
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"10" серпня 2018 р. справа № 809/663/18
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Скільського І.І., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою Кредитної спілки «Кредо» до Рогатинського відділення Калуської об`єднаної Державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Івано-Франківській області про зобов`язання до вчинення дій, -
ВСТАНОВИВ:
Кредитна спілка «Кредо» (надалі, також - позивач) 10.04.2018 звернулася в суд із позовною заявою до Рогатинського відділення Калуської об`єднаної Державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Івано-Франківській області (надалі, також - відповідач) про зобов`язання внести Кредитну спілку «Кредо» до Реєстру неприбуткових установ та організацій.
Позовні вимоги мотивовані тим, що Кредитною спілкою «Кредо» подано повторно заяву про включення до Реєстру неприбуткових установ та організацій. Однак, відповідачем листом повідомлено про неможливість такого включення з тих мотивів, що кредитні спілки не можуть визнаватися неприбутковими організаціями. Вважає, що дана відповідь є неправомірною, оскільки Кредитна спілка «Кредо» є неприбутковою організацією, яка була внесена до Реєстру неприбуткових організацій ще 23.07.2004 року і законних підстав для її виключення до 01.07.2017 року у відповідача не було.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24.04.2018 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення учасників справи у письмовому провадженні (а.с.1-2).
Направлена відповідачу копія ухвали про відкриття провадження у справі отримана ним 26.04.2018 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.41). Заяв чи клопотань відповідач суду не подав, правом на подання відзиву на позов, у десятиденний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі, не скористався. Також відповідачем не повідомлено суд про поважність причин ненадання такого відзиву.
Згідно частини 6 статті 162, частини 2 статті 175 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 262 КАС України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши в сукупності письмові докази, якими обґрунтовуються позовні вимоги, з врахуванням правових висновків Верховного Суду встановив таке.
Кредитна спілка «Кредо», 28.05.2004 року зареєстрована як юридична особа, аз 23.07.2004 року включена до реєстру до Реєстру неприбуткових установ та організацій з ознакою неприбуткової організації 0010.
Згідно запиту Рогатинського відділення Калуської об`єднаної Державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Івано-Франківській області щодо включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру за вхідним №1069/10/09-10-08-08/114 від 25.08.2016 року, Кредитну спілку «Кредо» у місячний термін з дня отримання запиту зобов`язано надати відповідь про відповідність чи невідповідність неприбуткової організації, надати копії установчих документів, подати заяву форми №1-РН (а.с.16).
Супровідним листом за вих.№776 від 06.12.2016 року позивачем повідомлено про відповідність вимогам, встановленим пунктом 133.4 статті 133 Податкового кодексу України, долучено копію Статуту в новій редакції із змінами та реєстраційну заяву форми №1-РН (а.с.17-26).
16.01.2018 року позивачем повторно подано реєстраційну заяву форми №1-РН до Калуського управління Головного управління ДФС в Івано-Франківській області (а.с.27).
13.03.2018 року листом Калуського управління Головного управління ДФС в Івано-Франківській області повідомлено позивача про те, що кредитні спілки не можуть бути визнані неприбутковими організаціями у розумінні Податкового кодексу та не підлягають включенню до нового Реєстру. Крім того, повідомлено, що листом Рогатинського відділення Калуської ОДПІ ГУ ДФС в Івано-Франківській області від 15.12.2016 року за №1532/10/09-10-12-02/727 відмовлено Кредитній спілці «Кредо» в реєстрації як неприбуткового підприємства (установи, організації) (а.с.28-29).
Вважаючи такі дії відповідача протиправними позивач звернувся до суду з позовними вимогами до відповідача про зобов`язання внести Кредитну спілку «Кредо» до Реєстру неприбуткових установ та організацій.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Відповідно до підпункту 133.4.1 статті 133 Податкового Кодексу України неприбутковим підприємством, установою та організацією є підприємство, установа та організація, що одночасно відповідає таким вимогам: утворена та зареєстрована в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації; установчі документи якої (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) містять заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов'язаних з ними осіб.
Для цілей цього абзацу не вважається розподілом отриманих доходів (прибутків) фінансування видатків, визначених підпунктом 133.4.2 цього пункту; установчі документи якої (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) передбачають передачу активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду або зарахування до доходу бюджету у разі припинення юридичної особи (у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення); внесена контролюючим органом до Реєстру неприбуткових установ та організацій.
Згідно з підпунктом 133.4.6 статті 133 Податкового Кодексу, до неприбуткових організацій, що відповідають вимогам цього пункту і не є платниками податку, зокрема, можуть бути віднесені: бюджетні установи; громадські об'єднання, політичні партії, творчі спілки, релігійні організації, благодійні організації, пенсійні фонди; спілки, асоціації та інші об'єднання юридичних осіб; житлово-будівельні кооперативи (з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому відповідно до закону здійснено прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом житлового будинку і такий житловий будинок споруджувався або придбавався житлово-будівельним (житловим) кооперативом), дачні (дачно-будівельні), садівничі та гаражні (гаражно-будівельні) кооперативи (товариства); об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, асоціації власників жилих будинків; професійні спілки, їх об'єднання та організації профспілок, а також організації роботодавців та їх об'єднання; сільськогосподарські обслуговуючі кооперативи, кооперативні об'єднання сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів; інші юридичні особи, діяльність яких відповідає вимогам цього пункту.
Постановою Кабінету Міністрів України №440 від 13 липня 2016 року затверджено Порядок ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру.
Пунктом 4 Порядку №440 передбачено, що до Реєстру включаються неприбуткові організації - юридичні особи за кодом згідно з ЄДРПОУ.
Ознака неприбутковості організації присвоюється за окремими групами підприємств, установ та організацій відповідно до підпункту 133.4.6 пункту 133.4 статті 133 Кодексу за такою структурою: (0038) - спілки; (0048) - інші юридичні особи, діяльність яких відповідає вимогам, встановленим пунктом 133.4 статті 133 Кодексу, утворені та зареєстровані в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації.
Згідно з пунктом 16 Порядку №440 виключення неприбуткової організації з Реєстру здійснюється на підставі рішення контролюючого органу в разі, зокрема, невідповідності неприбуткової організації та/або установчих документів такої організації вимогам, установленим пунктом 133.4 статті 133 Кодексу.
Слід зазначити що, в переліку неприбуткових організацій, встановленому п.п. 133.4.6 п. 133.4 ст. 133 Податкового кодексу України, кредитні спілки відсутні, відтак кредитна спілка не відповідає всім вимогам п. 133.4 ст. 133 Податкового кодексу України.
Відповідно до частини 2 статті 1 Закону України «Про кредитні спілки», кредитна спілка є фінансовою установою, виключним видом діяльності якої є надання фінансових послуг, передбачених цим Законом. Водночас, відповідно до розділу V цього Закону надання кредитною спілкою фінансових послуг передбачає отримання доходів, які розподіляються між членами кредитної спілки.
В той же час, відповідно до підпункту 133.4.2 статті 133 Податкового Кодексу України, доходи (прибутки) неприбуткової організації використовуються виключно для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами. Доходи неприбуткових релігійних організацій використовуються також для здійснення неприбуткової (добродійної) діяльності, передбаченої законом для релігійних організацій, у тому числі надання гуманітарної допомоги, здійснення благодійної діяльності, милосердя.
Враховуючи наведене, кредитна спілка не є неприбутковою організацією в розумінні підпунктів 133.4.1, 133.4.6 статті 133 Податкового Кодексу України, що унеможливлює включення Кредитної спілки «Кредо» до Реєстру неприбуткових установ та організацій.
Зазначена правова позиція узгоджується з висновками Верховного Суду викладеними у постанові від 05 червня 2018 у справі №820/3467/17 в аналогічних правовідносинах.
Відповідно до вимог частини 5 статті 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного Кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, суд вважає, що оскільки кредитні спілки не можуть бути визнані неприбутковими організаціями у розумінні Податкового кодексу України та не підлягають включенню до Реєстру неприбуткових установ та організацій, у зв'язку з чим в задоволенні позовних вимог Кредитної спілки «Кредо» слід відмовити.
На підставі статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, у зв'язку з відмовою в задоволенні адміністративного позову в повному обсязі, судові витрати на користь позивача не стягуються.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні адміністративного позову Кредитної спілки «Кредо» до Рогатинського відділення Калуської об'єднаної Державної податкової інспекції ГУ ДФС в Івано-Франківській області про зобов`язання до вчинення дій - відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Львівського апеляційного адміністративного суду або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Кредитна спілка «Кредо» (код ЄДРПОУ 26535419), вул.Галицька, 87, м.Рогатин, Рогатинський район, Івано-Франківська область, 77000;
Рогатинське відділення Калуської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 39532657), вул.Мухи, 6а, м.Рогатин, Рогатинський район, Івано-Франківська область, 77000.
Суддя /підпис/ Скільський І.І.