
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 серпня 2018 року справа №812/512/18
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючого судді Геращенка І.В., суддів Арабей Т.Г., Блохіна А.А., розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 14 травня 2018 року у справі № 812/512/18 (головуючий І інстанції Шембелян В.С., повний текст складено 21 травня 2018 року в місті Сєвєродонецьку Луганської області) за позовом ОСОБА_1 до Білокуракинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання дій протиправними та зобов'язання призначити пенсію на пільгових умовах,-
ВСТАНОВИВ:
27 лютого 2018 року ОСОБА_1 (далі - позивач, заявник) звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з позовом до Білокуракинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області (далі - відповідач, пенсійний орган, управління) про визнання дій незаконними, щодо відмови у призначенні пенсії на пільгових умовах та визнати за ним право на отримання пенсії за віком на пільгових умовах як працівнику, зайнятому повний робочий день на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком 2 після досягнення 55 річного віку і при загальному стажі більше 30 років, із яких стаж роботи не менше 12 років і 6 місяців на зазначеній роботі; зарахування до пільгового стажу період роботи з 19 вересня 1988 року по 31 грудня 1988 року, з 10 листопада 1992 року по 31 липня 2002 року, та період з 19 лютого 2007 року по 29 серпня 2008 року електрогазозварювальником; зобов'язання відповідача призначити та оформити належним чином пільгову пенсію у відповідності до пункту «б» частини 1 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»0 як працівнику, занятому повний робочий день на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком 2 після досягнення 55 річного віку і при загальному стажі більше 30 років, із яких стаж роботи не менше 12 років і 6 місяців на зазначеній роботі, з наступного дня з моменту подання ним заяви про призначення пенсії з 04 жовтня 2017 року (а.с.4-7).
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 14 травня 2018 року у справі № 812/512/18 у задоволенні позовних вимог відмовлено в повному обсязі (а.с.139-142).
Позивач не погодився з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просив оскаржене рішення суду скасувати та постановити нове рішення про задоволення позовних вимог.
На обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що Пунктом 10 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами правці, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 1 серпня 1992 року № 442 встановлено, що для підтвердження трудового стажу зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно надати трудовому книжку із належним чином оформленнями записами про займану посаду і період виконуваємої роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці. Позивач зазначає, що оскільки немає зазначених підприємств, в архівних довідках немає зазначених документів, та надати їх нікому, отже у нього не залишається нічого окрім звернення за судовим захистом. Відсутність підтвердження даних обставин, при наявності трудової книжки і записів в ній породжує право на зарахування пільгового стажу (а.с.149-151).
Сторони в судове засідання не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, апелянт зазначив про розгляд справи у його відсутнсть.
Відповідно до приписів статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України справа розглядається в порядку письмового провадження.
Згідно вимог частин 1, 2 статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обгрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.
Суд, заслухав доповідь судді-доповідача, перевіриі матеріали справи, вивчив доводи апеляційної скарги, дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Позивач - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт серії НОМЕР_1, виданий 15 грудня 1997 року Білокуракинським РВ УМВС України в Луганській області (а.с. 8)
Відповідач - Білокуракинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області є суб'єктом владних повноважень, який діє на підставі Положення про Управління Пенсійного фонду України та у спірних правовідносинах реалізує повноваження, надані йому Законом.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що позивач 03 жовтня 2017 року звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах згідно пункту «б» статті 13 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». До вказаної заяви додав копії трудової книжки, довідок про заробітну плату за період страхового стажу до 01 липня 2000 року, довідок про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній та довідок, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників (а.с.72).
26 грудня 2017 року позивач звернувся в Комісію з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення (перерахунок) пенсії на пільгових умовах або за вислугу років при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - Комісія), з заявою про підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до пункту «б» частини 1 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за періоди роботи з 17 листопада 1987 року по 18 квітня 1989 року, з 17 травня 1989 року по 22 січня 1990 року, з 25 січня 1990 року по 15 червня 1991 року, з 10 листопада 1992 року по 31 липня 2002 року. До вказаної заяви копії трудової книжки, довідок про заробітну плату та довідок про стаж (а.с.73).
За результатами розгляду вказаної заяви Комісією, на підставі розділу ХХХІІ «Загальні професії» Списку № 2 виробництв, цехів, професій і посад, робота в яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах і в пільгових розмірах, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1956 року № 1173, підтверджено право на зарахування до пільгового стажу роботи, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах за Списком № 2 відповідно до вимог пункту 2 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» наступні періоди роботи:
- на Шевченківському цукрозаводі (ВАТ «Цукровий завод ім. Т.Г. Шевченка») в якості електрогазозварника з 17 листопада 1987 року по 08 вересня 1988 року, з 01 січня 1989 року по 18 квітня 1989 року;
- в Білокуракинській міжгосподарчій шляховій пересувній механізованій колоні № 33 тресту «Луганськоблагродорбуд» в якості електрогазозварника з 17 травня 1989 року по 22 січня 1990 року;
- на Білокуракинському комбінаті комунальних підприємств в якості електрогазозварника з 25 січня 1990 року по 15 червня 1991 року.
Не зараховано до пільгового стажу період роботи з 09 вересня 1988 року по 31 грудня 1988 року, у зв'язку з переведенням на іншу роботу.
Відмовлено в зарахуванні до пільгового стажу періоду роботи на Білокуракинському комбінаті комунальних підприємств в якості електрогазозварника з 10 листопада 1992 року по 31 липня 2002 року, у зв'язку з відсутністю атестації робочих місць за умовами праці (а.с.84).
З урахуванням рішення Комісії про результати розгляду заяви позивача від 26 грудня 2017 року управлінням 02 лютого 2018 року прийнято рішення № 697 про відмову позивачу у призначенні пенсії на пільгових умовах за віком, у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу.
Пільговий стаж роботи позивача складає 7 років 3 місяців 7 днів, яких недостатньо для призначення пенсії на пільгових умовах за Списком 2 виробництв, цехів, професій і посад, робота в яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах і в пільгових розмірах, що є недостатнім для призначення позивачу пенсії за віком на пільгових умовах згідно пункту «б» частини 1 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (а.с. 68, зв. бік 70).
Як вбачається з копії трудової книжки позивача останній працював за посадою електрогазозварника:
- в колгоспі «Прогрес» Тетіївського району Київської області з 03 серпня 1984 року по 16 листопада 1984 року;
- на Шевченківському цукрозаводі (ВАТ «Цукровий завод ім. Т.Г. Шевченка») з 17 листопада 1987 року по 08 вересня 1988 року, з 01 січня 1989 року по 18 квітня 1989 року;
- на Білокуракинській міжгосподарчій шляховій пересувній механізованій колоні № 33 тресту «Луганськоблагродорбуд» з 17 травня 1989 року по 22 січня 1990 року;
- на Білокуракинському комбінаті комунальних підприємств з 25 січня 1990 року по 15 червня 1991 року;
- на Білокуракинському ДП БМУ «Білокуракинегазбуд» з 11 березня 1992 по 02 листопада 1992 року;
- на Білокуракинському комбінаті комунальних підприємств з 10 листопада 1992 року по 31 липня 2002 року;
- на ТОВ «Комунальник» з 01 серпня 2002 року по 30 травня 2003 року;
- на ПП «Гідросервіс» з 01 липня 2003 року по 01 березня 2004 року;
- на ДП «Зоряне» СТОВ АФ «Зоря» з 23 березня 2005 року по 01 березня 2006 року;
- на ПП «Компанія «Комунальник» з 19 лютого 2007 року по 29 березня 2008 року;
- на ПП СВФ «Агро» ВП «Білокуракинський елеватор» з 12 травня 2009 року по 14 серпня 2012 року (а.с.15-21).
Згідно довідки ПП «Компанія «Комунальник» № 1 від 25 вересня 2017 року про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, до пільгового стажу період роботи з 19 лютого 2007 року по 29 серпня 2008 року не зараховано, у зв'язку з відсутністю атестацій робочих місць за умовами праці.
Суть спірних правовідносин полягає у правомірності прийняття управлінням спірного рішення, що регулюється нормами Конституції України, Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058), Законом України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року № 1788-XII (далі - Закон № 1788-XII) та іншими нормативними документами, що регулюють спірні правовідносини.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам регулює Закон № 1058.
Відповідно до статті 26 Закону № 1058-ІV, страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Трудова книжка, відповідно до положення статті 48 КЗпП України, статті 62 Закону № 1788-XII та згідно пунктом 1 Порядку підтвердженням наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у них, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, є основним документом, що підтверджує пільговий стаж роботи працівника.
Згідно пункту 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV особам, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбачених Законом № 1788-XII.
Порядок звернення за призначенням пенсії, строки призначення та виплати пенсії, припинення та поновлення виплати пенсії передбачені статтями 44, 45, 49 Закон № 1058-IV.
Відповідно до частини 1 статті 44 Закону № 1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Частиною 1 статті 45 Закону № 1058-IV встановлено, що пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку.
Частиною 5 цієї статті передбачено, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за №1566/11846 (далі - Порядок № 22-1).
Пунктом 4.3. Порядку № 22-1 встановлено, що не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Відповідно до пункту «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» право на пенсію за віком на пільгових умовах мають працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Працівникам, які не мають стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого загального стажу роботи пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»: чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи.
За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності стажу роботи: з 1 квітня 2016 року по 31 березня 2017 року - не менше 26 років.
За приписами статті 62 Закону № 1788-XII основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній № 637 від 12 серпня 1993 року у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Як вбачається з пунктів 1, 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України №442 від 01 серпня 1992 року (далі - Порядок), атестація робочих місць за умовами праці проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров'я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому. Атестація проводиться атестаційною комісією, склад і повноваження якої визначається наказом по підприємству, організації в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років. Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації.
Пунктом 3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383 (далі - Порядок № 383) передбачено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року. Пунктом 10 зазначеного Порядку № 383 встановлено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку.
Відповідно до пункту 4.5 Порядку № 383, якщо ж атестація з 21 серпня 1992 року не проводилася чи за результатами атестації, вперше проведеної після 21 серпня 1997 року, право не підтвердилось, до пільгового стажу зараховується лише період роботи із шкідливими умовами праці на даному підприємстві, в установі чи організації до 21 серпня 1992 року включно, тобто до набуття чинності Порядком проведення атестації робочих місць. У такому ж порядку зараховується пільговий стаж, якщо за результатами атестації, вперше проведеної до 21 серпня 1997 року, право на пільгове пенсійне забезпечення не підтвердилось.
Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком та розробленими на виконання постанови №442 Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України (далі - Мінпраці) від 1 вересня 1992 року № 41 (далі Методичні рекомендації).
Відповідно до зазначених нормативних актів основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
Згідно положень Порядку відомості про результати атестації робочих місць заносяться до картки умов праці, форма якої затверджується Мінпраці разом з Міністерством охорони здоров'я України. Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників, який складається за результатами проведеної атестації робочих місць, після погодження з профспілковим комітетом затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років. Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії та посади яких внесено до переліку.
Згідно з пункту 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року Закону № 1058-IV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди вказаним особам пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення».
Комплексний аналіз зазначених норм дає підстави дійти висновку, що необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до пункту «б» статті 13 Закону № 1788 є формальна констатація факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у Списку № 2, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці.
Аналогічна правова позиція міститься у постанові Верховного Суду України від 10 вересня 2013 року № 21-183а13, від 10 березня 2015 року № 21-51а15.
Суд виходить з того, що відповідно до пункту «б» частини 1 статті 13 Закону № 1788-ХІІ мають право на пенсію за віком на пільгових умовах, незалежно від місця останньої роботи, працівниками, зайняті повний робочий день та інших роботах зі шкідливими і важкими умовами праці - за списком №2, виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним КМУ і за результатами атестації робочих місць. Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затверджених постановою КМУ від 01.08.1992 року № 442 та розроблених до неї рекомендаціями. Відомості про результати атестації робочих місць заносяться до картки умов праці, форма якої затверджується Мінпраці разом з Міністерством охорони здоров'я України. Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим професійним забезпеченням працівників зберігається протягом 50 років, витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників. Отже комплексний аналіз Закону № 1788-ХІІ дає підстави вважати, що необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до пункту «б» статті 13 Закону є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у Списку №2, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці. Документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: картка умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або додатком до такого витягу. Відсутність підтвердження вищезгаданих обставин не породжує виникнення права на зарахування пільгового стажу.
Відповідно до пунктів 4.2, 4.3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затв. наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 383 від 18 листопада 2005 року (далі - Порядок), результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Згідно частини 4 статті 13 Закону № 1788 порядок пенсійного забезпечення осіб, які працювали до введення в дію цього Закону (до 1 січня 1992 року) на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених законодавством, що діяло раніше, визначається статтею 100 цього Закону.
Пунктом «а» статті 100 Закону № 1788 встановлено, що особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством.
Відповідно до пункту 3 Порядку при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.
Згідно пункту 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 року № 442, атестація робочих місць проводиться в строки передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років.
З архівної довідки № 835 від 07 вересня 2017 року, виданої Комунальною установою «Трудовий архів Білокуракинського району» вбачається, що позивач працював у Білокуракинському комбінаті комунальних підприємств згідно книг наказів з особового складу, а саме:
- наказу № 14 § 2 по ККП від 24 січня 1990 року «Про прийом на роботу»
«Прийняти на роботу в якості газоелектрозварника 4 розряду ОСОБА_1 з 25 січня 1990 року…»;
- наказу № 45 § 2 по ККП від 14 червня 1991 року «Про звільнення»
«Звільнити газоелектрозварника 4 розряду ОСОБА_1 з 15 червня 1991 року за власним бажанням ст. 38 КЗпП УССР…»;
- наказу № 90 § 2 по ККП від 10 листопада 1992 року «Про прийом на роботу»
«Прийняти на роботу в якості газоелектрозварника 4 розряду ОСОБА_1 з 10 листопада 1992 року …»;
- наказу № 36 § 2 по ККП від 31 липня 2002 року
«Звільнити газоелектрозварника 4 розряду ОСОБА_1 з 31 липня 2002 року за власним бажанням ст. 38 КЗпП України…»;
Однак, слід зазначити, що документи про проведення атестації у період з 10 листопада 1992 року по 31 липня 2002 року на Білокуракинському комбінаті комунальних підприємств позивачем до суду надані не були, протилежного позивачем не доведено, а тому відсутність документів про проведення атестації є перешкодою для підтвердження спеціального стажу роботи.
Крім того, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції щодо не зарахування до пільгового стажу позивача періоду роботи з 19 лютого 2007 року по 29 серпня 2008 року, оскільки в довідці ПП «Компанія «Комунальник» № 1 від 25 вересня 2017 року, відомості про проведення атестації робочих місць також відсутні, а тому не має підстав для зарахування цього періоду до пільгового стажу роботи за Списком № 2.
Згідно статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З вищевказаних мотивів суд першої інстанції дійшов висновку, що пільговий стаж позивача в оскаржуваному рішенні на підставі наявних матеріалів пенсійної справи позивача, визначено правильно, підстав для скасування вказаного рішення як протиправного судом не встановлено, тому в задоволенні позовних вимог слід відмовити за необґрунтованістю.
При викладених обставинах, суд вважає вірним висновок суду першої інстанції про відмову у задоволенні позову.
Статтею 316 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Зважаючи на наведене, суд дійшов висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. У зв'язку з викладеним доводи апеляційної скарги не спростовують висновку суду першої інстанції, тому апеляційну скаргу необхідно у зв'язку з викладеним, залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Керуючись статтями 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 14 травня 2018 року у справі № 812/512/18 - залишити без задоволення.
Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 14 травня 2018 року у справі № 812/512/18 за позовом ОСОБА_1 до Білокуракинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання дій протиправними та зобов'язання призначити пенсію на пільгових умовах - залишити без змін.
Повне судове рішення складене 08 серпня 2018 року.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати складання повного судового рішення та не підлягає оскарженню до Верховного Суду, крім випадків, встановлених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Головуючий: І.В. Геращенко
Судді: Т.Г. Арабей
А.А. Блохін