
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, код за ЄДРПОУ 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 серпня 2018 р. № 2040/5694/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бідонька А.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Київського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова про визнання дії протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Київського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова, в якому просить суд:
- визнати дії Київського об'єднаного Управління Пенсійного Фонду України в місті Харкові щодо не проведення ОСОБА_1 перерахунку щомісячного довічного грошового утримання з 01 січня по 31 грудня 2017 року по та з 1 січня 2018 року, виходячи із суддівської винагороди судді Харківського апеляційного господарського суду, який працює на відповідній посаді, в розмірах, вказаних у довідках Харківського апеляційного господарського суду, та щодо не проведення перерахунку щомісячного довічного грошового утримання з 1 січня 2017 року, протиправними;
- зобов'язати Київське об'єднане Управління Пенсійного Фонду України в місті Харкові здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці за період з 01 січня по 31 грудня 2017 року по та з 1 січня 2018 року у розмірі 84% суддівської винагороди судді Харківського апеляційного господарського суду, який працює на відповідній посаді, в розмірах, вказаних у довідках Харківського апеляційного господарського суду без будь яких обмежень щомісячного довічного грошового утримання максимальним розміром, та продовжити виплати відповідних грошових сум у новому розмірі протягом 2018 року, забезпечивши повний розрахунок з суддею у відставці ОСОБА_1 по сплаті усіх сум довічного грошового утримання за 2017-2018 роки, яке належить до виплати йому відповідно до розміру, встановленого чинним законодавством, з врахуванням раніше виплачених грошових сум.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 26.04.2018 року звернувся до відповідача із заявою про перерахунок розміру призначеного довічного грошового утримання судді у відставці, однак відповідач надав відповідь у формі листа, що для розгляду такої заяви необхідно надати відповідні документи та звернутися особисто з вказаними документами, відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.05 №22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.05 за № 1566 11846 пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії подається заява встановленої форми. Позивач вважає такі дії відповідача протиправними та такими, що порушують його права та інтереси.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 20.07.2018 року відкрито спрощене позовне провадження у даній справі.
Копія ухвали про відкриття спрощеного позовного провадження у справі надіслана учасникам справи, що підтверджується наявними в матеріалах справи доказами.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, суд встановив наступні обставини справи.
Із матеріалів справи судом встановлено, що ОСОБА_1 працював на посаді судді та відповідно до постанови Верховної Ради України від 23.12.2010 року позивача звільнено з посаді судді Харківського апеляційного господарського суду у відставку.
Позивач 26.04.2018 року звернувся до Київського об'єднаного Управління Пенсійного Фонду України в місті Харкові із заявою про перерахунок призначеного довічного щомісячного грошового утримання судді у відставці та забезпечити виплату відповідних грошових коштів у повному обсязі (а.с. 40).
На вказану заяву Київським об'єднаним Управлінням Пенсійного Фонду України в місті Харкові надано відповідь у формі листа № 9176-47/01-02 від 07.05.2018 року, у якій зазначено, що відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії подається заява встановленої форми (Форма-10 підсистеми ІКІС ПФУ „Звернення"). До заяви встановленої форми необхідно надати паспорт (або інший документ, що засвідчує цю особу, місце її проживання (реєстрації) та вік), документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків. Також запропоновано позивачу для визначення права на перерахунок пенсії звернутися особисто з вищевказаними документами (а.с. 41).
Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог суд зазначає наступне.
Закон України "Про судоустрій і статус суддів" визначає організацію судової влади та здійснення правосуддя в Україні, що функціонує на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів і забезпечує право кожного на справедливий суд.
Відповідно до ч.ч. 1,4 ст. 141 вказаного Закону судді, який вийшов у відставку, після досягнення чоловіками віку 62 роки, жінками - пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", виплачується пенсія або за його вибором щомісячне довічне грошове утримання. Умови та порядок перерахунку раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання суддів Конституційного Суду України визначаються Кабінетом Міністрів України.
Із матеріалів справи судом встановлено, що позивачу виплачується саме щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці, а не пенсія.
Отже, суд вважає необґрунтованими та безпідставними посилання відповідача у листі № 9176-47/01-02 від 07.05.2018 року на Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", оскільки вказаний порядок регулює відносини щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, а не щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці.
Суд зазначає, що Постановою Правління Пенсійного фонду України № 3-1 від 25.01.2008 року затверджено Порядок подання документів для призначення (перерахунку) і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України.
Відповідно до п. 1 розділу І вказаного Порядку заява про призначення (перерахунок) щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці (додаток 1) подається до управлінь Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також об'єднаних управлінь через уповноважену особу суду за останнім місцем роботи.
Згідно пунктів 1, 2 розділу ІІ Порядку заява про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці та довідка про розмір суддівської винагороди подається до органів, що призначають щомісячне довічне утримання. У разі надсилання заяви і документів для перерахунку щомісячного довічного утримання поштою, днем звернення за перерахунком вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
Таким чином, вказаний Порядок передбачає можливість надсилання заяви і документів для перерахунку щомісячного довічного утримання поштою, тобто не потребує обов'язкового звернення із такою заявою особисто до органів Пенсійного фонду.
Між тим, суд звертає увагу на те, що вказаним Порядком затверджено відповідну форму заяви для перерахунку щомісячного довічного утримання (додаток 1 до Порядку).
Так, у вказаній заяві зазначаються дані заявника, зокрема, реквізити документу, що посвідчує особу, також інформація щодо отримання заявником інших соціальних виплат, окрім щомісячного довічного утримання, чи працює наразі заявник, тощо.
Зі змісту заяви позивача від 26.04.2018 року судом встановлено, що вищезазначених даних, передбачених Порядком, така заява не містить.
Крім того, суд зазначає, що відповідач у листі № 9176-47/01-02 від 07.05.2018 року не відмовляв позивачу у здійсненні перерахунку щомісячного довічного утримання.
Оскільки позивач у спірних правовідносинах звертався до відповідача з заявою довільної форми та змісту, а не відповідної форми, затвердженої Порядком № 3-1 від 25.01.2008 року, то таке звернення не тягне наслідків у вигляді вирішення позовних вимог про визнання дій Київського об'єднаного Управління Пенсійного Фонду України в місті Харкові щодо не проведення ОСОБА_1 перерахунку щомісячного довічного грошового утримання з 01 січня по 31 грудня 2017 року по та з 1 січня 2018 року, виходячи із суддівської винагороди судді Харківського апеляційного господарського суду, який працює на відповідній посаді, в розмірах, вказаних у довідках Харківського апеляційного господарського суду, та щодо не проведення перерахунку щомісячного довічного грошового утримання з 1 січня 2017 року, протиправними та зобов'язання Київського об'єднаного Управління Пенсійного Фонду України в місті Харкові здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці за період з 01 січня по 31 грудня 2017 року по та з 1 січня 2018 року у розмірі 84% суддівської винагороди судді Харківського апеляційного господарського суду, який працює на відповідній посаді, в розмірах, вказаних у довідках Харківського апеляційного господарського суду без будь яких обмежень щомісячного довічного грошового утримання максимальним розміром, та продовжити виплати відповідних грошових сум у новому розмірі протягом 2018 року, забезпечивши повний розрахунок з суддею у відставці ОСОБА_1 по сплаті усіх сум довічного грошового утримання за 2017-2018 роки, яке належить до виплати йому відповідно до розміру, встановленого чинним законодавством, з врахуванням раніше виплачених грошових сум.
Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи вищезазначене, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Київського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова про визнання дії протиправними та зобов'язання вчинити певні дії підлягають залишенню без задоволення.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до ст. 139 КАС України.
Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 255, 262, 295, 297 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Київського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова про визнання дії протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Бідонько А.В.