ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
73000, м.Херсон, вул. Горького, 18
____________________________
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"23" липня 2007 р. Справа № 11/168-АП-07
Господарський суд Херсонської області у складі судді Чернявського В.В. при секретарі Борхаленко О.А. за участю представників сторін:
від позивача: Шевченко К.В.- гол. держ. подат. інсп., пост. дов. № 1/9/10-026, від 09.01.2007р., Ватагіної О.В.- гол. держ. подат. інсп., пост. дов. № 233/9/10-026
від відповідача: Крец Л.М.- ю/к, дов. № 01-11/67 від 15.03.2007р., Писанської І.С.- гол. бухг., дов. № 01-11/301 від 19.07.2007р.
розглянув у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Державної податкової інспекції у м.Херсоні, м. Херсон
до Житлово-експлуатаційної контори № 1 Суворовського району, м. Херсон
про стягнення податкового боргу
Провадження у справі здійснюється за позовом про стягнення 30899,74грн. податкового боргу з податку на додану вартість (ПДВ), єдиного податку, земельного податку. Заявою від 15.05.2007р. (а.с.105) позивач остаточно визначив ціну позову сумою 30899,74грн., до якої увійшли вимоги про стягнення 11084,12грн. податкового боргу з податку на додану вартість (10596,94грн. власне недоїмки та 487,18грн. пені), 18195,32грн. з єдиного податку (13619,11 грн. власне недоїмки, 3604,37грн. штрафу, 971,84грн. пені), 1620,03грн. земельного податку (1357,43грн. власне недоїмки, 262,60грн. пені).
У порівнянні з первинно заявленими за текстом позовної заяви позовними вимогами не змінився розмір вимог щодо стягнення податкового боргу з єдиного податку, земельного податку, збільшено розмір позовних вимог щодо ПДВ, та зменшено позовні вимоги за рахунок податкового боргу з власників транспортних засобів (зменшення обумовлене сплатою відповідачем податкового боргу з цього податку станом на час судового розгляду справи).
Відповідач позов не визнав, надав письмові заперечення проти позовних вимог, які полягають у наступному.
Підприємство - відповідач не має податкового боргу з ПДВ у зв'язку з погашенням його як сплатою, так і зарахуванням при вчинені розрахунків з погашення зобов'язань держави за знеціненими грошовими заощадженнями громадян в установах Ощадного банку колишнього СРСР.
Платником земельного податку відповідач не є і не був, оскільки не є і не був власником землі чи землекористувачем, а відповідно до ст.1 Закону України "Про плату за землю" тільки власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок.
Також відповідач не погоджується з позовом щодо вимог про стягнення податкового боргу з єдиного податку в зв'язку з наявністю боргу місцевого бюджету перед відповідачем в інших відносинах.
С у д в с т а н о в и в:
За даними облікової картки особового рахунку Житлово-експлуатаційної контори № 1 Суворовського району, станом на 10.05.2007р., це підприємство має 30899,47грн. податкового боргу, з яких 11084,12грн. податкового боргу з ПДВ, 18195,32грн. з єдиного податку, 1620,03грн. із земельного податку.
Позов про стягнення цього податкового боргу підлягає задоволенню частково у зв'язку з наступним.
До числа податкового боргу з ПДВ відноситься 2979грн. боргу, що виник у зв'язку з неоплатою зобов'язань, задекларованих ЖЕК №1 Суворовського району - платником податків у податковій декларації з ПДВ за лютий 2007р., 2675грн. - за березень 2007р., 1960грн. - за січень 2007р., та 2982,94грн. з числа задекларованих податкових зобов'язань в загальній сумі 3725грн. за грудень 2006р.
При порушення строків виконання узгоджених податкових зобов'язань з ПДВ ЖЕК №1 Суворовського району контролюючий орган у сфері податкових відносин - ДПІ у м. Херсоні визначила цьому платникові за тією ж карткою особового рахунку 487,18коп. пені.
Відповідно до п.5.4.1 ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (Закон № 2181) узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, встановлені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків. Такі строки щодо заявлених сум закінчилися (десять днів після граничного строку подання податкової декларації щодо декларування платником сум податкового зобов'язання).
За ст.16 цього Закону після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня з розрахунку 120 % річних облікової ставки Національного банку України за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
Вказана сума податкового боргу з ПДВ в 11084,12грн. підлягає стягненню з відповідача на користь бюджету на підставі ст.3 Закону № 2181, оскільки активи платника податків можуть бути примусово стягненні в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Цей податковий борг на час вирішення спору не погашений платником, при цьому дані про вчинення платежів, зарахування при вчиненні розрахунків з погашення зобов’язань держави за знеціненими грошовими заощадженнями громадян в установах Ощадного банку колишнього СРСР, контролюючим органом обґрунтовано враховані за карткою обліку податкових зобов’язань відповідача в порядку п.п.7.7 ст.7 Закону № 2181.
За нормою, що міститься в названому підпункті ст.7 Закону № 2181 податковий борг, податкові зобов’язання погашаються у порядку календарної черговості їх виникнення.
З аналогічних міркувань, обґрунтувань, із застосуванням судом цих же норм підлягає задоволенню позов щодо вимог про стягнення 18195,32грн. податкового боргу з єдиного податку.
До числа цього податкового боргу, відноситься борг, що виник в сумі 14420грн. з перетворенням при несплаті в строк з податкового зобов’язання, задекларованого платником в розрахунку № 119891 від 19.01.2004р., а також в сумах 1914,23грн. та 1690,14грн. штрафів, визначених за податковими повідомленнями-рішеннями № 0012091501/0 та № 0012101501/0 від 21.04.2004р., відповідно. У зв'язку з прострочкою погашення узгодженого податкового зобов'язання з єдиного податку платникові контролюючим органом визначено 971,84грн. пені. Суд приймає до уваги, що вказані податкові повідомлення-рішення не скасовані, не змінені, не визнані недійсними, нечинними чи протиправними, але і не виконані відповідачем.
Позов у частині вимог про стягнення земельного податку задоволенню не підлягає.
Заявлений до стягнення податковий борг з цього податку виник протягом 2004р. та в січні 2005р. у зв'язку з несплатою відповідачем задекларованих ним (самостійно узгоджених) податкових зобов'язань у податковому розрахунку земельного податку за 2004р. № 1857 від 29.01.2007р.
Під час судового провадження у справі відповідач, вважаючи, що у 2004р. як і зараз не був та не є платником земельного податку, надав контролюючому органу уточнюючий розрахунок цього податку (по суті - декларацію) уточнивши розмір задекларованих зобов'язань як "0". ДПІ у м. Херсоні по отриманню такого розрахунку не вчинила змін за обліком зобов'язань платника за карткою особового рахунку, оскільки відповідач подав уточнюючий розрахунок поза межами 2-річного строку, передбаченого ст.18 Закону України "Про плату за землю", відповідно, втративши право на подачу такого уточнюючого розрахунку зі сплином зазначеного строку.
Не вважаючи себе платником земельного податку, позивач вказує, що помилково декларував цей податок у зв'язку з використанням земельної ділянки під адміністративною будівлею, що знаходяться у власності місцевої громади (і будівля і ділянка). Слід зауважити, що ст.15 "Строки давності" Закону № 2181, як і інші його статті не встановлюють обмежень за строками щодо позовів про стягнення податкових боргів, що виникають з самостійно узгоджених податкових зобов'язань платниками, та про стягнення визначених платником податків контролюючим органом штрафів; такі обмеження в 1095 днів цим Законом встановлені стосовно стягнення податкових боргів, що виникли з перетворення з податкового зобов'язання, визначеного контролюючим органом.
Однак, строки стягнення земельного податку не є необмеженими, вони існують, встановлені ч.2 ст.18 Закону України “Про плату за землю”.
За ч.2 ст.18 цього Закону стягнення земельного податку допускається не більш як за два попередні роки (при цьому не має значення, визначався податок органом державної податкової служби чи декларувався платником самостійно).
До речі, ця частина статті Закону містить і іншу норму про те, що перегляд неправильно нарахованого податку також допускається не більш як за два попередні роки. Саме цю норму позивач пам’ятає, вважає чинною і застосовує, не вводячи до картки особового рахунку платника дані про уточнення ним податкових зобов’язань (приведення їх до нуля), вчиненого за межами вказаного 2- річного строку. Але, будучи непослідовним, не бажає застосовувати іншу норму з цієї частини статті Закону щодо неможливості стягнення податку більш як за 2 попередні роки.
Позов заявлено 23.04.2007р. (вх. 2350). Виходячи з викладеного, за цим позовом не можна стягнути податок за 2004-й рік у зв’язку з обмеженням стягнення вказаним 2-річним строком. Відповідно, не можна стягнути й пеню, нараховану на такий податковий борг.
Керуючись ст. 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
п о с т а н о в и в:
1.Позов задовольнити частково.
2. Стягнути з Житлово-експлуатаційної контори №1 Суворовського району, м. Херсон (код ЄДР 14114233, м. Херсон, вул. 40- річчя Жовтня, буд. 21-б, р/р 2600300140034 в ХФ АКБ "Прем'єрбанк", МФО 352350) в доход бюджетів 11084,12грн. податкового боргу з податку на додану вартість, 18195,32грн. податкового боргу з єдиного податку.
Виконавчий лист видати за зверненням стягувача - ДПІ у м. Херсоні після набрання постановою законної сили.
3. Відмовити у позові щодо вимог про стягнення податкового боргу з земельного податку.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня складення постанови у повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви на апеляційне оскарження, якщо такої заяви не буде подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження буде подано, але апеляційної скарги у визначений строк подано не буде, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя В.В. Чернявський
Повний текс постанови
складено 24.07.2007р.