
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 802/859/18-а
Головуючий у 1-й інстанції: Дмитришена Руслана Миколаївна
Суддя-доповідач: Совгира Д. І.
07 серпня 2018 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Совгири Д. І.
суддів: Курка О. П. Сапальової Т.В. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_2 в інтересах неповнолітнього сина ОСОБА_3 на рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 07 червня 2018 року (повний текст якої складено в м. Вінниця) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 в інтересах неповнолітнього сина ОСОБА_3 до Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області, Калинівського районного сектору Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернулася до Вінницького окружного адміністративного суду з позовом до Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області, Калинівського районного сектору Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 07 червня 2018 року у задоволені адміністративного позову відмовлено.
Не погоджуючись з даним рішенням суду, позивач подала апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального права просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.
На апеляційну скаргу позивача надійшов відзив відповідача, зареєстрований Вінницьким апеляційним адміністративним судом 31.07.2018 року за вх. № 9220/18.
У поданому відзиві відповідач наголошує, що судом першої інстанції правильно встановлено та досліджено усі обставини справи, в результаті чого прийнято судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Виходячи з приписів п.п. 1, 2 ч. 1 ст. 311 КАС України, вищезазначена апеляційна скарга розглядається в порядку письмового провадження.
Заслухавши доповідь судді, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що у вересні 2017 року неповнолітній ОСОБА_3 та його законні представники звернулись до Калинівського РС УДМС України у Вінницькій області з проханням надати їм заяву за формою Ф1 з метою оформлення та видачі неповнолітньому паспорту у формі книжечки на підставі Закону України "Про громадянство України" від 18.01.2001 року №2235-ІІІ.
Працівниками Калинівського РС УДМС України у Вінницькій області повідомлено, що паспорт зразка 1994 року у вигляді книжечки уже не видається та запропоновано отримати паспорт у вигляді ІD-картки.
11.10.2017 року ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, по досягнення ним шістнадцятирічного віку, за місцем свого проживання, та його законні представники ОСОБА_4 та ОСОБА_2 повторно звернулись до Калинівського РС УДМС України у Вінницькій області із заявою про оформлення паспорта громадянина України у вигляді паспортної книжечки.
Також, в заяві відзначено, що ОСОБА_3 не має наміру оформляти паспорт у формі пластикової картки типу ІD-1. Як законний представник ОСОБА_3 батьки ОСОБА_4 та ОСОБА_2, відзначили в заяві, що не дають згоду на оформлення паспорту у формі пластикової картки.
10.11.2017 року Калинівським районним сектором Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області листом за №31/1727 повідомило заявників, що відповідно до Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" та постанови КМУ від 25.03.2015 року "Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України" з 01.01.2016 року запроваджено оформлення і видачу паспорта громадянина України у формі картки з безконтактним електронним носієм.
Також, всі територіальні підрозділи в тому числі і Калинівський районний сектор Управління Державної міграційної служби України, забезпечені матеріально - технічними ресурсами для оформлення і видачі паспорта громадянина України, зразки бланків якого затверджені Постановою, населення Калинівського районного сектору Управління ДМС України у Вінницькій області при досягнення певного віку, або у разі зміни прізвища документується паспортом громадянина України у формі пластикової картки типу ІD, прийняття документів для оформлення паспорта громадянина України у формі книжечки припинено з 01.11.2016 року.
ОСОБА_3 та його законний представник мати ОСОБА_2, через свої особисті погляди, заперечують проти отримання паспорта громадянина України у вигляді ІD-картки.
Правові та організаційні засади створення та функціонування Єдиного державного демографічного реєстру та видачі документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, а також права та обов'язки осіб, на ім'я яких видані такі документи визначаються Законом України №5492-VI від 20.11.2012 «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус».
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону №5492-VI визначено, що Єдиний державний демографічний реєстр - це електронна інформаційно-телекомунікаційна система, призначена для зберігання, захисту, обробки, використання і поширення визначеної цим Законом інформації про особу та про документи, що оформлюються із застосуванням засобів Реєстру, із забезпеченням дотримання гарантованих Конституцією України свободи пересування і вільного вибору місця проживання, заборони втручання в особисте та сімейне життя, інших прав і свобод людини та громадянина.
Єдиний державний демографічний реєстр ведеться з метою ідентифікації особи для оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсними та знищення передбачених цим Законом документів. Єдиний державний демографічний реєстр у межах, визначених законодавством про свободу пересування та вільний вибір місця проживання, використовується також для обліку інформації про реєстрацію місця проживання чи місця перебування.
Згідно з ч.1 ст.13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація народження дитини проводиться з одночасним визначенням її походження та присвоєнням їй прізвища, власного імені та по батькові. Походження дитини визначається відповідно до Сімейного кодексу України.
Статтею 5 Закону України «Про громадянство України» визначено, що документом, який підтверджує громадянство України, є зокрема паспорт громадянина України. Зразок та порядок видачі паспорта громадянина України визначається положенням про паспорт громадянина України, яке затверджується Верховною Радою України.
Паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України (ч.1 ст.21 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус»).
Частиною 2 ст. 21 Закону №5492-VI передбачено, що кожен громадянин України, який досяг чотирнадцятирічного віку, зобов'язаний отримати паспорт громадянина України
Згідно з ч.3 ст.13 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» паспорт громадянина України, паспорт громадянина України для виїзду за кордон, дипломатичний паспорт України, службовий паспорт України, посвідчення особи моряка, посвідчення члена екіпажу, посвідчення особи без громадянства для виїзду за кордон, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, проїзний документ біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, проїзний документ особи, якій надано додатковий захист, картка мігранта містять безконтактний електронний носій. Посвідчення особи на повернення в Україну, тимчасове посвідчення громадянина України, посвідчення водія не містять безконтактного електронного носія.
Положенням ч.4 ст.13 Закону №5492-VI визначено, що особам гарантується право на відмову від внесення від цифрованих відбитків пальців рук до безконтактного електронного носія, що міститься у паспорті громадянина України. Таке право реалізується шляхом подання заяви відповідному уповноваженому суб'єкту про внесення або відмову від внесення від цифрованих відбитків пальців рук особи до безконтактного електронного носія.
Паспорт громадянина України виготовляється у формі картки, що містить безконтактний електронний носій (ч.4 ст.21 Закону №5492-VI).
Відповідно до ч.7 ст.21 Закону №5492-VI визначено, що до паспорта громадянина України вноситься така інформація: 1) назва держави; 2) назва документа; 3) ім'я особи; 4) стать; 5) громадянство; 6) дата народження; 7) унікальний номер запису в Реєстрі; 8) номер документа; 9) дата закінчення строку дії документа; 10) дата видачі документа; 11) уповноважений суб'єкт, що видав документ (код); 12) місце народження; 13) відцифрований образ обличчя особи; 14) відцифрований підпис особи; 15) податковий номер (реєстраційний номер облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків) або повідомлення про відмову від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган). У разі наявності повідомлення про відмову від реєстраційного номера облікової картки платника податків проставляється слово «відмова».
Згідно з ч.9 ст.21 Закону №5492-VI до безконтактного електронного носія, що міститься у паспорті громадянина України, який досяг вісімнадцятирічного віку, вносяться засоби електронного цифрового підпису в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. До безконтактного електронного носія, що міститься у паспорті громадянина України, вноситься додаткова (змінна) інформація.
Відповідно до п.3 «Положення про паспорт громадянина України», затвердженого 26.06.1992 постановою Верховної Ради України №2503-ХІІ, бланки паспортів виготовляються у вигляді паспортної книжечки або паспортної картки за єдиними зразками, що затверджуються Кабінетом Міністрів України. Терміни запровадження паспортної картки визначаються Кабінетом Міністрів України у міру створення державної автоматизованої системи обліку населення.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України №302 від 25.03.2015 «Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України» затверджено зразок та технічний опис бланка паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм згідно з додатками 1 і 2; зразок та технічний опис бланка паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, згідно з додатками 3 і 4; Порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, що додається.
Також, п. 2 постанови Кабінету Міністрів України №302 від 25.03.2015 запроваджено з 1 січня 2016 оформлення і видачу паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм та паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, зразки бланків яких затверджено цією постановою, із застосуванням засобів Єдиного державного демографічного реєстру громадянам України, яким паспорт громадянина України оформляється вперше, з урахуванням вимог пункту 2 Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 р. №2503-XII.
Положеннями п. 3 постанови Кабінету Міністрів України №302 установлено, що до завершення роботи із забезпечення в повному обсязі територіальних підрозділів Державної міграційної служби матеріально-технічними ресурсами, необхідними для оформлення і видачі паспорта громадянина України, зразки бланків якого затверджено цією постановою, паспорт громадянина України може оформлятися з використанням бланка паспорта громадянина України у формі книжечки; прийняття документів для оформлення паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, зразок бланка якого затверджено цією постановою, з 1 листопада 2016 р. припиняється; паспорт громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, оформлений та виданий на підставі документів, поданих до 1 листопада 2016 р., є чинним протягом строку, на який його було видано.
Також, слід відзначити, що в зв'язку із спрямування на лібералізацію Європейським Союзом візового режиму для України Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо документів, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" внесено зміни до Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» якими виключено можливість громадян через свої релігійні переконання відмовитись від отримання документів з імплантованим у бланк безконтактним електронним носієм, або від внесення інформації до безконтактного електронного носія.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (ст.19 Конституції України).
Враховуючи вище вказане, відповідач діяв в межах та у спосіб визначений Законом України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус».
При цьому, суд звертає увагу, що жодних виключень за власними переконаннями громадян стосовно форми та порядку видачі паспорту а ні Закон України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус", а ні "Положення про паспорт громадянина України", затверджене 26.06.1992 року постановою Верховної Ради України №2503-ХІІ, на день звернення позивача до відповідача та на час розгляду справи не містять.
Аналогічна правова позиція викладена у зразковому рішенні Верховного суду від 26 березня 2018 року у справі №806/3265/17 (провадження №Пз/9901/2/18).
При цьому, ч. 3 статті 291 КАС України вказано, що при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені за результатами розгляду зразкової справи.
Щодо відмови позивача з власних переконань оброблення персональних даних, то суд зазначає, що положеннями ч. 4 ст. 13 Закону, особам гарантується право на відмову від внесення відцифрованих відбитків пальців рук до безконтактного електронного носія, що міститься у паспорті громадянина України. Таке право реалізується шляхом подання заяви відповідному уповноваженому суб'єкту про внесення або відмову від внесення відцифрованих відбитків пальців рук особи до безконтактного електронного носія. Відповідно до п. 15 ч.7 ст. 21 Закону, до паспорта громадянина України вноситься інформація, зокрема, податковий номер (реєстраційний номер облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків) або повідомлення про відмову від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган). У разі наявності повідомлення про відмову від реєстраційного номера облікової картки платника податків проставляється слово "відмова".
За приписами ч.9 ст. 21 Закону, до безконтактного електронного носія, що міститься у паспорті громадянина України, вноситься додаткова (змінна) інформація.
Крім того, суд зазначає, що Постановою №302 визначено порядок прийому та видачі паспорта громадянина України, зокрема, ним передбачено алгоритм дій працівників ДМС, а також перелік та форма документів, які подаються для виготовлення паспорта.
У даному випадку форма заяви за якою позивач просить оформити неповнолітньому сину паспорт чинним законодавством не передбачена.
Щодо посилань позивача на Положення про паспорт громадянина, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992, то суд зазначає наступне.
Так, відповідно до ч. 2, 3 Положення, паспорт громадянина України видається кожному громадянинові України центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства, після досягнення 16-річного віку.
Бланки паспортів виготовляються у вигляді паспортної книжечки або паспортної картки за єдиними зразками, що затверджуються Кабінетом Міністрів України. Терміни запровадження паспортної картки визначаються Кабінетом Міністрів України у міру створення державної автоматизованої системи обліку населення.
Такі терміни паспортної картки запроваджено Постановою КМУ №302 якою установлено, що з 1 листопада 2016 прийняття документів для оформлення паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, зразок бланка якого затверджено цією постановою, припиняється.
При цьому, відносно Положення про паспорт, на яке позивач посилається як на одну із правових підстав для задоволення позовних вимог, то слід зазначити, що вказаний підзаконний нормативно-правовий акт прийнято ще на виконання вимог статті 5 Закону України «Про громадянство України» від 8 жовтня 1991року №1636-ХІІ, котрий втратив чинність згідно із Законом України «Про громадянство України» від 18 січня 2001року №2235-ІІІ.
Незважаючи на те, що Положення про паспорт, на який посилається позивач, на сьогодні є чинним, насамперед варто зважати на те, що це - підзаконний нормативно-правовий акт, водночас, сфера правовідносин, в межах котрої виник даний спір, врегульована Законом України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус", та урядовими постановами, прийнятими на підставі, та на виконання даного Закону.
Відтак, суд відхиляє посилання позивача на протиправність дій відповідача щодо не оформлення паспорта у вигляді книжечки неповнолітньому з огляду на те, що Постановою №302 прийняття таких документів та їх оформлення припинено з 01.11.2016.
Посилання позивача на Порядок оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженого наказом МВС України від 13.04.2012 №320 судом відхиляються, оскільки даний порядок визнано таким, що втратив чинність відповідно до наказу Міністерства внутрішніх справ України від 01.03.2018 №161.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції про відсутність підстав для визнання протиправними дій Калинівського районного сектору Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області щодо не оформлення паспорту неповнолітньому ОСОБА_3 у формі паспортної книжечки, що передбачено Положенням про паспорт громадянина України, затвердженим Постановою Верховної ради України від 26.06.1992 №2503-ХІІ.
Щодо заявлених позовних вимог в частині зобов'язального характеру, то вони є похідними від першої, а тому підстави для їх задоволення відсутні.
Крім того, вирішуючи спір суд зважає на те, що на день звернення позивача до відповідача (вересень 2017 та 11.10.2017 року) Калинівський районний сектор Державної міграційної служби України у Вінницькій області був повністю забезпечений обладнанням для виготовлення паспорта громадянина України у вигляді картки. Бланки паспортів громадянина України зразка 1994 року в секторі відсутні.
Отже, з наведеного слідує, що відповідач зобов'язаний забезпечувати оформлення та видачу паспортів громадянам України у відповідності до вимог чинного законодавства, а саме здійснювати видачу паспортів у вигляді картки, що виключає можливість зобов'язати відповідача оформити та видати паспорт громадянина України ОСОБА_3 у формі паспортної книжечки.
Стосовно можливості вибору форми паспорта громадянина України між карткою та паспортною книжечкою, суд вважає за доцільне наголосити, що зі змісту положень статей 13-16 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» дійсно вбачається, що документи, передбачені цим Законом, з-поміж яких зазначено паспорт громадянина України, можуть оформлятися як у формі картки, так і у формі паспортної книжечки. Водночас, застосовуючи законодавчі положення у вказаній частині, потрібно зважати й на те, що Закон України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» встановлює вимоги щодо оформлення не лише паспорта громадянина України, а й інших документів, які посвідчують особу та підтверджують громадянство України, а також її спеціальний статус. У зв'язку з чим, встановлені статтею 14 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус», вимоги щодо форми документів є загальними, і застосовувати положення даної статті потрібно в системному взаємозв'язку з іншими нормами Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус», та в жодному разі не вибірково.
Тому, враховуючи вищезазначене, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про порушення судом першої інстанції норм матеріального права, які призвели до неправильного вирішення справи, тобто прийнята постанова відповідає матеріалам справи та вимогам закону і підстав для її скасування не вбачається.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В :
апеляційну скаргу ОСОБА_2 в інтересах неповнолітнього сина ОСОБА_3 залишити без задоволення, а рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 07 червня 2018 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.
Головуючий Совгира Д. І. Судді Курко О. П. Сапальова Т.В.