
Справа №:755/8725/18
Провадження №: 2-а/755/309/18
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"09" серпня 2018 р. Дніпровський районний суд м. Києва у складі :
головуючого судді Виниченко Л.М.,
при секретарі Івіна М.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві адміністративну справу № 755/8725/18 за позовом ОСОБА_1 до Інспектора Управління патрульної поліції в Житомирській області Лопачука Сергія Олександровича про визнання дій протиправними та скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності,-
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернувся до Дніпровського районного суду м. Києва із адміністративним позовом у якому просить скасувати постанову інспектора УПП в Житомирській області лейтенанта поліції Лопачука С.О. серії ВР № 309583 від 01.06.2018 року і визнати протиправними дії інспектора УПП в Житомирській області лейтенанта поліції Лопачука С.О. під час розгляду справи про адміністративне правопорушення та винесення постанови.
Позовні вимоги мотивовано тим, що 01.06.2018 року інспектором УПП в Житомирській області лейтенантом поліції Лопачуком С.О. було винесено постанову серії ВР № 309583 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 122 КУпАП, а саме проїзд на червоний сигнал світлофора, та накладено стягнення у вигляді штрафу у розмірі 425 грн.
Вказану постанову позивач вважає незаконною та такою, що підлягає скасуванню, оскільки постанова була складена не за місцем вчинення правопорушення, а безпосередньо на місці його вчинення.
Крім цього, незаконно розглянувши справу на місці зупинки транспортного засобу, інспектор Лопачук С.О. не дав можливості скористатися правами передбаченими ст. 268 КУпАП у повному обсязі. Крім того, поліцейський Лопачук С.О. проігнорував вимоги ч. 2 ст. 33 КУпАП, розгляд справи на місці зупинки транспортного засобу унеможливило виконання вимог ст. 245 КУпАП щодо всебічного, повного і об'єктивного з'ясування обставин справи.
Також позивач вказує, що після висловлення звинувачень, поліцейський Лопачук С.О. пішов до свого патрульного автомобіля, де виніс постанову. Будь-якої підготовки до розгляду справи не було, як і не було оголошення посадової особи, яка розглядає справу, особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, не були вирішені клопотання, не були дослідженні докази, не були заслухані особи, які беруть участь у розгляді справи, що свідчить про порушення інспектором вимог ст. ст. 278, 279 КУпАП.
Крім того, була порушена процедура розгляду адміністративної справи, також відсутній склад правопорушення передбачений ч. 2 ст. 122 КУпАП, оскільки під час керування транспортним засобом він не здійснював рух на забороняючий сигнал світлофору, що може бути підтверджено відеозаписом розмови з поліцейським Лопачуком С.О. та показами свідка ОСОБА_3
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав.
Відповідач в судове засідання не з'явився, будучи належним чином повідомлений про день, час та місце розгляду справи, про причини неявки суд не повідомив.
Суд, вислухавши позивача, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного висновку.
Відповідно положень ч. 1 ст. 286 КАС України адміністративна справа з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності вирішується місцевими загальними судами як адміністративними судами.
Судом встановлено, що 01.06.2018 року інспектор Управління патрульної поліції в Житомирській області Лопачук С.О. склав постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ВР № 309583, у якій зазначено, що ОСОБА_1 01.06.2018 року о 09 год. 43 хв., керуючи транспортних засобом «Міцубісі», н.з НОМЕР_2, в м. Житомирі на перехресті Київське шосе та вул. Старокиївський провулок, здійснив рух на забороняючий сигнал світлофора (червоний), чим порушив п. 8.7.3 (е) ПДР України (а.с. 25).
Вказаною постановою на ОСОБА_1 накладене адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 425 грн.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 7 Кодексу України про адміністративні правопорушення ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Постанова про притягнення позивача до адміністративної відповідальності складена інспектором патрульної поліції Лопачуком С.О., який відповідно до вимог ст. 222 Кодексу України про адміністративні правопорушення має право розглядати справи про адміністративні порушення та накладати адміністративні стягнення безпосередньо за ч. ч. 1, 2, 3, 5 ст. 122 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Позивач просить визнати неправомірними дії Інспектора Управління патрульної поліції в Житомирській області Лопачука С.О. пов'язані із тим, що останнім справу було розглянуто безпосередньо на місці зупинки транспортного засобу, тобто на місці вчинення правопорушення, а не в приміщенні Головного управління Національної поліції в Житомирській області.
Щодо тлумачення понять «за місцем» та «на місці» то дійсно, згідно рішення Конституційного Суду України від 26 травня 2015 року № 5 - рп / 2015 положення ч. 1 ст. 276 КУпАП, яке передбачає, що «справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення», в аспекті порушеного у конституційному поданні питання необхідно розуміти так, що використане в ньому словосполучення «за місцем його вчинення» визначає адміністративно - територіальну одиницю, на яку поширюється юрисдикція відповідного органу, уповноваженого законом розглядати справу про адміністративне правопорушення.
Відповідно до пункту 4 розділу І Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України № 1395 від 07.11.2015 року, зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 10.11.2015 року за № 1408/27853, у разі виявлення правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, розгляд якого віднесено до компетенції Національної поліції України, поліцейський виносить постанову у справі про адміністративне правопорушення без складання відповідного протоколу.
Пунктом 2 розділу ІІІ вищевказаної Інструкції визначено, що постанова у справі про адміністративні правопорушення, передбачені частинами 1, 2, 3 статті 122 КУпАП, виноситься на місці вчинення адміністративного правопорушення. Вказане підтверджується також нормами ст. 276 КУпАП.
У зв'язку із вищевикладеним вимоги заяви у частині визнання неправомірними дій інспектора управління патрульної поліції у Житомирській області Лопачука С.О. щодо розгляду справи про адміністративне правопорушення за місцем його вчинення задоволенню не підлягають, оскільки відповідач приймав рішення, як посадова особа Управління патрульної поліції, у м. Житомирі, тобто в межах адміністративно-територіальної одиниці обслуговування.
При цьому суд також приймає до уваги наступне.
Згідно положень ст. 251 Кодексу України про адміністративні правопорушення (зі змінами), доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа), встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Звертаючись з позовом до суду позивач також посилається, як на підставу для скасування постанови про адміністративне правопорушення, на те, що інспектором поліції постанова про притягнення до адміністративної відповідальності була складена незаконно, оскільки Правил дорожнього руху він не порушував, на червоний сигнал світлофора не рухався.
Як убачається із постанови про притягнення до адміністративної відповідальності, причиною для притягнення до відповідальності та накладення адміністративного стягнення стало те, що ОСОБА_1 здійснив рух на забороняючий (червоний) сигнал світлофора.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
При цьому будь яких доказів від відповідача, які б могли спростувати доводи позивача викладені у позовній заяві щодо відсутності події правопорушення суду не надано.
З огляду на викладене суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позову, оскільки відповідачем не доведено вину ОСОБА_1 у вчиненні зазначеного правопорушення, що потягло за собою порушення прав позивача та незаконне притягнення останнього до адміністративної відповідальності.
Керуючись ст. ст. 7, 122, 222, 251, 268, 276, 283, 288 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ст. ст. 1, 2, 8-10, 77, 241-246, 250, 268, 269, 271, 286 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -
у х в а л и в:
Позов ОСОБА_1 до Інспектора Управління патрульної поліції в Житомирській області Лопачука Сергія Олександровича про визнання дій протиправними та скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності задовольнити.
Визнати дії Інспектора Управління патрульної поліції в Житомирській області Лопачука Сергія Олександровича з приводу складання постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ВР № 309583 від 01.06.2018 року протиправними.
Скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ВР № 309583 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 122 КУпАП, та закрити справу про адміністративне правопорушення.
Рішення суду може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
Позивач - ОСОБА_1, місце проживання: АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1.
Відповідач - Інспектор управління патрульної поліції у Житомирській області Лопачук Сергій Олександрович, місцезнаходження: АДРЕСА_2.
Суддя