
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 826/16528/17 Суддя (судді) першої інстанції: Кузьменко А.І.
Суддя-доповідач - Кучма А.Ю.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 серпня 2018 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючого-судді: Кучми А.Ю.
суддів: Бєлової Л.В., Безименної Н.В.
за участю секретаря: Тищенко Н.В.,
розглянувши за відсутності осіб, які беруть участь в справі, без здійснення фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу відповідно до ст. 229 КАС України у відкритому судовому засіданні в залі суду апеляційну скаргу Державної служби геології та надр України на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 30.04.2018 (м. Київ, дата складання повного тексту не зазначається) у справі за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства «Укргазвидобування» до Державної служби геології та надр України про визнання протиправною та зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И Л А:
ПАТ «Укргазвидобування» звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Державної служби геології та надр України про визнання протиправною бездіяльності Державної служби геології та надр України щодо нездійснення розгляду та неприйняття рішення у встановлений строк з приводу заяви Публічного акціонерного товариства «Укргазвидобування», поданої листом від 03.02.2017 №3/2-01-991, щодо надання спеціального дозволу на користування надрами з метою геологічного вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі, дослідно-промислову розробку родовищ, з подальшим видобуванням нафти і газу (промислова розробка родовищ) Тростянецької площі, розташованої у Івано-Франківській області строком на 20 років; визнання протиправною відмови Державної служби геології та надр України, оформлену листом від 05.09.2017 №19992/03/12-17, в наданні Публічному акціонерному товариству «Укргазвидобування» спеціального дозволу на користування надрами з метою геологічного вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислову розробку родовищ, з подальшим видобуванням нафти і газу (промислова розробка родовищ) Тростянецької площі, розташованої у Івано-Франківській області строком дій на 20 років, за заявою, поданою листом від 03.02.2017 № 3/2-01-991; зобов'язання Державну службу геології та надр України вчинити дії з надання Публічному акціонерному товариству «Укргазвидобування» спеціального дозволу на користування надрами з метою геологічного вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислову розробку родовищ, з подальшим видобування нафти і газу (промислова розробка родовищ) Тростянецької площі, розташованої у Івано-Франківській області строком дій на 20 років, шляхом надання Публічному акціонерному товариству «Укргазвидобування» спеціального дозволу на користування надрами з метою геологічного вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислову розробку родовищ, з подальшим видобування нафти і газу (промислова розробка родовищ) Тростянецької площі, розташованої у Івано-Франківській області строком дій на 20 років.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 30.04.2018 адміністративний позов Публічного акціонерного товариства «Укргазвидобування» задоволено частково, визнано протиправною бездіяльність Державної служби геології та надр України щодо нездійснення розгляду та неприйняття рішення у встановлений законодавством строк за заявою Публічного акціонерного товариства «Укргазвидобування», поданою листом від 03.03.2017 №3/2-01-991, щодо надання спеціального дозволу на користування надрами з метою геологічного вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі, дослідно-промислову розробку родовищ, з подальшим видобуванням нафти і газу (промислова розробка родовищ) Тростянецької площі, розташованої у Івано-Франківській області строком на 20 років; визнано протиправним рішення Державної служби геології та надр України, оформлене листом від 05.09.2017 №19992/03/12-17, про відмову в наданні Публічному акціонерному товариству «Укргазвидобування» спеціального дозволу на користування надрами з метою геологічного вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислову розробку родовищ, з подальшим видобуванням нафти і газу (промислова розробка родовищ) Тростянецької площі, розташованої у Івано-Франківській області строком дій на 20 років; зобов'язано Державну службу геології та надр України повторно розглянути заяву Публічного акціонерного товариства «Укргазвидобування» від 03.02.2017 №3/2-01-991 про надання спеціального дозволу на користування надрами з метою геологічного вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислову розробку родовищ, з подальшим видобування нафти і газу (промислова розробка родовищ) Тростянецької площі, розташованої у Івано-Франківській області строком дій на 20 років, разом з доданими до неї документами у строки та в порядку, визначені діючим, на момент подання такої заяви, законодавством.
Не погоджуючись з судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі. Свої вимоги апелянт обґрунтовує тим, що надання спеціального дозволу на користування надрами без проведення аукціону на підставі пп.13 п.8 Порядку №615, редакція якого втратила чинність, є неможливим, оскільки за своєю правовою природою норми Порядку №615 є процедурними (процесуальними) нормами, тому з набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України №277 (тобто з 01.04.2017) заяви позивача на отримання спеціальних дозволів на користування надрами підлягали розгляду у діючій редакції Порядку №615.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на момент подачі ним заяви від 03.02.2017 №3/2-01-991 пп. 13 п. 8 Порядку №615, який був виключений лише з 01.04.2017, передбачав можливість отримання без аукціонів спеціальних дозволів для суб'єктів, на яких, згідно із законом, покладено виконання спеціальних обов'язків на ринку природного газу.
Позиція відповідача обґрунтована тим, що позивач не одержав погодження органів, встановлених в п. 9 Порядку №615 в повному обсязі.
Особи, які беруть участь в справі в судове засідання не з'явилися, про дату та час слухання справи були повідомлені належним чином.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду - без змін.
Згідно з ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судом першої інстанції встановлено, що листом від 03.02.2017 року №3/2-01-991 ПАТ «Укргазвидобування» подало до Державної служби геології та надр України, відповідно до пп. 13 п. 8 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 №615, заяву про надання спеціального дозволу на користування надрами з метою геологічного вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислову розробку родовищ, з подальшим видобування нафти і газу (промислова розробка родовищ) Тростянецької площі, розташованої у Івано-Франківській області строком дій на 20 років разом з пояснювальною запискою з обґрунтуванням необхідності проведення геологорозвідувальних робіт на ділянці надр із зазначенням мети її геологічного вивчення, потужності підприємства, каталогом географічних координат кутових точок ділянки надр із зазначенням її площі, погодженням, графічними матеріалами, оглядовою картою (масштаб 1:200000), ситуаційним планом з нанесеними межами площі геологічного вивчення та географічними координатами її кутових точок, оглядовою геологічною картою з лінією проектного геологічного розрізу, геологічним розрізом по лінії І-І.
Листом від 05.09.2017 №19992/03/12-17 відповідач відмовив у наданні спеціального дозволу на підставі п. 19 Порядку №615 та повернув позивачу заяву з доданими документами у зв'язку із виключенням пп. 13 п. 8 Порядку №615 постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.2016 року №277.
В даному листі зазначено, що в межах заявленої позивачем ділянки розташована: Міжрічинська площа (спеціальний дозвіл від 07.06.2006 №2796), власник спеціального дозволу надсилав заяву з документами на продовження дії даного спеціального дозволу; Вигода - Витвицьке родовище (спеціальний дозвіл від 16.06.1998 №1435), власник спеціального дозволу надсилав заяву з документами на продовження дії даного спеціального дозволу; Гошівська, Болехівсько - Смолянська площі (заяви на отримання спеціальних дозволів на користування надрами з метою геологічного вивчення, у тому числі дослідно-промислової розробки з подальшим видобування нафти, газу (промислова розробка родовищ) за процедурою аукціону).
Позивач, вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо нездійснення розгляду та неприйняття рішення у встановлений строк з приводу заяви від 03.02.2017 №3/2-01-991 та відмову у видачі спеціального дозволу на користування надрами Тростянецької площі, звернувся з даним адміністративним позовом до суду.
Суд першої інстанції задовольняючи частково позовні вимоги дійшов до висновку щодо протиправної бездіяльності відповідача в частині нездійснення розгляду та неприйняття рішення у встановлений строк з приводу заяви позивача від 03.02.2017 №3/2-01-991 та необґрунтованості відмови у видачі спеціального дозволу на користування надрами Тростянецької площі.
Відповідно до ч. 1 ст. 20 Кодексу України про надра для геологічного вивчення, в тому числі для дослідно-промислової розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного значення, надра надаються у користування без надання гірничого відводу після одержання спеціального дозволу на геологічне вивчення надр.
Згідно ч. 2 ст. 16 Кодексу України про надра спеціальні дозволи на користування надрами надаються переможцям аукціонів, крім випадків, визначених Кабінетом Міністрів України, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, або Радою міністрів Автономної Республіки Крим щодо розробки родовищ корисних копалин місцевого значення на території Автономної Республіки Крим. Порядок проведення аукціонів з продажу спеціальних дозволів на користування надрами та порядок їх надання встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Згідно ч. 1 ст. 14 Закону України «Про нафту і газ» спеціальні дозволи на користування нафтогазоносними надрами надаються переможцям аукціонів, крім випадків, визначених Кабінетом Міністрів України, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр. Порядок проведення аукціонів з продажу спеціальних дозволів на користування надрами та порядок їх надання встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Питання надання спеціальних дозволів на користування надрами у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також визначає процедуру продовження строку дії, переоформлення, видачі дубліката, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін врегульовано Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами затверджено постановою Кабінету Міністрів України № 615 від 30.05.2011.
Пунктом 2 Порядку установлено, що дозволи надаються Держгеонадрами переможцям аукціонів з їх продажу та без проведення аукціонів у випадках, передбачених пунктом 8 цього Порядку, органом з питань надання дозволу, крім корисних копалин місцевого значення на території Автономної Республіки Крим, дозволи на видобування яких надаються Радою міністрів Автономної Республіки Крим згідно із цим Порядком.
На момент звернення позивача із заявою щодо отримання спеціального дозволу на користування надрами пп. 13 п. 8 цього Порядку передбачалось, що без проведення аукціону дозвіл надається у разі геологічного вивчення, в тому числі дослідно-промислової розробки та видобування корисних копалин акціонерними товариствами, 100 відсотків акцій яких належать державі, та суб'єктами ринку природного газу, на яких для забезпечення загальносуспільних інтересів згідно із законом покладено виконання спеціальних обов'язків на ринку природного газу та у статутному капіталі яких не менш як 100 відсотків акцій належать господарському товариству, єдиним акціонером якого є держава.
За змістом пункту 25 Порядку про надання, продовження строку дії, зупинення, поновлення, переоформлення, видачу дубліката, анулювання дозволу та внесення змін до нього орган з питань надання дозволу видає наказ, а Рада міністрів Автономної Республіки Крим - розпорядження. З метою попереднього розгляду матеріалів щодо надання, продовження строку дії, зупинення, поновлення, переоформлення, анулювання дозволів та внесення до них змін Держгеонадра або Рада міністрів Автономної Республіки Крим відповідно до повноважень утворює комісію з питань надрокористування та затверджує положення про неї. До складу комісії з питань надрокористування, що утворюється органом з питань надання дозволу, включаються спеціалісти Секретаріату Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади. Положення про зазначену комісію та її персональний склад затверджуються органом з питань надання дозволу за погодженням з Мінприроди. Наказ органу з питань надання дозволу про надання дозволу розміщується протягом п'яти днів на офіційному веб-сайті органу з питань надання дозволу. Наказ органу з питань надання дозволу та розпорядження Ради міністрів Автономної Республіки Крим про зупинення, анулювання дозволу, рішення про відмову в наданні чи продовженні строку дії дозволу можуть бути оскаржені в установленому законодавством порядку.
Таким чином, за результатами розгляду заяви позивача щодо отримання спеціального дозволу на користування надрами Державна служба геології та надр України зобов'язана була видати наказ, якому має передувати певна процедура.
У постанові від 12.09.2017 у справі № 826/6873/16 Верховний Суд України дійшов висновку, що листи Держгеонадр, якими заяви разом з доданими до них документами повернуто, не можуть вважатися рішеннями про відмову у видачі спеціальних дозволів.
Отже, приймаючи до уваги, що відповідачем відповідний наказ не видано, слід погодитись з висновком суду першої інстанції про те, що Державна служба геології та надр України допустила протиправну бездіяльність.
Крім того, згідно зі Статутом ПАТ «Укргазвидобування», останнє є суб'єктом ринку природного газу, на якого, для забезпечення загальносуспільних інтересів, згідно із законом покладено виконання спеціальних обов'язків на ринку природного газу, та у статутному капіталі якого не менш 100% акцій належать господарському товариству, єдиним акціонером якого є держава.
Наведене свідчить, що позивач є тим суб'єктом, який мав право отримати дозвіл без проведення аукціону на підставі пп. 13 п. 8 Порядку №615 (в редакції, що діяла до 01.04.2017).
Разом із тим, відповідач повинен був повернути заяву ПАТ «Укргазвидобування» від 03.02.2017 разом з доданими до неї документами, якщо існували підстави для її повернення, що передбачено абзацом 22 п.8 Порядку №615. Натомість, документи були прийняті відповідачем, а в матеріалах справи відсутні будь-які докази їх невідповідності вимогам Порядку №615.
Як вбачається з матеріалів справи, після прийняття заяви ПАТ «Укргазвидобування» разом з пакетом документів, на виконання вимог Порядку №615, Державна служба геології та надр України листом від 09.02.2017 звернулась до Івано-Франківської обласної ради та Міністерства екології та природних ресурсів України щодо розгляду питання надання погодження отримання ПАТ «Укргазвидобування» спеціального дозволу.
31.03.2017 за вихідним №5/26-6/2517 Міністерство екології та природних ресурсів України направило на адресу Державної служби геології та надр України копію наказу Мінприроди «Про погодження надання надр у користування» від 31.03.2017 №153 та Протокол засідання Комісії з питань погодження надр у користування Міністерства екології та природних ресурсів України від 30.03.2017 - 31.03.2017 № 18, відповідно до яких ПАТ «Укргазвидобування» надано погодження на користування надрами з метою геологічного вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислової розробки родовищ, з подальшим видобуванням нафти, газу (промислова розробка родовищ) Тростянецької площі, розташованої у Івано-Франківській області.
23.05.2017 за вихідним №11-137/732/053 Івано-Франківська обласна рада повернула на адресу Державної служби геології та надр України матеріали про надання погодження щодо видачі ПАТ «Укргазвидобування» спеціального дозволу на користування надрами з метою геологічного вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислової розробки родовищ, з подальшим видобуванням нафти, газу (промислова розробка родовищ) Тростянецької площі та повідомило, що вказане питання було розглянуто на 15 сесії обласної ради сьомого демократичного скликання 12.05.2017, однак, за наслідками голосування, рішення не прийнято.
Таким чином, Івано-Франківської обласною радою фактично не надано ні позитивної ні негативної відповіді щодо погодження видачі відповідного дозволу, як це передбачено діючим законодавством.
Будь - яких інших документів щодо розгляду матеріалів про надання погодження щодо видачі ПАТ «Укргазвидобування» спеціального дозволу на користування надрами з метою геологічного вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислової розробки родовищ, з подальшим видобуванням нафти, газу (промислова розробка родовищ) Тростянецької площі та прийняття негативного або позитивного рішення Івано-Франківською обласною радою матеріали справи не містять, що, в силу приписів п. 9 Порядку №615, свідчить про погодження останньою надання дозволу ПАТ «Укргазвидобування».
Суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що ПАТ «Укргазвидобування» 03.02.2017 подано до Державної служби геології та надр України документи в порядку, передбаченому законодавством, яке діяло на момент подачі документів, в документах містилися достовірні дані, документи відповідали вимогам законодавства та було отримано всі передбачені Порядком №615 погодження.
На підставі вказаних вище документів, відповідач повинен був прийняти відповідне рішення про надання або відмову у наданні ПАТ «Укргазвидобування» спеціального дозволу на користування надрами.
Пункт 19 Порядку № 615 (у редакції чинній на момент звернення із заявою) містить перелік підстав для прийняття рішення про відмову в наданні дозволу.
Разом зі тим, наявність інформації, розміщеної в базі даних ДНВП «Геоінформ України» щодо розташування в межах заявленої ділянки інших площ не є підставою для відмови у наданні дозволу у розумінні чинного законодавства України, що регулює спірні правовідносини.
Крім того, посилання відповідача на виключення пп. 13 п. 8 Порядку №615 є необґрунтованими, оскільки вказаний підпункт виключено постановою Кабінету Міністрів України №277 з 01.04.2017, тому відповідач при прийнятті рішення про видачу або відмову у видачі спеціального дозволу повинен був керуватися законодавством, чинним на момент звернення позивача із відповідною заявою до Держгеонадра (03.02.2017), а не законодавством, чинним на момент прийняття відповідного рішення.
За таких підстав, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про обґрунтованість позовних вимог ПАТ «Укргазвидобування» в частині визнання протиправною бездіяльності Державної служби геології та надр України щодо нездійснення розгляду та неприйняття рішення у встановлений строк з приводу заяви Публічного акціонерного товариства «Укргазвидобування», поданої листом від 03.02.2017 №3/2-01-991, щодо надання спеціального дозволу на користування надрами з метою геологічного вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі, дослідно-промислову розробку родовищ, з подальшим видобуванням нафти і газу (промислова розробка родовищ) Тростянецької площі, розташованої у Івано-Франківській області строком на 20 років та визнання протиправною відмови, оформленої листом відповідача від 05.09.2017, у видачі такого спеціального дозволу.
Крім того, щодо позовних вимог ПАТ «Укргазвидобування» про зобов'язання відповідача вчинити дії з надання Публічному акціонерному товариству «Укргазвидобування» спеціального дозволу на користування надрами з метою геологічного вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислову розробку родовищ, з подальшим видобування нафти і газу (промислова розробка родовищ) Тростянецької площі, розташованої у Івано-Франківській області строком дій на 20 років, шляхом надання Публічному акціонерному товариству «Укргазвидобування» такого дозволу, судом першої інстанції вірно зазначено, що прийняття рішення про видачу або відмову у видачі спеціальних дозволів є дискреційними повноваженнями компетентного органу, а тому навіть у разі встановлення протиправності дій/рішення суб'єкта владних повноважень суд не може втручатися у дискреційні повноваження такого суб'єкта та зобов'язувати його прийняти певне рішення щодо видачі дозволу.
Належним та ефективним способом захисту порушеного права позивача є зобов'язання Державної служби геології та надр України повторно розглянути заяву Публічного акціонерного товариства «Укргазвидобування» від 03.02.2017 №3/2-01-991 про надання спеціального дозволу на користування надрами з метою геологічного вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислову розробку родовищ, з подальшим видобування нафти і газу (промислова розробка родовищ) Тростянецької площі, розташованої у Івано-Франківській області строком дій на 20 років разом з доданими до неї документами у строки та в порядку, визначені діючим, на момент подання такої заяви, законодавством.
Доводи викладені в апеляційній скарзі не спростовують висновків викладених в рішенні суду першої інстанції, не містять нових доказів, які б підтвердили правомірність дій відповідача та обґрунтованість наданої відмови.
З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів приходить до висновку, що постанова суду є законною і обґрунтованою, ухвалена з дотриманням норм матеріального та процесуального права, а тому підстав для її скасування не має.
Керуючись ст. ст. 242, 243, 251, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Державної служби геології та надр України залишити без задоволення, а рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 30.04.2018 - без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття та може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені ст.ст. 328, 329 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 10.08.2018.
Головуючий-суддя: А.Ю. Кучма
Судді: Л.В. Бєлова
Н.В. Безименна