Постанова № 7579532, 27.07.2009, Київський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
27.07.2009
Номер справи
32/356
Номер документу
7579532
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

01025, м.Київ, пров. Рильський, 8                                                            т. (044) 278-46-14

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27.07.2009                                                                                           № 32/356

Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого:          Студенця В.І.

суддів:           

при секретарі:           

За участю представників:

від позивача - Філонович Є.Д.;

від відповідача – не з’явився;

від третьої особи – Василевський Є.С.;

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Севастопольська міська рада

на рішення Господарського суду м.Києва від 26.02.2009

у справі № 32/356 (суддя

за позовом                               Обслуговуючий кооператив "Дачне товариство "Плато"

до                                                   Севастопольська міська рада

третя особа позивача           

третя особа відповідача           Обслуговуючий кооператив "Дачно-будівельне товариство "Сяйво Севастополя"

про                                                   відміну рішення

ВСТАНОВИВ:

Обслуговуючий кооператив «Дачне товариство «Плато» подав позов до Севастопольської міської Ради про відміну рішення.

          Ухвалою від 26.08.2008 року порушено провадження та прийнята позовна заява до розгляду. Залучено у якості третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору на стороні відповідача – обслуговуючий кооператив „Дачно-будівельне товариство „Сяйво Севастополя”.

          Рішенням господарського суду м. Києва від 26.02.2009 року позов задоволено повністю. Визнано недійсним рішення 10 сесії Севастопольської міської ради від 10.06.2008 № 4468 «Про дачу згоди громадянам - членам обслуговуючого кооперативу «Дачно-будівельного товариства «Сяйво Севастополя» щодо передачі у власність земельних ділянок для індивідуального дачного будівництва в районі Фіолентовського шосе та згоди на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки».

          Стягнуто з Севастопольської міської ради на користь обслуговуючого кооперативу «Дачне товариство «Плато» 85,00 грн. державного мита та 118,00 грн. витрат за інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

          Не погоджуючись із вказаним рішенням суду Севастопольська міська Рада подала апеляційну скаргу, в якій просить прийняти апеляційну скаргу до провадження, скасувати рішення господарського суду м. Києва від 26.02.2009 року повністю. У задоволенні позову відмовити.

          Не погоджуючись із вказаним рішенням суду обслуговуючий кооператив «Дачно-будівельне товариство «Сяйво Севастополя» подав апеляційну скаргу, в якій просить прийняти апеляційну скаргу до провадження, скасувати рішення господарського суду м. Києва від 26.02.2009 року повністю та залишити позов без розгляду.

          Ухвалами Київського апеляційного господарського суду від 27.05.2009 року апеляційні скарги Севастопольської міської Ради та обслуговуючого кооперативу «Дачно-будівельне товариство «Сяйво Севастополя» прийнято до розгляду та порушено апеляційне провадження у справі № 32/356. Розгляд справи призначено на 22.06.2009 року о 11 год. 40 хв.

          Розпорядженням від 19.06.2009 року № 01-23/1/1 голови Київського апеляційного господарського суду у зв’язку із зайнятістю судді Синиці О.Ф. у розгляді інших справ, розгляд апеляційної скарги у справі № 32/356 доручено колегії суддів у складі: Студенця В.І. – головуючий суддя, суддів Баранця О.М., Вербицької О.В.

          Ухвалою від 22.06.2009 року відкладено розгляд справи № 32/356 на 27.07.2009 року о 10 год. 20 хв. в зв’язку з неявкою представників позивача та відповідача.

          Розпорядженням від 27.07.2009 року № 01-23/1/30 голови Київського апеляційного господарського суду у зв’язку із перебуванням судді Вербицької О.В. у відпустці, розгляд апеляційної скарги у справі № 32/356 доручено колегії суддів у складі: Студенця В.І. – головуючий суддя, суддів Баранця О.М., Кошіля В.В.

          Враховуючи, що ухвалу від 22.06.2009 року надіслано Севастопольській міській Раді за поштовою адресою, зазначеною в позовній заяві та в апеляційній скарзі колегія суддів вважає за можливе розглядати справу без участі представника відповідача за наявними в ній матеріалами.

          На адресу Київського апеляційного господарського суду 26.06.2009 року від обслуговуючого кооперативу «Дачне товариство «Плато» надійшла заява про відмову від позову, в якій зазначає, що у зв’язку з вирішенням спору мирним шляхом, останній відмовляється від позову та просить припинити провадження у справі, а також зазначає, що апеляційні скарги є обґрунтованими, і відповідно є підстави для скасування рішення господарського суду м. Києва від 26.02.2009 року у справі № 32/356.

          Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача та третьої особи, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються доводи та заперечення сторін, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

          Як було з’ясовано судом першої інстанції 10.06.2008 року Севастопольською міською радою V скликання 10 сесії прийнято рішення № 4468 «Про дачу згоди громадянам - членам обслуговуючого кооперативу «Дачно-будівельного товариства «Сяйво Севастополя» щодо передачі у власність земельних ділянок для індивідуального дачного будівництва в районі Фіолентовського шосе та згоди на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки».

          Обслуговуючий кооператив «Дачне товариство «Плато» не погоджуючись з даним рішенням звернулося до господарського суду міста Києва з позовом до Севастопольської міської ради про відміну рішення 10 сесії Севастопольської міської ради від 10.06.2008 року № 4468 «Про дачу згоди громадянам - членам обслуговуючого кооперативу «Дачно-будівельного товариства «Сяйво Севастополя» щодо передачі у власність земельних ділянок для індивідуального дачного будівництва в районі Фіолентовского шосе та згоди на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки».

Рішенням господарського суду м. Києва від 26.02.2009 року позов задоволено повністю. Рішення суду мотивоване порушенням Севастопольською міською радою вимог чинного законодавства при прийнятті спірного рішення. Без оголошення та проведення відповідних земельних торгів було прийнято рішення, яким громадянам членам обслуговуючого кооперативу „Дачно-будівельне товариство „Сяйво Севастополя” надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в районі Фіолентовського шосе, а також, надано згоду громадянам, членам обслуговуючого кооперативу „Дачно-будівельне товариство „Сяйво Севастополя” на передачу у власність земельних ділянок для будівництва та обслуговування житлових будинків, господарських споруд та прибудов (присадибні ділянки).

З даним висновком суду першої інстанції колегія суддів не може погодитись з огляду на наступне.

          Частиною 1 ст. 13 та ч. 1 - 2 ст. 14 Конституції України передбачено, що земля, її надра. атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

          Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

          Право власності на землю гарантується. Це право насувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

          Відповідно до частини 1 статті 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» територіальним громадам сіл, селиш, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.

          Згідно частини 5 статті 16 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.

          Повноваження міських рад. в тому числі у сфері земельних відносин, передбачені Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні". Так відповідно до ст. 26 цього Закону до повноважень міської ради належить вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

          Пунктом 12 Перехідних положень Земельного кодексу України визначено, що до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, та земель, на яких розташовані державні, в тому числі казенні, підприємства, господарські товариства, у статутних фондах яких державі належать частки (акції, паї), об'єкти незавершеного будівництва та законсервовані об'єкти, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.

          Згідно зі ст. 9 Земельного кодексу України до повноважень Севастопольської міської ради у галузі земельних відносин на її території, зокрема, належить: розпорядження землями територіальної громади міста; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності в порядку, передбаченому цим Кодексом; викуп земельних ділянок для суспільних потреб міста; припинення права користування земельними ділянками у випадках, передбачених цим Кодексом; прийняття рішення щодо звільнення самовільно зайнятих земельних ділянок; підготовка висновків щодо вилучення (викупу) та падання земельних ділянок із земель державної власності, що проводяться органами виконавчої влади; встановлення та зміна меж сіл, селищ, районів у містах; організація землеустрою; координація діяльності місцевих органів земельних ресурсів; здійснення контролю за використанням і охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства; обмеження, тимчасова заборона (зупинення) чи припинення використання земельної ділянки громадянами та юридичними особами в разі порушення ними вимог земельного законодавства; інформування населення щодо надання, вилучення (викупу) земельних ділянок: внесення у встановленому порядку пропозицій до Верховної Ради України щодо встановлення та зміни меж міст; вирішення земельних спорів: вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.

          Рішенням Севастопольської міської ради від 11.10.2006 року № 912 було затверджено Положення про порядок надання земельних ділянок для житлової забудови житлово-будівельним, обслуговуючим кооперативам та товариствам індивідуальних забудовників. яким визначено, що земельні ділянки, повноваження по розпорядженню якими надано Севастопольській міській раді, і які згідно з Генеральним планом м. Севастополя передбачені для житлової забудови, надаються житлово-будівельним, обслуговуючим кооперативам і товариствам індивідуальних забудовників (далі – ЖБК, ОК, ТІЗ) в порядку, визначеному Земельним кодексом України, рішеннями Севастопольської міської ради, з урахуванням особливостей, визначених даним положенням.

          Згідно з п. 2.1 цього Положення для надання земельної ділянки для житлової забудови ЖБК, ОК та ТІЗ звертаються в міську раду з відповідним клопотанням про надання земельної ділянки, до якого мають бути додані матеріали попереднього узгодження місця розташування земельної ділянки та об'єктів будівництва на неї, зокрема: викопіювання з генплану або іншої містобудівної документації, земельно-кадастрову довідку про наявність зареєстрованих власників (землекористувачів) на земельній ділянці, матеріали вибору земельної ділянки, погоджені у встановленому порядку, з нанесенням на ньому варіантів розміщення об'єктів будівництва із зазначенням площі під об'єктом, комплексний містобудівний висновок про можливість житлового будівництва на даній ділянці, висновок Головного управління земельних ресурсів, установчі та реєстраційні документи ЖБК, ОК та ТІЗ перелік членів ЖБК, ОК та ТІЗ заяви членів ЖБК, ОК та ТІЗ про падання безоплатно у власність земельної ділянки в межах норм, визначених Земельним кодексом України, з паданням документів, які підтверджують громадянство України і факт того, що своє право па отримання безоплатно у власність (приватизацію) земельної ділянки за даним цільовим призначенням не використано, заяви членів ЖБК, ОК та ТІЗ про надання в оренду земельної ділянки в межах нормі, визначених Земельним кодексом України - в разі, якщо член кооперативу (товариства) не є громадянином України або використав своє право на отримання безоплатно у власність (приватизацію) земельної ділянки за даним цільовим призначенням. В разі відсутності будь-якого з документів, зазначених в даному пункті Положення, питання про надання ЖБК, ОК та ТІЗ земельної ділянки на розгляд міської ради не вноситься.

          Відповідно до п. 2.2 Положення після розгляду клопотання ЖБК, ОК та ТІЗ про падання земельної ділянки Севастопольська міська рада приймає рішення про надання згоди на передачу у власність громадянам - членам ЖБК, ОК та ТІЗ земельних ділянок та про падання згоди на складання проекту землеустрою щодо відводу даних земельних ділянок і земельної ділянки, яка необхідна для здійснення житлової забудови членам ЖБК, ОК та ТІЗ (території під проїздами, проходами та майданчика під інженерні комунікації, під земельні насадження та інші місця загального користування).

          Відповідно до ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

          Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі:

а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян;

б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій;

в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених ним Кодексом.

          Передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, провадиться один раз по кожному виду використання.

          Порядок надання громадянам земельних ділянок у власність регулюється статтею 118 Земельного кодексу України, зокрема громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, яка перебуває у його користуванні, подає заяву до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки.

          Рішення органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо приватизації земельних ділянок приймається у місячний строк на підставі технічних матеріалів та. документів, що підтверджують розмір земельної ділянки.

          Громадяни - працівники державних та комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій, а також пенсіонери з їх числа, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельних ділянок, які перебувають у постійному користуванні цих підприємств, установ та організацій, звертаються з клопотанням про приватизацію цих земель відповідно до сільської, селищної, міської ради або районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації.

          Відповідний орган місцевого самоврядування або орган виконавчої влади в місячний термін розглядає клопотання і падає дозвіл підприємствам, установам та організаціям на розробку проекту приватизації земель.

          Передача земельних ділянок у власність громадянам - працівникам державних та комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій, а також пенсіонерам з їх числа провадиться після затвердження проекту приватизації земель у порядку, встановленому цим Кодексом.

          Громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають заяву до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. У заяві зазначаються бажані розміри та мета її використання.

          Відповідна місцева державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає заяву, а при передачі земельної ділянки фермерському господарству - також висновки конкурсної комісії, і в разі згоди на передачу земельної ділянки у власність надає дозвіл на розробку проекту її відведення.

          Статтею 124 Земельного кодексу України передбачено порядок передачі в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, яка здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

          Отже, колегія суддів, дослідивши правовідносини, що склались між сторонами у справі не вбачає жодної правової підстави для застосування приписів ст. 124, 134 Земельного кодексу України, ні при прийнятті оспорюваного рішення ні для регулювання правовідносин між відповідачем та третьою особою на недотримання яких посилається суд першої інстанції.

          Таким чином, посилання на необхідність дотримання саме цих норм Земельного кодексу України, вимог Закону України «Про оренду землі» та Положення про проведення конкурсу по встановленню орендарів земельних ділянок, є безпідставними, оскільки оскаржуваним рішенням Севастопольська міська Рада надала згоду громадянам членам обслуговуючого кооперативу «Дачно-будівельне товариство «Сяйво Севастополя» на передачу у власність земельних ділянок для індивідуального дачного будівництва в районі Фіолентовського шосе та згоди на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

          Колегія суддів, приймаючи до уваги, те, що передача земельних ділянок у власність громадянам в порядку безоплатної приватизації та передача земельних ділянок в оренду - це два різні правові інститути, норми яких не підміняють та не доповнюють одна одну, а позивачем не надано суд жодних доказів, що підтверджували б порушення прав та охоронюваних законом інтересів внаслідок прийняття відповідачем рішення, позовні вимоги позивача про відміну оскаржуваного рішення є безпідставними, необґрунтованими, і відповідно, не можуть бути задоволені.

          Процесуальна дія обслуговуючого кооперативу «Дачне товариства «Плато» про відмову від позову вчиняється лише до прийняття рішення судом першої інстанції.

          Крім того, колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.

          Обслуговуючий кооператив „Дачне товариство „Плато” подало позов про відміну рішення 10 сесії Севастопольської міської ради від 10.06.2008 № 4468 «Про дачу згоди громадянам - членам обслуговуючого кооперативу «Дачно-будівельного товариства «Сяйво Севастополя» щодо передачі у власність земельних ділянок для індивідуального дачного будівництва в районі Фіолентовского шосе та згоди на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки».

          Рішенням господарського суду м. Києва від 26.02.2009 року спірне рішення Севастопольської міської ради було визнано недійсним.

          Обслуговуючий кооператив „Дачне товариство „Плато” предмет позову не змінював, клопотання про вихід за межі позовних вимог суду першої інстанції не подавав.

          При цьому слід зазначити, що відповідно до статі 152 Земельного кодексу України встановлено, що держава забезпечує громадянам, та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.

Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом:

          а) визнання прав:

          б) відмовлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій. що порушують права або створюють небезпеку порушення прав:

          в) визнання угоди недійсною:

          г) визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування:

          т) відшкодування заподіяних збитків:

          д) застосування інших, передбачених законом, способів.

Верховним Судом України у постанові від 13.07.2004 року у справі № 10/732 викладено правову позицію, згідно якою „суд, дійшовши висновку, що предмет позову не відповідає встановленим законом або договором способам захисту прав, повинен відмовити у позові, а не припиняти провадження у справі за її непідвідомчістю суду”.

В п. 10 постанови Верховного Суду України від 24.10.2008 року № 13 „Про практику розгляду судами корпоративних спорів” визначено, що необхідно звернути увагу на неможливість застосування таких способів захисту прав та законних інтересів осіб, не передбачених чинним законодавством, зокрема статтею 16 Цивільного кодексу України та статтею 20 Господарського кодексу України, та не випливають із положень законодавства.

Господарський суд встановивши, що предмет позову не відповідає встановленим законом способам захисту прав, повинен відмовити в позові, а не припинити провадження у справі у зв'язку з тим, що спір не підлягає вирішенню в господарських судах України.

Колегія суддів вважає, що заявлена позивачем позовна вимога про відміну рішення 10 сесії Севастопольської міської ради від 10.06.2008 № 4468 «Про дачу згоди громадянам - членам обслуговуючого кооперативу «Дачно-будівельного товариства «Сяйво Севастополя» щодо передачі у власність земельних ділянок для індивідуального дачного будівництва в районі Фіолентовського шосе та згоди на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки» не відповідає встановленим законом способам захисту прав.

Суд першої інстанції визнавши недійсним спірне рішення вийшов за межі позовних вимог позивача.

З огляду на викладене, колегія суддів дійшла висновку про наявність підстав для скасування рішення суду першої інстанції в розумінні статті 104 Господарського процесуального кодексу України

Керуючись статтями 33, 34, 49, 99, 101, 103-105 Господарського процесуального кодексу України, Київський апеляційний господарський суд –

ПОСТАНОВИВ:

1. Рішення господарського суду міста Києва від 26.02.2009 року у справі № 32/356 скасувати.

2. В задоволені позову відмовити.

3. Стягнути з обслуговуючого кооперативу «Дачне товариство «Плато» (99053, м. Севастополь, вул. Вакуленчука, 18, кв. 97, код 35276145) на користь обслуговуючого кооперативу «Дачно-будівельного товариства «Сяйво Севастополя» (99003, м. Севастополь, проспект Жовтневої революції, 40, корп. 2, кв. 5) 42,50 грн. державного мита за подання апеляційної скарги.

4. Стягнути з обслуговуючого кооперативу «Дачне товариство «Плато» (99053, м. Севастополь, вул. Вакуленчука, 18, кв. 97, код 35276145) на користь Севастопольської міської Ради (99011, м. Севастополь, вул. Леніна, 3, код 04055587) 42,50 грн. державного мита за подання апеляційної скарги.

5. Справу № 32/356 повернути до господарського суду міста Києва.

6. Видачу наказів доручити господарському суду м. Києва.

7. Копію постанови направити сторонам та третій особі.

Головуючий суддя                                                                      

Судді                                                                                          

29.07.09 (відправлено)