Рішення № 75830189, 08.08.2018, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.08.2018
Номер справи
750/6025/18
Номер документу
75830189
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 серпня 2018 року м. Чернігів Справа № 750/6025/18

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Клопота С.Л.,

за участю секретаря Шашери М.О.,

представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача Покідько Н.П.,

представника третьої оосби Поповича І.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_4 до Управління адміністративних послуг Чернігівської міської ради про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,

У С Т А Н О В И В:

ОСОБА_4 звернулась до суду з адміністративним позовом до Управління адміністративних послуг Чернігівської міської ради та просить:

1. Скасувати рішення Управління адміністративних послуг Чернігівської міської ради від 10.05.2018 про відмову у знятті з реєстрації місця проживання та реєстрації місця проживання за новою адресою реєстрації місця проживання малолітньої дитини - ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1.

2. Зобов'язати Управління адміністративних послуг Чернігівської міської ради зареєструвати:

- зняття з реєстрації місця проживання малолітньої дитини ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою: АДРЕСА_1;

- реєстрацію місця проживання ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою: АДРЕСА_2.

Свої вимоги обґрунтовує тим, що наразі існує необхідність змінити місце проживання малолітньої дитини - ОСОБА_5, однак батько дитини - ОСОБА_6 згоди на таку зміну на даний час не надав. Тим часом відповідач відмовив у реєстрації місця проживання її малолітньої дитини з тих підстав, що під час подання заяви про реєстрацію не було надано згоду батька дитини, що передбачено п.18 Правил реєстрації місце проживання, які затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.16 №207. При цьому позивачем не заперечується відсутність письмової згоди батька дитини.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримала та просила його задовольнити в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, просила відмовити в задоволенні позову, посилаючись на заперечення, які викладені у відзиві на позовну заяву, що приєднаний до матеріалів справи.

Представник третьої особи в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, просив відмовити в задоволенні позову.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, суд вважає позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Позивачка перебувала у шлюбі з ОСОБА_6.

Від шлюбу мають малолітню дитину ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1.

Шлюб між позивачкою та ОСОБА_6 було розірвано 22.07.2014.

Рішенням суду про розірвання шлюбу місце мешкання дитини визначено не було.

Позивачка та її дитина зареєстровані за адресою АДРЕСА_1.

22.12.2017 позивачка взяла шлюб з ОСОБА_7, який проживає за адресою АДРЕСА_3.

Маючи бажання зареєструватись, разом з дитиною, за місцем мешкання свого чоловіка, позивачка звернулась до відповідача з відповідною заявою.

Згоди ОСОБА_6 на зняття з реєстрації ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1 з адреси АДРЕСА_1 і його реєстрації за адресою АДРЕСА_3, реєстратору подано не було.

У задоволенні вказаних вище заяв позивачці було відмовлено, з тих підстав, що нею не подано згоди батька на зміну місця мешкання малолітньої дитини.

Оцінюючи спірні правовідносини у їх сукупності, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини першої статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Нормами частини другої статті 19 Конституції України та частини третьої статті 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлено, що органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією ,і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.

Управління адміністративних послуг Чернігівської міської ради відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, забезпечує виконання повноважень суб'єкта реєстрації місця проживання/зняття з реєстрації фізичної особи відповідно до вимог Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні".

Рішенням Чернігівської міської ради від 31.03.2016 № 6/УІІ-11 управління адміністративних послуг Чернігівської міської ради визначено органом, що здійснює реєстрацію, зняття з реєстрації місця проживання осіб на території міста Чернігова.

Здійснення реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/перебування осіб на території міста Чернігова розпочато управлінням адміністративних послуг Чернігівської міської ради з дня набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України № 207 від 02.03.2016 "Про затвердження Правил реєстрації місця проживання та Порядку передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру" - 05.04.2016 в Центрі надання адміністративних послуг м. Чернігова по вул. Рокосовського, 20а.

Питання реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/перебування осіб в Україні регулюються Законами України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні", "Про військовий обов'язок і військову службу". Правилами реєстрації місця проживання, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 № 207 "Про затвердження Правил реєстрації місця проживання та Порядку передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру", а також Житловим Кодексом Української РЄР, Цивільним і Сімейним кодексами України.

Відповідно до статті 10 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні", правила здійснення реєстрації місця проживання, форми необхідних для цього документів, порядок передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 1 Правил реєстрації місця проживання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 № 207 "Про затвердження Правил реєстрації місця проживання та Порядку передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру" (далі - Правила реєстрації місця проживання) встановлено, що ці Правила визначають механізм здійснення реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/перебування осіб в Україні, а також встановлюють форми необхідних для цього документів.

Рішення Чернігівської міської ради розміщено на офіційному веб-порталі Чернігівської міської ради у відкритому доступі в рубриці "Нормативні документи. Рішення міської ради".

Управління адміністративних послуг Чернігівської міської ради діє на підставі, в межах наданих йому повноважень та у спосіб, передбачений вимогами діючого законодавства України.

Для реєстрації місця проживання малолітньої дитини (до 14 років) за адресою реєстрації місця проживання батьків або одного з батьків подаються такі документи;

- заява про реєстрацію місця проживання малолітньої дитини (бланк отримується та заповнюється в Центрі надання адміністративних послуг м. Чернігова по вул. Рокоссовського, буд. 20а - далі ЦНАП);

- свідоцтво про народження дитини;

- квитанція про сплату адміністративного збору (у разі реєстрації місця проживання одночасно із зняттям з попереднього місця проживання адміністративний збір стягується лише за одну послугу) (оплата приймається в ЦНАП);

- паспорти батьків.

Реєстрація місця проживання особи за заявою законного представника здійснюється за згодою інших законних представників.

Батьки (усиновлювачі) є законними представниками своїх малолітніх та неповнолітніх дітей) (ст. 242 ЦКУ).

Ст. 13 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" вільний вибір місця проживання обмежується щодо осіб, які не досягли 14-річного віку.

Відповідно до ст. 160, 161 Сімейного кодексу України місце проживання дитини, яка не досягла десяти років, визначається за згодою батьків. Якщо мати та батько, які проживають окремо, не дійшли згоди щодо того, з ким із них буде проживати малолітня дитина, спір між ними може вирішуватися органом опіки та піклування або судом.

Тобто, у разі реєстрації місця проживання батьків за різними адресами місце проживання дитини, яка не досягла 14 років, реєструється разом з одним із батьків за письмовою згодою другого з батьків у присутності особи, яка приймає заяву, або на підставі засвідченої в установленому порядку письмової згоди другого з батьків (крім випадків, коли місце проживання дитини визначено відповідним рішенням суду або рішенням органу опіки та піклування).

Зокрема, при поданні заяви про реєстрацію місця проживання малолітньої дитини одним із батьків, письмова згода другого з батьків надається шляхом зазначення про це у відповідному полі заяви у присутності особи, яка приймає заяву.

Відповідно П.18 Правил реєстрації місце проживання, у разі реєстрації місця проживання батьків за різними адресами місце проживання дитини, яка не досягла 14 років, реєструється разом з одним із батьків за письмовою згодою другого з батьків у присутності особи, яка приймає заяву, або на підставі засвідченої в установленому порядку письмової згоди другого з батьків (крім випадків, коли місце проживання дитини визначено відповідним рішенням суду або рішенням органу опіки та піклування). Оскільки такої згоди не було надано, у проведенні реєстрації було відмовлено.

Відповідно до п.п. 11, 26 Правил Реєстрації місця проживання без надання такої згоди одним із батьків, зміна реєстрації місця проживання малолітньої дитини не допускається. Орган реєстрації відмовляє в реєстрації / знятті з реєстрації місця проживання, якщо, зокрема, особа не подала необхідних документів або інформації.

В судовому засіданні знайшов своє підтвердження той факт, що при поданні відповідних заяв, позивачкою не було подано відповідачу ані письмовою згоди другого з батьків, ні відповідного рішення органу опіки та піклування чи суду.

За таких обставин управління адміністративних послуг Чернігівської міської ради, відмовляючи у зміні місця реєстрації дитини, діяло відповідно до чинного законодавства в межах наданих йому повноважень та у спосіб, передбачений вимогами діючого законодавства з питань реєстрації місця проживання.

Враховуючи вищевикладене, в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_4 необхідно відмовити.

Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

В задоволенні адміністративного позову - відмовити в повному обсязі.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Повний текст рішення виготовлено 13 серпня 2018 року.

Суддя С.Л. Клопот