Постанова № 75804118, 06.08.2018, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.08.2018
Номер справи
818/1363/18
Номер документу
75804118
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 серпня 2018 р. м. ХарківСправа № 818/1363/18Харківський апеляційний адміністративний суд

у складі колегії:

головуючого судді: Донець Л.О.

суддів: Мельнікової Л.В. , Жигилія С.П.

за участю секретаря судового засідання Багмет А.В.

головного спеціаліста Гречко О.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні, в режимі відеоконференції у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління ДФС у Сумській області на рішення Сумського окружного адміністративного суду від 03.05.2018 (суддя І інстанції В.М. Соколов), повний текст складено 04.05.18 по справі № 818/1363/18

за позовом ОСОБА_2

до Головного управління ДФС у Сумській області

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення,

ВСТАНОВИВ:

30.03.2018 року ОСОБА_2 (далі - позивач) звернулась до суду з позовом до Головного управління ДФС у Сумській області (далі - відповідач), в якому просила визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 05.12.2017 №52/18-28-13-08.

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 03.05.2018 року позов задоволено.

Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Сумській області від 05.12.2017 №52/18-28-13-08 про визначення суми податкового зобов'язання позивача за платежем транспортний податок з фізичних осіб 18011000 в сумі 20 833,33 грн. за 2017 рік.

Стягнуто на користь позивача витрати зі сплати судового збору в сумі 704,80 грн. з державного бюджету за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Сумській області.

Відповідач, не погодившись з судовим рішенням, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції, та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову.

В обґрунтування своїх доводів апеляційної скарги, відповідач посилається на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а саме: ст.267 Податкового кодексу України, що призвело до неправильного вирішення справи.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши в межах апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції вважає, що апеляційна скарга відповідача не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що позивач на праві приватної власності має транспортний засіб марки - INFINITI, модель - QX70, рік випуску - 2016, тип - загальний легковий універсал-В, об'єм двигуна - 2993, тип пального - D (дизель).

22 січня 2018 року позивачем отримано податкове повідомлення-рішення відповідача від 05.12.2017 №52/18-28-13-08 про сплату транспортного податку з фізичних осіб в сумі 20 833,33 грн. за 2017 рік.

Позивачем було направлено скаргу до Державної фіскальної служби України від 24.01.2018 про скасувати вказаного рішення.

Рішенням ДФС України про результати розгляду скарги №3772/Т/99-99-11-02-01-14 від 20.03.2018, було залишено без змін податкове повідомлення-рішення №52/18-28-13-08 від 05.12.2017 року.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції, виходив із приписів Податкового кодексу України, та визнав протиправним та скасував винесене відповідачем податкове повідомлення-рішення від №52/18-28-13-08 від 05.12.2017 року, що призвело до накладення на позивача зобов'язання щодо сплати податку.

Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.

На підставі п.267.1, п.267.2, п. 267.3, п.267.4 статті 267 Податкового кодексу України, платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об'єктами оподаткування.

Об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, станом на 1 січня податкового (звітного) року виходячи з марки, моделі, року випуску, об'єму циліндрів двигуна, типу пального".

Щороку до 1 лютого податкового (звітного) року центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, на своєму офіційному веб-сайті розміщується перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо цих автомобілів: марка, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна, тип пального.

Базою оподаткування є легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.

Ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.

Підпунктами 267.6.1, 267.6.2 п. 267.6 статті 267 Податкового кодексу України визначено, обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку.

Податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку та відповідні платіжні реквізити надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його реєстрації до 1 липня року базового податкового (звітного) періоду (року).

Щодо об'єктів оподаткування, придбаних протягом року, податок сплачується фізичною особою-платником починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об'єкт. Контролюючий орган надсилає податкове повідомлення-рішення новому власнику після отримання інформації про перехід права власності.

Нарахування податку та надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень про сплату податку фізичним особам - нерезидентам здійснюють контролюючі органи за місцем реєстрації об'єктів оподаткування, що перебувають у власності таких нерезидентів.

Згідно з пп. 267.8.1 «а» п. 267.8 ст. 267 Податкового кодексу України, транспортний податок сплачується фізичними особами - протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.

Вказане дає підстави колегії суддів зробити висновок, що об'єктом оподаткування транспортним податком в м. Суми у 2017 році є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Згідно постановою Кабінету Міністрів України за №66 від 18.02.2016 (зі змінами) затверджено визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, яка встановлює механізм визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів (далі - автомобілі) для цілей віднесення таких автомобілів до об'єктів оподаткування транспортним податком.

Середньоринкова вартість автомобіля розраховується за методом аналогії цін ідентичних автомобілів за формулою, визначеною у пункті 3 Порядку визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 квітня 2013 р. №403, де за ціну нового транспортного засобу (Цн) береться ціна нового автомобіля з урахуванням марки, моделі, типу двигуна, об'єму циліндрів двигуна, типу коробки переключення передач.

Джерелом інформації для визначення ціни нового автомобіля є офіційні прайс-листи виробників (дилерів).

Інформація про ціни нового автомобіля з урахуванням марки, моделі, типу двигуна, об'єму циліндрів двигуна, типу коробки переключення передач подається до 10 січня базового податкового (звітного) періоду (року) державним підприємством «Держзовнішінформ» до Мінекономрозвитку. Коефіцієнт коригування ринкової ціни автомобілів залежно від строку експлуатації визначається як середнє значення співвідношення ціни автомобілів, що були у використанні, до ціни аналогічних нових автомобілів.

Міністерство економічного розвитку України розраховує середньоринкову вартість автомобіля та щороку до 1 лютого базового податкового (звітного) періоду подає ДФС інформацію про автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року. Міністерство економічного розвитку України забезпечує роботу офіційного веб-сайту в режимі, який дає змогу отримати інформацію про середньоринкову вартість автомобіля шляхом введення даних про їх марку, модель, рік випуску, тип двигуна, об'єм циліндрів двигуна, тип коробки переключення передач та пробіг.

Позивач є власником автомобіля Infiniti, модель - QХ70, рік випуску - 2016, тип - загальний легковий універсал-В, об'єм двигуна - 2993, тип пального - D (дизель), тоді як відповідно до наданого відповідачем до матеріалів справи розрахунку Міністерства економічного розвитку і торгівлі в Україні (зворотна сторона а.с. 34) міститься інформація без врахування об'єму циліндру двигуна та типу пального.

Апелянтом наведено наступний розрахунок середньоринкової вартості автомобіля Infiniti, модель QХ70, а саме - С ср = 1871065, 00 х (74/100) = 1384588,10. При цьому апелянтом враховується методику визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, за постановою КМУ від 21.06.2017 року № 428.

За підсумками даного розрахунку відповідачем зроблений висновок про перевищення граничного розміру, встановлений пп.267.2.1 п. 267.2 ст. 267 ПК України, станом на 01.01.2017 року (1 200 000, 00 грн.).

Колегія суддів погоджується з запереченнями позивача про те, що податок був нарахований за 2017 рік, тому необхідно застосувати Методику визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, що затверджена 18.02.2016 рік, оскільки за умов пп. 267.2.1 п. 267.2 ст. 267 Податкового кодексу України, вказана методика повинна бути затверджена Кабінетом Міністрів України, саме станом на 01 січня податкового (звітного) року.

За цих підстав, колегія суддів вважає наміркованим доводи апеляційної скарги про застосування методики визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, затвердженої Постановою КМУ від 21.06.2017 року № 428, на час вчинення розрахунку податку.

Відзив на апеляційну скаргу містить наступний розрахунок податку, а саме: С ср -1 871 065,00 х(62/100)

С ср - 1 160 060, 30 грн.

Колегія судів вважає, що вказаний розрахунок відповідає Методиці визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів, затвердженої Постанови Кабінету Міністрів України від 18.02.2016 року № 66, та пп.267.2.1 п. 267.2 ст. 267 ПК України.

Інших обґрунтованих доводів, які б свідчили про можливі порушення судом першої інстанції норм матеріального чи процесуального права, апеляційна скарга не містить.

Критерії протиправності рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень передбачені частиною 2 статті 2 КАС України.

Колегія суддів вважає, що дії відповідача не відповідають даним критеріям оскільки вказані вчиненні не на підставі, не в межах повноважень та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; без використання повноважень з метою, з якою це повноваження надано; необґрунтовано, тобто без урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

За наведених підстав, колегія суддів не вбачає підстав для скасування оскаржуваної постанови, та задоволення апеляційної скарги.

Судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому колегія суддів, апеляційну скаргу залишає без задоволення, а судове рішення без змін.

Згідно до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Колегія суддів, дійшла до висновку, що постанова суду першої інстанції не підлягає скасуванню, а апеляційна скарга - задоволенню.

Керуючись ст. 243, 250, 310, 315, 321 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Сумській області залишити без задоволення.

Рішення Сумського окружного адміністративного суду від 03.05.2018 по справі № 818/1363/18 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

.

Головуючий суддя Л.О. ДонецьСудді Л.В. Мельнікова С.П. Жигилій Повний текст постанови складено 10.08.2018.