Рішення № 75798414, 09.08.2018, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.08.2018
Номер справи
810/2551/18
Номер документу
75798414
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 серпня 2018 року № 810/2551/18

Суддя Київського окружного адміністративного суду Виноградова О.І., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в:

23 травня 2018 р. до Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації (далі - відповідач) про:

- визнання бездіяльності відповідача щодо відмови у видачі позивачу дублікату посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи четвертої категорії протиправними;

- зобов'язання відповідача видати позивачу дублікат посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи четвертої категорії на заміну втраченого посвідчення НОМЕР_1

Позовні вимоги обгрунтовані тим, що відповідачем протиправно відмовлено позивачу у видачі дублікату посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи четвертої категорії на заміну втраченого посвідчення НОМЕР_2, оскільки для отримання такого дублікату позивачем було подано усі необхідні документи. Стверджував, що після втрати посвідчення ним було вчинено певні дії, направлені на отримання його дублікату: розміщення оголошення в ЗМІ, направлено звернення до відповідача, Департаменту соціально захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації, Управління соціального захисту населення Бородянської районної державної адміністрації. Зазначив, що відмова відповідача, яка обгрунтована відсутністю довідки про встановленого зразка про термін постійного проживання (роботи, навчання) на території зони посиленого радіологічного контролю, є протиправною, оскільки наявність такої довідки передбачено лише для первинного видання посвідчення, а не для дублікату.

Відповідач позов не визнав, подав до суду письмові пояснення, в яких у його задоволенні просив відмовити, посилаючись на те, що до відповідача ні подання, ні належним чином завірені копії документів з Рівненської облдержадміністрації, зазначені у п. 10 Порядку видачі посвідчень постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 р. № 51 (далі - Порядок № 51), не надходили, а отже, відповідач позбавлений можливості видати позивачу дублікат втраченого посвідчення.

Ухвалою судді Київського окружного адміністративного суду від 25 червня 2018 р. відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.

7 серпня 2018 р. від представника позивача надійшло клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Представник відповідача у судове засідання не прибув, про причини неявки суд не повідомив.

Згідно з вимогами ч. 9 ст. 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

За таких обставин у судовому засіданні протокольною ухвалою було постановлено подальший розгляд справи здійснювати в порядку письмового провадження.

Суд, розглянувши подані документи і матеріали, встановив таке.

Позивач, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 1 листопада 2017 р. зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1

26 лютого 1997 р. позивачу було видано посвідчення постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 4 серії НОМЕР_1

19 березня 2018 р. у зв'язку з втратою вказаного посвідчення позивач звернувся до відповідача із заявою про видачу його дубліката.

30 березня 2018 р. відповідач листом "Про розгляд звернення щодо видачі дублікату посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи 4 категорії" № 871/02-59 відмовив позивачу у видачі дубліката такого посвідчення (далі - відмова № 871/02-59).

Вказана відмова винесена з посиланням на вимоги п. 10 Порядку № 51, згідно з якими видача посвідчень проводиться Київською облдержадміністрацією за поданням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання.

Крім того, у вказаній відмові зазначено, що при надходженні в департамент відповідного подання, питання щодо видачі дублікату посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи 4 категорії буде розглянуто у визначений Законом строк.

У зв'язку з тим, що позивач вважає такі дії та відмову відповідача протиправними, ним було подано даний позов до суду.

Спірні правовідносини врегульовані Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 р. № 796-ХІІ (далі - Закон № 796-ХІІ).

Відповідно до вимог ст. 9 Закону № 796-ХІІ особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, є:

1) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків;

2) потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи;

3) громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації інших ядерних аварій та їх наслідків, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт.

Згідно з вимогами п. 4 ч. 2 ст. 14 вказаного Закону особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років відносяться до категорія 4.

Як убачається з ст. 65 Закону № 796-ХІІ учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України. Посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом. Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій. Порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно з вимогами п. 10 Порядку № 51 видача посвідчень провадиться іншим потерпілим і учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також дружині (чоловіку) або опікуну дітей померлого громадянина, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання.

Відповідно до вимог п. 11 Порядку № 51 у разі втрати або псування посвідчення замість нього видається дублікат на підставі раніше поданих документів, зазначених у пункті 10 цього Порядку, а також особистої заяви (з поясненням обставин втрати або псування посвідчення і зазначенням його номера і дати видачі) та публікації в пресі повідомлення про визнання втраченого посвідчення недійсним.

Дублікат видається органом, який видав посвідчення, або органом, який видає такі посвідчення за новим місцем проживання громадянина, на підставі завірених в установленому порядку копій документів, зазначених у пункті 10 цього Порядку. Угорі у лівому кутку посвідчення ставиться штамп або робиться чорним чорнилом надпис: «Дублікат. Видано замість посвідчення серії ... N ...».

В п. 10 Порядку № 51 зазначено, що посвідчення видаються особам, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони станом на 1 січня 1993 р. прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років, - на підставі довідки встановленого зразка (додаток № 7).

Наведене свідчить, що в разі втрати посвідчення особи які постійно проживають або постійно працюють, чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, заявник повинен звернутися до органу, що видавав таке посвідчення, або до органу державної влади за місцем проживання із заявою про видачу дубліката посвідчення особи, що потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи. Видача дубліката здійснюється на підставі раніше поданих документів, відповідно до яких особі було надано статус «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи».

При цьому, з Порядку № 51, вбачається, що для видачі дубліката посвідчення повторне подання документів, на підставі яких видавався оригінал посвідчення не вимагається. Тобто, позивач не зобов'язаний повторно підтверджувати статус особи, яка постраждала від наслідків Чорнобильської катастрофи категорії 4, оскільки такий статус він вже набув.

Таким чином, під час видачі дубліката посвідчення особі, що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, відповідач на підставі раніше поданих позивачем документів та його заяви повинен видати саме дублікат посвідчення, а не встановлювати статус позивача як особи, що постраждала від наслідків аварії.

Дана правова позиція викладена в ухвалі Київського апеляційного адміністративного суду від 26 вересня 2017 р. у справі № 372/907/17.

Як вже зазначалося, відмова № 871/02-59 обгрунтована тим, що згідно з п. 10 Порядку № 51 видача посвідчень проводиться Київською облдержадміністрацією за поданням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання.

Крім того, у вказаній відмові зазначено, що при надходженні в департамент відповідного подання, питання щодо видачі дублікату посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи 4 категорії буде розглянуто у визначений Законом строк.

Враховуючи, що відповідачем жодним чином не оскаржується факт видачі позивачу посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи 4 категорії, та те, що позивач зареєстрований та проживає у смт. Клавдієво-Тарасове Бородянського району Київської області, суд дійшов висновку, що саме відповідач є уповноваженим органом для видачі такого дубліката посвідчення.

З урахуванням викладеного суд дійшов висновку, що відповідачем протиправно відмовлено позивачу у видачі дубліката посвідчення потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії, а отже, позовні вимоги є обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Крім того, згідно з вимогами ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

З урахуванням вимог зазначеної норми, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та визнати протиправним та скасувати відмову № 871/02-59.

Водночас, при вирішенні справи судом не може бути взято до уваги посилання відповідача на те, що у відповідача відсутні правові підстави для видачі дубліката посвідчення, оскільки ні подання ні завірені належним чином документи з Рівненської облдержадміністрації, зазначені у п. 10 Порядку № 51, до нього не надходили, оскільки, як вже зазначалося, вказані документи необхідні для встановлення статусу потерпілого від Чорнобильської катастрофи, а не для видачі дубліката втраченого посвідчення.

Згідно з вимогами ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу, що і було зроблено позивачем.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, чого не було зроблено відповідачем.

Керуючись ст.ст. 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

в и р і ш и в:

позов задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації щодо відмови у видачі ОСОБА_1 дублікат посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії.

Визнати протиправним та скасувати рішення Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації від 30 березня 2018 р. № 871/02-59.

Зобов'язати Департамент соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації видати ОСОБА_1 дублікат посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії на заміну втраченого посвідчення НОМЕР_1

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Виноградова О.І.