
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
08 серпня 2018 року м. Ужгород№ 807/484/18 Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Іванчулинець Д.В.
при секретарі Фількорн В.В.
за участю
позивача ОСОБА_1,
за участю представників
позивача: ОСОБА_2
відповідача: ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_4 (буд. № 201, с. Росішка, Рахівський р-н, Закарпатська область, 90622, РНОКПП - НОМЕР_1) в особі представника ОСОБА_2 (пл. Ш. Петефі, буд. 47, м. Ужгород, Закарпатська область, 88000, РНОКПП - НОМЕР_2) до Тячівського об’єднаного Управління Пенсійного фонду України Закарпатської області (вул. Робітнича, буд. 18, м. Тячів, Закарпатська область, 90500, код ЄДРПОУ 41246752) про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
У відповідності до ч. 3 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 08 серпня 2018 року проголошено вступну та резолютивну частини рішення. Рішення в повному обсязі складено 10 серпня 2018 року.
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Тячівського об’єднаного Управління Пенсійного фонду України Закарпатської області, в якому просить визнати протиправними дії Тячівського об’єднаного Управління Пенсійного фонду України Закарпатської області щодо відмови в зарахуванні ОСОБА_4 з 09 липня 2015 року по 25 січня 2016 року за призовом під час мобілізації, в тому числі з 01 вересня 2015 року по 04 грудня 2015 року в пільговому обчисленні і проведенні перерахунку пенсії; зобов’язати Тячівське об’єднане Управління Пенсійного фонду України Закарпатської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_4 з врахуванням отриманих доходів під час проходження ним військової служби з 09 липня 2015 року по 25 січня 2016 року за призовом під час мобілізації, в тому числі з 01 вересня 2015 року по 04 грудня 2015 року, в пільговому обчисленні з розрахунку один місяць служби за три місяці та проводити виплату пенсії, починаючи з часу її призначення.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що він має статус ветерана війни – учасника бойових дій, являється пенсіонером, з 28 травня 2017 року перебуває на обліку у Тячівському об’єднаному Управлінні пенсійного фонду України Закарпатської області, отримуючи пенсію за віком. З 09 липня 2015 року по 25 січня 2016 року проходив військову службу на призовом під час мобілізації, в тому числі з 01 вересня 2015 року по 04 грудня 2015 року безпосередньо брав участь у проведенні антитерористичної операції три місяці чотири дні, що підтверджується відповідними документами. Зазначена служба підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах – один місяць служби на три місяці. За період проходження військової служби позивачу було виплачено грошове забезпечення в сумі 56768,96 грн., з яких сплачено ЄСВ, що підтверджується відповідною довідкою.
17 липня 2017 року і 07 серпня 2017 року з метою зарахування до страхового стажу періоду проходження військової служби під час мобілізації, в тому числі безпосередньої участі в АТО ОСОБА_1 звернувся із заявами до відповідача, долучивши до заяв відповідні довідки та інші документи. Однак, у зарахуванні до страхового стажу при призначенні пенсії періоду проходження військової служби в АТО позивачу було відмовлено з посиланням на несплату військовою частиною, де ОСОБА_1 проходив військову службу, єдиного соціального внеску, а також на те, що безпосередня участь в АТО не зараховується у пільговому режимі.
Позивач вважає зазначену відмову безпідставною, необґрунтованою та такою, що порушує його права. Зокрема, порушено ст. 2 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу», відповідно до норм якої час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу,стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. До військової служби віднесено, зокрема, і військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період.
Порядком надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередньо участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 413 від 20 серпня 2014 року, визначено процедуру надання статусу учасника бойових дій.
Згідно ст. 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» до учасників бойових дій належать, зокрема, військовослужбовці, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції.
Позивач вважає, що відповідачем порушено також норми Законів України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», «Про пенсійне забезпечення».
Із системного аналізу норм законодавства вбачається, що проходження військової служби, протягом якого військовослужбовець брав участь в антитерористичній операції в особливий період, зараховується до його страхового стажу в пільговому обчисленні. При цьому, факт відсутності в індивідуальних відомостях про позивача, як про застраховану особу, в системі персоніфікованого обліку відомостей про сплату страхованих внесків за 2015-2016 роки не може бути підставою для відмови в зарахуванні цього періоду до його страхового стажу для призначення пенсії за віком.
У судовому засіданні позивач та представник відповідача ОСОБА_2 надали пояснення, аналогічні тим, що містяться у позовній заяві, відповіді на заперечення відповідача та додаткових поясненнях до позову, просили позов задовольнити.
У судовому засіданні представник відповідача ОСОБА_3 позовні вимоги не визнала, проти задоволення таких заперечила, виходячи з наступного. Згідно чинного законодавства існує відмінність у призначенні пенсії за віком за нормами Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та за вислугу років за нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Позивачу призначено пенсію за віком – за нормами Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Відтак, право на пільгове зарахування страхового стажу на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 393 від 17 липня 1992 року позивач не має. Щодо зарахування суми грошового забезпечення під час призову на військову службу по мобілізації, - порядок визначення заробітної плати для обчислення пенсії, починаючи з 01 липня 200 року, - враховується за даними у системі персоніфікованого обліку. Якщо такі дані відсутні – заробітна плата обчислюється на підставі довідки про нараховані суми грошового забезпечення та сплачені страхові внески. На момент звернення ОСОБА_5 – 17 липня 2017 року – підстав для зарахування суми грошового забезпечення під час призову на військову службу по мобілізації не було.
Водночас, у зв’язку із змінами згідно законодавства, у разі, якщо за період з 01 липня 2000 року по 31 грудня 2016 року в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування відсутні відомості, необхідні для призначення пенсії, зокрема, військовослужбовцям, заробітна плата (дохід) обчислюється на підставі довідки про нараховані суми грошового забезпечення та сплачені страхові внески. На даний момент згідно реєстру застрахованих осіб інформація про проходження військової служби за призовом під час мобілізації на протязі 2015-2016 років – відсутня.
Додала, що порядок подання документів на перерахунок пенсії регулюється постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 22 листопада 2005 року, якою затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій згідно Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Крім того, згідно ст. 16 Закону України «Про звернення громадян» скарга на дії чи рішення органу державної влади, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, об’єднання громадян, засобів масової інформації, посадової особи подається у порядку підлеглості вищому органу або посадовій особі, що не позбавляє громадянина права звернутися до суду відповідно до чинного законодавства, а в разі відсутності такого органу або незгоди громадянина з прийнятим за скаргою рішенням – безпосередньо до суду. Просила у задоволенні позову відмовити.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника відповідача, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про задоволення адміністративного позову, виходячи з наступного.
ОСОБА_1 являється пенсіонером, з 28 травня 2017 року перебуває на обліку у Тячівському об’єднаному Управлінні пенсійного фонду України Закарпатської області, отримуючи пенсію за віком.
З 09 липня 2015 року по 25 січня 2016 року ОСОБА_1 проходив військову службу на призовом під час мобілізації, в тому числі з 01 вересня 2015 року по 04 грудня 2015 року безпосередньо брав участь у проведенні антитерористичної операції три місяці чотири дні, що підтверджується довідкою Міністерства оборони України № 109 від 21 квітня 2017 року, витягом з наказу № 222 командира військової частини польова пошта В 0927 від 01 вересня 2015 року, довідкою Рахівського районного військового комісаріату № 108/2 від 21 квітня 2017 року.
Позивач має статус ветерана війни – учасника бойових дій, про що свідчить посвідчення серії АБ № 346738, що видане Управлінням персоналу штабу військової частини А1314 (безтерміново).
Відповідно до ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення" пенсії за вислугу років встановлюються окремим категоріям громадян, зайнятих на роботах, виконання яких призводить до втрати професійної працездатності або придатності до настання віку, що дає право на пенсію за віком.
Відповідно до ч. 3 ст. 56 Закону України "Про пенсійне забезпечення", що визначає види трудової діяльності, що зараховується до стажу роботи, який дає право на трудову пенсію, до стажу роботи зараховується також військова служба та перебування в партизанських загонах і з’єднаннях, служба в органах державної безпеки, внутрішніх справ та Національної поліції, незалежно від місця проходження служби.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службі" військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров’я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов’язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Згідно ч. 6 зазначеного Закону, якою визначено види військової служби, до такої віднесено, зокрема, військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей визначено Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», відповідно до абзацу 2 п. 1 ст. 8 якого час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу.
Час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Час перебування громадян України на військовій службі зараховується, зокрема, до їх страхового стажу, стажу роботи. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України № 232 від 04 червня 2014 року внесено зміни до п. 3 постанови Кабінету Міністрів України № 393 від 17 липня 1992 року "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" - до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови (особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, особам, зазначеним у пункті “ж” статті 1-2 такого Закону), зараховується на пільгових умовах один місяць служби за три місяці період проходження служби у військовому резерві під час безпосередньої участі в антитерористичній операції чи забезпеченні її проведення.
Відповідно до п. 11 ч. 1 ст. 11 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню підлягають військовослужбовці (крім військовослужбовців строкової служби), поліцейські, особи рядового і начальницького складу, у тому числі ті, які проходять військову службу під час особливого періоду, визначеного законами України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" та "Про військовий обов’язок і військову службу".
Відповідно до п. 2 ст. 14 зазначеного Закону страхувальниками відповідно до цього Закону є підприємства, установи, організації, військові частини та органи, які виплачують заробітну плату (винагороду), грошове забезпечення, допомогу, надбавку або компенсацію, - для осіб, зазначених у пунктах 6-9, 11 і 12 статті 11 цього Закону.
Згідно п. 6 ст. 20 зазначеного Закону перерахування страхових внесків здійснюється страхувальниками одночасно з одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплати доходу), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі або з виручки від реалізації товарів (послуг). При цьому фактичним одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплати доходу) вважається одержання відповідних сум готівкою, зарахування на банківський рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, одержання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей в рахунок зазначених виплат (доходу), фактичне здійснення із цих виплат (доходу) відрахувань, передбачених законодавством або за виконавчими документами, чи будь-яких інших відрахувань.
Встановлено, що за період проходження військової служби ОСОБА_4 було виплачено грошове забезпечення в сумі 56786,96 грн., з яких сплачено єдиний страховий внесок, факт чого підтверджується довідкою № 2/2175 від 28 квітня 2016 року.
Факт сплати за позивача як застраховану особу внесків за 2015-2016 роки його роботодавцем - військовою частиною, - підтверджується відповідною довідкою ВЧ ВО927 від 23 січня 2016 року, довідкою про заробітну плату (грошове забезпечення) для обчислення пенсії № 333 ВЧ АО536 від 13 лютого 2018 року, ВЧ ВО 924 Міністерства оборони України від 13 лютого 2018 року № 335/ФЕС, а також довідкою № 2/2175 від 21 квітня 2018 року.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до переконання, що час проходження позивачем військової служби, протягом якого він брав участь в антитерористичній операції в особливий період, - зараховується до страхового стажу у пільговому обчисленні, а факт сплати роботодавцем ОСОБА_4 – військовими частинами – страхових внесків, - підтверджено, заявлений позов слід задовольнити, визнати протиправними дії Тячівського об’єднаного Управління Пенсійного фонду України Закарпатської області щодо відмови в зарахуванні ОСОБА_4 з 09 липня 2015 року по 25 січня 2016 року за призовом під час мобілізації, в тому числі з 01 вересня 2015 року по 04 грудня 2015 року в пільговому обчисленні і проведенні перерахунку пенсії; зобов’язати Тячівське об’єднане Управління Пенсійного фонду України Закарпатської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_4 з врахуванням отриманих доходів під час проходження ним військової служби з 09 липня 2015 року по 25 січня 2016 року за призовом під час мобілізації, в тому числі з 01 вересня 2015 року по 04 грудня 2015 року, в пільговому обчисленні з розрахунку один місяць служби за три місяці та проводити виплату пенсії, починаючи з часу її призначення.
Керуючись ст. ст. 5, 9, 19, 77, 139, 241, 243, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
1. Позов ОСОБА_1 (буд. № 201, с. Росішка, Рахівський р-н, Закарпатська область, 90622, РНОКПП - НОМЕР_1) в особі представника ОСОБА_2 (пл. Ш. Петефі, буд. 47, м. Ужгород, Закарпатська область, 88000, РНОКПП - НОМЕР_2) до Тячівського об’єднаного Управління Пенсійного фонду України Закарпатської області (вул. Робітнича, буд. 18, м. Тячів, Закарпатська область, 90500, код ЄДРПОУ 41246752) про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити дії –задовольнити.
2. Визнати протиправними дії Тячівського об’єднаного Управління Пенсійного фонду України Закарпатської області щодо відмови в зарахуванні ОСОБА_1 з 09 липня 2015 року по 25 січня 2016 року за призовом під час мобілізації, в тому числі з 01 вересня 2015 року по 04 грудня 2015 року в пільговому обчисленні і проведенні перерахунку пенсії.
3. Зобов’язати Тячівське об’єднане Управління Пенсійного фонду України Закарпатської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з врахуванням отриманих доходів під час проходження ним військової служби з 09 липня 2015 року по 25 січня 2016 року за призовом під час мобілізації , в тому числі з 01 вересня 2015 року по 04 грудня 2015 року в пільговому обчисленні з розрахунку один місяць служби за три місяці та проводити виплату пенсії, починаючи з часу її призначення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (з урахуванням особливостей, що встановлені Розділом VII КАС України).
СуддяОСОБА_6