ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
З ПИТАНЬ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ АДМІНІСТРАТИВНОГО ПОЗОВУ
09 серпня 2018 року
Справа № 0840/2765/18
м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративним суд у складі судді Бойченко Ю.П., розглянувши заяву представника Комунального підприємства «Оріхівський водоканал» Оріхівської міської ради Запорізької області про забезпечення позову у справі
за позовом Комунального підприємства «Оріхівський водоканал» Оріхівської міської ради Запорізької області (70500, Запорізька область, м.Оріхів, вул. Запорізька, 9)
до Головного управління Держпраці у Запорізькій області (69032, м.Запоріжжя, вул. Північнне шосе, 25)
про скасування постанови
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Комунального підприємства «Оріхівський водоканал» Оріхівської міської ради Запорізької області (далі - позивач) до Головного управління Держпраці у Запорізькій області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд скасувати постанову відповідача від 12.06.2018 за № ЗП840/574/АВ/П/ПТ/ТД-ФС про накладення штрафу в розмірі 111690,00 грн.
Ухвалою суду від 08.08.2018 відкрито провадження у справі.
Також, 08.08.2018 від Комунального підприємства «Оріхівський водоканал» Оріхівської міської ради Запорізької області надійшла заява про забезпечення позову шляхом зупинення стягнення на підставі постанови від 12.06.2018 № ЗП840/574/АВ/П/ПТ/ТД-ФС про накладення штрафу в розмірі 111690,00 грн., що видана Головним управлінням Держпраці у Запорізькій області.
Відповідно ч.1 ст.154 КАС України заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.
Приймаючи рішення про забезпечення позову, суд оцінює наявність обставин, що зумовлює винесення відповідної ухвали, з урахуванням доказів, що містяться в матеріалах справи та керуючись законом.
Відповідно до частини першої статті 150 КАС України суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.
Частиною 2 цієї статті встановлено, що забезпечення позову допускається як до пред’явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо: 1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або 2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
Тобто, забезпечення адміністративного позову – це вжиття судом визначених законом заходів щодо створення можливості реального виконання у майбутньому рішення суду, якщо його буде прийнято на користь позивача.
Суд зазначає, що статтею 150 КАС України визначено вичерпний перелік підстав для вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, а суд повинен, виходячи з конкретних доказів, встановити, чи існують зазначені підстави, і оцінити, чи не може застосування заходів забезпечення позову завдати більшої шкоди, ніж та, якій можна запобігти.
З доданих до заяви документів судом встановлено, що 26.07.2018 державним виконавцем Оріхівського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у запорізької області винесено постанову про відкриття виконавчого провадження (ВП №56868568), на підставі постанови відповідача від 12.06.2018 за №ЗП840/574/АВ/П/ПТ/ТД-ФС про накладення штрафу в розмірі 111690,00 грн., яка на теперішній час оскаржується в судовому порядку.
Відповідно до вимог Закону України «Про виконавче провадження», відкриття виконавчого провадження може призвести до накладення арешту на майно боржника та оголошення його в розшук, до накладення арешту на банківські рахунки Комунального підприємства «Оріхівський водоканал» Оріхівської міської ради Запорізької області та подальше безспірне списання грошових коштів з них до розгляду по суті справи №0840/2765/18.
Це, в свою чергу, може призвести до негативних фінансових наслідків для позивача у вигляді стягнення не лише суми штрафної санкції, яка є спірною, а й витрат виконавчого провадження, що порушить права та законні інтереси Комунального підприємства «Оріхівський водоканал» Оріхівської міської ради Запорізької області.
Згідно з ч.1 ст.151 КАС України позов може бути забезпечено:
1) зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта;
2) забороною відповідачу вчиняти певні дії;
3) встановленням обов’язку відповідача вчинити певні дії;
4) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору;
5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 34 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець зупиняє вчинення виконавчих дій у разі, зупинення судом стягнення на підставі виконавчого документа.
Отже, в даному випадку належним та достатнім способом захисту прав та інтересів позивача є зупинення стягнення на підставі виконавчого документа (постанови від 12.06.2018 за № ЗП840/574/АВ/П/ПТ/ТД-ФС про накладення штрафу).
Керуючись ст. ст. 150, 151, 154 КАС України, суд –
УХВАЛИВ:
Заяву Комунального підприємства «Оріхівський водоканал» Оріхівської міської ради Запорізької області про забезпечення позову задовольнити.
Зупинити стягнення на підставі виконавчого документа - постанови Головного управління Держпраці у Запорізькій області (ЄДРПОУ 39833546) від 12.06.2018 №ЗП840/574/АВ/П/ПТ/ТД-ФС про накладення на штрафу на Комунальне підприємство «Оріхівський водоканал» Оріхівської міської ради Запорізької області (ЄДРПОУ 39972828) в розмірі 111690,00 грн., до набрання судовим рішенням по справі № 0840/2765/18 законної сили.
Роз’яснити, що відповідно до ч.1 ст.156 КАС України ухвала про забезпечення позову підлягає негайному виконанню з дня її постановлення незалежно від її оскарження і відкриття виконавчого провадження. Оскарження ухвали про забезпечення позову не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи (ч.8 ст.154 КАС України).
Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Ю.П. Бойченко