Ухвала суду № 75774511, 08.08.2018, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.08.2018
Номер справи
522/2918/18
Номер документу
75774511
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 522/2918/18

УХВАЛА

08 серпня 2018 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Завальнюк І.В., розглянувши матеріали позовної заяви Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області про визнання протиправною та скасування постанови,

В С Т А Н О В И В :

19.02.2018 до Приморського районного суду м. Одеси надійшла зазначена позовна заява, в якій позивач просив визнати протиправною та скасувати постанову державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області про стягнення виконавчого збору від 29.01.2018 ВП № 55143122 в розмірі 14892 грн.

Ухвалою від 21.02.2018 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. При цьому заявлене позивачем клопотання про його звільнення від сплати судового збору під час відкриття провадження у справі не вирішувалося.

Ухвалою від 21.05.2018 справу № 522/2918/18 справу передано до Одеського окружного адміністративного суду на підставі п.2 ч.1 ст.29 КАС України.

06.08.2018 справа № 522/2918/18 надійшла до Одеського окружного адміністративного суду і в результаті автоматизованого розподілу 06.08.2018 головуючим у справі визначено суддю Завальнюка І.В.

Згідно з ч.2 ст.30 КАС України адміністративна справа, передана з одного адміністративного суду до іншого в порядку, встановленому статтею 29 цього Кодексу, повинна бути прийнята до провадження адміністративним судом, до якого вона надіслана.

При викладених вище обставинах, суд вважає за необхідне прийняти справу до провадження.

Вивчивши матеріали справи, суддя встановив, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 160, 161 цього Кодексу, у зв’язку із чим позов підлягає залишенню без руху.

Згідно з ч.3 ст.161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

До позовної заяви додано клопотання, в якому позивач просив врахувати його майновий стан та звільнити Управління від сплати судового збору відповідно до ч.2 ст.8 Закону України «Про судовий збір», зважаючи на те, що Головне управління ПФУ в Одеській області утримується за рахунок Державного бюджету України, а відповідні надходження бюджетних коштів на сплату судового збору відсутні.

Вищезазначене клопотання при вирішенні питання про відкриття провадження по справі в ухвалі Приморського районного суду м. Одеси від 21.02.2018 не вирішено.

Відповідно до ч.1 ст.133 КАС України, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Згідно з ч.1 ст.8 Закону України «Про судовий збір» враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі.

У клопотанні сторона повинна навести обставини, які свідчать про її незадовільне (скрутне) матеріальне становище, та подати суду відповідні докази. Такими доказами можуть бути документи про рівень доходу позивача; документи про заборгованість перед іншими особами, наприклад, за комунальні послуги; документи про стягнення заборгованості з позивача в межах виконавчого провадження тощо.

В свою чергу, Європейський суд з прав людини у своїй прецедентній практиці виходить із того, що положення пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантує кожному право подати до суду позов. Проте право на суд не є абсолютним і воно може бути піддане обмеженням, дозволеним за змістом, тому що право на доступ до суду за своєю природою потребує регулювання з боку держави.

В той же час, з огляду на позовні матеріали, суд позбавлений можливості надати оцінку майновому стану позивача, оскільки в обґрунтування вищевказаного клопотання позивачем не надано жодного доказу.

Та обставина, що позивач утримується за рахунок Державного бюджету України, сама по собі не є тією обставиною, яка свідчить про неможливість сплати судового збору. Крім того, з огляду на положення ст.8 Закону України «Про судовий збір», враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі, зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім’ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров’ю.

На підставі викладеного суд дійшов висновку про необґрунтованість клопотання позивача щодо звільнення від сплати судового збору, у зв’язку із чим останнє задоволенню не підлягає.

Згідно з ч.2 ст.169 КАС України якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).

Згідно з ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» за подання до адміністративного суду суб’єктом владних повноважень позову немайнового характеру встановлена ставка судового збору - 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб (еквівалент 1762 грн.).

Таким чином, позивачу слід усунути виявлені судом недоліки шляхом подання до суду оригіналу документу про сплату судового збору в розмірі 1762 грн.

Згідно з ч.13 ст.171 КАС України суддя, встановивши після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу не пізніше наступного дня, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п’яти днів з дня вручення позивачу ухвали.

Відповідно до ч.15 ст.171 КАС України якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, позовна заява залишається без розгляду.

На підставі викладеного, керуючись ст. 171 КАС України, суддя

У Х В А Л И В:

Прийняти справу до провадження.

В задоволенні клопотання представника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про звільнення від сплати судового збору відмовити.

Позовну заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області про визнання протиправною та скасування постанови – залишити без руху, надавши п’ятиденний строк з дня отримання ухвали для усунення зазначених вище недоліків.

У разі невиконання ухвали суду в зазначений строк позовну заяву залишити без розгляду.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.

Суддя І.В. Завальнюк