
Справа № 815/1223/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 серпня 2018 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
судді - Бутенка А.В.,
за участю секретаря - Філімоненка А.О.,
сторін:
представник позивача - Димовчі М.І. (за довіреністю),
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Компанії Хан Інтернешнл Корп. (місцезнаходження: 49428, Респулика Корея, Донгмей-Ро, 15 Биол-Джил, Саха-Джу, Бусан, офіс № 201) до Державного реєстрартора Комунального підприємства Новоселівської сільської ради «Регіональне бюро державної реєстрації» Бондара Олексія Миколайовича (місцезнаходження: 67330, Одеська обл., Березівський район, село Новоселівка, вул. Нова, 77-А), за участю 3-х осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - Товариства з обмеженою відповідальністю «Романов» (місцезнаходження: 03055, м. Київ, пров. Тбіліський, 4/10), Новоселівської сільської ради Березівського району Одеської області (місцезнаходження: 67330, Одеська обл., Березівський район, село Новоселівка, вул. Нова, 77-А), Товариства з обмеженою відповідальністю «Романовв» (місцезнаходження: 65026, м. Одеса, вул. Буніна, 10 (офіс)), громадянина Молдови ОСОБА_5 про визнання протиправним та скасування рішення, -
ВСТАНОВИВ:
З позовом до суду звернулась Компанія Хан Інтернешнл Корп. до Державного реєстратора Комунального підприємства Новоселівської сільської ради «Регіональне бюро державної реєстрації» Бондара Олексія Миколайовича, за участю 3-х осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - Товариства з обмеженою відповідальністю «Романов», Новоселівської сільської ради Березівського району Одеської області, Товариства з обмеженою відповідальністю «Романовв», в якому просила суд визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора Комунального підприємства Новоселівської сільської ради «Регіональне бюро державної реєстрації» (код ЄДРПОУ 40379752) Бондаря Олексія Миколайовича «Про державну реєстрацію прав та їх обтяжень», індексний номер: 37562633 від 13.10.2017 10:25:27, на підставі якого було внесено реєстраційний запис № 22816223 про право власності ТОВ «Романовв» (код ЄДРПОУ 41622608) на об'єкти нерухомості, що розташовані за адресою: АДРЕСА_1 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 103665751108).
У підготовчому засіданні 08.05.2018 року до участі у справі залучено 3 особу, яка не заявляє самостійних вимог, громадянина Молдови ОСОБА_5, в зв'язку з наявністю договору купівлі-продажу (а.с.104), представник якого з'явився.
11.06.2018 року у підготовче засідання сторони не прибули, тому суд, відповідно до ч. 4 ст. 173 КАС України, вирішив продовжити строк підготовчого провадження на тридцять днів.
У судове засідання 01.08.2018 року прибув представник позивача, інші учасники справи у судове засідання не прибули, про дату, час та місце судового засідання повідомлялись належним чином.
Представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив позов задовольнити.
Суд зазначає, що у встановлені судом строки від відповідача та третіх осіб відповідних відзиву, заперечень проти позову та пояснень по справі до суду не надходило.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані учасниками судового процесу докази, проаналізувавши положення чинного законодавства, суд встановив наступні факти та обставини.
Відповідно до договору оренди земельної ділянки несільськогосподарського призначення від 20.09.2005р., ТОВ «Романов» орендувало у Іллічівської міської ради Одеської області земельну ділянку загальною площею 2,1446 га. у АДРЕСА_1.
У подальшому на зазначеній земельній ділянці, за рахунок залучених кредитних коштів від Компанії Хан Інтернешнл Корп., ТОВ «Романов» збудувало цілісний майновий комплекс лікеро-горілчаного заводу, з адміністративними будівлями та спорудами, що підтверджується копією Свідоцтва про право власності на об'єкти нерухомості.
30.03.2011р. між Компанією Хан Інтернешнл Корп. та ТОВ «Романов» був укладений іпотечний договір, згідно якого, іпотекою за цим договором забезпечується виконання іпотекодавцем, в особі - ТОВ «Романов» зобов'язань перед іпотекодержателем - Компанією Хан Інтернешнл Корп., що виникають з кредитного договору №1 від 25.10.2001р. у сумі 2 621 644,00 дол. США та кредитного договору №3 від 01.09.2004р. у сумі 1 500 000,00 дол. США. Зазначений договір, був посвідчений приватним нотаріусом Іллічівського міського нотаріального округу Одеської області Шевченко В.М. та зареєстровано у реєстрі за №1067.
На підставі іпотечного договору, приватним нотаріусом Іллічівського міського нотаріального округу Одеської області Шевченко В.М. був внесений 30.03.2011р. реєстраційний запис про обтяження предмету іпотеки, а саме: об'єктів нерухомості, які розташовані за адресою: АДРЕСА_1 та внесено реєстраційний запис до Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна про заборону відчуження предмету іпотеки.
13.10.2017 року, державним реєстратором Комунального підприємства Новоселівської сільської ради «Регіональне бюро державної реєстрації» (код ЄДРПОУ 40379752) Бондарем О.М. прийнято рішення «Про державну реєстрацію прав та їх обтяжень», індексний номер: 37562633, на підставі якого було внесено реєстраційний запис № 22816223 про право власності ТОВ «Романовв» (код ЄДРПОУ 41622608) на об'єкти нерухомості, що розташовані за адресою: АДРЕСА_1 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 103665751108).
Позивач зазначає, що вказане рішення прийняте відповідачем всупереч діючим записам про іпотеку та заборону на відчуження предмету іпотеки та протиправними діями відповідача предмет іпотеки був виведений з-під власності боржника та на даний час знаходиться у розпорядженні іншої особи, яка не несе зобов'язань по іпотечному та кредитному договору.
Враховуючи зазначене, позивач звернувся з цим позовом до суду.
Оцінюючи оскаржувані рішення суб`єкта владних повноважень, суд з урахуванням приписів ч. 2 ст. 2 КАС України дійшов висновку про задоволення позовних вимог, виходячи з наступних підстав.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Нормативно-правовим актом, який регулює відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, і спрямований на забезпечення визнання та захисту державою таких прав, є Закон України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» №1952-IV від 01.07.2004р.
Так, у силу п. 1 ч. 1 ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» №1952-IV від 01.07.2004р., державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Державній реєстрації прав, зокрема, підлягає право власності (п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»).
Згідно з ч. 3 ст. 10 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» №1952-IV від 01.07.2004р. державний реєстратор: 1) встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема: відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення у випадках, передбачених законом; відповідність повноважень особи, яка подає документи для державної реєстрації прав; відповідність відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що містяться у Державному реєстрі прав, відомостям, що містяться у поданих документах; наявність обтяжень прав на нерухоме майно; наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або відповідний правочин пов'язує можливість виникнення, переходу, припинення речового права, що підлягає державній реєстрації; 2) перевіряє документи на наявність підстав для зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідні рішення; 3) під час проведення державної реєстрації прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року, запитує від органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та/або реєстрацію прав, інформацію (довідки, копії документів тощо), необхідну для такої реєстрації, у разі відсутності доступу до відповідних інформаційних систем, документів та/або у разі, якщо відповідні документи не були подані заявником. Органи державної влади, підприємства, установи та організації зобов'язані безоплатно протягом трьох робочих днів з моменту отримання запиту надати державному реєстратору запитувану інформацію в паперовій та (за можливості) в електронній формі; 4) під час проведення державної реєстрації прав на земельні ділянки використовує відомості Державного земельного кадастру шляхом безпосереднього доступу до нього у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України; 5) відкриває та/або закриває розділи в Державному реєстрі прав, вносить до нього записи про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об'єкти та суб'єктів таких прав; 6) присвоює за допомогою Державного реєстру прав реєстраційний номер об'єкту нерухомого майна під час проведення державної реєстрації прав; 7) виготовляє електронні копії документів та розміщує їх у реєстраційній справі в електронній формі у відповідному розділі Державного реєстру прав (у разі якщо такі копії не були виготовлені під час прийняття документів за заявами у сфері державної реєстрації прав); 8) формує документи за результатом розгляду заяв у сфері державної реєстрації прав; 9) формує та веде реєстраційні справи у паперовій формі. Ведення реєстраційної справи у паперовій формі здійснюється виключно державними реєстраторами, які перебувають у трудових відносинах з виконавчими органами міських рад міст обласного та/або республіканського Автономної Республіки Крим значення, Київською, Севастопольською міськими, районними, районними у містах Києві та Севастополі державними адміністраціями, за місцезнаходженням відповідного майна; 10) здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.
У відповідності до ч. 1 ст. 18 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» №1952-IV від 01.07.2004р., державна реєстрація прав проводиться в такому порядку: 1) формування та реєстрація заяви в базі даних заяв; 2) прийняття документів, що подаються разом із заявою про державну реєстрацію прав, виготовлення їх електронних копій шляхом сканування (у разі подання документів у паперовій формі) та розміщення їх у Державному реєстрі прав; 3) встановлення черговості розгляду заяв про державну реєстрацію прав, що надійшли на розгляд; 4) перевірка документів на наявність підстав для зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав, зупинення державної реєстрації прав та прийняття відповідних рішень; 5) прийняття рішення про державну реєстрацію прав або про відмову в такій реєстрації; 6) відкриття (закриття) розділу в Державному реєстрі прав та/або внесення до Державного реєстру прав відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об'єкти та суб'єктів цих прав; 7) формування інформації з Державного реєстру прав для подальшого використання заявником; 8) видача документів за результатом розгляду заяв у сфері державної реєстрації прав.
Статтею 27 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» №1952-IV від 01.07.2004р., визначено, що державна реєстрація права власності та інших речових прав проводиться на підставі: 1) укладеного в установленому законом порядку договору, предметом якого є нерухоме майно, речові права на яке підлягають державній реєстрації, чи його дубліката; 2) свідоцтва про право власності на частку у спільному майні подружжя у разі смерті одного з подружжя, виданого нотаріусом або консульською установою України, чи його дубліката; 3) свідоцтва про право на спадщину, виданого нотаріусом або консульською установою України, чи його дубліката; 4) виданого нотаріусом свідоцтва про придбання майна з прилюдних торгів (аукціонів) та свідоцтва про придбання майна з прилюдних торгів (аукціонів), якщо прилюдні торги (аукціони) не відбулися, чи їх дублікатів; 5) свідоцтва про право власності, виданого органом приватизації наймачам житлових приміщень у державному та комунальному житловому фонді, чи його дубліката; 6) свідоцтва про право власності на нерухоме майно, виданого до 1 січня 2013 року органом місцевого самоврядування або місцевою державною адміністрацією, чи його дубліката; 7) рішення про закріплення нерухомого майна на праві оперативного управління чи господарського відання, прийнятого власником нерухомого майна чи особою, уповноваженою управляти таким майном; 8) державного акта на право приватної власності на землю, державного акта на право власності на землю, державного акта на право власності на земельну ділянку або державного акта на право постійного користування землею, виданих до 1 січня 2013 року; 9) рішення суду, що набрало законної сили, щодо права власності та інших речових прав на нерухоме майно; 10) ухвали суду про затвердження (визнання) мирової угоди; 11) заповіту, яким установлено сервітут на нерухоме майно; 12) рішення уповноваженого законом органу державної влади про повернення об'єкта нерухомого майна релігійній організації; 13) рішення власника майна, уповноваженого ним органу про передачу об'єкта нерухомого майна з державної у комунальну власність чи з комунальної у державну власність або з приватної у державну чи комунальну власність; 14) інших документів, що відповідно до законодавства підтверджують набуття, зміну або припинення прав на нерухоме майно.
Судом встановлено, що рішення державного реєстратора Комунального підприємства Новоселівської сільської ради «Регіональне бюро державної реєстрації» (код ЄДРПОУ 40379752) Бондаря Олексія Миколайовича «Про державну реєстрацію прав та їх обтяжень», індексний номер: 37562633 від 13.10.2017 10:25:27, на підставі якого було внесено реєстраційний запис № 22816223 про право власності ТОВ «Романовв» (код ЄДРПОУ 41622608) на об'єкти нерухомості, що розташовані за адресою: АДРЕСА_1 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 103665751108) прийнято, у зв'язку з виникненням права власності на підставі акту передачі, серія та номер: б/н, виданого 10.10.2017 року, видавник ТОВ "Романовв" та ОСОБА_7; Протоколу, серія та номер 1, виданого 26.09.2017 року ТОВ "Романовв".
В свою чергу, суд критично оцінює дії відповідача щодо прийняття оскаржуваного рішення, оскільки згідно з витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, державна реєстрація ТОВ "Романовв" код ЄДРПОУ 41622608 відбулась 29.09.2017 року, тобто після складання протоколу.
Враховуючи зазначене, суд дійшов висновку, що відповідачем прийнято оскаржуване рішення на підставі Протоколу, серія та номер 1, виданий 26.09.2017 року, який не мав жодної юридичної сили, оскільки ТОВ "Романовв", яке на момент прийняття такого Протоколу не було зареєстровано в порядку встановленому законом та фактично не було створено.
Разом з тим, судом встановлено, що згідно іпотечного договору від 30.03.2011 року, Компанія Хан Інтернешнл Корп. є іпотекодержателем та кредитором за основним кредитним договором, протиправними ж діями відповідача предмет іпотеки був виведений з-під власності боржника - ТОВ «Романов».
Враховуючи зазначене, суд дійшов висновку, що у відповідача були відсутні законодавчо визначені підстави для прийняття рішення «Про державну реєстрацію прав та їх обтяжень», індексний номер: 37562633 від 13.10.2017 10:25:27, на підставі якого було внесено реєстраційний запис № 22816223 про право власності ТОВ «Романовв» (код ЄДРПОУ 41622608) на об'єкти нерухомості, що розташовані за адресою: АДРЕСА_1 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 103665751108)..
Одним із головних принципів адміністративного судочинства, відповідно до ст. 2 КАС України є принцип верховенства права. Відповідно до ст. 3 Конституції України та ст.6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права.
В адміністративному судочинстві принцип верховенства права зобов'язує суд надавати законам та іншим нормативно-правовим актам тлумачення у спосіб, який забезпечує пріоритет прав людини при вирішенні справи. Тлумачення законів та нормативно-правових актів не може спричиняти несправедливих обмежень прав людини.
Системний аналіз наведених правових норм при застосуванні до правовідносин, що є предметом судового дослідження, вказує на те, що відповідач, який є суб'єктом владних повноважень при прийнятті оскаржуваного рішення діяв без урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, без дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія), та без дотримання принципу верховенства права.
Приймаючи до уваги викладене, оцінюючи надані докази в сукупності, суд дійшов висновку про необхідність скасування протиправного рішення державного реєстратора Комунального підприємства Новоселівської сільської ради «Регіональне бюро державної реєстрації» (код ЄДРПОУ 40379752) Бондаря Олексія Миколайовича «Про державну реєстрацію прав та їх обтяжень», індексний номер: 37562633 від 13.10.2017, на підставі якого було внесено реєстраційний запис № 22816223 про право власності ТОВ «Романовв» (код ЄДРПОУ 41622608) на об'єкти нерухомості, що розташовані за адресою: АДРЕСА_1 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 103665751108).
Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
Відповідно до ч. 1 ст. 72 та ч. 2 ст. 73 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.
Частиною 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Керуючись ст.ст. 143, 241-246, 250-251 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Компанії Хан Інтернешнл Корп. (місцезнаходження: 49428, Респулика Корея, Донгмей-Ро, 15 Биол-Джил, Саха-Джу, Бусан, офіс № 201) до Державного реєстрартора Комунального підприємства Новоселівської сільської ради «Регіональне бюро державної реєстрації» Бондара Олексія Миколайовича (місцезнаходження: 67330, Одеська обл., Березівський район, село Новоселівка, вул. Нова, 77-А), за участю 3-х осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - Товариства з обмеженою відповідальністю «Романов» (місцезнаходження: 03055, м. Київ, пров. Тбіліський, 4/10), Новоселівської сільської ради Березівського району Одеської області (місцезнаходження: 67330, Одеська обл., Березівський район, село Новоселівка, вул. Нова, 77-А), Товариства з обмеженою відповідальністю «Романовв» (місцезнаходження: 65026, м. Одеса, вул. Буніна, 10 (офіс)), громадянина Молдови ОСОБА_5 - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора Комунального підприємства Новоселівської сільської ради «Регіональне бюро державної реєстрації» (код ЄДРПОУ 40379752) Бондаря Олексія Миколайовича «Про державну реєстрацію прав та їх обтяжень», індексний номер: 37562633 від 13.10.2017 10:25:27, на підставі якого було внесено реєстраційний запис № 22816223 про право власності ТОВ «Романовв» (код ЄДРПОУ 41622608) на об'єкти нерухомості, що розташовані за адресою: АДРЕСА_1 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 103665751108).
Стягнути на користь Компанії Хан Інтернешнл Корп. (місцезнаходження: 49428, Респулика Корея, Донгмей-Ро, 15 Биол-Джил, Саха-Джу, Бусан, офіс № 201) з Державного реєстратора Комунального підприємства Новоселівської сільської ради «Регіональне бюро державної реєстрації» Бондара Олексія Миколайовича, судовий збір у розмірі 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) гривні.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги до суду першої інстанції в 30-денний строк з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено та підписано суддею 10.08.2018 року.
Суддя Бутенко А.В.
.