Постанова № 75803530, 07.08.2018, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.08.2018
Номер справи
607/10589/17-а
Номер документу
75803530
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 серпня 2018 рокуЛьвів№ 876/11969/17

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Довгополова О.М.,

суддів Ільчишин Н.В., Шинкар Т.І.,

з участю секретаря судового засідання Омеляновської Л.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області на постанову Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 07 листопада 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити дії,-

суддя (судді) в суді першої інстанції – ОСОБА_2,

час ухвалення рішення: 12:54:19,

місце ухвалення рішення – м. Тернопіль,

дата складання повного тексту рішення не вказана,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом до Тернопільського об’єднаного Управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, в якому просила суд визнати неправомірними дії Тернопільського об’єднаного Управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо відмови у призначенні їй пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Зобов’язати Тернопільське об’єднане Управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області призначити їй пенсію за віком на пільгових умовах, відповідно до пункту «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» із 11.04.2017 року.

Постановою Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 07 листопада 2017 року позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення комісії Тернопільського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області для розгляду питань, пов»язаних з призначенням пенсій, відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» №46 від 14 липня 2017 року, щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах по списку №2 згідно пункту «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Зобов’язано Тернопільське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Тернопільської області зарахувати ОСОБА_1 до стажу роботи, який дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», стаж роботи сортувальником - обробником шкур (щетини) шкірозасолювального цеху ВАТ «Тернопільський м’ясокомбінат» з 13.10.1983 року по 22.07.1997 року та призначити їй пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з 11 квітня 2017 року. Відшкодовано ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Тернопільського об’єднаного Управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області 640 (шістсот сорок) грн. судового збору, сплаченого нею при зверненні із позовом в суд.

Постанова мотивована тим, що відповідно до Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992р. №442, пенсії за віком на пільгових умовах за списками №1 і 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення, затверджуваними Кабінетом Міністрів України, призначаються за результатами атестації робочих місць. Відповідно до пунктів 1, 2 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 серпня 1992 року№ 442, атестація робочих місць за умовами праці проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров'я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому. Основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах. Згідно з пунктом 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці атестація робочих місць за умовами праці проводиться в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років.

Не погодившись із ухваленим судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, у якій, з посиланням на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить його скасувати та ухвалити нове судове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.

Вимоги апеляційної скарги обґрунтовує тим, що посади, на яких був зайнятий позивач, працюючи на Тернопільському м’ясокомбінаті, не передбачені Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників зі шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 року №162, який був чинний в період роботи позивача.

Відзиву на апеляційну скаргу від позивача не надходило.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється відповідно до ч. 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України у зв’язку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі.

Суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги (частина перша статті 308 КАС України).

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що подана скарга не підлягає задоволенню з наступних мотивів.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується наявними в матеріалах справи копіями записів в трудовій книжці серії БТ-І №7022294, ОСОБА_1 з 19.02.1982 р. прийнята розбирачем субпродуктів в МЖЦ Тернопільського м’ясокомбінату, з 13.10.1983 р. переведена сортувальником-обробником щетини ЦТФ, з 22.07.1997 р. переведена пакувальником ковбасних виробів сиров’яленого відділу МПЦ по 3 розряду, з 09.11.1999 р. звільнена з роботи.

Згідно Висновку щодо якості проведеної атестації робочих місць за умовами праці ВАТ «Тернопільський м’ясокомбінат» від 31.10.2000 року №190/05 підтверджено право на пенсію за віком на пільгових умовах «сортувальника шкур», коду 2241500а-18700, яку позивач обіймала.

Наказом ВАТ «Тернопільський м’ясокомбінат» від 16.08.1996 року № 275 та Наказом Тернопільського виробничого об’єднання м’ясної промисловості» від 15.07.1994 року № 170 і додатку до нього, підтверджується робота у шкідливих і важких умовах праці та відповідно право на пільгову пенсію посади – сортувальника шкур, засолювальника шкур.

Архівним витягом від 24.03.2017 року за № 116, наданим архівним відділом Тернопільської районної державної адміністрації, підтверджуються та співпадають дані записів у трудовій книжці серії БТ-І №7022294 ОСОБА_1 згідно наказів від 19.02.1982 р. та 20.10.1983 року.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції і вважає його таким, що відповідає правильно застосованим нормам матеріального та процесуального права з огляду на наступне.

Відповідно до частин першої, другої та третьої статті 242 КАС України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.

Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з’ясованих обставин в адміністративній справі, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить із того, що відповідно до п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Працівникам, які не мають стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого загального стажу роботи пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування": чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи; жінкам - на 1 рік за кожні 2 роки такої роботи. Зазначене зменшення пенсійного віку жінкам застосовується також у період збільшення віку виходу на пенсію по 31 грудня 2021 року.

Відповідно до п.1 Постанови Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 «Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Відповідно до наявних в матеріалах справи копій записів з трудової книжки ОСОБА_1 її загальний трудовий стаж становить понад 35 років, з яких 13 років 08 місяців 09 днів (із 13.10.1983 р. по 22.07.1997 р.) на роботах з шкідливими (важкими) умовами праці за професією, яка передбачена в Списку №2.

Відповідно до частини 3 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України 18.11.2005 року за №383, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.12.2005 року за №1451/11731, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. При цьому до пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати внесення цієї посади чи професії до Списків.

Посада «Сортувальники шкур», яку обіймала позивач в період 1983-1997 роках віднесена до: коду 2241500а-18700, пункту 15 (Первинна обробка шкур на м'ясокомбінатах і сільськогосподарських підприємствах), розділу XXII (Харчова промисловість) Списку №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників з шкідливими та важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 11.03.1994 року за №162.

Відповідно до Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992р. №442, пенсії за віком на пільгових умовах за списками №1 і 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення, затверджуваними Кабінетом Міністрів України, призначаються за результатами атестації робочих місць.

Відповідно до пунктів 1, 2 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 серпня 1992 року № 442, атестація робочих місць за умовами праці проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров'я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому. Основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.

Відповідно до наявного в матеріалах справи Висновку №190/05 від 31.10.2000 р. Державної експертизи умов праці Департаменту соціального захисту населення Тернопільської ОДА ВАТ «Тернопілький м’ясокомбінат» у 2000 році провело атестацію робочих місць у відповідності до вимог Порядку, затвердженого Постановою КМУ від 01.08.1992р. №442 та підтверджено право на пенсію за віком на пільгових умовах працівникам робочих місць.

Виходячи з вищенаведеного та оцінивши подані сторонами докази в їх сукупності, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про те, що слід визнати протиправною відмову Тернопільського об’єднаного Управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області у призначенні ОСОБА_1 пенсії на пільгових умовах відповідно до пункту «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та зобов’язати Тернопільське об’єднане Управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу роботи, який дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», стаж роботи сортувальником - обробником шкур (щетини) шкірозасолювального цеху ВАТ «Тернопільський м’ясокомбінат» з 13.10.1983 року по 22.07.1997 року та призначити їй пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з 11 квітня 2017 року.

Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду – без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують і не дають підстав стверджувати про порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а тому апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду – без змін.

Керуючись ст. ст. 308, 310, п. 1 ч. 1 ст. 315, ст. ст. 316, 321, 322, ч. 1 ст. 325 КАС України, суд –

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області залишити без задоволення.

Постанову Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 07 листопада 2017 року у справі № 607/10589/17 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити дії – залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом тридцяти днів з дня її прийняття (проголошення), а у разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину судового рішення або розгляд справи (вирішення питання) здійснювався без повідомлення (виклику) учасників справи – протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя ОСОБА_3 судді ОСОБА_4 ОСОБА_5 Повне судове рішення складено 09.08.2018 р.