
Справа №359/5319/18
Провадження №2-а/359/198/2018
УХВАЛА
11 липня 2018 року суддя Бориспільського міськрайонного суду Київської області Борець Є.О., вирішуючи питання про відкриття провадження в адміністративній справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Бориспільського об’єднаного управління пенсійного фонду України Київської області про визнання протиправними дії щодо припинення виплати пенсії за віком та зобов’язання поновити виплати,
встановив:
В липні 2018 року ОСОБА_1 звернулась до суду з вказаним адміністративним позовом та просить визнати протиправними дії Бориспільського об’єднаного УПФ України щодо припинення з 1 березня 2018 року виплати їй пенсії за віком. Крім того, ОСОБА_1 просить зобов’язати відповідача поновити їй нарахування та виплату пенсії за віком з 1 березня 2018 року.
Відповідно до ч.1 ст.20 КАС України місцевим загальним судам як адміністратив-ним судам підсудні:
1) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності;
2) адміністративні справи, пов’язані з виборчим процесом чи процесом референдуму;
3) адміністративні справи, пов’язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України;
4) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконав-ця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1-3 частини першої цієї статті.
Згідно з ч.2 ст.20 КАС України окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першою цієї статті.
Встановлено, що адміністративні справи, пов’язані з оскарженням дій, бездіяльності та рішень суб’єкта владних повноважень з приводу нарахування та виплати пенсії, не містяться в переліку п.1-п.4 ч.1 ст.20 КАС України. Ця обставина свідчить про те, що розгляд таких справ відноситься виключно до повноважень окружного адміністративного суду.
З огляду на це суддя дійшов до переконання, що адміністративна справа за адміні-стративним позовом, пред’явленим ОСОБА_1, підсудна ОСОБА_2 окружному адміністративному суду.
Відповідно до ч.6 ст.7 КАС України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія зако-ну), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).
Зокрема, КАС України не передбачає дії судді у випадку пред’явлення адміністра-тивного позову з порушення правил предметної юрисдикції. Водночас, подібні процесу-альні правовідносини регулюються п.2 ч.1 ст.29 цього ж Кодексу, згідно з якою суд пере-дає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Як вбачається з п.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини та основоположних сво-бод, кожен має право на розгляд його справи судом, встановленим законом. Зокрема, у справах «Верітас проти України» та «Сокуренко та Стригун проти України» Європейсь-кий суд з прав людини наголосив на тому, що суд не може вважатися «судом, встанов-леним законом» у разі перевищення ним своїх повноважень, визначених процесуальним законодавством. Повноваження суду на розгляд конкретної справи визначаються прави-лами юрисдикції.
Встановлено, що адміністративна справа за адміністративним позовом, пред’явле-ним ОСОБА_1, не підсудна Бориспільському міськрайонному суду. Відкриття про-вадження та подальший розгляд адміністративної справи буде грубим перевищенням повноважень, визначених національним процесуальним законодавством, та призведе до прямого порушення п.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод.
З огляду на це суддя вважає, що з метою запобігання такого порушення та забез-печення законності адміністративну справу належить передати на розгляд ОСОБА_2 окружного адміністративного суду.
Керуючись п.1 ч.1, ч.2 ст.241, п.8 ч.5 ст.243, ст.248 КАС України, суддя
ухвалив:
Адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Бориспільського об’єднаного управління пенсійного фонду України Київської області про визнання протиправними дії щодо припинення виплати пенсії за віком та зобов’язання поновити виплати, передати на розгляд ОСОБА_2 окружного адміністративного суду.
Ухвала судді може бути оскаржена до ОСОБА_2 апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 15 днів з дня її постановлення.
Суддя
Бориспільського міськрайонного суду ОСОБА_3