
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №813/2557/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 серпня 2018 року
зал судових засідань № 6
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Гулика А.Г.,
секретар судового засідання Жовковська Ю.В.,
за участю:
представника позивача Бойко Н.І.,
представника відповідача Харчук І.Т.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом керівника Червоноградської місцевої прокуратури Львівської області до Соснівської міської ради Львівської області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії, -
встановив:
15.06.2018 до Львівського окружного адміністративного суду надійшов позов керівника Червоноградської місцевої прокуратури Львівської області, місцезнаходження: 80100, м.Червоноград, вул. Св. Володимира,15 до Соснівської міської ради Львівської області код ЄДРПОУ 34006047, місцезнаходження: 80193, Львівська область, смт. Соснівка, вул.Кривоноса, 8а, в якому позивач просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо невиконання вимог чинного законодавства України щодо виготовлення технічної документації з нормативної грошової оцінки земель населеного пункту м.Соснівки Львівської області та подальшого затвердження такої;
- зобов'язати відповідача виконати вимоги чинного законодавства щодо виготовлення технічної документації з нормативної грошової оцінки земель населеного пункту м.Соснівки Львівської області та, в подальшому, на засіданні сесії міської ради вирішити питання про затвердження такої та оприлюднити рішення ради у встановленому ч.5 ст.12 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" порядку.
Ухвалою від 20.06.2018 суд прийняв позовну заяву до розгляду і відкрив провадження у справі.
Ухвалою від 20.06.2018 суд підтвердив наявність підстав для представництва керівника Червоноградської місцевої прокуратури Львівської області інтересів держави в суді у справі за його позовом до Соснівської міської ради Львівської області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що не проведення відповідачем нормативної грошової оцінки земель населеного пункту м.Соснівка Львівської області у строки, визначені ст.18 Закону України "Про оцінку земель", призводить до неналежного визначення розміру плати за землю до місцевого бюджету, що, в свою чергу, порушує інтереси територіальної громади м.Соснівка. Позивач вказує на те, що уже понад 7 років всупереч вимогам чинного законодавства є дійсною нормативна грошова оцінка земель м.Соснівка, що затверджена ще рішенням сесії Соснівської міської ради №31 від 01.03.2011.
Відповідач відзив на позовну заяву чи заяви про визнання позову не подав.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала з підстав, наведених у позовній заяві. Просила суд позов задовольнити повністю.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечила з тих підстав, що міською радою розроблено проект щодо зміни меж міста Соснівка, який на перебуває на погодженні. У зв'язку з тим, що межі міста будуть змінені, площа земель зміниться, тому нову грошову оцінку земель можливо буде провести лише після погодження меж міста. Просила суд в задоволенні позову відмовити повністю.
Заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити повністю, виходячи з наступних підстав.
Суд встановив, що IV сесією IV скликання Соснівської міської ради Львівської області прийнято рішення №31 від 01.03.2011 «Про затвердження грошової оцінки земель м.Соснівка». При цьому, технічна документація з нормативної грошової оцінки земель м.Соснівка Львівської області виготовлена та затверджена 27.12.2010 висновком №713 Головного управління Держкомзему у Львівській області.
19.04.2018 Соснівська міська рада на запит позивача від 12.04.2018 №14-44/1848 вих.18 надала відповідь, що грошова оцінка земель м.Соснівка введена в дію 01.03.2011 і є діючою по теперішній час.
Також повідомлено, що Соснівською міською радою розроблено проект землеустрою щодо зміни меж м. Соснівка, який має бути погоджений Верховною Радою України. У зв'язку з тим, що межі міста будуть змінені, площа земель зміниться, нову грошову оцінку земель можливо буде провести лише після погодження меж міста Верховною Радою України та внесення відомостей про встановлення (зміну) межі м.Соснівка до державного земельного кадастру.
Рішенням №608 Львівської обласної ради від 30.01.2018 «Про погодження проекту землеустрою щодо зміни меж м.Соснівка Львівської області» погоджено проект землеустрою щодо зміни меж м.Соснівка Львівської області.
Згідно з інформацією Головного управління Держгеокадастру у Львівській області від 19.03.2018 №21-13-0.9-321/60-18 зазначений проект землеустрою направлений на обов'язкову первинну державну експертизу.
У зв'язку з тим, що відповідач всупереч вимогам чинного законодавства не провів нормативну грошову оцінку земель м.Соснівка Львівської області, керівник Червоноградської місцевої прокуратури Львівської області звернувся з відповідним позовом до суду.
При вирішенні спору по суті суд виходив з такого.
Засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні".
Частиною 3 статті 16 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад. Згідно з положеннями ч. 1 вказаної статті органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються цим та іншими законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону.
Відповідно до п. 21 ч. 1 ст.43 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішуються питання регулювання земельних відносин.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.
Згідно з ст. 23 Закону України "Про оцінку земель" технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.
Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону України "Про оцінку земель" підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
Як передбачено ч.5 ст.5 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад 5 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.
Частиною другою ст. 18 Закону України "Про оцінку земель" вказано, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років.
Згідно з абз.4 ч.1 ст. 1 вказаного Закону датою нормативної грошової оцінки земельної ділянки є дата, вказана в технічній документації.
Процедура проведення нормативної грошової оцінки земель населених пунктів визначена Порядком нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затвердженим Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.11.2016 №489.
Пунктом четвертим розділу 1 вказаного Порядку, ч.3 ст. 18 Закону України "Про оцінку земель" передбачено, що нормативна грошова оцінка земель проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України «Про землеустрій».
Відповідно до ч.1 ст.20 Закону України "Про оцінку земель" за результатами нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, що підлягає державній експертизі відповідно до закону.
Оцінка земель проводиться для порівняльного аналізу і прогнозу ефективності використання землі як природного ресурсу та основного засобу виробництва, а також при здійсненні цивільно-правових угод (ст.38 Закону України "Про землеустрій").
Згідно із ч. 3 ст.201 Земельного кодексу України нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель тощо.
Відповідно до постанови Верховного суду України від 13.03.2017 № 6-2195цс-16 нормативна грошова оцінка - конкретна вартісна характеристика, яка містить низку етапів, передбачених чинним законодавством. Зокрема, це прийняття уповноваженим органом влади рішення щодо проведення нормативної грошової оцінки земель, розробка технічної документації грошової оцінки спеціальною установою, погодження технічної документації органами влади, прийняття відповідною радою рішення про затвердження технічної документації.
Відповідно до правової позиції Верховного Суду України, викладеної в постанові від 11.05.2016 у справі №6-824цс16 дотримання належного економічного регулювання земельних правовідносин, забезпечення надходжень платежів з орендної плати та земельного податку до місцевого бюджету у законодавчо визначених межах шляхом їх правового врегулювання безпосередньо належить до інтересів держави, тому помилково вважати факт не проведення нормативної грошової оцінки, у порядку встановленим законодавством, суто формальним порушенням.
Суд встановив, що IV сесією IV скликання Соснівської міської ради Львівської області прийнято рішення №31 від 01.03.2011 «Про затвердження грошової оцінки земель м.Соснівка».
При цьому, технічна документація з нормативної грошової оцінки земель м.Соснівка Львівської області виготовлена та затверджена 27.12.2010 висновком №713 Головного управління Держкомзему у Львівській області. Грошова оцінка земель м.Соснівка введена в дію 01.03.2011 і є діючою по теперішній час.
З урахуванням викладеного, суд дійшов до висновку, що відповідач, будучи обізнаним про наявність обов'язку виготовлення технічної документації з нормативної грошової оцінки земель населеного пункту м.Соснівка Львівської області та подальшого затвердження такої, не вжив достатніх заходів для затвердження такої.
Суд відхиляє аргументи відповідача щодо недоцільності виготовлення такої технічної документації, у зв'язку з тим, що змінюються межі міста, оскільки нормативно-правовими актами не передбачено можливості пролонгації чи переривання строків здійснення нормативної грошової оцінки.
Таким чином, суд вважає, що відповідач допустив протиправну бездіяльність щодо невиконання вимог чинного законодавства України в частині виготовлення технічної документації з нормативної грошової оцінки земель населеного пункту м.Соснівки Львівської області та подальшого затвердження такої.
У зв'язку з цим, існують достатні правові підстави для зобов'язання відповідача виконати вимоги чинного законодавства щодо виготовлення технічної документації з нормативної грошової оцінки земель населеного пункту м.Соснівки Львівської області та, в подальшому, на засіданні сесії міської ради вирішити питання про затвердження такої та оприлюднити рішення ради, у встановленому ч.5 ст.12 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" порядку.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України та ч.3 ст.2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з вимогами ст.78 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що адміністративний позов необхідно задовольнити повністю.
Відповідно до ст.139 КАС України судові витрати стягненню зі сторін не підлягають.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 73-76, 242, 244, 245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
в и р і ш и в:
позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Соснівської міської ради Львівської області щодо невиконання вимог чинного законодавства України в частині виготовлення технічної документації з нормативної грошової оцінки земель населеного пункту м.Соснівки Львівської області та подальшого затвердження такої.
Зобов'язати Соснівську міську раду Львівської області виконати вимоги чинного законодавства щодо виготовлення технічної документації з нормативної грошової оцінки земель населеного пункту м.Соснівки Львівської області та, в подальшому, на засіданні сесії міської ради вирішити питання про затвердження такої та оприлюднити рішення ради, у встановленому ч.5 ст.12 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" порядку.
Судові витрати стягненню зі сторін не підлягають.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення суду складене і підписане 07.08.2018.
Суддя А.Г. Гулик