
Справа № 454/2349/18
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09.08.2018 року Сокальський районний суд Львівської області у складі:
головуючого - судді Струс Т.В. ,
за участю секретаря: Коваль Р.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Сокалі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Оборони України про визнання неправомірності бездіяння та зобов»язання вчинити певні дії,-
в с т а н о в и в:
Позивач, ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до відповідача ОСОБА_2 Оборони України про визнання неправомірності бездіяння та зобов»язання вчинити певні дії.
З 15 грудня 2017 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» від 03 жовтня 2017 року, яким внесено зміни до КАС України, який викладено в новій редакції.
Статтею 20 КАС України в новій редакції розмежовано предметну юрисдикцію адміністративних судів.
Місцевим загальним судам як адміністративним судам, відповідно до ч. 1 ст. 20 КАС України, підсудні лише: 1) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності; 2) адміністративні справи, повязані з виборчим процесом чи процесом референдуму, щодо: оскарження рішень, дій чи бездіяльності дільничних виборчих комісій, дільничних комісій з референдуму, членів цих комісій; уточнення списку виборців; оскарження дій чи бездіяльності засобів масової інформації, інформаційних агентств, підприємств, установ, організацій, їх посадових та службових осіб, творчих працівників засобів масової інформації та інформаційних агентств, що порушують законодавство про вибори та референдум; оскарження дій чи бездіяльності кандидата у депутати сільської, селищної ради, кандидатів на посаду сільського, селищного голови, їх довірених осіб; 3) адміністративні справи, пов»язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України, щодо: примусового повернення в країну походження або третю країну іноземців та осіб без громадянства; примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; продовження строку затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; затримання іноземців або осіб без громадянства до вирішення питання про визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового захисту в Україні; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою забезпечення їх передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію; 4) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1-3 частини першої цієї статті.
Всі інші адміністративні справи, крім визначених ч. 1 ст. 20 КАС України, підсудні окружним адміністративним судам, що встановлено ч. 2 ст. 20 КАС України.
Таким чином, зазначена справа, відповідно до п. 10 Розділу VІІ «Перехідні положення» та ч. 1 ст. 20 КАС України в новій редакції предметно не підпадає під юрисдикцію Сокальського районного суду Львівської області як адміністративного суду, тобто є не підсудна цьому суду, оскільки предметно підсудна за ч. 2 ст. 20 КАС України Львівському окружному адміністративному суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 КАС України, Кодекс адміністративного судочинства України визначає юрисдикцію та повноваження адміністративних судів, встановлює порядок здійснення судочинства в адміністративних судах.
Згідно із ст.ст. 7, 8 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», кожному гарантується захист його прав, свобод та інтересів у розумні строки незалежним, безстороннім і справедливим судом, утвореним законом. Доступність правосуддя для кожної особи забезпечується відповідно до Конституції Українита в порядку, встановленому законами України. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в суді, до юрисдикції якого вона віднесена процесуальним законом.
Порядок здійснення адміністративного судочинства встановлюються Конституцією України, цим Кодексом та міжнародними договорами, згода на обов»язковість яких надана Верховною Радою України. Провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи. Закон, який встановлює нові обов»язки, скасовує чи звужує права, належні учасникам судового процесу, чи обмежує їх використання, не має зворотної дії в часі (ч.ч. 1, 3, 4 ст. 3 КАС України).
Аналізуючи положення КАС України, Закону України «Про судоустрій і статус суддів», приходжу до висновку про необхідність направлення цієї справи для розгляду по суті за підсудністю до Львівського окружного адміністративного суду, якому ця справа предметно підсудна, в силу вимог ст. 20 КАС України, оскільки Сокальський районний суд після набрання чинності КАС України в новій редакції, не є судом, встановленим законом та повноважним на розгляд справи цієї категорії.
Згідно ст. 29 ч.1 п.2 КАС України встановлено, що суд передає адміністративну справу на розгляд до іншого адміністративного суду якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються. Адміністративна справа, передана з одного адміністративного суду до іншого в порядку, встановленому ст. 29 КАС України, повинна бути прийнята до провадження адміністративним судом, до якого вона надіслана (ч.ч. 1, 2 ст. 30 КАС України).
Керуючись п.10 Розділу VІІ «Перехідні положення», ст.ст. 20, 29, 30, 241, 248, 256, 294 КАС України,
у х в а л и в:
Справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Оборони України про визнання неправомірності бездіяння та зобов»язання вчинити певні дії, передати на розгляд до Львівського окружного адміністративного суду.
Копію ухвали надіслати для відома позивачу.
На ухвалу може бути подана апеляційна скарга протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання її копії до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Головуючий: Т. В. Струс