
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 серпня 2018 р. справа № 814/1142/18 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Мороза А.О., розглянув в спрощеному позовному провадженні адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1, АДРЕСА_1
до відповідача:Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області, вул. Космонавтів, 61, пов.1, м. Миколаїв,54056
про:визнання незаконними та скасування постанов від 27.10.2017 № 0009768, № 0009769, № 0009770, № 0009771, стягнення коштів в сумі 599,40 грн.,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі-позивач) звернувся з позовом до Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області (далі-відповідач, Управління), в якому просить визнати протиправним та скасувати постанови відповідача про застосування адміністративно господарського штрафу від 27.10.2018 р. №0009768, №0009769, №0009770, №0009771; стягнути з відповідача кошти, утримані за постановою ВП№55492976 від 23.01.2018 р. про звернення стягнення на заробітну плату.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він не здійснював перевезення вантажу на автомобілях Рено з державним номером НОМЕР_4, Рено з держаним номером НОМЕР_3, Рено з державним номером НОМЕР_2, Рено з державним номером НОМЕР_2, оскільки позивачем було передано ці автомобілі ОСОБА_2 за договорами оренди транспортних засобів від 06.02.2017 р., укладені на п'ять років, а тому оскаржувані постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу відносно позивача є протиправними.
Ухвалою суду від 25.05.2018 р. відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідач відзив до суду не надав, про дату, час і місце судового розгляду був повідомлені належним чином, проте представника в судове засідання 21.06.2018 р. не направив, про причини неявки суд не повідомив.
Справу розглянуто в спрощеному позовному провадження за відсутності сторін за наявними у справі матеріалами.
Інших заяв і клопотань учасники справи суду не подавали.
Процесуальних дій у справі судом не вчинялось.
Вирішуючи спір, суд враховує наступне.
ОСОБА_1 є власником автомобілів Рено з державним номером НОМЕР_4, Рено з держаним номером НОМЕР_3, Рено з державним номером НОМЕР_2, Рено з державним номером НОМЕР_2.
13.09.2017 р. працівниками Управління на автодорозі Н-24 Ульянівка-Миколаїв, 211км+920м. проведено перевірку зазначених вище автомобілів.
Під час здійснення габаритно-вагового контролю, працівниками Управлінням були зафіксовані порушення наданні послуг перевезення без оформлення документів, перелік яких визначений ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт».
За результатами проведеної перевірки працівниками Управління були складені акти та 27.10.2017 р. винесені постанови №0009768, №0009769, №0009770, №0009771 про застосування адміністративно=господарського штрафу в сумі 1700 грн. кожна. При цьому, в постановах зазначено ОСОБА_1 як суб'єкта, що перевірявся.
Згідно з ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.
Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством. У разі перевезення небезпечних вантажів крім документів, передбачених частиною другою цієї статті, обов'язковими документами також є: для автомобільного перевізника - ліцензія на надання відповідних послуг; для водія - свідоцтво про допущення транспортного засобу до перевезення певних небезпечних вантажів, свідоцтво про підготовку водіїв транспортних засобів, що перевозять небезпечні вантажі, письмові інструкції на випадок аварії або надзвичайної ситуації. У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.
Відповідно до абз.3 ч.1 ст.60 Закону України "Про автомобільний транспорт" за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за: безпідставну відмову від пільгового перевезення пасажира - штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Тобто, адміністративно-господарські штрафи застосовуються до перевізника.
Правила дорожнього руху, Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, не визначають поняття перевізника.
Таке визначення міститься лише у ст.1 Закону України "Про автомобільний транспорт, автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.
Тобто, автомобільний перевізник це не завжди власник автомобіля, це особа, яка його фактично використовує.
Позивачем надано нотаріально посвідчені договори про передачу автомобілів та причепів в оренду ОСОБА_2 (а. с. 30-37).
За таких обставин, оскільки ОСОБА_1 не був перевізником автомобілів, які рухались без оформлення належних документів, винесення постанов саме відносно нього є протиправним.
Щодо позовної вимоги про стягнення з позивача утриманих коштів за постановою виконавчого провадження№55492976 від 23.01.2018 р. про звернення стягнення на заробітну плату, то суд відмовляє в задоволені цієї вимоги, оскільки вона має бути предметом позову в іншому провадженні до виконавчої служби, якою здійснено це стягнення.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову.
Як визначено ч. 3 ст. 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Судовий збір за подання позову позивачем сплачено в розмірі 704,80 грн., що підтверджується квитанцією (а. с. 5) і з урахуванням часткового задоволення позовних вимог, судові витрати присуджуються позивачу в розмірі 352,40 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1.Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) до Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області (вул. Космонавтів, 61, пов.1, м. Миколаїв, 54056, ідентифікаційний код 39816845) задовольнити частково.
2. Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області (вул. Космонавтів, 61, пов. 1, м. Миколаїв, 54056, ідентифікаційний код 39816845) №0009768 від 27.10.2018 р. про застосування до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_2, ідентифікаційний код НОМЕР_1) адміністративно-господарського штрафу в сумі 1700 грн.
3. Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області (вул. Космонавтів, 61, пов. 1, м. Миколаїв, 54056, ідентифікаційний код 39816845) №0009769 від 27.10.2018 р. про застосування до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_2, ідентифікаційний код НОМЕР_1) адміністративно-господарського штрафу в сумі 1700 грн.
4. Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області (вул. Космонавтів, 61, пов. 1, м. Миколаїв, 54056, ідентифікаційний код 39816845) №0009770 від 27.10.2018 р. про застосування до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_2, ідентифікаційний код НОМЕР_1) адміністративно-господарського штрафу в сумі 1700 грн.
5. Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області (вул. Космонавтів, 61, пов. 1, м. Миколаїв, 54056, ідентифікаційний код 39816845) №0009771 від 27.10.2018 р. про застосування до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_2, ідентифікаційний код НОМЕР_1) адміністративно-господарського штрафу в сумі 1700 грн.
6. В задоволенні позовної вимоги про стягнення з Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області (вул. Космонавтів, 61, пов. 1, м. Миколаїв, 54056, ідентифікаційний код 39816845) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_2, ідентифікаційний код НОМЕР_1), утриманні кошти за постановою ВП№55492976 від 23.01.2018 року, відмовити.
7. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області (вул. Космонавтів, 61, пов.1, м. Миколаїв, 54056, ідентифікаційний код 39816845) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) судовий збір в сумі 352,40 грн.
8. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя А. О. Мороз