т А Н О В И В:

В червні 2017 року фізична-особа підприємець ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просив визнати протиправним та скасувати рішення Виконавчого комітету Одеської міської ради «Про демонтаж тимчасових споруд» від 25.05.2017 року №203 в частині, що стосується демонтажу належного позивачу об'єкту, розташованого по АДРЕСА_1 у м. Одесі.

Обґрунтовуючи свої позовні вимоги, позивач зазначив, що рішення відповідача про демонтаж тимчасової споруди прийнято без урахування тієї обставини, що позивач провадить свою господарську діяльність на підставі та у місці, визначених у договорі оренди майданчика для розміщення торгового об'єкту. Зазначений договір укладений з дотриманням правил законодавства та є чинним і на даний час. Водночас, відповідач у своєму рішенні не наводить правових підстав для демонтажу вказаного об'єкту торгівлі, не зазначає, які саме правила Закону порушено позивачем під час провадження господарської діяльності, а отже є необґрунтованим та підлягає скасуванню.

Рішенням Приморського районного суду м. Одеси від 18 травня 2018 року адміністративний позов задоволено частково.

Визнано протиправним та скасовано рішення Виконавчого комітету Одеської міської ради «Про демонтаж тимчасових споруд» від 25 травня 2017 року №203 у частині демонтажу належного ФОП ОСОБА_1 об'єкту (тимчасової споруди), що розташований по АДРЕСА_1 (п. 23 додатку до рішення).

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, Виконавчий комітет Одеської міської ради подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи, просить скасувати судове рішення та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позову у повному обсязі.

Відповідно до ст.229 КАС України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження) фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Заслухавши суддю-доповідача, переглянувши справу за наявними в ній доказами, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено наступні обставини справи.

Відповідно до Договору від 11.07.2016 року, укладеного з КУ «Одеська обласна клінічна лікарня», фізична особа-підприємець ОСОБА_1 прийняв в строкове платне користування асфальтований майданчик загальною площею 16,0 кв.м., що знаходиться на території лікарні за адресою: м. Одеса, АДРЕСА_1, для розміщення торговельного об'єкту з продажу продовольчих товарів, крім товарів підакцизної групи.

Згідно із п. 9.1 вказаний Договір діє з 11.07.2016 року по 11.06.2019 року.

04.05.2017 року та 11.05.2017 року працівниками Сектору контролю з демонтажу відділу правової роботи Управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради, Відділу розвитку та експлуатації торгівлі Суворовського району КУ «Муніципальна служба розвитку торгівлі Одеської міської ради» здійснено обстеження тимчасової споруди на відповідність її розміщення Правилам розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності в м. Одесі, затвердженим Рішенням Одеської міської ради від 09.10.2013 року №3961-VІ, та чинному законодавству України, за адресою: м. Одеса, АДРЕСА_1, та яка належить ФОП ОСОБА_1

За результатом обстеження встановлено, що тимчасова споруда площею 15 кв.м., товарної спеціалізації ТС - продовольча група товарів, розміщена без оформлення суб'єктом господарювання паспорту прив'язки тимчасової споруди, чим порушено вимоги п. 6.1 Правил розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності в м. Одесі, затверджених рішенням Одеської міської ради від 09.10.2013 року №3961-VІ.

На підставі виявлених порушень позивачу внесено припис від 11.05.2017 року №011650, яким наданий термін у строк до 13.05.2017 року демонтувати тимчасову споруду.

Рішенням Виконавчого комітету Одеської міської ради від 25.05.2017 року №203, відповідно до п.п. 2 п. «б» ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», п. 16 Правил розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності у місті Одесі, затверджених рішенням Одеської міської ради від 09.10.2013 року №3961-VІ, на підставі приписів Управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради, вирішено доручити Управлінню розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради: вжити заходів із демонтажу тимчасових споруд, у тому числі, що належить ФОП ОСОБА_1, за адресою АДРЕСА_1 (п. 25 Додатку до рішення); у 5-ти денний термін із дати набуття чинності цього рішення надати приписи суб'єктам господарювання щодо проведення ними демонтажу тимчасових споруд власними силами за власний рахунок; у разі не проведення своєчасного демонтажу суб'єктами господарювання, демонтувати відповідні тимчасові споруди за рахунок міського бюджету з наступним відшкодуванням суб'єктами господарювання видатків на демонтаж, евакуацію та охорону на штрафному майданчику.

На виконання рішення Виконавчого комітету Одеської міської ради від 25.05.2017 року №203 Управлінням розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради виданий ФОП ОСОБА_1 припис від 31.05.2017 року №012010 із вимогою демонтувати тимчасову споруду за адресою: м. Одеса, АДРЕСА_1, у строк до 03.06.2017 року.

Не погоджуючись із рішенням відповідача, посилаючись на його безпідставність і невідповідність вимогам чинного законодавства, позивач звернувся до суду з позовом, в якому ставиться питання про його скасування в частині, що стосується визначених обов'язків позивача.

Вирішуючи справу та задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що позивачу не було доведено у спосіб, визначений законом, виявлені під час обстеження об'єкту порушення правил розміщення тимчасової споруди, що позбавило його можливості самостійно усунути порушення закону.

За таких обставин, суд першої інстанції дійшов висновку про те, що оскаржуване рішення прийнято необґрунтовано, у зв'язку із чим підлягає скасуванню.

Колегія суддів з висновками суду першої інстанції не погоджується з вказаними висновкам и суду першої інстанції, з огляду на наступне.

Відповідно до ч. 4 ст. 28 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 року №3038-VI розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.

Так, механізм розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності визначає Порядок розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затверджений Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 року №244.

Відповідно до п.п. 1.3 п. 1 Порядку від 21.10.2011 року №244 тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності - одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту.

Згідно із п.п. 2.1, 2.2, 2.3 п. 2 Порядку від 21.10.2011 року №244 підставою для розміщення ТС є паспорт прив'язки ТС.

Замовник, який має намір встановити ТС, звертається до відповідного виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації із відповідною заявою у довільній формі про можливість розміщення ТС.

До заяви додаються: графічні матеріали із зазначенням бажаного місця розташування ТС, виконані замовником у довільній формі на топографо-геодезичній основі М 1:500 кресленнями контурів ТС з прив'язкою до місцевості; реквізити замовника (найменування, П. І. Б., адреса, контактна інформація). Цей перелік документів є вичерпним.

Відповідно до п.п. 2.6 п. 2 Порядку від 21.10.2011 року №244 для оформлення паспорта прив'язки замовник звертається до органу з питань містобудування та архітектури із додатковою заявою щодо оформлення паспорта прив'язки ТС, до якої додає: схему розміщення ТС (додаток 1); ескізи фасадів ТС у кольорі М 1:50 (для стаціонарних ТС), які виготовляє суб'єкт господарювання, що має ліцензію на виконання проектних робіт, або архітектор, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат (додаток 1); схему благоустрою прилеглої території, складену замовником або суб'єктом підприємницької діяльності, який має відповідну ліцензію, архітектором, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат, відповідно до Закону України "Про благоустрій населених пунктів України"; технічні умови щодо інженерного забезпечення (за наявності), отримані замовником у балансоутримувача відповідних інженерних мереж. Зазначені документи замовником отримуються самостійно.

За правилами п.п. 2.20, 2.21 п. 2 Порядку від 21.10.2011 року №244 визначено, що встановлення ТС здійснюється відповідно до паспорта прив'язки.

Вказані норми Наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 року №244 кореспондуються із приписами Правил розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності у м. Одесі, затверджених Рішенням Одеської міської ради від 09.10.2013 року №3961-VI, які регулюють питання розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності та елементів вуличної торгівлі на території міста Одеси, пунктом 6.1 яких визначено, що підставою для розміщення ТС в межах м. Одеси є паспорт, який надається Управлінням та договір з Уповноваженим органом.

Слід зазначити, що згідно із п.п. 15.1 п. 15 Правил від 09.10.2013 року №3961-VI заходи з контролю за дотриманням фізичними та юридичними особами вимог, встановлених законодавством у сфері встановлення, розміщення та експлуатації ТС та елементів торгівлі, здійснюється Уповноваженим органом в межах відповідно покладених на нього повноважень, завдань та функцій в порядку, встановленому цими Правилами.

Відповідно до п.п. 15.4 п. 15 Правил від 09.10.2013 року №3961-VI за результатами проведених Уповноваженим органом інвентаризації та/або обстеження, складається акт, у якому фіксуються виявлені порушення. За наслідками розгляду акту фіксації та доданих до нього матеріалів Уповноважений орган вправі здійснити наступні дії:

- звернутися до особи, якою допущено порушення встановленого порядку розміщення та експлуатації ТС та елементу торгівлі з приписом про усунення порушень у визначений Уповноваженим органом термін;

- звернутись до особи, що порушує вимоги цих Правил з приписом про демонтаж протиправно розміщених ТС та елементів торгівлі;

- звертатись до інших органів, уповноважених здійснювати контроль за додержанням законодавства про благоустрій населених пунктів.

В свою чергу, відповідно до п.п. 1.4 п. 1 Правил від 09.10.2013 року №3961-VI Уповноважений орган - управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради, виконавчий орган Одеської міської ради, визначений Одеською міською радою для регулювання діяльності з дотримання фізичними та юридичними особами Правил розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності у місті Одесі.

З аналізу наведених правових норм вбачається, що розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності має відбуватись з дотриманням відповідних правил, в тому числі, установлених на місцевому рівні.

Обов'язковою умовою, за якою у суб'єкта господарювання виникає право на розміщення тимчасової споруди є одержання паспорту прив'язки тимчасової споруди, виданий Уповноваженим органом.

Разом з цим, наявність чи відсутність в діях суб'єкта господарювання порушень вимог щодо розміщення тимчасової споруди встановлюється на підставі відповідного висновку Уповноваженого органу, за наслідками інвентаризації чи обстеження.

Водночас, результати таких інвентаризації чи обстеження фіксуються у відповідному акті органу контролю.

Таким чином, заходи з контролю за дотриманням суб'єктом господарювання включає сукупність дій, вчинених Уповноваженим органом для забезпечення правил розміщення тимчасових споруд у відповідній місцевості.

Отже, наявність чи відсутність порушень цих правил має підтверджуватись належними доказами щодо вчинення суб'єктом господарювання у цій сфері.

Як вбачається з матеріалів справи, підставою для висновків про допущення позивачем порушень правил розміщення тимчасових споруд стали матеріали обстеження уповноваженими органами об'єкту торгівлі, в тому числі фотофіксація об'єкту, акти обстеження, припис про демонтаж об'єкту у визначений строк, а також відсутність відомостей про видачу позивачу паспорту прив'язки на розміщення тимчасової споруди.

Отже, як показали обставини справи, проведення обстеження об'єкту та виявлені порушення підтверджено належними доказами.

Водночас, як не заперечується позивачем, розміщення тимчасової споруди для провадження господарської діяльності відбулось згідно Договору від 11.07.2016 року, укладеного з КУ «Одеська обласна клінічна лікарня», про передачу в користування асфальтованого майданчика для розміщення фізичною особою-підприємцем торговельного об'єкту.

Паспорт прив'язки тимчасової споруди позивач не оформляв, із відповідними заявами до компетентного органу не звертався, в тому числі і на момент розгляду справи в суді, чим допустив порушення п. 6.1 Правил від 09.10.2013 року №3961-VI.

На думку колегії суддів, зазначені обставини безумовно ініціюють орган контролю реагувати на виявлені порушення суб'єктом господарювання, у тому числі шляхом видання приписів із терміном для самостійного усунення порушень закону, а у разі не виконання законних вимог, є всі підстави для видання акту про демонтаж незаконно розміщеного об'єкту.

Доводи позивача про необізнаність прийняття таких рішень колегія суддів вважає безпідставними, з огляду на те, що перевірка дотримання суб'єктом вказаних правил проведена за місцем провадження господарської діяльності позивача, доказів того, що у перевірочний період господарська діяльність на об'єкті не здійснювалась, позивач не надав, та як показав аналіз норм законодавства, що регулює спірні правовідносини, відмова суб'єкта господарювання в одержанні матеріалів перевірки не перешкоджає контролюючим функціям та заходам реагування на виявлені порушення.

При цьому, колегія суддів враховує, що уповноважений орган за результатом розгляду фіксації виявлених порушень обрав спосіб для їх усунення шляхом видання припису про демонтаж тимчасової споруди, тобто діяв відповідно до приписів п. п.п. 15.4 п. 15 Правил від 09.10.2013 року №3961-VI.

Відповідно до пп. 2 п. «б» ч. 1 ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 року №280/97-ВР до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать делеговані повноваження щодо здійснення відповідно до законодавства контролю за належною експлуатацією та організацією обслуговування населення підприємствами житлово-комунального господарства, торгівлі та громадського харчування, побутового обслуговування, транспорту, зв'язку, за технічним станом, використанням та утриманням інших об'єктів нерухомого майна усіх форм власності, за належними, безпечними і здоровими умовами праці на цих підприємствах і об'єктах; прийняття рішень про скасування даного ними дозволу на експлуатацію об'єктів у разі порушення нормативно-правових актів з охорони праці, екологічних, санітарних правил, інших вимог законодавства.

Враховуючи викладене, оскільки виявлені порушення суб'єктом господарювання підтверджені належними доказами, позивачем не заперечується тієї обставини, що розміщення об'єкту для провадження господарської діяльності розміщено без оформлення паспорту прив'язки тимчасової споруди, в тому числі вказані дії не вчинені позивачем і на момент розгляду справи в суді, чим спростовуються його доводи про відсутність можливості привести вказаний об'єкт у відповідність до місцевих правил, колегія суддів вважає, що у відповідача були всі підстави для прийняття оскаржуваного рішення та обставин для його скасування не вбачається.

З огляду на те, що висновки суду першої інстанції не відповідають дійсним обставинам справи та нормам законодавства, що регулюють спірні правовідносини, колегія суддів приходить до висновку, що судове рішення відповідно до вимог ст. 317 КАС України підлягає скасуванню із прийняттям нового судового рішення про відмову у задоволенні позову у повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Виконавчого комітету Одеської міської ради - задовольнити.

Рішення Приморського районного суду м. Одеси від 18 травня 2018 року - скасувати.

Ухвалити нове судове рішення, яким у задоволенні адміністративного позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Одеської міської ради, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору, Управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення - відмовити.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту судового рішення.

Судове рішення складено у повному обсязі 13.08.2018 р.

Головуючий, суддя: Л.П. Шеметенко

Суддя: О.О. Димерлій

Суддя: О.В. Єщенко