
Справа № 2240/2247/18
РІШЕННЯ
іменем України
10 серпня 2018 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Лабань Г.В. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо утримання з пенсії ОСОБА_1, в ході виконання рішень судів суми індексації, перевизначення базового місяця та подальшого зменшення розміру індексації пенсійної виплати;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 незаконно утриману частину пенсії у вигляді індексації та відновити індексацію пенсії з урахуванням раніше визначеного базового місяця вересень 2009 для проведення індексації наростаючим підсумком відповідно до пп.1-1 п.1 "Порядку проведення індексації грошових доходів населення", затвердженого Постановою Кабінету міністрів України від 17.07.2003 №1078.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що з 05.01.2009 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримує пенсію відповідно до закону України "Про державну службу" в розмірі 90% від суми заробітної плати.
Під час перерахунку пенсії, на виконання рішеннь судів, УПФУ в Полонському районі протиправно змінило базовий місяць для нарахування індексації пенсії та до цього часу індексація до пенсії не нарахована та не виплачувалася.
Вважає дії відповідача щодо зміни під час перерахунку пенсії базового місяця для нарахування індексації протиправними, оскільки перерахунок пенсії на виконання судового рішення є фактично відновленням порушеного відповідачем права на належне пенсійне забезпечення, а не підвищення розміру пенсії. У зв'язку з цим, просить задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою суду від 06.07.2018 відкрите провадження у доній справі у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, згідно якого відповідач проти задоволення позовних вимог заперечив та зазначив, що на виконання рішень Полонського районного суду, позивачу нарахована та виплачена доплата із розрахунку 90 % сум заробітної плати державного службовця за період з 17.03.2014 (з врахуванням сум заробітної плати, з якої нараховується пенсія, суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення). В результаті перерахунку розмір пенсії позивача збільшився. Також управління здійснило перерахунок пенсії позивача, починаючи з 17.03.2014, з урахуванням виплачених сум. В результаті перерахунку розмір пенсії знову збільшився.
У зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" від 09.12.2015 №1013, що набрала чинності з 15.12.2015 та застосовується з 01.12.2015 та набранням чинності з 01.01.2016 змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" №1282-ХІІ, змінився порядок визначення базового місяця для проведення індексації та обробки фіксованої індексації.
Згідно з п.5 Порядку №1078 у разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначених у п.2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.
Відповідно до п.6 Порядку №1078, проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України на відповідний рік.
Пунктом 10-1 Порядку №1078 (чинного на момент винесення рішення суду) встановлено, що у разі коли в результаті перерахунку пенсій за рішеннями судів, які набрали законної сили, виплати перерахованих сум до пенсії фактично не здійснені і строки їх виплати не визначені, місяць, в якому значення індексу споживчих цін було прийнято за 1 або 100 відсотків, для визначення індексації пенсії не змінюється.
Таким чином виплата індексації наростаючим підсумком проводиться виключно у межах бюджетних асигнувань на вказані цілі, встановлених Кабінетом Міністрів України.
Враховуючи вищевикладене, у Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області відсутні підстави для нарахування та виплати позивачу утриману індексацію з пенсії з врахуванням раніше визначеного базового місяця вересень 2009 для проведення індексації пенсії наростаючим підсумком відповідно до пп.1-1 п.1 Порядку №1078.
Дослідивши докази, які знаходяться в матеріалах справи, суд вважає, що позов необхідно задовольнити з урахуванням зазначеного нижче.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та з 05.01.2009 отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України "Про державну службу" № 3723-Х1 в розмірі 90% від суми заробітної плати.
Постановою Полонського районного суду від 29.01.2015 та ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 18.03.2015 по справі №681/1625/14-а зобов'язано УПФУ у Полонському районі здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 17.03.2014, з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, яка виплачувалася позивачу у період роботи у Полонській районній раді у 2006-2008 роках.
Постановою Полонського районного суду від 18.05.2015 та ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 25.06.2015 по справі №681/535/15-а визнано незаконним та скасовано Розпорядження УПФУ у Полонському райноні №139134 від 25.03.2015 щодо проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 в розмірі 80% заробітної плати з 01.04.2015 та зобов'язано УПФУ в Полонському районі здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії, призначеної йому з 05.01.2009 у розмірі 90% відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу", починаючи з 01.04.2015, з урахуванням виплачених сум.
Постановою Полонського районного суду від 20.11.2015 у справі № 681/1770/15-а визнано незаконним та скасовано Розпорядження УПФУ у Полонському райноні №139134 від 15.06.2015 щодо проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 в розмірі 80% заробітної плати з 17.03.2015 та зобов'язано УПФУ в Полонському районі здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії, призначеної йому з 05.01.2009 у розмірі 90% відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу, починаючи з 17.03.2014, з урахуванням виплачених сум.
Постановою Полонського районного суду від 07.07.2016 та ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 25.08.2015 по справі №681/4775/15-а визнано неправомірними дії УПФУ у Полонському районі щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії у розмірі 90% від суми місячного заробітку з урахуванням матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, компенсації за невикористану відпустку, індексації заробітної плати та зобов'язано УПФУ в Полонському районі здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії, призначеної йому відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу" в розмірі 90% заробітної плати з 17.03.2016, включаючи до сум заробітної плати , з якої нараховується пенсія, суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення та компенсації за невикористану відпустку згідно довідки, виданої Полонською міською радою від 03.03.2016 №06-29/1, з урахуванням обмежень максимального розміру пенсії 10 прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність на відповідний рік.
На виконання постанов суду Управління Пенсійного Фонду України в Полонському районі Хмельницької області здійснило перерахунок пенсії позивачу та після кожного перерахунку змінювало базовий місяць для нарахування індексації пенсії та припинило нарахування та виплату індексації пенсії.
Постановою Полонського районного суду від 12.05.2017 та ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду у справі №681/549/16-а визнано незаконним та скасовано Розпорядження УПФУ у Полонському райноні від 23.02.2016 щодо проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 в розмірі 90% заробітної плати з 17.03.2014 та з оюмеженням максимального розміру пенсії. Зобов'язано Шепетівське ОУПФУ здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії, призначеної йому з 05.01.2009 у розмірі 90% відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу" без обмеження граничного розміру, починаючи з 17.03.2014, з урахуванням виплачених сум.
На виконання зазначеної постанови УПФУ знову здійснило перерахунок пенсії позивачу та змінило базовий місяць для нарахування індексації пенсії. З цього періоду індексація не нараховувалася та не виплачувалася.
Не погоджуючись із такими діями відповідача, позивач звертнувся до ГУ ПФУ в Хмельницькій області із заявою, однак листом від 20.06.2018 №1452/В-8 йому було повідомлено про відсутність підстав для індексації пенсії.
Вважаючи дії відповідача щодо припинення нарахування індексації та зміни базового місяця нарахування індексації протиправними, позивачка звернулась до суду з даним позовом.
Щодо заявлених позовних вимог, суд враховує наступне.
Так, відповідно до ст.1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
За змістом ст.2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії.
Згідно із ст.4 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у ч.1 ст.4 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення". Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін. У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17.07.2003 №1078 (далі - Порядок №1078), індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат, крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку).
Згідно із п.5 Порядку №1078 сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу. Крім того зазначається, що до чергового підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у п.1-1 цього Порядку.
В даному ж випадку, заперечуючи проти вимог даного адміністративного позову представник відповідача зазначив, що на виконання постанов Полонського районного суду Хмельницької області, за наслідками здійсненого перерахунку пенсії позивача загальний розмір її пенсії збільшився, тобто відбулося зростання грошового доходу, а тому базовим місяцем для проведення індексації визначено місяць такого зростання, що прямо передбачено п. 5 Порядку №1078.
Разом із тим, такі твердження представника відповідача суд оцінює критично, оскільки зміст ст.1, 2, 4 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" та п.2, 5 Порядку №1078, які регулюють спірні правовідносини, свідчить про те, що під "підвищенням пенсії" розуміється тільки таке збільшення суми нарахування, яке здійснюється відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а тому випадки, коли пенсія була неправомірно не донарахована і в подальшому на підставі рішення суду нарахована в належному обсязі, на переконання суду, не належать до "підвищення пенсії" в розумінні п.5 Порядку №1078.
Крім того, надаючи оцінку діям відповідача щодо зміни базового місяця нарахування індексації пенсії позивача після її перерахунку на виконання рішення суду, суд зазначає, що здійснення пенсійним органом перерахунку пенсії на виконання рішення суду не може слугувати підставою для здійснення нового нарахування споживчих цін для проведення індексації у зв'язку із зростанням доходів громадян, без перегляду їх мінімального розміру, оскільки фактично збільшення доходів позивача в контексті приписів законодавства про порядок підвищення пенсійного забезпечення та індексацію доходів громадян не відбулось.
Суд також акцентує увагу на тому, що перерахунок пенсії з урахуванням спірних складових є відновлення порушеного права позивача на отримання належної виплати в розмірі, встановленому Законом, та не може бути підставою для здійснення нової індексації із застосуванням нового рівня споживчих цін та, відповідно, для встановлення нового базового місяця для проведення індексації пенсії.
Аналогічні за змістом висновки відображені у постановах Верховного суду від 13.02.2018 у справі № 464/1211/16-а та від 20.02.2018 у справі № 576/1724/17.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до положень ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з нормами ча.1, 2 ст.77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
На підставі викладеного, зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності та з урахуванням того, що позивачем доведено правомірність пред'явленого позову, а відповідачем доводи позовної заяви не були спростовані, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо утримання з пенсії ОСОБА_1, в ході виконання рішень судів суми індексації, перевизначення базового місяця та подальшого зменшення розміру індексації пенсійної виплати.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 незаконно утриману частину пенсії у вигляді індексації та відновити індексацію пенсії з урахуванням раніше визначеного базового місяця вересень 2009 для проведення індексації наростаючим підсумком відповідно до пп.1-1 п.1 "Порядку проведення індексації грошових доходів населення", затвердженого Постановою Кабінету міністрів України від 17.07.2003 №1078.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з його підписання.
Позивач:ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя Г.В. Лабань