
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
07 серпня 2018 року м. Дніпросправа № 808/609/18
Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі:
судді-доповідача: Лукманова О.М.,
суддів: Божко Л.А., Дурасова Ю.В.,
при секретарі: Сонник А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпро апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Запорізькій області на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 20 квітня 2018 року (суддя Татаринов Д.В.,м. Запоріжжя, повний текст рішення складено 20.04.2018 року) у справі № 808/609/18 за позовом Приватного підприємства «Донметпостач» до Головного управління ДФС у Запорізькій області, про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-
в с т а н о в и л а:
У лютому 2018 року ПП «Донметпостач» (далі по тексту - позивач) звернулось до суду з позовом до Головного управління ДФС у Запорізькій області (далі по тексту - відповідач), в якому просило визнати частково протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 17.08.2017 року № 001431120 в частині, що стосується несвоєчасності реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних виписаної ПП «Донметпостач» податкової накладної № 18 від 27.10.2016 року, що підлягає наданню покупцю - платнику податку на додану вартість.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 20.04.2018 року позовні вимоги ПП «Донметпостач» задоволено.
Головне управління ДФС у Запорізькій області не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подало апеляційну скаргу, в якій просило скасувати рішення суду та прийняти нове, яким в задоволенні позову відмовити в повному обсязі. Свої вимоги обґрунтувало тим, що судом не надано належної оцінки нормам чинного законодавства, висновки суду не відповідають обставинам справи, що призвело до прийняття невірного рішення. Апелянт зазначав, що спірне податкове повідомлення-рішення винесене за результатами проведеної камеральної перевірки, якою встановлено, що товариство порушило порядок реєстрації податкових накладних у єдиному реєстрі, податкову накладну № 18 від 27.10.2016 року щодо терміну реєстрації якої існує спір, було зареєстровано лише 01.02.2017 року. Апелянт вказував, що в рішенні суду першої інстанції про скасування податкового повідомлення-рішення у частині не вказано висновок про дату реєстрації податкової накладної № 18 від 27.10.2016 року.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що не передбачено право контролюючого органу в односторонньому порядку тимчасово призупиняти дію договору про визнання електронних документів та відмовляти у прийнятті та реєстрації податкових накладних з цих підстав. Суд першої інстанції врахував, що судовим рішенням по справі № 808/323/17, яке набрало законної сили, визначено, що податкова накладна № 18 від 27.10.2016 року вважається поданою та зареєстрованою в Єдиному державному реєстрі податкових накладних днем її фактичного отримання Державною фіскальною службою України 09.11.2016 року. Суд першої інстанції вказував, що податкова накладна направлена позивачем та зареєстрована до ЄРПН межах 15-деного строку у відповідності до пункту 201.10 статті 201 ПК України, а відмова у реєстрації вказаних податкових накладних відбулась внаслідок протиправних дій контролюючого органу з незалежних від ПП «Донметпостач» підстав. В діях позивача відсутній склад правопорушення, відповідальність за яке передбачена пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України, а саме відсутня вина у реєстрації податкових накладних в ЄРПН з пропуском встановленого чинним законодавством України строку.
Матеріалами справи підтверджується, що між ПП «Донметпостач» та ДПІ у Печерському районі ГУ ДФС у м. Києві укладено договір про визнання електронних документів від 29.02.2016 року №230220161, предметом якого є визнання податкових документів, поданих платником податків - ПП «Донметпостач» в електронному вигляді із застосуванням електронного цифрового підпису до органів ДФС засобами телекомунікаційного зв'язку або на електронних носіях, як оригіналу.
Після зміни місцезнаходження ПП «Донметпостач» перейшло на податковий облік до Запорізької ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області. Між ПП «Донметпостач» та Запорізькою ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області укладено договір про визнання електронних документів 23.08.2016 року №230820163, на визнання податкових документів, поданих платником податків - ПП «Донметпостач» в електронному вигляді із застосуванням ЕЦП до органів ДФС засобами телекомунікаційного зв'язку або на електронних носіях, як оригіналу. Договір від 23.08.2016 року №230820163 прийнятий на рівні ДФС України що підтверджується квитанціями №1 та №2, які містяться в матеріалах справи. Відповідно до інформації з квитанції № 1 від 23.08.2016 року, вказано, що діючий договір розірвано, новий договір приймається до розгляду. Згідно квитанції № 2 договір прийнято.
Таким чином, між ПП «Донметпостач» та Запорізькою ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області діяв договір про визнання електронних документів, на визнання податкових документів, поданих платником податків - ПП «Донметпостач» в електронному вигляді із застосуванням ЕЦП до органів ДФС засобами телекомунікаційного зв'язку або на електронних носіях, як оригіналу, інформацію про розірвання договору або укладання нового відповідачем не надано.
Встановлено, що 27.10.2016 року ПП «Донметпостач» сформувало податкову накладну № 18 за результатами господарських відносин з ТОВ «Лозівський ковальсько-механічний завод», 27.10.2016 року податкова накладна № 18 була направлена до Єдиного реєстру податкових накладних на реєстрацію. Згідно квитанції № 1 від 27.10.2016 року про реєстрацію податкової накладної, реєстрація податкової накладної не проведена, причину вказано: порушено вимоги Інструкції з підготовки і подання податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв'язку, а саме ЄДРПОУ: « 30968656», можливо, розірвано договір про визнання електронної звітності.
10.11.2016 року ПП «Донметпостач» намагалось повторно зареєструвати податкову накладну № 18 від 27.10.2016 року у Єдиному реєстрі податкових накладних на реєстрацію. Згідно квитанції № 1 від 11.11.2016 року про реєстрацію податкової накладної, реєстрація податкової накладної не проведена, причину вказано: порушено вимоги Інструкції з підготовки і подання податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв'язку, а саме ЄДРПОУ: « 30968656», можливо, розірвано договір про визнання електронної звітності.
01.02.2017 року ПП «Донметпостач» вкотре намагалось зареєструвати податкову накладну № 18 від 27.10.2016 року у Єдиному реєстрі податкових накладних на реєстрацію. Згідно квитанції № 1 від 01.02.2017 року про реєстрацію податкової накладної, реєстрація податкової накладної проведена, документ прийнято.
В матеріалах справи наявна постанова Запорізького окружного адміністративного суду від 17.07.2017 року у справі № 808/323/17, залишена без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 14.11.2017 року, якою визнано протиправними дії Державної податкової інстанції у Печерському районі Головного управління ДФС у м. Києві щодо зупинення дії договору про визнання електронних документів від 29.02.23016 року № 230220161, укладеного ПП «Донметпостач». Податкову накладну № 18 від 27.10.2016 року вважати поданою та зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних днем її фактичного отримання Державною фіскальною службою України 09.11.2016 року.
Відповідно до ч. 5 ст. 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
Відповідно до ч. 4 ст. 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Колегія суддів зазначає, що постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 17.07.2017 року у справі № 808/323/17, залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 14.11.2017 року, вказано на те, що податкова накладна, сформована ПП «Донметпостач» № 18 від 27.10.2016 року, є такою, що зареєстрована у Єдиному реєстрі податкових накладних 09.11.2016 року, тобто без порушення строку реєстрації. Цю обставину відповідно до ст. 78 КАС України слід враховувати як доказ.
Відповідно до матеріалів справи, 20.07.2017 року Головним управлінням ДФС у Запорізькій області проведено камеральну перевірку даних, задекларованих у податковій звітності, своєчасності подання податковій звітності, сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість, своєчасності реєстрації податкових накладних в ЄРПН з датою виписки з жовтня 2016 року по лютий 2017 року, за результатами якої складено акт №290/1201/30968656 від 20.07.2017 року. Актом зафіксовано порушення ПП «Донметпостач» п.201.10 ст.201 ПКУ України, а саме: податкову накладну № 18 від 27.10.2016 року зареєстровано 01.02.2017 року з порушенням терміну реєстрації 82 дні, податкову накладну № 30 від 05.12.2016 року зареєстровано 08.02.2017 року з порушенням терміну реєстрації 50 дні, за вказане порушення передбачене застосування штрафної санкції згідно п. 120-1.1 ст. 120-1 ПК України.
За результатами камеральної перевірки на підставі акту №290/1201/30968656 від 20.07.2017 року Головне управління ДФС у Запорізькій області 17.08.2017 винесено податкове повідомлення-рішення №0014311201, яким до ПП «Донметпостач» застосовано штрафну санкцію за порушення терміну реєстрації податкових накладних у розмірі 67060,00 грн.
Відповідно до п. 201.1, п. 201.2, п. 201.10 ст. 201 ПК України, на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін. При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження. Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня. Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені. Податкова накладна, що містить помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов'язань, є підставою для віднесення покупцем сум податку до податкового кредиту.
Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку заповнення податкової накладної, затверджений наказом Міністерства фінансів України № 1307 від 31.12.2015 року, податкову накладну складає особа, яка зареєстрована як платник податку у контролюючому органі та якій присвоєно індивідуальний податковий номер платника податку на додану вартість. Податкова накладна та додатки до неї складаються в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи. Усі податкові накладні, у тому числі накладні, особливості заповнення яких викладені в пунктах 9-15 та 19 цього Порядку, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та за формою, чинною на день такої реєстрації.
Згідно пунктів 5, 8, 12, 13, 14, 15, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1246 від 29.12.2010 року, податкова накладна та/або розрахунок коригування приймаються до Реєстру у разі дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192, пунктами 200-1.3, 200-1.9 статті 200-1 та пунктами 201.1, 201.10 і 201.16 статті 201 Кодексу, а також з урахуванням Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Реєстрації підлягають податкові накладні та/або розрахунки коригування (у тому числі ті, що не надаються отримувачу (покупцю) товарів/послуг, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, складені за операціями з постачання послуг нерезидентом) незалежно від суми податку на додану вартість в одній податковій накладній/розрахунку коригування. Податкова накладна та/або розрахунок коригування складаються та реєструються постачальником (продавцем) - платником податку, крім випадків, визначених пунктом 9 цього Порядку. Після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція). Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС. У квитанції зазначаються дата та час її формування, реквізити податкової накладної та/або розрахунку коригування та результат перевірки. Якщо у податковій накладній та/або розрахунку коригування за результатами проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), виявлено порушення, платнику податку надсилається квитанція про неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування із зазначенням причини такого неприйняття. У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
Колегія суддів вважає за необхідне вказати, що такої підстави для не реєстрації податкової накладної як «можливо, розірвано договір про визнання електронної звітності» Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних не передбачено.
Колегія суддів вказує, що враховуючи постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 17.07.2017 року у справі № 808/323/17, залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 14.11.2017 року, безспірним є факт реєстрації ПП «Донметпостач» податкової накладної № 18 від 27.10.2016 року, у Єдиному реєстрі податкових накладних 09.11.2016 року. Тобто, позивач не допустив порушення ст. 201 ПК України, зареєстрував податкову накладну протягом відведеного п'ятнадцяти денного терміну, відведено для реєстрації податкової накладеної від дня виписки.
Згідно п. 74.2 ст. 74 ПК України (у редакції, дійсній на час виникнення спірних правовідносин) в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Згідно пп. 75.1.1 п. 75.1 ст. 75 ПК України камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків, та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій).
Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1246 від 29.12.2010 року, передбачено, що у разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію податкових накладних, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок. Головному управління ДФС у Запорізькій області під час камеральної перевірки необхідно враховувати дані Єдиному реєстрі податкових накладних та необхідно було брати до уваги вчасну реєстрацію ПП «Донметпостач» податкової накладної № 18 від 27.10.2016 року.
Згідно п. 120-1.1 ст. 120-1 ПК України, порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів; 50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
ПП «Донметпостач» не було допущено порушення реєстрації податкової накладеної № 18 від 27.10.2016 року у Єдиному реєстрі податкових накладних, таким чином, Головне управління ДФС у Запорізькій області протиправно винесло податкове повідомлення-рішення від 17.08.2017 року № 001431120 в частині, що стосується несвоєчасності реєстрації в Єдиному реєстрі податкової накладної № 18 від 27.10.2016 року.
Згідно ч. 1, ч. 6 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Новий розподіл судових витрат здійснюється у разі задоволення апеляційної скарги. Непередбачено повернення судових витрат, здійснених суб'єктом владних повноважень у разі відмови в задоволенні апеляційної скарги.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції та вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, постанову суду першої інстанції слід залишити без змін, як таку, що прийнята з додержанням вимог матеріального та процесуального права.
Керуючись статтями 315, 316, 321, 322 Кодексу адміністративного судочинства України колегія суддів, -
п о с т а н о в и л а:
Апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Запорізькій області - залишити без задоволення.
Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 20 квітня 2018 року у справі № 808/609/18 - залишити без змін.
Постанова Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів у порядку ст.ст. 328 - 329 КАС України.
Суддя-доповідач: О.М. Лукманова
Суддя: Л.А. Божко
Суддя: Ю.В. Дурасова