Рішення № 75796499, 03.08.2018, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.08.2018
Номер справи
802/1994/18-а
Номер документу
75796499
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

03 серпня 2018 р. Справа № 802/1994/18-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі судді Чернюк Алли Юріївни, розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

26.06.2018 року ОСОБА_1 звернувся до Вінницького окружного адміністративного суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці в якому просить:

- визнати протиправними дії відповідача щодо проведення перерахунку пенсії на користь позивача, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %;

- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 % з урахуванням виплачених сум починаючи з жовтня 2017 року ;

- зобов'язати зарахувати позивачу період його роботи по обслуговуванню ядерної енергетичної установки підводного човна в період їх дії з 23.08.1979 року по 04.06.1988 року в пільгове обчислення страхового стажу рік за два, відповідно до наявних в пенсійній справі документів, та у зв'язку з цим здійснити перерахунок та виплату пенсії починаючи з 03.04.2018 року.

На обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, 13.10.2017 року звернувся із заявою до Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці про перехід із пенсії за вислугу років на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Розпорядженням управління №810774 від 09.02.2018 року було здійснено перерахунок через зміну надбавки пенсії за віком позивача, у зв'язку із чим останньому було призначено пенсію за віком в розмірі 4029,55 грн. із застосуванням відповідачем при перерахунку коефіцієнту страхового стажу із величини оцінки одного року страхового стажу - 1% замість 1,35%. Крім того, 03.04.2018 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку із неврахуванням пільгового обчислення стажу при виконанні робіт по обслуговуванню спеціальної енергетичної установки підводного човна в період їх дії з 23.08.1979 року по 04.06.1988 року. Відповідач листом щодо перерахунку пенсії від 20.04.2018 року №137/Г-1 надав ОСОБА_1 відповідь, що законних підстав для перерахунку пенсії - немає. Вважаючи вище зазначені дії відповідача незаконними та такими що вчинені з порушенням норм матеріального права, ОСОБА_1 звернувся з даним адміністративним позовом.

Ухвалою суду від 03.07.2018 року відкрито провадження у даній справі та зазначено, що її розгляд здійснюватиметься за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) в порядку визначеному статтею 263 КАС України.

Разом з тим, запропоновано відповідачу надати в 15-денний строк з дня отримання даної ухвали відзив на позовну заяву.

Ухвалою судді від 16.07.2018 року клопотання представника Управління УПФУ у м. Вінниці про розгляд адміністративної справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін залишено без задоволення.

17.07.2018 року відповідачем надано відзив на позовну заяву, у якому вказує, ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні з 13.10.2017 року та отримує пенсію за віком відповідно до вимог Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058). Для обчислення пенсії, згідно ст. 40 Закону №1058 враховано заробітну плату за період з 01.07.2000 року по 30.09.2017 року (всього 200 місяців). Коефіцієнт заробітку з урахуванням оптимізації невигідних місяців з 01.10.2004 року по 30.11.2008 року (50 місяців), склав 2,49120. Середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарних роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за 2014 - 2016 становить 3764,40 грн. Отже, середньомісячний заробіток для розрахунку пенсії ОСОБА_1 склав 9377,87 грн. (2,49120 х 3764,40). Загальний страховий стаж, визначено згідно ст. 24 Закону №1058 з урахуванням індивідуальних відомостей про застраховану особу в системі персоніфікованого обліку Пенсійного фонду України. Він становить 42 роки 2 місяці (всього 506 місяців). Коефіцієнт стажу 0,42167 обчислено у відповідності до ст. 25 Закону № 1058. 1074,00 х 7% - 75,18 грн. (ст. 28 Закону №1058) - доплата за понаднормативний стаж, обчислена з прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність станом на 01.09.2015 року - для працюючих пенсіонерів. Таким чином, ОСОБА_1 переведено на пенсію за віком з 13.10.2017 року. Розмір перерахованої пенсії становить 4029,55грн. Щодо перерахунку пенсії за віком з урахуванням пільгового обчислення стажу, відповідач вказує, відповідно до Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. У тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію, на пільгових умовах, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств або організацій. У довідці має бути відображено: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Позивачем надано відповідь на відзив, зі змісту якої слідує, що протиправність дій відповідача полягає у застосуванні величини оцінки одного року страхового стажу - 1%, тоді як відповідно до норм закону, на думку позивача, повинна становити - 1,35%. Вказує, що порядком передбачено лише зразок заяв, проти чинним законодавством України не передбачено обов'язковість оформлення документів для перерахунку пенсії виключно у вигляді зразка.

Дослідивши матеріали справи в їх сукупності, оцінивши наведені позивачем обставини, судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в місті Вінниці з 13.10.2017 року та отримує пенсію по віку.

Разом із тим, ОСОБА_1 звернувся до управління 13.10.2017 року із заявою про переведення з пенсії за вислугу років, призначеної згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» в управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших осіб головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, на пенсію за віком відповідно до Закону №1058.

При здійсненні вищевказаного перерахунку, по причині збою в програмному забезпеченні, при обчисленні коефіцієнту страхового стажу помилково було застосовано величину оцінки одного року страхового стажу 1,35% замість 1%, що призвело до неправомірного завищення розміру пенсії ОСОБА_1

В результаті виявлення даного факту розрахунки в пенсійній справі ОСОБА_1 приведено у відповідність нормам чинного законодавства про пенсійне забезпечення в Україні.

Таким чином, ОСОБА_1 переведено на пенсію за віком з 13.10.2017 року. Розмір перерахованої пенсії становить 4029,55 грн.

03.04.2018 року позивач звернувся до управління із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку із неврахуванням відповідачем пільгового обчислення стажу при виконанні робіт по обслуговуванню спеціальної енергетичної установки підводного човна в період їх дії з 23.08.1979 року по 04.06.1988 року.

Відповідач листом щодо перерахунку пенсії від 20.04.2018 року №137/Г-1 надав позивачу відповідь, що законних підстав для перерахунку пенсії - немає.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

У частині першій статті 9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" 1058-ІV від 09 березня 2003 року (далі - Закон №1058-ІV) передбачено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Відповідно до ч. 1 ст.10 Закону №1058-ІV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Згідно з частиною 3 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням змін, внесених Законом України від 08 липня 2011 року № 3668-VI "Про заходи по законодавчому забезпеченню реформування пенсійної системи" переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи або перерахунку пенсії може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

В силу частини 4-3 Прикінцевих положень Закону № 1058-ІV пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.

Відповідно до частини 4-4 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV з 1 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%.

Так, судом встановлено, що пенсія призначена позивачеві відповідно до Закону №1058-ІV до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій". Відтак, остання підлягає перерахунку з 1 жовтня 2017 року з врахуванням частини 4-3 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.

При цьому, суд зазначає, що вказані норми не було визнано неконституційними в установленому законодавством порядку, а отже у відповідача були відсутні підстави для їх не застосування.

Щодо посилань позивача на перерахунок пенсії за віком з урахуванням пільгового обчислення стажу, суд зазначає наступне.

Частиною 1 ст. 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

На підставі ч. 5 ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Постановою правління Пенсійного фонду України затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 22-1 від 25.11.2005 року (далі - Порядок), пунктом 4.1 Розділу IV якого передбачено, що орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2). Саме подання заяви для здійснення перерахунку пенсії відповідно до затвердженого цим Порядком Додатку 2 і є законною підставою для прийняття органом Пенсійного фонду будь-яких процесуальних рішень.

За приписами вимог пункту 4 частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Враховуючи викладене вище, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог, що є підставою для відмови в задоволенні адміністративного позову.

Підстави для відшкодування судових витрат у справі відповідно до положень ст. 139 КАС України відсутні.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: ОСОБА_1 (інд. НОМЕР_1, адреса: АДРЕСА_1, 21036)

Відповідач: Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці (Код ЄДРПОУ: 37979905, адреса: вул. Хмельницьке, 7, м. Вінниця, Вінницька область, 21100)

Копію рішення у повному обсязі виготовлено: 03.08.2018

Суддя Чернюк Алла Юріївна