
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 826/1026/16 Суддя (судді) першої інстанції: Келеберда В.І.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 серпня 2018 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді Файдюка В.В.
суддів: Літвіної Н.М.
Чаку Є.В.
При секретарі Марчук О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 17 квітня 2018 року у справі за адміністративним позовом Державного публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Украгролізинг" до Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві, Управління Державної казначейської служби України у Печерському районі міста Києва про стягнення суми надмірно сплаченого податку, -
В С Т А Н О В И В :
Державне публічне акціонерне товариство "Національна акціонерна компанія "Украгролізинг" звернулось до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві, Управління Державної казначейської служби України у Печерському районі міста Києва, в якому просило:
- визнати протиправною бездіяльність Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління Державної фіскальної служби України у м. Києві, яка полягає у не підготуванні висновку про повернення Державному публічному акціонерному товариству «Національна акціонерна компанія «Украгролізинг» з Державного бюджету України надмірно сплаченого податку у розмірі 521 764, 03 грн. та неподанні його для виконання до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів;
- зобов'язати Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління Державної фіскальної служби України у м. Києві підготувати висновок про повернення на поточний рахунок Державного публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Украгролізинг» з Державного бюджету України надмірно сплаченого податку у розмірі 521 764, 03 грн. та подати його для виконання до відповідного органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 17 квітня 2018 року даний адміністративний позов - задоволено.
Приймаючи рішення про задоволення позову та визнаючи оскаржувану бездіяльність відповідача протиправною, суд першої інстанції виходив з того, що у фіскального органу відсутні правові підстави для відмови у поверненні позивачу надміру сплачених коштів.
В апеляційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати вказане судове рішення та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі. Зокрема апелянт вказує, що сума, що арифметично обліковується в ІКП як переплата внаслідок подання уточнюючих декларацій на зменшення сум грошового зобов'язання, може набути статусу надміру сплачених грошових зобов'язань лише після здійснення контрольно-перевірочних заходів. Так, НАК «Украгролізинг» включено до плану-графіку проведення документальних планових перевірок платників податків за 2018 рік, перевірка розпочата та триває.
Представник відповідача у судовому засіданні підтримав вимоги апеляційної скарги, просив її задовольнити в повному обсязі.
Представник позивача заперечував проти задоволення апеляційної скарги, просив відмовити у її задоволенні, а рішення суду першої інстанції залишити без змін.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що у період з 16 січня 2013 року по 24 лютого 2014 року ДПАТ «НАК «Украгролізинг» перераховано до бюджету авансові платежі за кодом класифікації 11020100 в сумі 521 764,03 грн. з податку на прибуток, а також авансові платежі відсотків по дивідендах за кодом класифікації 11023100, що підтверджується виписками банку.
Так, згідно копій виписок ПАТ «Альфа-Банк» від: 16 січня 2013 року, 17 січня 2013 року, 13 лютого 2013 року, 12 березня 2013 року, 12 квітня 2013 року, 13 травня 2013 року, 31 травня 2013 року, 03 липня 2013 року, 07 серпня 2013 року, 06 вересня 2013 року, 30 вересня 2013 року, 05 листопада 2013 року, 05 грудня 2013 року, 15 січня 2014 року 24 лютого 2014 року за зазначений період ДПАТ «НАК «Украгролізинг» перераховано до Державного бюджету України авансові платежі за кодом класифікації 11020100 у загальній сумі 521 764, 03 грн. з податку на прибуток.
Відповідно до поданої податкової декларації за 2013 рік значення об'єкту оподаткування від усіх видів діяльності від'ємне, прибутків не отримано.
Згідно Акту № 16140-20 від 04 грудня 2015 року про звірення розрахунків платника, за даними територіального органу ДПІ у Печерському районі м. Києва з податку на прибуток облікована переплата позивача у сумі 853 520, 83 грн., податковий борг відсутній.
02 листопада 2015 року позивач звернувся до ДПІ у Печерському районі м. Києва із заявою № 16/1981 щодо повернення надміру сплаченого до бюджету податку у сумі 521 764, 03 грн., посилаючись на положення статті 43 Податкового кодексу України, проте зазначена сума позивачу повернута не була.
Як вбачається з відповіді ДПІ у Печерському районі м. Києва на листи позивача від 26 жовтня 2015 року № 16/1928 та від 02 листопада 2015 року № 16/1981, відповідач посилався на те, що у провадженні Вищого адміністративного суду України у стадії касаційного оскарження знаходиться справа № 826/6530/15 за позовом ДПАТ «НАК «Украгролізинг» до ДПІ у Печерському районі ГУ ДФС у м. Києві про скасування податкових повідомлень-рішень від 11 листопада 2014 року № 155326552201 та № 155526552201, у зв'язку з чим заявлена позивачем до повернення сума надміру сплаченого податку на прибуток не повертається.
ДПАТ «НАК «Украгролізинг» вважає, що відповідач допустив протиправну бездіяльність по нездійсненню заходів направлених на повернення останньому надміру сплачених ним до державного бюджету грошових зобов'язань, з огляду на що звернулося до суду з метою захисту свої порушених прав та охоронюваних законом інтересів.
Згідно пп. 14.1.115 Податкового кодексу України надміру сплачені грошові зобов'язання - гуми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад -враховані суми грошових зобов'язань, граничний строк сплати яких настав на гаку дату.
Приписи п.п. 43.1-43.5 статті 43 Податкового кодексу України визначають, що помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу. У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків. Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.
Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.
У відповідності до, зокрема, статті 43 ПК України, наказом від 30 грудня 2013 року № 882/1188 затверджено Порядок взаємодії територіальних органів Міністерства доходів і зборів України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань (далі - Порядок № 882/1188).
Пунктом 5-8 Порядку № 882/1188 (який був чинний станом на час виникнення спірних правовідносин), визначено, що повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у випадках, передбачених законодавством, здійснюється на підставі заяви платника податку, яка може бути подана протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
Взаємовідносини територіальних органів Міністерства доходів і зборів України (далі - органи Міндоходів) з місцевими фінансовими органами та територіальними органами Державної казначейської служби України (далі - органи Казначейства) в процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань з метою належного виконання положень статей 43, 102 Податкового кодексу України, частини другої статті 45 та частини другої статті 78 Бюджетного кодексу України на момент виникнення спірних правовідносин регламентувалися затвердженим наказом Міндоходів України та Мінфіну України від 30 грудня 2013 року №882/1188 Порядком взаємодії територіальних органів Міністерства доходів і зборів України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань (далі - Порядок №882/1188).
Відповідно до п. 5 вказаного Порядку повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у випадках, передбачених законодавством, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку (за винятком повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку на доходи фізичних осіб, які розраховуються органом Міндоходів на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку), яка може бути подана протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми. За платежами, належними державному бюджету, орган Міндоходів у строк не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви передає висновки згідно з Реєстром висновків за платежами, належними державному бюджету, для виконання відповідному органу Казначейства.
Місцевий фінансовий орган у строк не пізніше ніж протягом двох робочих днів здійснює погодження отриманих висновків шляхом засвідчення підписом керівника місцевого фінансового органу, засвідченим печаткою, та повертає їх згідно з Реєстром висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, відповідному органу Міндоходів.
Орган Міндоходів не пізніше наступного робочого дня від дати отримання висновку, погодженого місцевим фінансовим органом, передає його згідно з Реєстром висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, відповідному органу Казначейства.
Згідно п. 7 Порядку №882/1188 орган Міндоходів на підставі даних особових рахунків платників готує висновок за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку, два примірники Реєстру висновків за платежами, належними державному бюджету, за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку, та три примірники Реєстру висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, за формою згідно з додатком 3 до цього Порядку. Контроль за прийняттям/передаванням висновків органи Міндоходів, місцеві фінансові органи, органи Казначейства проводять шляхом проставляння на відповідних примірниках Реєстрів відміток про надходження документів до установи у порядку, визначеному Типовою інструкцією з діловодства у центральних органах виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих органах виконавчої влади, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2011 року № 1242.
У разі якщо вказана у заяві платника сума (її частина) за даними інформаційних систем обліковується як помилково та/або надміру сплачена, орган ДФС готує висновок на повернення такої суми (її частини) за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку. За платежами, належними державному бюджету, орган ДФС у строк не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви передає висновки згідно з реєстром висновків за платежами, належними державному бюджету, для виконання відповідному органу Казначейства (пункт 8 Порядку № 1146).
Приписи п. 10 Порядку №882/1188 визначають, що на підставі отриманих висновків відповідний орган Казначейства здійснює повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у визначеному законодавством порядку.
Отже, ДПІ у Печерському районі ГУ ДФС у м. Києві, у відповідності до означеного Порядку № 882/1188, зобов'язана була та мала достатні підстави, в тому числі у зв'язку з відсутністю у позивача податкового боргу, у строк не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви передати висновки згідно з Реєстром висновків за платежами, належними державному бюджету, для виконання відповідному органу Казначейства.
Проте, ДПІ у Печерському районі ГУ ДФС у м. Києві не вчинило дій, передбачених Порядком № 882/1188.
У наданих ДПІ у Печерському районі ГУ ДФС у м. Києві запереченнях (вказано, що повернення суми надміру сплаченого податку на прибуток не може бути розглянута, оскілки триває розгляд справи № 826/6530/15 у Вищому суді України про скасування податкових повідомлень-рішень від 11 листопада 2014 року № 155326552201 та № 155526552201 (а.с. 94 Том 1). ДПІ у Печерському районі ГУ ДФС у м. Києві долучило до заперечень лист від 18 грудня 2015 року № 32843/10/26-55-20-02 (а.с. 101 Том 1), в якому не вирішено питання повернення надміру сплаченого податку, а лише зазначена інформація про розгляд судом справи № 826/6530/15, із зазначенням того, що судом не прийнято рішення, яке набрало законної сили.
Як встановлено судом першої інстанції, постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 червня 2015 року у справі № 826/6530/15 за позовом Державного публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Украгролізинг» до Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві про скасування податкових повідомлень-рішень, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 30 липня 2015 року та ухвалою Вищого адміністративного суду України від 16 грудня 2015 року, позов задоволено повністю, визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві від 11 листопада 2014 року № 155326552201, форма «Р», № 155526552201, форма «П».
Таким чином, спір про визнання податкових повідомлень-рішень протиправними та їх скасування, на які посилаються відповідачі у запереченнях, вирішено, судові рішення набрали законної сили, відповідне посилання відповідача є безпідставним.
При цьому слід зазначити, що з огляду на норми Порядку № 882/1188, п. 43.5 статті 43 ПК України розгляд заяви позивача про повернення надміру сплачених коштів мав становити 20 днів з дня подання платником податків заяви. Тобто, 20 денний термін з дня отримання (04 листопада 2015 року) ДПІ у Печерському районі ГУ ДФС у І м. Києві заяви позивача сплив 24 листопада 2015 року, а лист ДПІ у Печерському районі ГУ ДФС у м. Києві датований 18 грудня 2015 року, яким навіть не розглянуто заяву позивача по суті.
У зв'язку зі зміною реквізитів рахунку позивач направив до ДПІ у Печерському районі ГУ ДФС у м. Києві лист від 20 листопада 2017 року № 14/1561 І (а.с. 40 Том 2), в якому зазначав про неодноразові звернення, в тому і числі посилання на заяву від 02 листопада 2015 року № 16/1981 (а.с.35 Том 1, а.с.35 Том 2) та просив повернути суму надміру сплаченого податку на прибуток в розмірі 521 764,03 грн, із зазначенням нових реквізитів рахунку.
Зазначений лист адресовано ДПІ у Печерському районі ГУ ДФС м. Києві, однак останнє перенаправило лист до ГУ ДФС у м. Києві, яке в свою чергу листом від 13 грудня 2017 року № 41579/10/26-15-12-03-11 (а.с. 72, 73 Том 2,) посилаючись на декларації 2015 - 2017 років зазначило, що «питання щодо перерахування надміру сплачених сум з податку на прибуток може бути розглянуто після здійснення контрольно-перевірочних заходів».
Тобто, питання повернення надміру сплаченого податку на прибуток, здійсненого позивачем у період з 16 січня 2013 року по 24 лютого 2014 року, ГУ ДФС у м. Києві залишило не вирішеним, фактично відклало розгляд питання на невизначений строк та пов'язало вирішення питання повернення надміру сплаченого податку 2013 року з перевіркою податкових декларацій за 2015 - 2017 роки. Таким чином, твердження про обґрунтованість відмови ГУ ДФС у м. Києві у задоволенні заяви позивача є некоректним.
Обґрунтовуючи апеляційну скаргу, відповідач зазначив, що оскільки ДПАТ «Украгролізинг» подано податкову декларацію за 2013 рік з від'ємним значенням об'єкту оподаткування, ДПІ у Печерському районі ГУ ДФС у м. Києві має належним чином провести перевірку інформації, вказаної в податковій декларації для підтвердження дійсності від'ємного значення.
Однак, у контролюючого органу сплинув строк давності для здійснення перевірки декларації за 2013 рік, визначений у статті 102 ПК України.
Щодо від'ємного значення у поданій податковій декларації за 2013 рік, то слід зазначити, що в матеріалах справи міститься копія Акту Державної аудиторської служби України від 07 листопада 2016 року № 07-23/1 (а.с. 132-134 т. 1), відповідно до висновків якого позивач за результатами фінансово-господарської діяльності за 2013 та 2014 роки отримав чистий збиток: за 2013 рік у розмірі 450 658 тис. грн., за 2014 рік у розмірі 54 881 тис. грн.
Крім того, ДПІ у Печерському районі ГУ ДФС у м. Києві було здійснено перевірку позивача з питань з тримання вимог податкового законодавства за період з 01 липня 2012 року по 11 грудня 2013 року, та складено акт від 20 жовтня 2014 року №984/26-55-22-01 (а.с. 74-92 т.2), що відображено у постанові Окружного адміністративного суду м. Києва від 25 червня 2015 року у справі № 826/6530/15.
Отже, з наданих апелянтом пояснень вбачається, що ГУ ДФС у м. Києві ставить в залежність повернення надміру сплачених коштів за 2013 рік та перевірки декларації 2013 від результатів проведеної у 2018 перевірки платника за період з 01 січня 2015 року по 31 грудня 2017 року, що є неприпустимим.
Колегія суддів вважає, що перевірка, проведена у 2018 за період з 01 січня 2015 року по 31 грудня 2017 року жодним чином не може стосуватися предмета спору щодо повернення надміру сплаченого податку на прибуток за 2013 рік.
Слід зауважити, що згідно відзиву позивача на апеляційну скаргу, він не погоджуючись з висновками перевірки, оформленими відповідним Актом. За результатами перевірки заперечень на Акт ГУ ДФС у м. Києві складено лист від 14 червня 2018 року № 27528/10/26-15-14-01-05. При цьому, податкове повідомлення - рішення № 0008621401 від 192018 року оскаржується позивачем в адміністративному порядку. На даний час Державною фіскальною службою України (далі ДФС України) за результатами розгляду скарги позивача рішення не прийнято.
Слід зазначити, що з огляду на норму п.43.2 статті 43 ПК України єдиною перешкодою у здійсненні повернення надміру сплаченого податку є податковий борг.
Як зазначалось вище, на час звернення позивача з заявою від 02 листопада 2015 року № 16/1981 до ДПІ у Печерському районі ГУ Міндоходів у м. Києві, яка подана у визначені статтею 43 ПК України строки про повернення надмірно сплаченого податку, у позивача був відсутній податковий борг, актом зафіксована переплата. Крім того, станом на 31 липня 2018 року відповідно до витягу з електронного кабінету у позивача також відсутній податковий борг та рахується переплата.
Таким чином, як на час подання заяви позивачем від 02 листопада 2015 року, так і на даний час у органів ДФС України відсутні обґрунтовані підстави для незадоволення такої заяви про повернення надмірно сплаченого податку за період у сумі 521 764,03 грн.
Відповідно, органами ДФС України було допущено протиправну бездіяльність, яка полягає у не підготуванні висновку про повернення позивачу з Державного бюджету України надмірно сплаченого податку у розмірі 521 764,03 грн та не поданні його для виконання відповідному органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, що є підставою для задоволення позову.
Слід зазначити, що апелянтом не наведеного жодних норм матеріального чи процесуального права, які було порушено судом при прийнятті оскаржуваного рішення.
Приймаючи до уваги те, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, висновки суду доводами апелянта не спростовані, колегія суддів дійшла висновку про відсутність правових підстав для задоволення апеляційної скарги.
За правилами статті 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. ст. 243, 246, 308, 315, 316, 321, 325, 329, 331 КАС України суд,
ПОСТАНОВИВ :
Апеляційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві - залишити без задоволення.
Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 17 квітня 2018 року - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, та може бути оскаржена безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції в порядку і строки, встановлені статтями 329, 331 КАС України.
Головуючий суддя: Файдюк В.В.
Судді: Літвіна Н.М.
Чаку Є.В.