
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 серпня 2018 р. Справа№805/3502/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Галатіна О.О., розглянувши в порядку письмового провадження в підготовчому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Торецького об'єднаного управління пенсійного фонду України Донецької області про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, суд -
В С Т А Н О В И В:
17 травня 2018 року позивач, ОСОБА_1, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Торецького об'єднаного управління пенсійного фонду України Донецької області про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії.
В обґрунтування позовних вимог, позивач зазначив, що рішенням №2 Управління Пенсійного фонду України в м. Авдіївка Донецької області від 11 січня 2018 року було відмовлено в призначенні йому пенсії на підставі відсутності необхідного пільгового стажу. Вважає, що пенсійним органом йому не зараховано стаж роботи у ВП «Жовтневий рудник» з 04.11.1985 по 05.06.1986; 15.02.1990 по 16.04.1990, 27.04.2009 по 09.11.2011, 10.11.2011 по 03.03.2016, та зазначає про те, що має достатньо стажу для призначення пенсії за ст. 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 року № 1788-XII, тому не погоджується з рішенням відповідача.
Позивач у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав до суду заяву про розгляд справи без його участі.
Представник відповідача надав до суду відзив на адміністративний позов, в якому зазначив, що спірне рішення прийнято у зв'язку із відсутністю необхідного страхового стажу для призначення пенсії.
Відповідно до частини 9 статті 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта. Таким чином, суд дійшов висновку щодо можливості розгляду даної справи у письмовому провадженні на підставі наявних у матеріалах справи доказів.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
03 січня 2018 року позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України м. Авдіївка Донецької області із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах за нормами ст.14 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 року № 1788 XII.
Рішенням Управління Пенсійного фонду України м. Авдіївка Донецької області від 11 січня 2018 року відмовлено ОСОБА_1 у призначенні пенсії, у зв'язку відсутністю необхідного пільгового стажу 25 років. У вищевказаному рішенні відповідач вказав, що неможливо провести перевірку первинних документів у зв'язку з тим, що ВП «Жовтневий Рудник» знаходиться на тимчасово окупованій території», а первинні документи знаходяться на тимчасово непідконтрольній українській владі території в м.Донецьку.
Однак, як вбачається з трудової книжки (дата заповнення 22.11.1988) БТ-Н № 3712372 позивача у період з 15.09.1992 прийнято до штату ш/у «Октябрськое», 16.04.1990 звільнений за прогули без поважних причин.
Відповідно до трудової книжки НОМЕР_1 (дата заповнення 16.11.1985) позивача з 27.04.2009 прийнято до штату шахти «Жовтневий Рудник», 03.03.2016 звільнений за скороченням штату.
Відповідно до ст. 48 Кодексу законів про працю України, ст. 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та п. 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637, трудова книжка є основним документом, що підтверджує пільговий стаж роботи працівника.
За приписами ч. 1 ст. 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05 листопада 1991 року № 1788-XII (далі Закон № 1788-XII), яка визначає особливості пенсійного забезпечення працівників, зайнятих на підземних і відкритих гірничих роботах та в металургії, працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на цих роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років.
Такий же порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничо-рятувальних частин) на шахтах по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або знаходяться в стадії ліквідації, але не більше 2 років.
Право на пенсію на пільгових умовах мають працівники, зайняті на протязі повного робочого дня виконанням робіт, передбачених Списком № 1. При цьому під повним робочим днем вважається виконання роботи в умовах, передбачених Списками, не менше 80 відсотків робочого часу (роз'яснення Міністерства соціального захисту населення і Міністерства праці від 10.05.1994 № 01-3/406-02-2 та № 06-1649).
Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній. Пунктом 20 цього Порядку передбачено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугою років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їхніх правонаступників. У такій довідці має бути зазначено: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професію або посаду; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включено цей період роботи, первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана довідка.
За нормами статті 14 Закону № 1788-XII до пільгового стажу зараховується робота працівників, які безпосередньо зайняті повний робочий день на відповідних роботах, за умови підтвердження первинними документами саме такої роботи повний робочий день. При цьому такими документами можуть бути: журнали виходів на роботу, табелі використання робочого часу, деякі накази чи розпорядження по підприємству. Кожен з цих документів дає лише часткове підтвердження зайнятості на роботах зі шкідливими умовами праці, але сукупні дані цих документів можуть бути доказом повної зайнятості працівника.
Пенсійний орган не заперечує, що посада, яку обіймав позивач, належить до Списку № 1. Трудовими книжками позивача підтверджено, що з 15.09.1992 прийнято до штату ш/у «Октябрськое», 16.04.1990 звільнений за прогули без поважних причин. Відповідно до трудової книжки НОМЕР_1 позивача з 27.04.2009 прийнято до штату шахти «Жовтневий Рудник», 03.03.2016 звільнений за скороченням штату.
Проте відповідачем зроблено висновок по зазначеним періодам, що через неможливість проведення перевірки первинної документації, на підставі якої довідки видані, пільговий характер роботи не підтверджено.
Згідно зі ст. 101 Закону № 1788-ХІІ органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.
При цьому відповідно до пункту 1 частини першої статті 49 Закону № 1058-IV виплата пенсії за рішенням територіальних органів ПФУ або за рішенням суду припиняється, якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості.
Зловживанням з боку пенсіонера в розумінні частини першої статті 103 Закону № 1788-ХІІ є, зокрема, подання ним документів з явно неправильними відомостями.
Аналіз наведених норм дає підстави вважати, що право особи на призначення пільгової пенсії згідно зі статтею 13 Закону № 1788-ХІІ має бути підтверджене як пенсіонером (особистими документами), так і підприємством, на якому особа працювала зі шкідливими і важкими умовами праці. Також і відповідальність за надання недостовірних пенсійних документів покладена на підприємство (організацію) та пенсіонера.
З приводу посилання відповідача на перебування первинної документації на території населених пунктів не підконтрольних українській владі суд зазначає наступне.
За приписами частин 1 та 2 статті 4 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" від 15.04.2014 № 1207-VII (далі Закон № 1207-VII) на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим перетину меж тимчасово окупованої території, вчинення правочинів, проведення виборів та референдумів, реалізації інших прав і свобод людини і громадянина.
Правовий режим тимчасово окупованої території передбачає особливий порядок забезпечення прав і свобод громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території.
Згідно з ч. 1 ст. 18 Закону № 1207-VII громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.
За приписами ч. 2 ст. 9 Закону № 1207-VII будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.
Частиною 3 статті 9 Закону № 1207-VII встановлено, що будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Тобто, відповідно до наведених норм закону, необхідною умовою для визнання незаконним акту органу, який знаходиться на тимчасово окупованій території є створення такого органу, обрання чи призначення у порядку, не передбаченому законом.
Трудовий стаж позивач набув у період, коли населені пункти, на території яких підприємства здійснюють господарську діяльність, перебували під контролем української влади, і зазначене підприємство також утворено відповідно до законодавства України.
Всі первинні документи, на підставі яких позивач отримав право на призначення пенсії, були сформовані до проведення антитерористичної операції і не можуть піддаватися сумніву та позбавляти позивача права на отримання пенсії, обрахованої із заробітку, який він отримував на законних підставах, тільки з тих міркувань, що Україна тимчасово не здійснює контроль на території, де позивач набув пільговий стаж роботи.
Суд зазначає, що єдиним належним доказом який підтверджує трудовий стаж, є трудова книжка.
За таких обставин, оскаржуваний період роботи позивача з 04.11.1985 по 05.06.1986 в трудових книжках зовсім не відображений та жодними доказами не підтверджено.
Таким чином, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог в частині зарахування стажу з 15.09.1992 по 16.04.1990 та з 27.04.2009 по 03.03.2016, скасування рішення № 2 від 11 січня 2018 року в частині не зарахування до стажу періоди роботи 15.09.1992 по 16.04.1990 та з 27.04.2009 по 03.03.2016.
Судовий збір розподілити відповідно до статті 139 КАС України
Керуючись Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», "Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній» затвердженого Постановою КМ України від 13.08.1993 року №637, керуючись ст.ст. 5, 6, 9, 14, 19, 22, 30, 76, 77, 122, 139, 211, 241-246 КАС України, суд -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Торецького об'єднаного управління пенсійного фонду України Донецької області про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Зобов'язати Торецьке об'єднане управління пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву про призначення пенсії за віком на пільгових умовах з урахуванням періодів роботи за списком № 1, а саме: з 15.02.1990 року по 16.04.1990 року та з 27.04.2009 року по 03.03.2016 року в ВП «Жовтневий Рудник».
Скасувати рішення № 2 від 11 січня 2018 року в частині не зарахування до пільгового стажу періоди роботи з 15.02.1990 року по 16.04.1990 року та з 27.04.2009 року по 03.03.2016 року в ВП «Жовтневий Рудник».
В іншій частини позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 сплачений при зверненні до суду судовий збір у розмірі 352 (триста п'ятдесят дві) грн. 40 коп., за рахунок бюджетних асигнувань Торецького об'єднаного управління пенсійного фонду України Донецької області.
Рішення прийнято в порядку письмового провадження 06 серпня 2018 року.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суддя Галатіна О.О.