
Справа № 822/2001/18
РІШЕННЯ
іменем України
13 серпня 2018 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Михайлова О.О.
розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області в якій просить суд:
1. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо нездійснення на підставі документів, які зберігаються в пенсійній справі позивача, перерахунку пенсії позивачу, на підставі довідки №65/121/49-2017 від 24.05.2017, яка надійшла від Ліквідаційної комісії УМВС України в Хмельницькій області, у розмірі 90% відповідної суми грошового забезпечення, вказаної у зазначеній довідці.
2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити на підставі довідки №65/121/49-2017 від 24.05.2017, яка надійшла від Ліквідаційної комісії УМВС України в Хмельницькій області, перерахунок з 01.01.2016 року та з 01.05.2018 року пенсії позивача, у розмірі 90% відповідної суми грошового забезпечення, вказаної в зазначеній довідці, без обмеження її максимального розміру, та здійснити виплату належної позивачу доплати з 01.01.2016 року та з 01.05.2018 року з урахуванням раніше виплаченої пенсії та її обчислення з застосуванням 90% відповідного грошового забезпечення без обмеження її максимального розміру.
3. Встановити судовий контроль на виконання судового рішення шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
4. Справу розглянути за правилами спрощеного позовного провадження.
Позивач підставою позову зазначає порушення відповідачем вимог ст. ст. 12, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що є пенсіонером Міністерства внутрішніх справ України та отримує пенсію за вислугу років відповідно до статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Відповідно до Закону України від 23.12.2015 №900-VІІІ «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» отримав право на перерахунок його пенсії з 01.01.2016. В грудні 2017 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з заявою про перерахунок пенсії з 01.01.2016. Відповідач відмовив в перерахунку пенсії, вказавши на відсутність для цих цілей коштів в Державному бюджеті України на 2015-2017 роки. Після отримання в квітні 2018 року перерахованої пенсії за період з 01.01.2018 по 01.05.2018, 11.05.2018 звернувся до відповідача з листом про отримання довідки, що слугувала підставою для перерахунку пенсії з 01.01.2016 та з 01.05.2018 та деяких складових його пенсійної справи. Отримавши ці документи з'ясував, що перерахунок пенсії з 01.01.2016 та з 01.05.2018 здійснено на підставі довідки №45/121/49-2018 від 22.03.2018, виготовленої ліквідаційною комісією УМВС України в Хмельницькій області відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб». Вважає, що йому безпідставно зменшено розмір пенсії з 90% до 70% грошового забезпечення. 24.05.2018 звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з 01.01.2016 та з 01.05.2018 на підставі довідки №65/121/49-2017 у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення з урахуванням виплаченої пенсії. Проте, листом від 06.06.2018 відповідач відмовив йому в перерахунку і виплаті пенсії.
04.07.2018 до суду надійшов відзив, в якому відповідач просить відмовити в задоволенні позову. Зазначив, що чинна редакція ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" зі змінами передбаченими Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" №1166-VII від 27.03.2014 (на момент виникнення права на перерахунок пенсії) передбачає, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення. Зазначені норми статті та зміни до неї не визнавались в установленому законом порядку неконституційними. Тому, Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області в межах наданих повноважень, здійснило перерахунок та виплату пенсії в повному обсязі. Вказав, що розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії визначений у довідці №45/121/49-2018 від 22.03.2018 аналогічний тому, який зазначено у довідці №65/121/49-2017 від 24.05.2017. Вважає, що дії відповідача є правомірними.
У відзиві заявлено клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін.
Враховуючи те, що дана справа є незначної складності, характер спірних правовідносин та предмет доказування не вимагають проведення судового засідання, в задоволенні клопотання слід відмовити.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 14.06.2018 відкрито провадження в даній справі та вирішено її розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Судом встановлено такі обставини у справі.
ОСОБА_1 з 29.03.2008 отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 90% грошового забезпечення.
12.12.2017 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з заявою про перерахунок призначеної пенсії з 01.01.2016 відповідно до довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Хмельницькій області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Листом від 20.12.2017 №1230/Г-8 відповідач відмовив в перерахунку пенсії позивачу, зазначивши, що перерахунок та виплату перерахованих пенсій буде здійснено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.
24.05.2018 позивач повторно звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з заявою про перерахунок пенсії з 01.01.2016 та з 01.05.2018 на підставі довідки ліквідаційної комісії Управління МВС України в Хмельницькій області від 24.05.2017 №65/121/49-2017 у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення з урахуванням виплаченої пенсії.
Листом від 06.06.2018 №1347/Р-8 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області відмовило позивачу в перерахунку пенсії, оскільки відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення.
Позивач, вважаючи що протиправною бездіяльністю відповідача порушені його права та законні інтереси, звернувся з позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає та враховує наступне.
Відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року № 2262-XII (в редакції чинній на час призначення позивачу пенсії) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах:
особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процент.
Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 8 липня 2011 року № 3668-VI внесено зміни до частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року № 2262-XII, яким встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27 березня 2014 року № 1166-VII внесено зміни у частину другій статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". згідно з якими цифри "80" замінено цифрами "70".
Оскільки призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами їх проведення, внесені зміни до частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 80 відсотків, а потім 70 відсотків грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, отже при перерахунку пенсії відповідним категоріям пенсіонерів має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
Враховуючи, що при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, суд дійшов висновку, що дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо зміни розміру пенсії з 90% на 70% грошового забезпечення є протиправними, а відтак позовна вимога щодо зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 01 січня 2016 року виходячи із розміру 90 % грошового забезпечення підлягає задоволенню.
Щодо позовних вимог зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити на підставі довідки №65/121/49-2017 від 24.05.2017, яка надійшла від Ліквідаційної комісії УМВС України в Хмельницькій області, перерахунок та виплату пенсії позивача у розмірі 90% відповідної суми грошового забезпечення, вказаної в зазначеній довідці, без обмеження її максимального розміру з урахуванням раніше виплаченої пенсії, суд зазначає наступне.
Суд не вбачає протиправності у застосуванні Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області розміру грошового забезпечення для обчислення пенсії позивачу, визначеного у довідці №45/121/49-2018 від 22.03.2018, оскільки він аналогічний тому, який зазначено у довідці №65/121/49-2017 від 24.05.2017.
Одночасно суд зазначає, що позовні вимоги щодо зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу без обмеження максимального розміру є передчасними.
Аналогічний висновок міститься в постанові Верховного Суду від 06.03.2018 у справі №696/1016/17 (адміністративне провадження №К/9901/1659/18).
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до частини 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд вважає, що відповідачем не доведена, а позивачем спростована правомірність його бездіяльності та дій.
Відповідно до частини 1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
При цьому, встановлення судового контролю та зобов'язання відповідача подати до суду письмовий звіт про виконання рішення суду є правом суду, а не обов'язком.
У задоволенні вимоги щодо його встановлення слід відмовити, оскільки позивач на надав жодних доказів того, що відповідач може намагатись ухилитись від виконання цього судового рішення.
Таким чином, позовні вимоги належать до часткового задоволення.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, з урахування вимог статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, відсутні підстави для розподілу судових витрат.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо нездійснення перерахунку пенсії позивачу на підставі довідки №45/121/49-2018 від 22.03.2018, яка надійшла від Ліквідаційної комісії УМВС України в Хмельницькій області, у розмірі 90% відповідної суми грошового забезпечення, вказаної у зазначеній довідці.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити на підставі довідки №45/121/49-2018 від 22.03.2018, яка надійшла від Ліквідаційної комісії УМВС України в Хмельницькій області, перерахунок з 01.01.2016 року пенсії позивача, у розмірі 90% відповідної суми грошового забезпечення, вказаної в зазначеній довідці.
У задоволенні інших позовних вимог - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з його підписання.
Позивач:ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя О.О. Михайлов