Рішення № 75798751, 07.08.2018, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.08.2018
Номер справи
813/4451/17
Номер документу
75798751
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

справа № 813/4451/17

07 серпня 2018 року

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючий-суддя Костецький Н.В.,

секретар судового засідання Витвицька В.П.,

за участю:

представник позивача не прибув,

представник відповідача не прибув

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області про визнання протиправним і скасування рішення, -

в с т а н о в и в :

ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області про визнання протиправним і скасування рішення від 13.11.2017 про скасування посвідки на тимчасове проживання на території України серії НОМЕР_1 терміном дії до 27.04.2018, громадянина Туреччини ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що ОСОБА_1, громадянину Туреччини було видано посвідку на тимчасове проживання серії НОМЕР_1 терміном дії до 27.04.2018. Однак, 13.11.2017 відповідач прийняв рішення про скасування цієї посвідки. Стверджує, що відповідач порушив норми Порядку оформлення, виготовлення і видачі посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 28.03.2012 №2 51, що призвело до прийняття протиправного рішення про скасування посвідки позивача на тимчасове проживання на території України.

Представник позивача в судовому засіданні 23.07.2018 позовні вимоги підтримав, посилаючись на обставини, викладені в позові, просив суд позов задовольнити.

Представник позивача в судове засідання 07.08.2018 не прибув, про час, дату та місце розгляду справи повідомлений вчасно і належним чином.

Представник відповідача, в судове засідання не з'явився, відзив на позовну заяву не подав.

Неподання відповідачем строк встановлений судом відзиву на позов судом розцінюється у відповідності до вимог ч. 4 ст. 159 КАС України, а справа вирішується у порядку ч. 6 ст. 162 КАС України.

Відповідно до ч. 1 ст. 205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Згідно ч. 3 ст. 205 КАС України визначено, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що неявка представників сторін не перешкоджає розгляду справи по суті.

Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та пояснення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

Громадянин Туреччини ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, на підставі багаторазової візи типу D (строк перебування 90 днів, дійсна до 08.08.2017) прибув в Україну 11.05.2017 на запрошення ТОВ "Онур Конструкціон Інтернешнл" для працевлаштування на цьому підприємстві.

На підставі наказу (розпорядження) ТОВ "Онур Конструкціон Інтернешнл" від 01.06.2017 № 00000000397-2-00003371 ОСОБА_1 прийнято на роботу з 02.06.2017 (а.с.11).

Позивач документований виданою 27.06.2017 посвідкою на тимчасове проживання серії НОМЕР_1, термін дії до 27.04.2018 (а.с.12).

Головне управління ДМС України в місті Києві 07.11.2017 листом № 19193/1/4601-17 надіслало ГУ ДМС у Львівській області лист Київського міського центру зайнятості від 13.09.2017 №13-9425 з переліком роботодавців, яким анульовано дозволи на застосування праці іноземних громадян згідно з наказом Київського міського центру зайнятості від 12.09.2017 № 176 "Про прийняття рішення щодо анулювання дозволів на застосування праці іноземців" (а.с. 26).

Відповідно до згаданого наказу Київського міського центру зайнятості скасовано дозвіл на працевлаштування ОСОБА_1 (а.с.29).

13.11.2017 ГУ ДМС у Львівській області прийняло рішення про скасування посвідки на тимчасове проживання на території України, згідно з яким громадянину Туреччини ОСОБА_1 скасовано посвідку на тимчасове проживання на території України серії НОМЕР_2

Вважаючи рішення відповідача протиправним, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає таке.

Відповідно до вимог частини 2статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні, та порядок їх в'їзду в Україну та виїзду з України визначає Закон України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" від 22.09.2011 № 3773-VI (далі - Закон № 3773-VI).

Стаття 1 Закону № 3773-VI дає визначення термінів:

- іноземець - особа, яка не перебуває у громадянстві України і є громадянином (підданим) іншої держави або держав;

- посвідка на тимчасове проживання - документ, що посвідчує особу іноземця або особу без громадянства та підтверджує законні підстави для тимчасового проживання в Україні;

- дозвіл на застосування праці іноземців та осіб без громадянства - документ, який надає право роботодавцю тимчасово використовувати працю іноземця або особи без громадянства у порядку, встановленому законодавством України.

Згідно з ч. 4 ст. 4 Закону № 3773-VI іноземці та особи без громадянства, які відповідно до закону прибули в Україну для працевлаштування та отримали посвідку на тимчасове проживання, вважаються такими, які на законних підставах перебувають на території України на період роботи в Україні.

Відповідно до ч. 3 ст. 5 Закону № 3773-VI іноземці та особи без громадянства, зазначені у частинах четвертій - п'ятнадцятій та вісімнадцятій статті 4 цього Закону, отримують посвідку на тимчасове проживання.

Згідно з ч. 4 ст. 5 Закону № 3773-VI підставою для видачі посвідки на тимчасове проживання у випадку, передбаченому частиною четвертою статті 4 цього Закону, є заява іноземця або особи без громадянства, дійсний поліс медичного страхування, дозвіл на застосування праці іноземців та осіб без громадянства (крім іноземців та осіб без громадянства, які згідно із законодавством України мають право на працевлаштування без отримання такого дозволу) та зобов'язання роботодавця повідомити центральні органи виконавчої влади, що забезпечують реалізацію державної політики у сферах міграції, зайнятості населення та трудової міграції про дострокове розірвання чи припинення трудового договору (контракту) з таким іноземцем або особою без громадянства.

Строк дії посвідки на тимчасове проживання для відповідних категорій іноземців та осіб без громадянства у випадку, визначеному частиною четвертою статті 4 цього Закону, становить строк дії дозволу на застосування праці іноземців та осіб без громадянства (пункт 1 частини першої статті 51 Закону № 3773-VI).

Механізм оформлення, виготовлення і видачі посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання іноземцям та особам без громадянства, які іммігрували в Україну на постійне проживання або прибули в Україну на тимчасове проживання визначає Порядок оформлення, виготовлення і видачі посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання, затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 251 від 28.03.2012, в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22.07.2016 № 453 (далі - Порядок № 251).

Згідно з пунктом 19 Порядку № 251 посвідка на тимчасове проживання скасовується територіальним органом або підрозділом ДМС, який її видав, у разі:

1) отримання від органу Національної поліції, іншого органу виконавчої влади, який у межах наданих йому повноважень забезпечує дотримання вимог законодавства про правовий статус іноземців та осіб без громадянства, інформації про те, що посвідку видано на підставі неправдивих відомостей, підроблених чи недійсних документів;

2) отримання вмотивованого клопотання приймаючої сторони про скасування посвідки (у тому числі в разі звільнення іноземця та особи без громадянства із займаної посади) або припинення діяльності приймаючої сторони - юридичної особи;

3) коли іноземця та особу без громадянства засуджено в Україні до позбавлення волі;

4) коли дії іноземця та особи без громадянства загрожують національній безпеці, громадському порядку, здоров'ю, захисту прав і законних інтересів громадян України та інших осіб, що проживають в Україні;

5) коли уповноваженим органом прийнято рішення про примусове повернення іноземця та особи без громадянства або їх примусове видворення за межі України;

6) інших випадках, передбачених законами.

Рішення про скасування посвідки на тимчасове проживання приймається начальником територіального органу або підрозділу ДМС чи його заступником протягом п'яти робочих днів з дня надходження відомостей, які є підставою для скасування посвідки.

Відповідно до пункту 21 Порядку № 251 іноземець та особа без громадянства протягом місяця з дня отримання копії рішення про відмову у видачі посвідки або скасування посвідки на тимчасове проживання має право на його оскарження шляхом звернення до ДМС або суду. Оскарження такого рішення зупиняє його виконання.

Судом встановлено, що ГУ ДМС України у Львівській області отримало повідомлення Київського міського центру зайнятості від 13.09.2017 № 13-9425 "Про надання інформації" про анулювання дозволів на застосування праці іноземців згідно з наказом Київського міського центру зайнятості від 12.09.2017 № 176 "Про прийняття рішення щодо анулювання дозволів на застосування праці іноземців", згідно якого скасовано дозвіл на працевлаштування в тому числі ОСОБА_1.

Суд звертає увагу на те, що спірне рішення прийнято головним спеціалістом відділу з питань тимчасового та постійного проживання іноземців та осіб без громадянства Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області, а не начальником територіального органу або підрозділу ДМС чи його заступником, як зазначено в Порядку оформлення, виготовлення і видачі посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання.

Крім того, ТОВ "Онур Конструкціон Інтернешнл" звернулося до окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Київського міського центру зайнятості про визнання протиправним та скасування наказу від 12.09.2017 №176 "Про прийняття рішення щодо анулювання дозволів на застосування праці іноземців".

Рішенням окружного адміністративного суду м. Києва від 20.02.2018 у справі № 826/12994/17 позов ТОВ "Онур Конструкціон Інтернешнл" задоволено повністю, визнано протиправним та скасувано наказ від 12.09.2017 № 176 "Про прийняття рішення щодо анулювання дозволів на застосування праці іноземців", прийнятий Київським міським центром зайнятості. Рішення набрало законної сили 23.03.2018.

Отже, рішенням суду, що набрало законної сили, встановлено протиправність наказу Київського міського центру зайнятості від 12.09.2017 № 176 "Про прийняття рішення щодо анулювання дозволів на застосування праці іноземців", на підставі якого відповідач прийняв рішення, що є предметом оскарження у цій справі.

Відповідно до ч. 4 ст. 78 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Таким чином, суд дійшов висновку, що оскаржене рішення Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області від 13.11.2017 про скасування посвідки на тимчасове проживання на території України серії НОМЕР_1 терміном дії до 27.04.2018, громадянина Туреччини ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 є протиправним та підлягає скасуванню.

Закріплений у ч. 1 ст. 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 2 ст. 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Згідно з ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

У розумінні ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Матеріали справи свідчать, що відповідні критерії відповідачем не дотримані, що зумовило звернення позивача за захистом порушених прав та інтересів до суду.

З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги є підставними та обґрунтованими, а тому позов підлягає задоволенню.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 6, 14, 242 - 246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

вирішив:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області від 13.11.2017 про скасування посвідки на тимчасове проживання на території України серії НОМЕР_1 терміном дії до 27.04.2018, громадянина Туреччини ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1

3. Судовий збір у розмірі 640 (шістсот сорок) грн 00 коп присудити на ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області (вул. Руданського, 3, м. Львів, 79005, код ЄДРПОУ 37831493).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

У судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частину рішення.

Повний текст судового рішення складено 10.08.2018.

Суддя Костецький Н.В.